Sponzorováno

Co je to absces a jak ho řešit? 4.5/5 (6)

  • Absces je ohraničená nahromaděná hnisavá tekutina v těle, která vzniká jako odpověď na infekci. Hnis je tvořen mrtvými buňkami, bakteriemi a dalšími materiály.
  • Absces se může tvořit v jakékoli části těla, ale nejčastěji se vyskytuje na kůži, v ústech, v dásních nebo v měkkých tkáních.
  • Abscesy jsou obvykle způsobeny bakteriální infekcí. Když se bakterie dostanou do těla, imunitní systém se je snaží zničit. V tomto procesu se tvoří hnis a vzniká zánět, který se může změnit v absces.
  • Příznaky abscesu jsou: Bolest a citlivost v postižené oblasti, otok, zarudlá kůže nad abscesem, teplo v postižené oblasti, horečka (v případě větší infekce), únava.
  • Malé abscesy někdy prasknou a hnis se vypustí sám od sebe.
  • Pokud je absces velký nebo se nachází hluboko pod kůží, je často nutné vyhledat lékařskou pomoc. Lékař může absces chirurgicky naříznout a vypustit hnis. Tento zákrok se obvykle provádí v lokální anestezii.
  • V některých případech může lékař předepsat antibiotika k boji proti infekci, zejména pokud je infekce rozšířená nebo pokud máte oslabený imunitní systém.

Absces nastane, když infekce způsobí rozvoj kapsy hnisu. Abscesy se mohou vyvinout na kůži, v ústech nebo i kdekoliv uvnitř těla.
Absces je tedy nahromadění hnisu, které může postihnout kteroukoli část vašeho těla. Existuje mnoho různých typů abscesů. Mohou se objevit i kolem orgánů. Kožní abscesy mohou být červené a oteklé. Bakteriální infekce obvykle způsobují abscesy. Léčba často znamená chirurgickou drenáž.

Hnis vzniká vlastně tehdy, když bílé krvinky bojují proti infekci a tkáň se rozpadá.

Abscesy jsou poměrně běžné. Dle průzkumů více než polovina návštěv v ordinaci kvůli problémům souvisejícím s kůží se týká právě abscesů. Abscesy ne vždy vyžadují léčbu, ale lékař může v některých případech absces vypustit (provézt drenáž) nebo předepsat antibiotika.

Absces na rameni

Absces na rameni

 

Absces na chodidle

Absces na chodidle

 

Typy abscesů

Abscesy, které se vyvíjejí v ústech, na kůži nebo uvnitř těla, mají určité vlastnosti. Léčba bude hodně záviset na umístění a velikosti abscesu.

Absces v ústech

Absces se může vyvinout v ústech na dásních, kolem zubu nebo i v oblasti krku.

Zubní absces může být velmi bolestivý a je obvykle spojen s onemocněním dásní nebo dutinou. Například díra v zubu nebo dásně může umožnit pronikání bakterií a způsobit infekci, což vede k abscesu.

Tyto typy abscesů vyžadují léčbu. Pokud se infekce neléčí, může se rozšířit do dalších částí těla.

Kožní absces

Kožní abscesy se mohou lišit ve velikosti a závažnosti. Kožní absces bude tvrdý a oteklý a může být bolestivý a červeně zbarvený. Může se vyvinout, když se bakterie, které obvykle žijí na kůži, dostanou do kůže přes poškozený vlasový folikul nebo se nějakým řezem v kůži.

Některé kožní abscesy se vyřeší samy o sobě, ale jiné budou potřebovat léčbu od lékaře.

Vnitřní abscesy

I v oblasti orgánů uvnitř těla se mohou vyvinout abscesy, říká se jim vnitřní abscesy. K tomu může dojít po operaci nebo v důsledku jiné infekce, jako je divertikulitida.

Je těžší je diagnostikovat, protože nejsou tak snadno viditelné jako kožní nebo zubní absces.

