Obsah článku
- Ekoterapie, někdy nazývaná také přírodní terapie nebo zelená terapie, je forma terapie, která využívá přírodu a přírodní prostředí k podpoře duševního a fyzického zdraví.
- Základní myšlenkou ekoterapie je, že kontakt s přírodou může mít pozitivní vliv na naše emocionální, mentální a fyzické blaho.
- Ekoterapie v sobě zahrnuje širokou škálu aktivit a metod, které propojují lidi s přírodou.
Je dokázáno, že čas strávený v přírodě vám pomůže cítit se lépe. Mnoho lidí zjistilo, že pobyt venku zlepšuje špatnou náladu a podporuje relaxaci a klid.
Ekoterapie je přístup, který spočívá na myšlence, že lidé mají hluboké spojení se svým prostředím a se zemí samotnou. Ve stejném směru myšlení, neschopnost pěstovat toto spojení si může vybrat daň na vašem blahobytu, zejména na vašem duševním zdraví.
I když je ekopsychologie nově vznikající obor, shoda mezi odborníky zůstává konzistentní: Čas strávený v přírodě může mít velmi pozitivní dopad na vaše duševní zdraví. Tak to prostě je.
Různé typy ekoterapie
Ekoterapie v sobě může obsahovat volně strukturované aktivity, jako je příjemná procházka po pláži nebo výlet do zalesněné oblasti. Můžete se ale také rozhodnout zkusit trošku formálnější přístupy, často pod vedením terapeuta (ano, lesní terapeuti opravdu existují).
Některé z těchto přístupů jsou tyto:
- Komunitní zahradničení nebo zemědělství. Zahradničení se sousedy na sdíleném pozemku nabízí šanci pěstovat si vlastní produkty, budovat vztahy se sousedy a hlavně trávit čas prací venku. Některé programy také učí základní zemědělské úkoly, jako je péče o zvířata nebo plodiny.
- Terapie v divočině nebo třeba kurz přežití v přírodě. Tento přístup k léčbě duševního zdraví učí dospívající a mladé dospělé techniky zvládání a terapeutické dovednosti, když táboří a putují do divočiny se svými vrstevníky.
- Choďte ven. Stále větší počet lékařů a odborníků v oblasti duševního zdraví začíná doporučovat, aby lidé trávili každý týden určité množství času návštěvou parku nebo provozováním jiných venkovních aktivit. Prostě choďte ven.
- Lesní koupel. O něco více než procházka v parku, tato praxe podporuje uvědomělé používání vašich pěti smyslů, když se touláte lesy nebo parky.
- Terapie za pomoci zvířat neboli animoterapie. Mazlení, hraní nebo práce se zvířaty, jako jsou koně, psi a ptáci venku, může nabídnout další způsob, jak zvládat stres.
- Venkovní meditace a jóga. Jóga a meditace nabízejí osvědčené výhody, ale mohou být ještě přínosnější, když se provozují venku.
Mnoho ekoterapeutických postupů také upřednostňuje budování obousměrného vztahu s přírodou tím, že něco vrátí oblasti, ať už je to sběr odpadků nebo sázení stromků. To může také pomoci s problémy souvisejícími s ekologickou úzkostí nebo úzkostí související s obavami, jako je poškození a degradace životního prostředí, globální oteplování nebo přírodní katastrofy.
I malé úsilí o snížení vaší uhlíkové stopy, jako je recyklace, kompostování a omezení jízdy, může být přínosem pro vás i pro planetu.
Jaké jsou výhody ekoterapie?
Jeden primární bod ekoterapie? Ekoterapie může být poměrně levná a snadno přístupná, v závislosti na přístupu, který použijete a závislosti na tom, kde bydlíte (v New Yorku se ekoterapie dělá hůře, než když bydlíte ve vesničce v Krkonoších).
Zde je pohled na některé další výhody ekoterapie.
Více příležitostí pro sociální kontakt
Pocit jednoty s přírodou může být docela skvělý, ale pravděpodobně také potřebujete nějaké lidské spojení. Ekoterapie často probíhá v prostředí skupinové terapie, ale s ostatními se můžete spojit i mimo formální terapii.
Komunitní zahradničení může například snížit osamělost, seznámit vás s novými lidmi a zvýšit pocity komunitní solidarity.
