Protrombin je bílkovina produkovaná játry, která hraje klíčovou roli v procesu srážení krve.
Je prekurzorem trombinu, enzymu, který přeměňuje fibrinogen na fibrin, což je základní složka krevní sraženiny. Protrombin je součástí koagulační kaskády, konkrétně vnější cesty, a jeho hladina a funkce jsou často hodnoceny pomocí vyšetření protrombinového času.
Po aktivaci na trombin působí na přeměnu fibrinogenu na fibrin. Jeho účinek ruší zejména antitrombin. Je možné jej podávat léčebně hemostatikum, krevní derivát. Např. Prothromplex pro-.
Funkce a mechanismus Protrombinu
Základní role: Protrombin je prekurzor (neaktivní forma) enzymu zvaného trombin. Když dojde k poškození krevních cév, tělo spustí koagulační kaskádu, což je řada chemických reakcí vedoucích k tvorbě krevní sraženiny.
Sponzorováno
Koagulační kaskáda: V rámci této kaskády se protrombin přemění na aktivní enzym trombin. Tato přeměna je katalyzována komplexem protrombinázy, který se skládá z aktivovaného faktoru X (Xa), faktoru V, vápníku a fosfolipidů.
Role trombinu: Trombin hraje klíčovou roli v přeměně fibrinogenu (rozpustná bílkovina) na fibrin (nerozpustná vlákna), která tvoří základ krevní sraženiny. Fibrinová síť pak zachytí krevní buňky a vytvoří pevnou sraženinu, která zastaví krvácení.
Sponzorováno
Protrombin je tedy esenciální bílkovina pro proces srážení krve. Jeho správná funkce je klíčová pro zastavení krvácení po poranění. Poruchy spojené s protrombinem mohou vést k vážným krvácivým nebo trombotickým komplikacím a vyžadují pečlivou diagnostiku a léčbu.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Přečtěte si také naše další články