Sponzorováno

První pomoc při autonehodě (dopravní nehodě) – co dělat a co nedělat? 4.11/5 (9)

Jak na první pomoc při autonehodě?

Jak na první pomoc při autonehodě?

Ve většině zemí EU se lidé učí první pomoc jako součást řidičského oprávnění. U nás však nejsou povinné ani základní znalosti první pomoci, což znamená, že mnoho řidičů, kteří jsou účastníky nehody, je zcela bezmocných a neschopných pomoci.

Třeba cyklisté jsou obzvláště zranitelní účastníci silničního provozu – už jen proto je životně důležité, abyste věděli, co dělat (a co nedělat), pokud je někdo účastníkem dopravní nehody.

Pokud byste byli první na místě nehody

  1. Zachovejte hlavně klid. Pokuste se zůstat co nejklidnější a soustřeď se na situaci.
  2. Když se blížíte k místu nehody, je velmi důležité zajistit vlastní bezpečnost. Ujistěte se, že se zastavil veškerý provoz a že je nějak indikováno, že došlo k nehodě, jinak může dojít k dalším obětem. Pokud dojde k rozlití paliva nebo jinému nebezpečí požáru, vypněte zapalování auta. Rozsviťte výstražná světla vozidla a použijte výstražný trojúhelník (cca 50-100 metrů za vozidlem, více na dálnici), pokud je k dispozici. Pokud to situace dovolí, oblékněte si reflexní vestu.
  3. Pokud jsou v blízkosti další lidé, zavolejte na pohotovostní službu – 112. Pokud jste na to sami, zhodnoťte situaci a nejprve ošetřete případné život ohrožující stavy. Pak ihned volejte 112. Poskytněte operátorovi jasné informace: místo nehody, počet zraněných, typ zranění, stav vozidel. Pokud hrozí nebezpečí, jako je požár nebo únik paliva, pokuste se dostat všechny pryč z oblasti.
  4. Rychle zjistěte, kolik vozidel bylo do nehody zapojeno, a zhodnoťte cestující ve všech vozidlech, abyste se ujistili, že nikdo nemá život ohrožující zranění. Lidé, kteří křičí, pláčou a dělají hluk, musí dýchat – v tuto chvíli je spíše vaší prioritou zkontrolovat, kdo je potichu a nehýbe se.
  5. Pokud se někdo nehýbe: Zjistěte, zda reaguje nebo ne. Pokud nedojde k žádné reakci, zkontrolujte, zda člověk dýchá.
  6. Nereaguje a dýchá: Ujistěte se, že jsou v poloze, kdy jsou nakloněni buď dopředu nebo na jednu stranu, aby bylo zajištěno, že jejich dýchací cesty zůstanou otevřené. Pohybujte s nimi co nejméně a vyhněte se jejich kroucení. Pokračujte v hovoru s postiženým klidně, protože vás slyší, i když je v bezvědomí. Udržujte ho v teple.
  7. Nereaguje a nedýchá: Pokud osoba nedýchá, budete muset resuscitovat. Pokud jste na to sami a ještě jste nezavolali sanitku (112), nyní je čas to udělat. Pokud je to nutné, požádejte je o radu, jak nejlépe resuscitovat, protože to není snadné, pokud jsou v autě.

Zastavte případné krvácení přímým tlakem na ránu čistým obvazem nebo kusem látky. Pokryjte popáleniny sterilním obvazem nebo čistou látkou, pokud je to možné. Pokuste se uklidnit zraněné osoby a sleduj jejich stav, dokud nepřijede pomoc.

Osobu v bezvědomí vyjměte z vozidla pouze v případě bezprostředního ohrožení života. Např. pro ochranu před požárem, vodou nebo výbuchem. Požádejte pohotovostní služby telefonicky o radu, co byste měli dělat. Je velmi obtížné vyprostit osobu v bezvědomí z vozidla a existuje velké riziko, že se její zranění prohloubí a že se zraníte sami.

Sponzorováno

O vědomé oběti by se měli postarat přihlížející a přemístit je z trosek aut do bezpečné oblasti. Pozor na zmatené a omámené (šokem) oběti, které se mohou dostat do nebezpečí. Instruujte další lidi, aby tyto účastníky nehody drželi v teple a klidu a pomohli jim kontaktovat jejich nejbližší. Zajistěte, aby bylo nejprve ošetřeno jakékoli závažné krvácení nebo život ohrožující poranění.

Co nedělat

  • Nepřesouvejte zraněné osoby (pokud nehrozí bezprostřední nebezpečí). Přesun zraněných může způsobit další zranění, zvláště pokud mají podezření na poranění páteře.
  • Nedávejte zraněným jídlo nebo pití: Mohlo by to zkomplikovat situaci, pokud bude nutná operace.
  • Neopouštějte místo nehody: Zůstaňte na místě, dokud nedorazí záchranné složky, pokud neohrožujete svůj vlastní život.
  • Nedělejte nic, co by mohlo zhoršit situaci: Pokud si nejste jistí, jak poskytnout první pomoc, nezkoušej složité úkony.

Poskytnutí první pomoci může zachránit život, ale je důležité vědět, co dělat a co nedělat, aby se situace nezhoršila. Vždy pamatujte, že nejdůležitější je bezpečnost vás samotných.

Shrnu to – Jaká je základní první pomoc po autonehodě?

Při dopravní nehodě je prioritou zajistit bezpečnost všech zúčastněných, včetně vás. Jakmile je zajištěna bezpečnost, mohou být zahájeny základní kroky první pomoci. Tyto kroky jsou: zhodnocení situace, kontrola zranění a přivolání odborné lékařské pomoci. Základní první pomoc může znamenat řešení krvácení, podporu poraněných končetin a poskytování útěchy a ujištění zúčastněným.

Léčba první pomoci při dopravní nehodě tedy zahrnuje systematický přístup k řešení zranění a zajištění blaha obětí. Zde jsou klíčové kroky, které je třeba dodržet:

1. Zkontrolujte případná nebezpečí: Ujistěte se, že oblast je bezpečná pro vás i pro účastníky nehody. Zkontrolujte jakákoli bezprostřední nebezpečí, jako jsou protijedoucí vozidla, nebezpečí požáru, unikající kapaliny a úlomky, jako jsou díly z vozidel.

2. Zavolejte o pomoc: Jakmile je oblast „zajištěna“, zavolejte na číslo 112. Tam poskytněte jasné a stručné informace o nehodě a počtu zúčastněných osob.

3. Zkontrolujte, zda nedošlo ke zranění: Zhodnoťte stav každé zúčastněné osoby. Upřednostněte poskytování první pomoci osobám s život ohrožujícím zraněním, jako je silné krvácení nebo potíže s dýcháním.

4. Ošetření krvácení: Jakékoli viditelné krvácení řešte přímým tlakem sterilním obvazem nebo prostě látkou, kterou máte po ruce. Pokud je to možné, zvedněte zraněnou končetinu a pokračujte v tlaku, dokud nepřijde odborná pomoc.

5. Znehybněte zraněné končetiny: Pokud máte podezření na zlomeniny nebo poranění končetin, znehybněte je, abyste předešli dalšímu poškození. K zajištění podpory použijte dostupné materiály, jako jsou dlahy nebo přikrývky.

6. Pohodlí: Nabídněte zúčastněným útěchu, ujištění a pohodlí. Udržování obětí v klidu může pomoci snížit šok a úzkost.

VIDEO: První pomoc při autonehodě

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva