Sponzorováno

Carrionova nemoc (Oroyská horečka) – bakteriální infekční onemocnění – příznaky, příčiny a léčba 4.6/5 (5)

  • Oroyská horečka, také známá jako Carrionova nemoc, je bakteriální infekční onemocnění způsobené bakterií Bartonella bacilliformis.
  • Toto onemocnění je endemické v určitých oblastech And v Jižní Americe, zejména v Peru, Kolumbii a Ekvádoru.

Bartonella bacilliformis

Bartonella bacilliformis

Carrionova nemoc je způsobena B. bacilliformis. Klinické příznaky jsou pozorovány většinou u dětí a dospívajících a zahrnují horečku, malátnost, anorexii, nevolnost a zvracení, hepatomegalii, lymfadenopatii, bledost a systolický šelest.

Carrionova choroba, také známá jako horečka Oroya nebo Bartonellóza, je bakteriální infekce způsobená bakterií Bartonella bacilliformis. Vyskytuje se především v Jižní Americe. Přechází na člověka kousnutím infikovaných písečných mušek. Mezi příznaky Carrionovy choroby patří bolest břicha, únava, bolest hlavy, nízká horečka, špatný trávicí systém, zvětšená játra, zvětšená slezina atd.

Diagnóza Carrionovy choroby je typicky založena na klinickém obrazu, anamnéze expozice v endemické oblasti a laboratorních testech, jako jsou krevní nátěry, sérologické testy a molekulární testy k detekci přítomnosti Bartonella bacilliformis.

Fáze nemoci

Oroyská horečka má dvě hlavní fáze:

1. Akutní fáze (Oroyská horečka)

  • Příznaky: Vysoká horečka, silná anémie (v důsledku destrukce červených krvinek), bolesti hlavy, svalů a kloubů, žloutenka, zvětšení lymfatických uzlin a zvětšení jater a zvětšení sleziny.
  • Trvání této fáze: Tato fáze obvykle trvá několik týdnů. Pokud není léčena, může být smrtelná kvůli těžké anémii.

2. Chronická fáze (Verruga peruana)

  • Příznaky: Tvorba kožních lézí, které mohou být bolestivé a krvácející. Tyto léze jsou často označovány jako „verruga peruana“ (peruánské bradavice).
  • Trvání této fáze: Tato fáze může trvat měsíce až roky a je charakterizována opakujícím se výskytem kožních lézí.

Jak se přenáší?

Oroyská horečka je přenášena kousnutím infikovaných písečných mušek rodu Lutzomyia. Mušky získávají bakterii od infikovaných lidí a přenášejí ji na další osoby.

Lutzomyia je rod flebotominových písečných mušek sestávající z téměř 400 druhů, z nichž nejméně 33 má lékařský význam jako přenašeči lidských onemocnění.

Sponzorováno

Písečná muška rodu Lutzomyia

Písečná muška rodu Lutzomyia

 

Pokud je Carrionova nemoc získána, když je žena těhotná, existuje zvýšené riziko potratu a předčasného porodu.

Diagnóza

Diagnóza oroyské horečky znamená:

  • Vyšetření klinických příznaků: Typické symptomy jako horečka a anémie.
  • Laboratorní testy: Mikroskopické vyšetření krve, kde mohou být viditelné bakterie v červených krvinkách. Dále PCR testy nebo kultivace bakterií mohou potvrdit přítomnost Bartonella bacilliformis.

Léčba

Nejčastěji se používají antibiotika jako ciprofloxacin, chloramfenikol nebo doxycyklin.

V závažných případech může být potřeba transfúze krve kvůli těžké anémii.

Prevence

Použití repelentů, ochranných oděvů a sítí proti hmyzu může snížit riziko kousnutí.

Snižování populace písečných mušek v endemických oblastech může pomoci předcházet šíření nemoci.

Úmrtnost Carrionovy choroby

Úmrtnost v akutní fázi Carrionovy choroby se u neléčených pacientů pohybuje od 40 % do 85 %. Úmrtnost může být snížena na 5-10 %, pokud je infekce vhodně léčena. Úmrtnost je dle studií obvykle sekundární k oportunním infekcím nebo podvýživě.

Chronická fáze kožní choroby Carrion obvykle sama odezní

a zřídka vede ke komplikacím.

Závěr

Oroyská horečka je tedy vážné onemocnění, které vyžaduje rychlou diagnózu a léčbu, aby se předešlo závažným komplikacím nebo smrti.

Většina případů onemocnění se vyskytuje v endemických oblastech Jižní Ameriky kvůli přítomnosti určitých písečných mušek, které přenášejí kauzativní bakterie. Oroyská horečka je obecně nejrozšířenější v oblastech Peru, Ekvádoru a Kolumbie, které se vyznačují teplým počasím a obsahují populace s nízkým socioekonomickým postavením.

B. bacilliformis je vysoce infekční a lidé žijící s jedincem infikovaným B. bacilliformis mají více než dvojnásobné riziko nákazy než neinfikované domácnosti.

Sponzorováno

Děti, těhotné ženy a podvyživení jedinci bývají postiženi vážněji než zdraví dospělí.

Studie a zdroje článku

  • Carrion’s disease: more than a neglected disease Autoři: Meritxell Garcia-Quintanilla, Alexander A. Dichter, Humberto Guerra
  • Zdroj obrázku: By Ray Wilson, Liverpool School of Tropical Medicine - (2009) PLoS Pathogens Issue Image - Vol. 5(8) August 2009. PLoS Pathog 5(8): ev05.i08. doi:10.1371/image.ppat.v05.i08, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7805367

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva