Obsah článku
- Epifýza, známá také jako šišinka mozková (latinsky glandula pinealis), je malá endokrinní žláza nacházející se v mozku. Nachází se uprostřed mozku mezi oběma hemisférami, přibližně v úrovni mezi očima.
- Hlavní funkcí epifýzy je produkce hormonu melatoninu. Melatonin reguluje cirkadiánní rytmy, tedy biologické hodiny těla, které řídí spánek a bdění. Produkce melatoninu je ovlivňována světlem – během noci se jeho hladina zvyšuje, což podporuje spánek, zatímco během dne se jeho produkce snižuje.
- Melatonin má také silné antioxidační vlastnosti, což znamená, že může pomáhat chránit buňky před poškozením volnými radikály.
- Existuje teorie, že epifýza může hrát roli v regulaci pohlavního zrání. U dětí je epifýza větší a s věkem se postupně zmenšuje, což naznačuje, že by mohla mít vliv na pohlavní dospívání.
Epifýza, někdy se jí říká šišinka mozková, je malá žláza v mozku ve tvaru hrášku. Hraje klíčovou roli při sekreci melatoninu a dalších hormonů.
Šišinka mozková (epifýza) produkuje několik hormonů. Jeden z nich, melatonin, pomáhá regulovat vnitřní hodiny těla, včetně cyklu spánku a bdění. Šišinka mozková může také pomáhat regulovat hladiny ženských hormonů a přispívat ke kardiovaskulárnímu zdraví a stabilitě nálady.
Pokud nějaká nemoc nebo zranění poškodí epifýzu, může to vést k hormonální nerovnováze. To pak ve finále může ovlivnit několik systémů ve vašem těle. Například poškozená epifýza může výrazně narušit váš spánkový režim. Hraje také zásadní roli v kardiovaskulárním systému, což znamená, že dlouhodobé narušení může vést k vážnějším zdravotním problémům.
Čtěte dále a dozvíte se o epifýze, o tom, co dělá a co se stane, když jsou s ní problémy.
1. Šišinka mozková a melatonin
Šišinka mozková je citlivá na světlo. Když se setmí, vaše epifýza uvolňuje melatonin do vašeho těla. To může způsobit, že se začnete cítit ospalí. Je to proto, že melatonin hraje roli při regulaci vašich spánkových vzorců (cirkadiánních rytmů). V noci vám příliv melatoninu může pomoci k pocitu únavy, což vám pomůže usnout.
Šišinka mozková uvolňuje melatonin, když se venku setmí. Umožňuje vám usnout v noci, kdy se cítíte kvůli melatoninu unavení (více, než uprostřed dne).
Některé stavy, které mohou ovlivnit schopnost epifýzy produkovat melatonin, jsou:
- nádory šišinky
- poranění žlázy
- kraniofaryngeomy
- vzácné genetické poruchy
Ano, váš spánek může ovlivnit několik dalších, běžnějších podmínek a faktorů prostředí. Pokud si nejste jisti, co způsobuje problémy se spánkem, je ideální si o tom promluvit s lékařem, který vám pomůže určit, zda za změny ve vaší schopnosti spát může nějaký zdravotní problém.
Někteří praktici alternativní medicíny věří, že můžete detoxikovat a aktivovat epifýzu, abyste zlepšili spánek a otevřeli své třetí oko. Žádný vědecký výzkum však tato tvrzení zatím nepodporuje.
Doplňky melatoninu
Pokud zaznamenáte poruchy spánku, je opravdu vhodné si o tom promluvit s lékařem. Může existovat nějaký problém či nemoc. Lékař může pomoci diagnostikovat a léčit jakýkoli problém, který můžete mít.
To také znamená, že mnoho lidí, kteří potřebují pomoc s usínáním, se obrátí na doplňky melatoninu. Tyto doplňky stravy poskytují vašemu tělu malou dávku melatoninu, která vám může pomoci usnout tím, že se budete cítit unavení.
Toto jsou možné výhody doplňků stravy s melatoninem:
- při jet lagu neboli při přecházení časových pásem
- poruchy spánku a bdění
- možná pomoc s autistickými nebo jinými neurodiverzními dětmi
- úzkost před nebo po operaci
Podle studie z roku 2022 se užívání doplňků melatoninu od roku 1999 do roku 2018 podstatně zvýšilo. Výzkumníci ve studii poznamenali, že většina lidí užívala dávku 5 miligramů (mg) nebo méně. Vzhledem k nárůstu užívání a potenciálním terapeutickým přínosům doporučují více dlouhodobých studií ke zjištění bezpečnosti a účinnosti tohoto doplňku. Je tak zapotřebí více výzkumu k posouzení bezpečnosti a účinnosti doplňků melatoninu, zejména dlouhodobých studií. Obecně je ale pro většinu lidí melatonin bezpečný při krátkodobém užívání.
A ve studiích se zmiňuje i to, že užívání melatoninu jako doplňku stravy nemusí být vhodné pro všechny lidi. Před zahájením užívání doplňku byste měli zvážit rozhovor s lékařem. Mezi možné rizikové skupiny patří:
- lidé užívající léky na chronické stavy
- lidé starší 65 let
- kojící nebo kojící ženy
- těhotné ženy
- ti, kteří měli dříve alergickou reakci na doplňky s melatoninem
Doplňky melatoninu mohou způsobit následující nežádoucí účinky:
- ospalost během dne
- únavu po ránu
- intenzivní, živé sny
- mírné zvýšení krevního tlaku
- mírný pokles tělesné teploty
- úzkost
- zmatek
A konečně melatonin může způsobit interakci s některými léky, jako třeba:
Sponzorováno
- fluvoxamin (Luvox)
- nifedipin
- antikoncepční pilulky
- léky na ředění krve, známé také jako antikoagulancia
- léky na cukrovku, které snižují hladinu cukru v krvi
- imunosupresiva, která snižují aktivitu imunitního systému
2. Šišinka mozková a kardiovaskulární zdraví
Melatonin může také hrát roli při ochraně proti srdečním onemocněním. Studie z roku 2016 naznačuje, že melatonin může pomoci chránit před kardiovaskulárními problémy, jako je ateroskleróza a hypertenze. Je však třeba provést další výzkum potenciálních funkcí melatoninu.
