Obsah článku
- Plíseň v tříslech, známá také jako tinea cruris nebo inguinální dermatofytóza, je plísňová infekce, která postihuje oblast třísel. Svědění v této oblasti může být velmi nepříjemné.
- Pro zlepšení udržujte postiženou oblast suchou a čistou. Pravidelně myjte oblast třísel jemným mýdlem a vodou a důkladně osušte, zejména po cvičení nebo pocení.
- Nejlepší cestou léčby jsou topické krémy a masti. Tyto produkty se aplikují přímo na postiženou oblast a jsou k dispozici bez předpisu i na předpis. Mezi běžné účinné látky patří klotrimazol, mikonazol, terbinafin a tolnaftát. Nanášejte podle pokynů na obalu, obvykle dvakrát denně po dobu 2-4 týdnů.
- V závažnějších případech nebo pokud topické léčby nefungují, může lékař předepsat perorální antimykotika, jako je terbinafin nebo itrakonazol.
- Aplikace studených obkladů nebo balíčků ledu (zabalených v ručníku) na postiženou oblast může pomoci zmírnit svědění a zánět.
Nezbedná a nepříjemná plísňová infekce může způsobit zarudnutí a svědění třísel nebo vnitřní strany stehen. Domácí léky a léky na předpis mohou pomoci zmírnit příznaky a zabránit šíření infekce.
Tinea cruris je plísňová infekce kůže. Tinea cruris se často a ráda objevuje v kožních záhybech, zejména pokud jsou vlhká. Patří do skupiny plísňových kožních infekcí nazývaných tinea. Stejně jako u jiných infekcí ji způsobují plísňové houby. Tyto mikroskopické houby žijí na kůži, vlasech a nehtech.
Obvykle jsou neškodné, ale mohou se rychle množit a způsobit infekce – hodně se jim daří v teplých a vlhkých místěch. To je důvod, proč se svědění obvykle rozvíjí v kůži kolem třísel, vnitřní strany stehen a hýždí.
Plíseň v tříslech se nejčastěji vyskytuje u mužů, zejména u dospívajících. Infekce způsobuje vyrážku, která často svědí nebo pálí. Na světlé kůži se postižená místa mohou jevit také červená nebo šupinatá. Na tmavší kůži se vyrážka může jevit jako šedá nebo hnědá.
Příznaky plísně v oblasti třísel
Mezi běžné příznaky plísně v oblasti třísel patří:
- zarudnutí
- přetrvávající svědění
- pocit pálení
- loupání nebo praskání kůže
- vyrážka, která se zhoršuje cvičením nebo aktivitou
- změny barvy kůže
- vyrážka, která se nezlepšuje, zhoršuje nebo se šíří po použití OTC hydrokortizonového krému (proti svědění)
Svědění obvykle postihuje třísla a vnitřní stranu stehen. Může se rozšířit do břicha a hýždí, ale obvykle nevznikne na šourku.
Ačkoli svědění může být celkem dost nepříjemné, obvykle se jedná o mírnou infekci. Rychlá léčba minimalizuje příznaky a zabrání jejímu šíření.
Většina lidí najde úlevu jednoduše tím, že na plíseň v tříslech aplikuje lokální antifungální léky a udržuje postiženou oblast čistou a i suchou.
Léčba – domácí léky na plíseň v oblasti třísel
Ve většině případů můžete léčit svědění kvůli plísni v oblasti třísel pomocí několika domácích produktů. Chcete-li se infekce zbavit, můžete vyzkoušet následující prostředky:
- Naneste na postiženou oblast volně prodejný antimykotický krém, prášek nebo sprej. V lékárně vám poradí.
- Postižené místo důkladně omyjte mýdlem a teplou vodou. Poté osušte.
- Po koupání a cvičení postižené místo důkladně osušte.
- Každý den měňte oblečení a spodní prádlo.
- Noste volné bavlněné oblečení.
- Řešte jakékoli jiné plísňové infekce, jako je atletická noha.
Léčba na předpis od lékaře
Pokud užíváte volně prodejné léky nebo používáte domácí léky na svědění a příznaky se nezlepšují, lékař vám může předepsat něco silnějšího. Možné jsou lokální nebo perorální léky.
Sponzorováno
Topické léky jsou ekonazol nebo oxikonazol, perorální léky jsou pak itrakonazol nebo flukonazol.
Perorální antimykotika někdy mohou způsobit nepříjemné vedlejší účinky, jako je žaludeční nevolnost a bolesti hlavy. Pokud zaznamenáte některý z těchto nežádoucích účinků, určitě to proberte s lékařem.
Příčiny
Skupina hub zvaných dermatofyty způsobuje svědění. Tyto houby přirozeně žijí na vaší kůži a obvykle nezpůsobují problémy. Když však po cvičení zůstanete v propoceném oblečení, dlouhodobé vystavení vlhkosti může umožnit rychlé množení těchto hub.
Dermatofyty jsou mikroskopické houby, které mohou u lidí a zvířat způsobit kožní infekce.
Když u vás dojde k přemnožení dermatofytů v oblasti třísel, způsobuje to infekci. Tato plíseň je vysoce nakažlivá. Plísňovou infekci se můžete nakazit blízkým osobním kontaktem s osobou, která má tuto plíseň, nebo i kontaktem s nepraným oblečením této osoby.
Rizikové faktory
Pokud se na vás vztahují následující faktory, můžete mít vyšší riziko plísně v oblasti třísel:
- jste muž
- jste teenager
- máte nadváhu nebo obezitu, což zvyšuje počet kožních záhybů. Plísním se obecně daří ve zpocených kožních záhybech
- máte sklon k pocení, což zvyšuje vlhkost pokožky a podporuje množení dermatofytů
- váš imunitní systém nefunguje tak, jak by měl, třeba kvůli nemoci nebo léčbě onemocnění. Lidé s oslabenou imunitou mají vyšší riziko plísňových infekcí než ti, jejichž imunitní systém pracuje „na plný výkon“
- nosíte hodně těsné oblečení
- máte cukrovku, což může zvýšit vaše riziko plísňových kožních infekcí
Mají plíseň v tříslech jen sportovci?
Možná může plíseň v tříslech vyvolávat dojem, že se infekce objevuje pouze u sportovců, ale může se to stát vlastně každému. Ti, kteří mají nadváhu, mají větší pravděpodobnost, že budou s plísní na pokožce bojovat, protože houba může dobře prosperovat v záhybech kůže, které jsou náchylné k pocení.
Jako preventivní opatření je důležité si každý den mýt oblast třísel a podpaží mýdlem a vodou. Dlouhodobé vystavení vlhkosti a tření oděvů může také vyvolat problémy s plísní.
Diagnóza
Váš lékař bude pravděpodobně schopen diagnostikovat plíseň v oblasti třísel provedením fyzického vyšetření a prohlídkou postižené oblasti kůže.
V některých případech může lékař odebrat nějaké vzorky seškrabáním kožních buněk z oblasti, aby pomohl diagnostikovat stav. Tento odběr může také pomoci vyloučit jiné kožní poruchy, jako je psoriáza.
Prevence
Existuje několik způsobů, jak snížit pravděpodobnost vzniku plísně v oblasti třísel:
- Dodržujte dobrou hygienu. Pravidelné mytí rukou může výrazně snížit riziko, že se touto infekcí nakazíte od někoho jiného. Je také důležité udržovat pokožku čistou a suchou, zejména oblast kolem třísel.
- Místo pravidelně omývejte mýdlem a po koupání místo důkladně osušte. Použití dětského pudru kolem třísel může také pomoci zabránit nadměrné vlhkosti.
- Vyhněte se přiléhavému oblečení. Těsné oblečení může dřít nebo odírat vaši pokožku, což může způsobit, že budete náchylnější k svědění. Můžete třeba zkusit nosit boxerky místo slipů.
- V horkém nebo vlhkém počasí noste volné oblečení. Volné oblečení může zabránit pocení a teplému vlhkému prostředí, ve kterém se plísním daří. Po každém použití vyperete veškeré cvičební oblečení nebo sportovní pomůcky.
- Pokud máte atletickou nohu, vyhledejte rychle léčbu. Stejné houby, které způsobují plísně v oblasti třísel, mohou také způsobit atletickou nohu a naopak. Můžete se vyhnout šíření do oblasti třísel tím, že nebudete používat stejný ručník na nohy i na třísla.
Sponzorováno
Pokud se vaše příznaky po 2 týdnech domácí léčby nezlepší, měli byste si domluvit návštěvu u svého lékaře. Možná se u vás rozvinula sekundární infekce, která vyžaduje okamžitou léčbu.
Studie a zdroje článku
- Tinea Cruris Autoři: Micah M. Pippin; Michael L. Madden; Moushumi Das.
- Zdroj obrázku: Tomáš Soukup
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Pleť a pokožka těla
Přečtěte si také naše další články