Spousta lidí, kteří mají rádi turistiku a procházky přírodou, chodí raději ve skupinách. Třeba i skupiny na Facebooku vám mohou pomoci najít další zájemce o podobné přírodní aktivity v okolí.
Motivace ke cvičení
Mnoho praktik ekoterapie vás dostane ven z domu. I zahradničení, které se na první pohled nemusí zdát tak namáhavé, zahrnuje dostatek pohybu.
Cvičení může samozřejmě pomoci zlepšit váš spánek a další aspekty fyzického zdraví, ale může mít také pozitivní dopad na duševní zdraví.
Už jen pouhé dýchání čerstvého vzduchu může pozvednout špatnou náladu, sluneční svit může zase mít přímější účinek na pocity deprese nebo úzkosti.
Chcete-li udělat sobě i přírodě něco dobrého, můžete dokonce zkusit plogging – oficiální termín pro sbírání odpadků při běhání.
Zvýšená všímavost
Když trávíte čas v přirozeném prostředí, je pravděpodobnější, že budete používat své smysly k tomu, abyste vnímali své okolí. Uklidňující zvuky, jako je cvrlikání ptáků nebo šustění listí, vám mohou pomoci odpoutat se od dopravy, pracovních konfliktů a běžných stresorů každodenního života.
Otočení vaší pozornosti ke krajině vám může také pomoci procvičit zaměření na přítomnost místo toho, abyste se v duchu proháněli znepokojivými myšlenkami. Když budete trávit více času v přírodě, můžete si dokonce neúmyslně vybudovat návyk všímavosti. A to je super.
A co říká výzkum?
Existující důkazy naznačují souvislost mezi přírodní terapií a zlepšením duševního zdraví:
Sponzorováno
- Pro odolnost. Podle studií z roku 2018 měly děti žijící ve venkovských oblastech tendenci mít větší odolnost vůči stresu, vyšší sebevědomí a lepší koncentraci a kognitivní schopnosti. Čas venku může také podpořit kreativitu a posílit jejich pocit sebe sama, poznamenávají autoři studie.
- Na posttraumatickou stresovou poruchu. Stejná studie zjistila praxi ekoterapie jako slibné intervence pro veterány žijící s posttraumatickým stresem. Studie z roku 2017 zdůrazňuje potenciální přínosy přírodní terapie pro příznaky posttraumatické stresové poruše, zejména pro ty, kteří mají potíže s dodržováním jiných léčebných programů nebo je považují za neužitečné.
- Pro obnovu nervového systému. Výzkum z roku 2010 naznačuje, že když jste vystaveni stresu, zvuky přírody mohou pomoci vašemu nervovému systému zotavit se rychleji než zvuky dopravy a jiné běžné městské zvuky.
- Pro lepší pohodu. Recenze z roku 2020 naznačuje, že domácí zahradničení může podpořit emocionální pohodu. Výzkum také ukazuje zjevné výhody zahradničení pro pacienty v psychiatrické léčebně. Mnozí uváděli lepší náladu, větší klid, pocit sounáležitosti a hlubší porozumění svému duševnímu zdraví.
Tato zjištění podporují ekoterapii jako užitečný léčebný přístup.
Techniky ekoterapie, které si můžete vyzkoušet na vlastní kůži
Skutečná ekoterapie obecně zahrnuje vedení od vyškoleného terapeuta, ale s těmito jednoduchými strategiemi si můžete zcela vytvořit vlastní wellness praxi založenou na přírodě.
Jen rychlá bezpečnostní poznámka: Při pěší turistice, trávení času v nové oblasti nebo při dlouhém pobytu venku si vždy nezapomeňte zkontrolovat upozornění na stezce a přečíst si upozornění na divokou zvěř nebo počasí. Většina veřejných parků má webové stránky s informacemi o potenciálně nebezpečných divokých zvířatech, nebezpečném počasí a nebezpečných oblastech.
Zahajte neformální sběr odpadu ve svém okolí
Na každodenní procházku si vezměte gumové rukavice a pytel na odpadky, abyste sbírali odpadky ve svém okolí. Nejen, že máte prospěch z toho, že jste venku, ale také čistíte komunitu.
Bonus: Pravděpodobně přitáhnete pozornost některých podobně smýšlejících sousedů.
Pusťte se do zahradničení
Zde je další důvod, proč zkusit zahradničení: Mycobacterium vaccae, typ zdravých bakterií vyskytujících se v půdě, by vám mohl pomoci spustit uvolňování serotoninu, hormonu spojeného s pozitivní náladou. Bakterie Mycobacterium vaccae navíc zřejmě zvyšují schopnost učení, ale efekt je pouze dočasný.
Při práci používejte své smysly k plnému prožití vaší zahrady:
- Jaké to je cítit půdu ve vašich rukou?
- Vdechujte vůni země a rostoucích rostlin.
- Jaké emoce zažíváte, když sledujete, jak vaše rostliny kvetou?
Prozkoumejte temnější stránku přírody (doslova)
Jste noční sova? Noční přírodní terapie by pro vás mohla být to pravé.
Malá studie z roku 2014 naznačuje, že aktivity „temné přírody“, jako je pozorování hvězd, by mohly nabídnout podobné výhody jako denní přírodní terapie, včetně pocitů klidu a relaxace a většího pocitu spojení s přírodním světem.
Takže místo toho, abyste trávili čas s televizními hvězdami, zvažte vypnutí televize, vyjděte ven (nebo do nedalekého parku s menším světelným znečištěním) a nechte se oslnit skutečnými hvězdami. Jen pozor na bezpečnost, pokud bydlíte ve městě. Aby se vám večer něco nestalo.
Zkuste strávit den mezi stromy
Možná nemáte les ve snadno dostupné vzdálenosti, ale přesto můžete vyzkoušet lesní koupel v jakékoli oblasti bohaté na stromy.
Vyhraďte si pár hodin na dlouhé toulání, abyste mohli naplno vnímat své okolí. Zůstaňte na značených cestách, ale kromě toho nechte se nohami unést, ať jsou tam, kam chtějí. Věnujte pozornost tomu, co vidíte, cítíte a slyšíte. Nebojte se zašpinit si ruce o stromy, zem nebo listí. Nechte přírodní zvuky naplnit vaše uši.
Zvažte, zda si pod strom nepřinesete knihu ke čtení, meditaci, deník nebo kreslení o svých zážitcích. Vaším cílem je ponořit se do lesa.
Snažte se nepoužívat svůj telefon nebo jinou technologii, pokud se tomu můžete vyhnout, i když si je možná budete mít u sebe pro případ nouze.
Vezměte si své pravidelné domácí aktivity ven
Je v pořádku, pokud nemáte dostatek času věnovat se přírodním aktivitám. Času není nekonečně. I když nemůžete cestovat do lesa nebo na pláž, stále můžete začlenit přírodu do svého aktuálního rozvrhu tím, že přesunete některé ze svých obvyklých činností ven:
- Pokud obvykle cvičíte doma nebo v posilovně, zkuste teď jezdit na kole venku nebo běhat po stezkách v parku.
- Užijte si čtení, školní učebnice nebo pracovní dokumenty venku. I posezení na lavičce pod stromem může znamenat změnu k lepšímu.
- Každý musí jíst, tak proč si nezabalit piknik? Cvičte všímavost při vychutnávání jídla v krásném přírodním prostředí. Udělejte z toho společenský zážitek tím, že pozvete rodinu nebo přátele, aby se připojili.
Neváhejte se obrátit na terapeuta
Pokud chcete plně využít výhod ekoterapie, je nejlepší spolupracovat se zkušeným terapeutem. Jako přístup k léčbě duševního zdraví je ekoterapie stále poměrně nová, takže možná budete muset udělat malý průzkum, abyste našli terapeuta, který nabízí ekoterapii. Ale lesní terapeuti opravdu existují. A ano, i u nás v Česku.
Sečteno a podtrženo
Vědecké důkazy pokračují ve zkoumání přínosů ekoterapie pro duševní zdraví, ale je naprosto bezpečné říci, že příroda, i když to není zázračný lék, lidem pomáhá léčit se.
Sponzorováno
Jak často chodíte do přírody? Napište nám do komentářů.
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku ve článku: kate_ivanova / depositphotos.com
- A Review of Ecotherapy and Implications for the COVID-19 Pandemic Autor: Pourabi Chaudhury
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Duševní poruchy a psychologické problémy, Příroda a zdraví, Stres
Přečtěte si také naše další články