Odborníci také poznamenávají, že melatoninové receptory se nacházejí v celém těle, včetně oblastí kardiovaskulárního systému. Může pomoci s procesy, jako jsou:
- regulace krevního tlaku
- regulace srdeční frekvence
- cévní rezistence
Ve studii z roku 2018 vědci poznamenali, že udržování hladiny melatoninu pomáhá udržovat hned několik tělesných funkcí. Konkrétněji uvedli, že jeho možný melatonin pomáhá oddálit a předcházet stavům souvisejícím s věkem v kardiovaskulárním systému.
3. Šišinka mozková a ženské hormony
Menstruační cyklus může ovlivnit epifýza a hladina melatoninu.
Studie z roku 2020 zaměřená na hladiny melatoninu a menstruační cyklus uvedla, že několik starších studií zjistilo rostoucí hladiny melatoninu během pozdní luteální fáze, což naznačuje, že může ovlivnit pohlavní hormony. Ve své vlastní práci vědci zjistili podobná zjištění, ale také poznamenali, že hladiny melatoninu jsou nižší, když žena přechází z premenopauzy do postmenopauzy.
I když předchozí studie naznačovaly, že melatonin může ovlivnit vzestup progesteronu, současná studie zjistila, že progesteron pravděpodobně ovlivňuje vzestup melatoninu. To může naznačovat, že melatonin na menstruační cyklus spíše reaguje, než že jej ovlivňuje.
Přesto jiní odborníci poznamenávají, že může hrát roli i v sexuálním zdraví a reprodukci. Poznamenávají, že nízké hladiny melatoninu jsou spojeny s opožděnou pubertou a nižší plodností, a poznamenávají, že lidé, kteří žijí blízko polárního kruhu, mají nižší míru otěhotnění během období dlouhodobé tmy v zimě.
4. Šišinka mozková a stabilizace nálady
Velikost vaší epifýzy může naznačovat vaše riziko určitých poruch nálady.
V jedné o něco starší studii z roku 2015 vědci zjistili, že menší objem epifýzy může zvýšit vaše riziko rozvoje schizofrenie a dalších poruch nálady. K lepšímu pochopení tohoto spojení je zapotřebí další výzkum.
Další studie z roku 2019 zjistila, že lidé s depresivní poruchou měli vyšší šanci mít cystu epifýzy než průměrná populace. Také u nich zaznamenali menší objem žlázy, ale uvedli, že to neovlivnilo závažnost symptomů. Přesto zjistili, že epifýza a její velikost může hrát přímou roli v depresi.
5. Šišinka mozková a rakovina
Odborníci uvádějí, že melatonin produkovaný v epifýze může pomoci s protinádorovou aktivitou. Může fungovat na buněčné úrovni a pomoci zpomalit postup (progresi) rakoviny. Poznamenávají také, že pracovníci na nočních směnách mají vyšší výskyt hormonálních rakovin. To je způsobeno narušením hladiny melatoninu v noci.
Pokud se však u vás objeví nádor epifýzy, může to ovlivnit mnoho dalších věcí ve vašem těle. Je to proto, že epifýza se nachází v blízkosti mnoha dalších důležitých struktur a silně interaguje s krví a jinými tekutinami.
Některé časné příznaky nádoru jsou:
- záchvaty
- narušení paměti
- bolesti hlavy
- nevolnost
- poškození zraku a dalších smyslů
Výhled pacientů
Vědci stále úplně přesně nerozumí epifýze a melatoninu. Vědí, že melatonin hraje roli při nastavování spánkových vzorců s cykly dne a noci, v prevenci nádorů nebo rakoviny a při regulaci kardiovaskulárního systému.
Doplňky melatoninu mohou pomoci zvládnout poruchy spánku, jako je jet lag, a pomoci vám usnout. Pokud pravidelně užíváte léky, máte nějaké další onemocnění, jste těhotná nebo kojíte, měli byste se před užíváním melatoninu nebo jiných doplňků poradit s lékařem.
Tipy pro lepší spánek
Pokud chcete lepší noční spánek, několik metod vám může pomoci zlepšit kvalitu spánku. Osobně doporučuji provést následující kroky, které vám pomohou zlepšit kvalitu spánku:
- >choďte spát každou noc nebo přibližně ve stejnou dobu, a to včetně víkendů
- neberte do ložnice elektronická zařízení včetně počítačů, tabletů, mobilních telefonů a televizorů
- udržujte v ložnici chladnou, temnou a bez hluku a rušení
- vyvarujte se kofeinu, alkoholu nebo těžkých jídel několik hodin před spaním
- pravidelně cvičte během dne, ale vyhněte se tomu těsně před spaním
Sponzorováno
Pokud stále máte potíže, zkuste popřemýšlet o kognitivně behaviorální terapii. To znamená návštěvu terapeuta – ten ohodnotí problémy a váš spánek. Může vám pomoci lépe porozumět vašim případným psychickým blokům.
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku ve článku: VectorMine / depositphotos.com
- Physiology of the Pineal Gland and Melatonin Autoři: Josephine Arendt, PhD, FRCPath, FRSB, FRSM, Dr h c and Anna Aulinas, MD, PhD.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Kvalitní spánek a nespavost, Lidský mozek
Přečtěte si také naše další články