Sponzorováno

Příznaky abscesů

Příznaky abscesu budou záviset na jeho umístění a velikosti. Mezi hlavní příznaky abscesu však patří:

  • bolest v oblasti abscesu a kolem něj
  • změna barvy kůže kolem okrajů abscesu
  • otok
  • tvrdá nebo měkká hrudka
  • střed plný hnisu (žluté nebo bílé barvy)
  • tekutina vytékající z hrudky
  • bolest zubů, pokud je absces v ústech
  • horečka
  • únava a zimnice, zvláště u vnitřního abscesu

Příčiny abcesu

Bakteriální infekce, jako je Staphylococcus aureus, způsobuje většinu abscesů. Pokud se tato bakterie dostane do řezu nebo škrábnutí v kůži, vlasového folikulu nebo potní žlázy, může způsobit infekci.

Staphylococcus aureus přirozeně žije na kůži většiny lidí. Na povrchu pokožky nezpůsobuje problémy. Pokud se však dostane do těla, může způsobit infekci.

Zubní abscesy se mohou objevit v případě zubního kazu nebo onemocnění dásní. Tyto problémy umožňují bakteriím vstoupit a způsobit infekci.

Po operaci pak může vzniknout vnitřní absces.

Diagnostika

Způsob, jakým lékař diagnostikuje absces, bude záviset na umístění abscesu a infekce.

Pokud má osoba příznaky abscesu, lékař nejprve provede fyzickou prohlídku. Pokud je absces na kůži nebo v ústech, lékař jej může diagnostikovat na základě fyzického vzhledu a příznaků.

Vnitřní absces je ale těžší diagnostikovat. Mohou se objevit fyzické příznaky, jako je bolest nebo citlivost, horečka, zimnice, únava nebo celkový pocit nevolnosti. K potvrzení diagnózy může lékař nařídit zobrazovací testy, jako je MRI, CT a ultrazvuk.

Léčba abscesu

Ne všechny abscesy vyžadují léčbu.

Kožní abscesy mohou nebo nemusí vyžadovat léčbu v závislosti na velikosti a rozsahu infekce. Léčba obvykle znamená rozříznutí abscesu, aby se infekce odsála pryč. Lékař pak může také předepsat antibiotika.

Zubní abscesy vždy vyžadují léčbu, protože se samy o sobě nevyřeší. V rámci léčby abscesu může člověk potřebovat odstranit jeden nebo více zubů nebo kořenový kanálek. Pacienti se zubním abscesem budou také obvykle potřebovat antibiotika a případně řešit jakékoli onemocnění dásní.

K léčbě vnitřního abscesu chirurg provede postup k odtoku přebytečné tekutiny. Tím se odstraní část infekce a člověk může poté užívat antibiotika k léčbě.

Prevence abscesu

Zabránit abscesu není vždy možné, ale obecně existují kroky, které může člověk podniknout, aby snížil riziko vzniku abscesu.

Aby se zabránilo vzniku zubního abscesu, je důležité provádět důkladnou dentální hygienu. To samozřejmě znamená pravidelné čištění kartáčkem a zubní nití a vyhledání rady od zubního odborníka (třeba od dentálního hygienisty), jakmile se objeví jakékoli problémy. Člověk by měl pravidelně navštěvovat svého zubaře kvůli čištění a kontrole případných problémů.

Aby se zabránilo kožním abscesům, je nezbytné udržovat pokožku čistou a pravidelně si mýt ruce. ˇČlověk by se měl vyvarovat sdílení osobních věcí s ostatními, a to samozřejmě platí u zubních kartáčků, holicích strojků a ručníků.

Shrnu to

Každý, kdo má kožní absces, by měl místo bedlivě sledovat. Je dobré vyhledat péči odborníka či lékaře, zvláště pokud se příznaky změní nebo zhorší. Je to proto, že infekce může vyžadovat léčbu.

Sponzorováno

Měli jste někdy absces? Napište mi vaše zkušenosti do komentářů.

A abscesu si ještě přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva