Sponzorováno

Co je to hematom? Proč a jak se tvoří? 4.25/5 (12)

  • Hematom je nahromadění krve mimo krevní cévy, obvykle způsobené prasknutím kapilár, malých žil nebo tepen. Tento stav může vzniknout následkem poranění, úrazu nebo po chirurgickém zákroku.
  • Krev se hromadí v tkáních a vytváří otok, který je často bolestivý a může být doprovázen modřinou.
  • Léčba závisí na velikosti a umístění hematomu a může znamenat např. odpočinek, ledování, léky proti bolesti, nebo v závažnějších případech chirurgický zákrok.

Hematom je podobný modřině, ale poškození, které jej způsobuje, se vyskytuje ve větších krevních cévách. Může vést k otoku, změně barvy kůže a teplu v místě vzniku. Hematom může vyžadovat lékařské ošetření.

I když mnoho typů hematomů je relativně neškodných, některé hematomy mohou naznačovat vážnější zdravotní problém. Každý, kdo utrpěl zranění při nehodě nebo dostal ránu do hlavy, by měl navštívit lékaře a pobavit se s ním o známkách hematomu.

Hematom na obličeji

Hematom na obličeji

 

Co je to hematom?

Termín hematom popisuje oblast krve, která se shromažďuje mimo větší krevní cévy. Hematomy mohou být způsobeny zraněním nebo traumatem. Takové poranění může způsobit prasknutí cévních stěn, což umožní krvi proniknout do okolní tkáně.

Hematomy se mohou vyskytovat v jakékoli krevní cévě, včetně žil, tepen a kapilár. Umístění hematomu může změnit jeho povahu.

Hematom je podobný krvácení, ale krvácení je probíhající krvácení, zatímco krev v hematomu se obvykle již srazila.

Typy hematomu

Typ hematomu závisí na tom, kde se v těle objeví. Místo může také pomoci určit, jak potenciálně nebezpečný hematom je nebo může být. Samozřejmě je rozdíl, pokud se hematom objeví v hlavě nebo na noze. Závažnost je prostě rozdílná. Typy hematomů jsou:

  • Ušní hematom: Mezi chrupavkou ucha a kůží na jejím povrchu se objevuje ušní hematom. Je to běžné zranění u zápasníků, boxerů a dalších sportovců, kteří pravidelně trpí údery do hlavy.
  • Subungvální hematom: Tento hematom se objevuje pod nehtem. Subungvální hematomy jsou běžné u drobných poranění, jako je náhodné zasažení prstu kladivem.
  • Hematom pokožky hlavy: Hematom pokožky hlavy se obvykle objevuje jako hrbol na hlavě. Poškození je na vnější kůži a svalech, takže tento typ hematomu nebude mít žádný vliv na mozek.
  • Hematom nosní přepážky: Obvykle důsledkem zlomeného nosu může tento hematom způsobit problémy s nosem, pokud osoba nedostane vhodnou léčbu.
  • Subkutánní hematom: Jedná se o hematom, který se objevuje těsně pod kůží, typicky v mělkých žilách blízko povrchu kůže.
  • Retroperitoneální hematom: Tento hematom se vyskytuje v břišní dutině, ale ne v žádném orgánu.
  • Hematom sleziny: Tento typ hematomu se objevuje ve slezině. Jde o běžnou komplikaci tupého poranění břicha.
  • Hematom jater: Ten se vyskytuje v játrech.
  • Spinální epidurální hematom: Tento termín označuje hematom mezi výstelkou míchy a obratli.
  • Intrakraniální epidurální hematom: Tento typ hematomu se vyskytuje mezi lebeční kostí a výstelkou na vnější straně mozku.
  • Subdurální hematom: Subdurální hematom se vyskytuje mezi lebkou a povrchem mozku. Obvykle je důsledkem poranění hlavy.
Subdurální vs. epidurální hematom

Subdurální vs. epidurální hematom

 

Příčiny hematomu

Hematomy mohou být způsobeny traumatem nebo zraněním. Jakékoli poškození stěn krevních cév může způsobit únik krve do okolních tkání. Tato krev se shromažďuje, když uniká z krevní cévy, což pak způsobuje hematom.

Zranění nemusí být vážné, aby způsobilo hematom. Asi to znáte i sami. Můžete mít hematom pod nehty i z celkem jednoduchého zranění, jako je naražení prstů na nohou. Když vám na ně někdo šlápne, hned prsty pod nehty zčernají. To je hematom.

Závažnější zranění mohou způsobit vážné hematomy, jako jsou zranění způsobená nehodami vozidla, pády z výšky nebo aneuryzma. A i některé chirurgické zákroky, včetně lékařských, zubních nebo kosmetických operací, mohou vést k hematomu, protože mohou poškodit blízké tkáně a krevní cévy.

Léky na ředění krve mohou také zvýšit riziko hematomů. Lidé, kteří pravidelně užívají aspirin, warfarin nebo dipyridamol (Persantine), mohou mít větší pravděpodobnost problémů s krvácením, včetně hematomů.

Hematom se také může objevit bez jakékoli identifikovatelné příčiny. Tomu se pak říká spontánní hematom.

Příznaky hematomu

U povrchnějších hematomů jsou příznaky tyto:

  • jiné zbarvení pokožky
  • zánět a otok
  • citlivost v oblasti
  • zarudnutí
  • teplo v kůži obklopující hematom
  • bolest v místě, kde se nachází hematom

Vnitřní hematomy mohou být obtížněji rozpoznatelné. Každý, kdo utrpěl nehodu nebo utrpěl vážné zranění, by měl podstoupit vyšetření, aby lékaři provedli screening hematomů.

Sponzorováno

Zvláště závažné mohou být hematomy v lebce. I poté, co jste byli u lékaře ohledně zranění, je nezbytné dávat pozor na nové příznaky, jako jsou:

  • silná, zhoršující se bolest hlavy
  • změny vidění
  • zmatenost
  • ztráta sluchu
  • změny osobnosti, jako jsou změny nálady
  • ztráta pohybu na jedné straně těla
  • potíže s chůzí nebo časté pády
  • ztráta vědomí
  • záchvaty

Příznaky subdurálního hematomu se mohou rozvinout brzy po úrazu nebo se mohou objevit postupně v průběhu dnů či týdnů.

Modřina vs. hematom

Změna barvy a citlivost v postižené oblasti vedou k tomu, že lidé věří, že hematomy a modřiny jsou ty stejné věci.

Modřina vzniká, když krev uniká z menších krevních cév, což způsobuje, že se na kůži objeví fialová, modrá nebo ztmavená skvrna. Modřina mění barvu, jak se hojí, obvykle zesvětlá nebo zežloutne, než úplně vybledne. Modřiny obecně nejsou vážné.

Naproti tomu hematom je únik z větší krevní cévy. Stopa, kterou zanechává, může být tmavě modrá nebo černá, ale může také způsobit výrazné zarudnutí. Závažnější traumata způsobují hematomy, které mohou být vážné a vyžadují lékařské ošetření.

Většina modřin se zahojí sama bez nutnosti ošetření. Těžké modřiny jsou vzácné, ale mohou poškodit vnitřní tkáně nebo orgány a vyžadují léčbu, aby se zabránilo infekci.

Někteří lidé mohou být náchylnější k tvorbě modřin, včetně lidí s anémií nebo nedostatkem vitamínů a těch, kteří užívají léky na ředění krve.

Léčba hematomu

V některých případech hematom nevyžaduje léčbu. Tělo obvykle po čase znovu vstřebá krev z hematomu.

Pro zvládnutí hematomu pod kůží, nehtem nebo jinou měkkou tkání by měl člověk odpočívat poraněnou oblast a aplikovat ledový obklad zabalený v ručníku, aby se snížila bolest nebo otok.

Může pomoci zabalit nebo připevnit oblast kolem hematomu, aby se céva během hojení znovu neotevřela. Lékař vám může poskytnout osobě konkrétní pokyny, jak to udělat, pokud je to nutné.

Lékaři mohou doporučit některé volně prodejné léky nebo léky proti bolesti na předpis, pokud je zranění bolestivé. Obvykle doporučí pacientovi, aby se vyhnul některým lékům proti bolesti, jako je aspirin, který ředí krev a může zhoršit hematom. Na to pozor.

Někdy může hematom vyžadovat chirurgickou drenáž. Operace může být pravděpodobnější a nutná, pokud krev vyvíjí tlak na míchu, mozek nebo jiné orgány. V jiných případech mohou lékaři chtít vypustit hematom, který je ohrožen infekcí.

Chirurgická léčba nemusí být nutná ve všech případech, i když je hematom uvnitř lebky. Například ve studii z roku 2015 u pacientů se subdurálním hematomem autoři poznamenali, že většin2 stačila konzervativní léčba. Pouze 6,5 % těchto jedinců vyžadovalo chirurgickou léčbu v pozdější fázi.

Ve vzácných případech může hematom pokračovat v růstu, protože poškozená céva nadále propouští více krve. Výsledkem je směs staré a nové krve, která může vyžadovat úplné odstranění.

Komplikace hematomů

Neléčený hematom může někdy způsobit komplikace.

Například hematom v mozku může být obtížné objevit, pokud osoba nepostoupí specifická vyšetření. Mohou pociťovat příznaky, jako je trvalá bolest hlavy, závratě nebo nezřetelná řeč.

Každý, kdo utrpěl úraz hlavy nebo těžký úraz jinde, by měl vyhledat lékařskou péči. Lékař by měl zkontrolovat, zda se nevytvořil hematom.

Kdy navštívit lékaře

Mnoho hematomů je mírných. Hematom pod nehtem nebo kůží může být bolestivý, ale obvykle nezpůsobuje komplikace. Takový hematom měl asi každý z nás.

Pokud je ale hematom obzvláště bolestivý, je nejlepší vyhledat lékařskou pomoc. Lékař může poskytnout tipy na zabalení nebo zpevnění oblasti.

Je také dobré navštívit lékaře, pokud oblast vykazuje známky infekce, jako je změna barvy, otok a pocit tepla na dotek.

Každý, kdo utrpěl poranění hlavy, by měl pravidelně navštěvovat lékaře, aby hlásil jakékoli příznaky. Lékař také může objednat pro pacienta zobrazovací vyšetření, pokud má podezření na hematom uvnitř lebky.

Stejně tak každý, kdo se stal účastníkem vážné nehody, jako je autonehoda nebo pád z výšky, by se měl pravidelně hlásit u svého lékaře. Poté, co počáteční zánět způsobený zraněními odezní, může lékař chtít zkontrolovat, zda nedošlo k modřinám nebo hematomu postihujícím vnitřní tkáně a orgány.

Shrnu to

Hematom je nahromadění krve mimo krevní cévy, obvykle v důsledku poranění nebo poškození cévy. Krev se shromažďuje ve tkáních, orgánech nebo jiných tělesných dutinách, což vede k otoku a bolesti. Hematomy se mohou lišit velikostí a mohou se vyskytovat kdekoliv v těle, například pod kůží, ve svalech, kolem orgánů nebo v mozku.

Hematomy mohou vypadat děsivě, ale správná léčba může pomoci zajistit, že nezpůsobí žádné trvalé škody.

Lidé mohou v pohodě zvládnout menší hematomy, jako jsou ty v uchu nebo pod nehtem, doma pomocí konzervativní léčby.

Každý, kdo utrpěl poranění hlavy, měl nehodu nebo se u něj objevil hematom, který vykazuje známky infekce, by měl kontaktovat lékaře. Díky rychlé diagnóze a správné léčbě většina hematomů odezní bez komplikací.

Sponzorováno

Léčba hematomů závisí na jejich velikosti a umístění. Menší hematomy často odezní samy s časem, zatímco větší nebo závažnější hematomy mohou vyžadovat lékařský zásah, jako je odčerpání krve nebo chirurgický zákrok.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva