Obsah článku
- Mícha obsahuje nervová vlákna, která přenášejí signály mezi mozkem a zbytkem těla. Při poranění míchy dochází k přerušení těchto nervových vláken, což může vést ke ztrátě motorických a senzorických funkcí pod místem poranění.
- Poranění míchy může být způsobeno traumatem, jako je úraz při dopravní nehodě, pád, sportovní úraz nebo násilné poranění. Může být také způsobeno nemocemi nebo degenerativními stavy, jako jsou nádory, infekce nebo degenerativní onemocnění páteře.
- Osoba s poraněním míchy může ztratit schopnost pohybu ve svalech pod místem poranění. Rozsah ochrnutí hodně závisí na výšce a závažnosti poranění. Například poranění v oblasti krku může vést k kvadruplegii (ochrnutí všech čtyř končetin), zatímco poranění dolní části zad může vést k paraplegii (ochrnutí dolních končetin).
- Kromě motorických funkcí mohou být ztraceny i senzorické funkce, což znamená, že postižená osoba nemusí cítit dotyk, teplo, chlad nebo bolest pod místem poranění.
- Léčba poranění míchy znamená zejména akutní péči, která může být: chirurgické řešení k dekompresi míchy nebo stabilizaci páteře, a dlouhodobá rehabilitace zaměřená na obnovení co nejvíce funkcí a nezávislosti. Rehabilitace může znamenat fyzioterapii, ergoterapii, psychologickou podporu a použití pomocných zařízení.
Co když dojde k poranění míchy?
Poranění míchy je vlastně poškození míchy. Je to extrémně vážný typ fyzického traumatu, který bude mít pravděpodobně trvalý a významný dopad na většinu aspektů každodenního života. Poranění míchy je tedy poškození svazku nervů a nervových vláken, který vysílá a přijímá signály z mozku. Mícha se táhne od spodní části mozku dolů přes spodní část zad.
Mícha je svazek nervů a další tkáně, které obalují obratle páteře a chrání je. Obratle jsou vlastně kosti naskládané na sobě, které tvoří páteř. Páteř obsahuje mnoho nervů a sahá od základny mozku směrem dolů po zádech a končí blízko hýždí.
Mícha je zodpovědná za odesílání zpráv z mozku do všech částí těla. Také posílá zprávy z těla směrem do mozku. Jsme schopni vnímat bolest a pohybovat končetinami právě díky zprávám odeslaným přes míchu.
Pokud dojde k poranění míchy, některé nebo všechny tyto impulsy nemusí být schopny přes mích „projít“. Výsledkem je částečná nebo i úplná ztráta citlivosti a pohyblivosti pod místem poranění míchy. Poranění míchy blíže krku obvykle způsobí ochrnutí větší části těla než jen v oblasti dolní části zad.
Příčiny – jak vlastně dochází k poranění míchy?
Poranění míchy je často důsledkem nepředvídatelné nehody nebo násilné události. K poškození míchy mohou vést následující nehody a zážitky:
- násilný útok na člověka, jako je bodnutí nebo střelná rána
- skok do příliš mělké vody, když člověk narazí hlavou na dno
- trauma při autonehodě, konkrétně trauma v oblasti obličeje, hlavy a krku, zad nebo hrudníku
- pád z větší výšky
- poranění hlavy nebo páteře při sportovních aktivitách
- silné zkroucení střední části trupu
Jaké jsou příznaky poranění míchy?
Příznaky poranění míchy jsou tyto:
- problémy s chůzí
- ztráta kontroly nad močovým měchýřem nebo střevy
- neschopnost pohybovat rukama nebo nohama
- pocity šířící se necitlivosti nebo mravenčení v končetinách
- bezvědomí
- bolest hlavy
- bolest, tlak a ztuhlost v oblasti zad nebo krku
- známky šoku
- nepřirozené umístění hlavy
Co dělat, když máte podezření na poranění míchy?
Pokud se domníváte, že vy nebo někdo jiný máte poranění míchy, postupujte podle níže uvedeného postupu:
- Okamžitě zavolejte 112. Čím dříve lékařská pomoc dorazí, tím lépe.
- Nehýbejte s danou osobou ani ji nijak netahejte, pokud to není nezbytně nutné. To znamená nedělat změnu polohy hlavy osoby nebo třeba pokus sejmout přilbu.
- Povzbuzujte dotyčného, aby zůstal co nejklidnější, i když má pocit, že je schopen vstát a chodit sám.
- Pokud osoba nedýchá, proveďte kardiopulmonální resuscitaci (KPR). Nezaklánějte však hlavu dozadu. Místo toho posuňte čelist dopředu.
Když osoba dorazí do nemocnice, lékaři provedou fyzické a kompletní neurologické vyšetření. To jim pomůže určit, zda došlo k poranění míchy a kde přesně a jak vážné to je.
Mezi diagnostické nástroje, které mohou lékaři používat, patří:
- CT vyšetření
- MRI
- Rentgen páteře
- Vyšetření evokovaného potenciálu, které měří, jak rychle se nervové signály dostanou do mozku
PREVENCE – Jak se dá předejít poranění míchy?
Protože poranění míchy jsou často způsobena nepředvídatelnými událostmi, nejlepší, co můžete udělat, je snížit jejich riziko. Některá opatření ke snížení rizika jsou:
Sponzorováno
- vždy se připoutejte bezpečnostním pásem v autě
- noste při sportu vhodné ochranné pomůcky, chrániče a podobně
- nikdy neskákejte do vody, pokud jste ji nejprve neprozkoumali, abyste se ujistili, že je dostatečně hluboká a bez kamenů a jiných předmětů
Léčba poraněné míchy
Neexistuje způsob, jak zvrátit poškození míchy. Ale vědci neustále pracují na nových způsobech léčby. Jsou to různé protézy a léky, které mohou podpořit regeneraci nervových buněk nebo zlepšit funkci nervů, které zůstávají funkční po poranění míchy.
Mezitím se léčba poranění míchy zaměřuje na předcházení dalším zraněním a na umožnění lidem vrátit se do aktivního a produktivního života.
Ihned po úraze míchy
K minimalizaci následků poranění hlavy nebo krku je nezbytná okamžitá lékařská péče. Léčba poranění míchy proto často začíná na místě nehody.
Záchranný personál obvykle znehybní páteř co nejšetrněji a nejrychleji. To se provádí pomocí tuhého krčního límce a tuhé nosné desky během transportu do nemocnice.
Počáteční fáze léčby poraněné míchy
Na pohotovosti se lékařská péče zaměřuje na:
- Zachování vaší schopnosti dýchat.
- Předcházení šoku.
- Znehybnění krku, aby se zabránilo dalšímu poškození míchy.
- Předcházení možným komplikacím. Mezi možné komplikace patří retence stolice nebo moči, respirační nebo kardiovaskulární onemocnění a tvorba krevních sraženin v hlubokých žilách.
Lidé s poraněním míchy jsou často přijímáni na jednotku intenzivní péče. Nebo mohou být převezeni do speciálního centra pro léčbu postižení a poranění páteře. Centra pro poranění páteře mají tým specialistů vyškolených v oblasti poranění míchy. Takový tým má neurochirurgy, ortopedy, neurology, lékaře a rehabilitační specialisty, psychology, zdravotní sestry, terapeuty a sociální pracovníky.
- Léky. Methylprednisolon (Solu-Medrol), podávaný žilou na paži, byl v minulosti používán jako možnost léčby po poranění míchy. Nedávný výzkum však ukázal, že má potenciální vedlejší účinky, jako jsou krevní sraženiny a zápal plic, které převažují nad výhodami. Z tohoto důvodu se methylprednisolon již nedoporučuje pro rutinní použití po poranění míchy.
- Imobilizace. Možná budete potřebovat trakci ke stabilizaci nebo vyrovnání páteře. Trakce znamená jemné tažení hlavy, aby se takto vytvořilo správné vyrovnání páteře. Trakci lze provést pomocí měkkého krčního límce nebo ortézy.
- Operace. Často je nutná operace k odstranění úlomků kostí, cizích předmětů, herniovaných plotének nebo zlomenin obratlů, které mohou stlačit páteř. Operace také může stabilizovat páteř a předejít budoucí bolesti nebo komplikacím.
- Experimentální léčba. Vědci se snaží přijít na nové způsoby, jak zastavit buněčnou smrt, kontrolovat zánět a podpořit regeneraci nervů. Například výrazné snížení tělesné teploty – stav známý jako hypotermie – na 24 až 48 hodin může pomoci zabránit škodlivému zánětu. Je však potřeba více studií.
Průběžná péče
Jakmile se stav stabilizuje, lékařská péče se pak již zaměřuje na prevenci dalších zdravotních stavů, které mohou nastat. Poranění míchy může vést k poklesu fyzického fungování těla, známému jako dekondice. Nebo může vést ke ztuhlým svalům v důsledku nedostatečného používání, známé jako svalové kontraktury. Lidé s poraněním míchy mohou také zaznamenat tlakové vředy, problémy se střevy a močovým měchýřem, infekce dýchacích cest a krevní sraženiny.
Délka pobytu v nemocnici závisí na vašem stavu a zdravotních problémech. Jakmile budete dostatečně zdraví, abyste se mohli účastnit terapií a léčby, můžete se přesunout do rehabilitačního zařízení.
Rehabilitace po poranění míchy
Členové rehabilitačního týmu s vámi začnou pracovat, už když jste v rané fázi léčby. Váš tým může zahrnovat fyzioterapeuta, ergoterapeuta, rehabilitační sestru, rehabilitačního psychologa a sociálního pracovníka. Součástí týmu může být také lékař, který se specializuje na fyzikální medicínu a rehabilitaci, známý jako fyziatr, nebo lékař, který se specializuje na poranění míchy. A můžete pracovat i s dietologem a rekreačním terapeutem.
Během raných fází rehabilitace terapeuti pracují na udržení a posílení svalové funkce a obnově jemné motoriky. Také vám pomohou naučit se způsoby, jak se přizpůsobit každodenním úkolům.
Můžete se dozvědět o účincích poranění míchy a jak předcházet komplikacím. Tým také pracuje na budování vaší kvality života a nezávislosti.
Naučíte se mnoho nových dovedností, často za použití vybavení a technologií, které vám pomohou žít co nejvíce sami. Můžete se naučit, jak si užívat své oblíbené koníčky, účastnit se společenských a fitness aktivit a vrátit se do školy nebo na pracoviště.
Léky
Léky mohou pomoci zvládnout některé vedlejší účinky poranění míchy. Patří sem léky na kontrolu bolesti a svalové spasticity. Léky mohou také pomoci zlepšit kontrolu močového měchýře, kontrolu střev a i sexuální funkce.
Nové technologie v léčbě poranění míchy
Vynalézavé lékařské přístroje mohou pomoci lidem s poraněním míchy stát se samostatnějšími a mobilnějšími. Jsou to třeba tyto pomůcky a tehcnologie:
- Moderní invalidní vozíky. Díky vylepšeným invalidním vozíkům s nižší hmotností jsou lidé s poraněním míchy pohyblivější. Někteří lidé potřebují elektrický invalidní vozík. Některé invalidní vozíky mohou dokonce „vylézt“ po schodech, pohybovat se i po hodně nerovném terénu a zvedat pacienta, aby dosáhl na vysoká místa bez pomoci.
- Počítačové adaptace. Používání počítačů může být obtížné, pokud máte omezenou funkci ruky. Počítačové úpravy jsou od jednoduchých až po složité, jako jsou například ovládání počítače pomocí hlasu.
- Elektrická stimulační zařízení. Tato zařízení se často nazývají funkční elektrické stimulační systémy a jsou to elektrické stimulátory. Stimulátory pomáhají ovládat svaly paží a nohou a umožňují lidem s poraněním míchy stát, chodit, dosahovat někam.
Jaký je dlouhodobý výhled a prognóza pro pacienty?
Někteří lidé vedou i po poranění míchy plnohodnotný a produktivní život. Existují však vážné potenciální následky poranění míchy. Naprostá většina lidí bude potřebovat různá pomocná zařízení, jako jsou chodítka nebo invalidní vozíky, aby se vypořádali se ztrátou pohyblivosti, a někteří mohou být dokonce ochrnutí od krku dolů. Poraněná mícha je velmi velký zdravotní problém.
Možná také budete potřebovat pomoc s každodenními činnostmi a budete se muset naučit plnit úkoly jinak, jiným způsobem. Častými komplikacemi jsou dekubity a infekce močových cest. Můžete také očekávat, že podstoupíte intenzivní rehabilitační léčbu po poranění míchy.
K nejrychlejšímu zotavení obvykle dochází během prvních šesti měsíců. Někteří lidé však dělají další malé krůčky po dobu 1 až 2 let po poranění míchy.
Máte s poraněním míchy nějaké svoje zkušenosti? Napište nám o tom do komentářů, budeme rádi za cenné informace.
VIDEO: Poranění míchy C6/7: „Co je dobré vědět, když…“
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- Spinal Cord Injury Autor: ninds.nih.gov/
- Zdroj obrázku: mentalmind / depositphotos.com
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Mícha, Problémy a zdraví zad
Přečtěte si také naše další články