Obsah článku
- Meningoencefalitida je závažné onemocnění, které kombinuje meningitidu (zánět mozkových blan) a encefalitidu (zánět mozku). Toto onemocnění může být způsobeno různými patogeny, včetně virů, bakterií, plísní a parazitů.
- Příznaky meningoencefalitidy se mohou lišit v závislosti na původci infekce, ale často to jsou bolesti hlavy, horečka, ztuhlost šíje, změny v mentálním stavu (zmatenost, dezorientace), nevolnost a zvracení, citlivost na světlo (fotofobie).
- Léčba meningoencefalitidy závisí na příčině onemocnění (antibiotika při bakteriální infekci; antivirotika při virové infekci; antimykotika při plísňové infekci; kortikosteroidy: ke snížení zánětu)
- Prognóza meningoencefalitidy závisí na rychlosti diagnostiky a zahájení léčby, stejně jako na celkovém zdravotním stavu pacienta. Někteří pacienti se mohou plně zotavit, zatímco jiní mohou mít trvalé neurologické následky.
Meningoencefalitida je kombinací encefalitidy (zánět nebo infekce mozkové tkáně) a meningitidy (zánět nebo infekce ochranných membrán kolem mozku). Označuje se také jako encefalomeningitida.
Meningoencefalitida je stav, který způsobuje příznaky jako ztuhlý krk, horečku, bolest hlavy a citlivost na světlo spolu s dalšími závažnějšími příznaky, jako je zmatenost a záchvaty.
Příznaky meningoencefalitidy
Meningoencefalitida způsobuje řadu příznaků v závislosti na závažnosti stavu.
Mezi běžné příznaky meningoencefalitidy patří:
- Horečka
- Citlivost na světlo
- Bolest hlavy
- Ztuhlý krk
- Zmatek
- Obtížnosti v jasném myšlení
- Halucinace (vidět nebo slyšet věci, které ve skutečnosti nejsou)
- Neobvyklé chování
- Změny osobnosti
- Únava nebo ospalost
- Záchvaty
- Fokální neurologické nálezy a fokální křeče (problém s funkcí nervů v určité oblasti těla)
- Bezvědomí
Mírné příznaky (jako je horečka a bolest hlavy) mohou být prvotními (rannými) příznaky meningitidy. Závažné příznaky, jako jsou fokální křeče, neustálá ospalost a záchvaty, mohou naznačovat meningoencefalitidu.
Příznaky u dětí a kojenců
Stejně jako u dospělých začínají příznaky meningoencefalitidy u dětí a novorozenců obvykle jako příznaky běžné chřipky.
Ranné příznaky meningoencefalitidy u dětí mohou být:
- Horečka
- Bolesti hlavy
- Problémy s řečí
- Fialové vyrážky (indikující virovou meningoencefalitidu)
- Dezorientace
Pozdější příznaky u dětí mohou být následující:
- Zvracení
- Ospalost
- Záchvaty
- Změny chování
- Bezvědomí
U kojenců primární příznaky nákazou herpes simplex typu 2, ke kterým dochází při přenosu při narození, jsou obvykle následující:
- Vysoká horečka
- Vyboulení čela
- Nechuť k jídlu/krmení
- Neustálá ospalost
Příčiny meningoencefalitidy
Meningoencefalitida může být způsobena různými typy organismů (včetně virů, bakterií a prvoků) nebo se může objevit jako sekundární vývoj způsobený jinými typy zánětu (jako je třeba i HIV).
Aseptická meningoencefalitida popisuje virové a neinfekční příčiny a je obvykle diagnostikována, když je mozkomíšní mok, který obklopuje mozek a páteř, negativní při vyšetření na přítomnost bakterií.
Virové příčiny meningoencefalitidy
Herpetická meningoencefalitida (HME) je nejčastější formou meningoencefalitidy způsobené virem herpes simplex. Většina případů virové meningoencefalitidy je způsobena tímto virem.
Existují dva typy viru herpes simplex:
- Herpes simplex virus typu 1 (HSV1): Virus, který způsobuje opary a je to i nejčastější typ herpesu, který způsobuje meningoencefalitidu. Je také známo, že HSV1 je sexuálně přenosný do oblasti genitálií.
- Herpes virus typu 2 (HSV2): Může se přenést pohlavním stykem nebo z matky, která je infikována HSV2, na její nenarozené dítě během porodu.
Herpes viry zůstávají v těle po celý život. Mohou být jakoby „spící“, nezpůsobující žádné známky nebo příznaky infekce, ale poté se mohou znovu aktivovat. Někdy se meningoencefalitidou pacient nakazí během počáteční infekce herpes virem, ale obvykle k ní dochází během reaktivace viru z předchozí infekce.
Jiné příčiny virové meningoencefalitidy pak mohou být:
- Varicella-zoster viry: Typ herpes viru, který způsobuje plané neštovice a pásový opar
- Virus spalniček
- Enteroviry: To zahrnuje několik virů odpovědných za širokou škálu onemocnění, od běžného nachlazení až po obrnu a slintavku či kulhavku
- HIV: Virus lidské imunodeficience (HIV) může infikovat mozek a meningy během týdnů nebo měsíců od diagnózy HIV.
- Japonská encefalitida: Toto je primární typ meningoencefalitidy v Asii, způsobený virem japonské encefalitidy. Dá se mu předejít vakcínou.
Bakteriální příčiny meningoencefalitidy
Bakteriální meningoencefalitida je velmi závažná život ohrožující infekce s vysokým rizikem úmrtí a komplikací, jako je invalidita. Někdy je také označována jako pyogenní meningoencefalitida.
Existuje několik organismů, které mohou způsobit bakteriální meningoencefalitidu. Většina bakteriálních zdrojů meningoencefalitidy se šíří z člověka na člověka – šíří se různými cestami v závislosti na typu.
Mezi nejčastější příčiny bakteriální meningoencefalitidy patří:
- Streptococcus pneumoniae: Bakterie běžně se vyskytující v nosu a krku
- Haemophilus influenzae: Typ bakterie, který běžně způsobuje respirační infekce a kterému lze předcházet vakcínou.
- Neisseria meningitidis: Typ bakterie, která běžně žije v zadní části nosu a úst, aniž by způsobovala jakékoli nežádoucí příznaky. Těžké infekci lze předejít také očkováním.
Plísňové příčiny meningoencefalitidy
Plísňová meningoencefalitida vzniká v důsledku šíření plísní krevním řečištěm. Má tendenci postihovat zejména ty lidi, kteří mají potlačený a slabší imunitní systém kvůli lékům, rakovině nebo HIV.
Parazitární příčiny
Parazitická meningoencefalitida je způsobena reakcí na parazita, obvykle se přenáší požitím kontaminované potravy.
Sponzorováno
Primární amébová meningoencefalitida
Primární amébová meningoencefalitida je vzácná forma meningoencefalitidy, která je, bohužel, obvykle smrtelná. Jde o infekci způsobenou amébou Naegleria fowleri. Obvykle se člověk nakazí plaváním v kontaminované vodě a také k ní může dojít při použití kontaminované vody.
Sekundární příčiny
Sekundární meningoencefalitida nastává, když infekce začíná někde jinde v těle a poté cestuje do mozku.
Přenos a šíření – jak se přenáší meningoencefalitida
Mezi běžné způsoby přenosu (šíření onemocnění) bakterií, které mohou způsobit meningoencefalitidu, patří:
- Kašel nebo kýchání (HIB a S. pneumoniae)
- Líbání nebo blízký kontakt, při kterém dochází ke sdílení slin (N. meningitidis)
Virová meningoencefalitida způsobená herpes simplex typu 1 či herpes virem typu 2 je často přenášena těmito cdestami:
- Šíření kapénkami (například při kašli nebo kýchání)
- Přenos z vody nebo potravy
- Pohlavní styk
- Orální kontakt (prostřednictvím vředů, slin a jiných povrchů v ústech nebo kolem nich)
- Přenos z matky na dítě během porodu
Diagnóza meningoencefalitidy
Provádí se fyzikální a neurologické vyšetření, aby se u pacienta vyhodnotily abnormality v motorických a senzorických funkcích, koordinaci, rovnováze a změněném duševním stavu. Pokud má lékař nějaké podezření na meningoencefalitidu, budou dále provedeny některé laboratorní testy, jako třeba:
- Krevní testy: Pomocí nich se vyhodnotí přítomnost infekce v těle.
- Lumbální punkce: Tento postup zahrnuje odebrání vzorku mozkomíšního moku jehlou kvůli kontrole zánětlivých buněk, proteinů a organismů.
- Kultivace mozkomíšního moku: Vzorek mozkomíšního moku je mikroskopicky vyšetřen na bakterie, houby a červené a bílé krvinky. Vzorek se inkubuje v kultivačním médiu, aby se zjistilo, zda dochází k růstu kauzativních bakterií, jako je N. meningitidis, S. pneumoniae a H. influenzae.
- Elektroencefalogram (EEG): Toto vyšetření se provádí umístěním elektrod na pokožku hlavy, které poskytují údaje o aktivitě mozkových vln osoby k identifikaci určitých poruch mozkových funkcí.
Dále může být použito i zobrazovací vyšetření mozku – lze použít třeba:
- Počítačová tomografie (CT): Jedná se o zobrazovací test, který pořizuje mnoho různých snímků z různých úhlů uvnitř těla. Vstřikované barvivo může pomoci zlepšit výsledky tohoto vyšetření.
- Magnetická rezonance (MRI): Tento zobrazovací test využívá rádiové vlny a velmi silná magnetická pole k vytvoření série detailních snímků mozku.
- Ultrazvuk nebo sonografie: Tento typ vyšetření využívá zvukové vlny k vytvoření obrazu struktury a proudění tekutiny v mozku. Změny mozku, jako je otok, léze nebo zánět, lze někdy detekovat pomocí ultrazvukového vyšetření.
Léčba meningoencefalitidy
Hlavním cílem léčby meningoencefalitidy je léčba příznaků a příčiny zánětu. Způsob léčby se samozřejmě liší podle typu meningoencefalitidy, kterou máte.
U nejběžnější formy onemocnění, herpetické meningoencefalitidy, je léčba založena podávání intravenózních antivirových léků, jako je acyclovir, po dobu až 14 dnů.
Jiné antivirové léky mohou být vidarabin nebo famciklovir. V pozdější fázi infekce jsou tyto antivirové léky již méně účinné.
U bakteriálních příčin meningoencefalitidy se podávají IV antibiotika. Typ antibiotika závisí na bakterii, která meningoencefalitidu vyvolala.
Léky
Mezi další léky, které mohou být podávány pro léčbu všech typů meningoencefalitidy, patří:
- Léky k prevenci záchvatů (jako je dilantin nebo fenytoin)
- Léky zaměřené na snížení tlaku a otoku v mozku (jako jsou kortikosteroidy a diuretika)
- Léky proti bolesti nebo sedativa
A co dál?
Dohled, klid na lůžku a další opatření jsou důležitá pro prevenci zhoršení symptomů.
Různé typy léčby závisí na závažnosti stavu. Může být vyžadována rehabilitace, odpočinek, vyvážená výživa a modality, jako je pracovní terapie.
Prognóza
Meningoencefalitida je závažný stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou péči. Lidé s mírnou meningoencefalitidou se obvykle uzdraví během několika týdnů po zahájení léčby, ale v těžkých případech se u téměř 50 až 70 % lidí vyvine sekundární poškození mozku, neurologické (nervové) poruchy nebo kóma. To je důvod, proč je naléhavá intervence tak důležité.
Rychlá léčba obvykle začíná účinkovat za den nebo dva a úplné uzdravení může trvat asi čtyři týdny. Bez léčby často dochází k závažným komplikacím – i ke smrti.
U těžkých případů meningoencefalitidy mohou i při správné léčbě nastat závažné komplikace. Jako třeba:
- Problémy s pamětí
- Problémy s řečí/jazykem
- Změny osobnosti nebo chování
- Problémy s polykáním
- Záchvaty
- Emocionální problémy
- Potíže s myšlením (jako je koncentrace, pozornost a řešení problémů)
- Fyzické problémy s rovnováhou a koordinací
- Dlouhodobá únava
Navzdory nedávnému pokroku v lékařské léčbě a technikám včasné detekce je meningoencefalitida nadále závažným infekčním onemocněním s vysokou mírou úmrtí.
Prevence meningoencefalitidy
Běžně doporučované dětské vakcíny zabraňují několika typům meningoencefalitidy. Patří mezi ně vakcína proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám (MMR), vakcína proti planým neštovicím, pneumokoková vakcína a Hib vakcína. Meningokoková vakcína se doporučuje pro dospívající.
Několik důležitých preventivních opatření může pomoci snížit riziko vzniku herpes meningoencefalitidy. Jsou to zejména:
- Vyhněte se sexu s partnery, kteří mohou být vystaveni herpes viru
- Ke snížení rizika infekce používejte při pohlavním styku latexový kondom. Kondomy ne vždy zabrání přenosu herpesu, ale mohou snížit riziko přenosu viru.
- Nelíbejte osobu s oparem, který je příznakem aktivní orální infekce HSV.
- Chcete-li snížit riziko novorozenecké meningoencefalitidy, promluvte si s lékařem o rizicích a výhodách císařského řezu, pokud jste prodělali genitální herpes.
Sponzorováno
Máte s meningoencefalitidou nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku ve článku: Shidlovski / depositphotos.com
- Meningitis, meningoencephalitis and encephalitis in Bern: an observational study of 258 patients Autoři: Anamaria Ungureanu, Julia van der Meer
- Clinical features, etiologies, and outcomes in adult patients with meningoencephalitis requiring intensive care (EURECA): an international prospective multicenter cohort study Autoři: Romain Sonneville, Etienne de Montmollin, Damien Contou, Ricard Ferrer, Mohan Gurjar, Kada Klouche, Benjamine Sarton
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Bakterie a bakteriální onemocnění, Lidský mozek, Plísně a zdraví, Virová onemocnění
Přečtěte si také naše další články