Sponzorováno

Vyvracíme 4 mýty o ochraně proti slunečnímu záření z TikToku 4.31/5 (13)

  • Na platformách sociálních médií, jako je TikTok, se rozšiřuje nové nebezpečné hnutí proti opalovacímu krému, které spojuje používání opalovacích krémů s rakovinou.
  • Influenceři ze sociálních sítí podporují nebezpečné hnutí, které propaguje to, abyste se vyhýbali opalovacímu krému.
  • Toto nové hnutí proti opalovacímu krému uvádí několik nepravdivých tvrzení o souvislosti mezi vystavením slunci, používáním opalovacích krémů a rakovinou.
  • Opalovací krémy na minerální i chemické bázi jsou bezpečné a nejsou toxické.

Zdravotním informacím z TikToku vždy úplně nevěřte. Riskujete zdraví i život.

Zdravotním informacím z TikToku vždy úplně nevěřte. Riskujete zdraví i život.

Léto znamená více slunečního svitu, to pro vaši pokožku znamená automaticky častější vystavení slunečnímu záření.

I když ochrana pokožky při pobytu venku je důležitá, influenceři ze sociálních médií někdy prosazují dezinformované hnutí, které je zaměřeno proti opalovacím krémům, a které dokonce vybízí k úplnému vynechání opalovacího krému za jakýchkoliv okolností.

Některé z těchto zavádějících příspěvků si získaly miliony zhlédnutí a mohou přimět lidi, aby se nad tímto tématem zamysleli.

Podle společnosti Glam, která analyzovala údaje o nárůstu vyhledávání pomocí nástroje Google Trends, se hledanost koncem května výrazně zvýšila u několika otázek týkajících se souvislostí mezi rakovinou, opalování a používáním opalovacích krémů, včetně:

  • Způsobuje slunce rakovinu kůže? Nárůst až o 170 %
  • Co v opalovacích krémech způsobuje rakovinu? Nárůst až o 160 %
  • Způsobuje opalovací krém rakovinu kůže? Nárůst až o 110 %
  • Způsobuje opalovací krém rakovinu? Nárůst až o 70 %

Pojďme spolu vyvrátit nejčastější mýty z platformy TikTok.

1. Mýtus: Neexistuje žádný důkaz, že slunce způsobuje rakovinu

Souvislost mezi opalováním a rakovinou kůže je vlastně velmi dobře prokázaná desetiletími epidemiologických studií. Výzkum trvale a neomylně ukazuje vyšší míru rakoviny kůže u lidí, kteří jsou častěji vystaveni slunci.

Ultrafialové (UV) záření ze slunce poškozuje DNA v kožních buňkách, což vede k mutacím, které mohou vyústit v rakovinu kůže.

Vystavení UV záření způsobuje na pokožce zmatek tím, že vytváří volné radikály, které způsobují zánět a poškozují buněčnou funkci a DNA vaší pokožky. Toto poškození DNA může způsobit změny ve vašich genech zvané mutace, které vedou k rakovině kůže.

Když jsou kožní buňky vystaveny slunci nadmíru, jsou poškozeny nad rámec toho, co vaše tělo dokáže přirozeně opravit, což způsobuje odumírání těchto buněk.

Jakmile se zánětlivá reakce spustí, pocítíte otok a bolest a kůže zčervená. Rozšíření krevních cév způsobuje pocit tepla na kůži.

Nenapravitelně poškozené buňky odumírají a odlupují se, a proto se vaše pokožka loupe několik dní po spálení sluncem. Ty kožní buňky, které jsou poškozené, ale přežívají, již nejsou schopny chránit se před živly.

Právě tyto zmutované buňky přežijí, ale poté se mohou stát prekancerózními a nakonec rakovinnými v některých případech s dalším vystavením slunci. Takže, abyste snížili riziko rakoviny kůže, měli byste se vyvarovat dlouhodobému slunečnímu záření.

Podle Skin Cancer Foundation je asi 90 procent nemelanomových rakovin kůže a 86 procent melanomů spojeno se slunečním UV zářením.

Rozhodně tak nevěřte hlouposti, že slunce rakovinu kůže způsobit nikdy nemůže. Může.

2. Mýtus: Lidé, kteří používají opalovací krém, dostanou rakovinu kůže

To je jako říkat, že používání bezpečnostních pásů zvyšuje riziko dopravních nehod.

Lidé často pociťují falešný pocit bezpečí a po nasazení opalovacího krému s SPF už nevěnují pozornost bezpečným opalovacím praktikám. Ale ve skutečnosti studie ukázaly, že používání opalovacích krémů v kombinaci s dalšími bezpečnými opalovacími praktikami, jako je nošení klobouku a ochranného oděvu a vyhledání stínu v poledních hodinách, snižuje riziko spálení a poškození pokožky UV zářením.

Kromě toho několik studií prokázalo, že už jen pouhé používání opalovacího krému snižuje počet prekancerózních kožních lézí. Působí totiž jako bariéra, která blokuje nebo pohlcuje škodlivé UV záření.

Sponzorováno

3. Mýtus: Koncem 70. let 20. století přibylo rakoviny kůže, protože lidé začali nosit opalovací krémy

I když v průběhu let došlo k trvalému nárůstu diagnóz rakoviny kůže, tento nárůst není způsoben opalovacími krémy, ale je to spíše kvůli stárnutí populace, zvýšenému vystavení slunci při rekreaci a zvýšené informovanosti a lepší diagnóze.

Toto jsou některé rizikové faktory pro rozvoj rakoviny kůže:

  • Pět nebo více spálenin od slunce ve věku 15 až 20 let zvyšuje riziko melanomu o 80 % a riziko nemelanomové rakoviny kůže o 68 %.
  • Používání solárií zvyšuje riziko vzniku melanomu.
  • Lidé, kteří mají kůži, která se snadno spálí, mají blond nebo zrzavé vlasy, byli v minulosti nadměrně vystaveni slunci, měli spáleniny od slunce, používají solária, mají oslabený imunitní systém nebo mají v anamnéze rakovinu kůže, jsou ohroženi nejvíce rakovinou.
  • Ohroženi jsou lidé s více než 50 znamínky, atypickými znamínky nebo velkými znamínky.

4. Mýtus: Opalovací krém na minerální bázi je bezpečnější než opalovací krém na chemické bázi

Opalovací krémy na minerální i chemické bázi jsou bezpečné a nejsou nijak toxické. Opalovací krémy na minerální bázi se skládají z přirozeně se vyskytujících minerálních složek oxidu titaničitého nebo oxidu zinečnatého, zatímco chemické opalovací krémy jsou na chemické bázi, ale to se nerovná toxicitě.

Minerální opalovací krémy jsou fyzikální blokátory a odrážejí UV paprsky od pokožky, zatímco chemické opalovací krémy mají tendenci absorbovat a rozptylovat ultrafialové paprsky, takže chrání různými cestami. Minerální opalovací krémy nejsou nutně bezpečnější, ale je méně pravděpodobné, že způsobí vyrážku nebo podráždění kůže, jako některé opalovací krémy lidem s citlivou pokožkou.

Obecně doporučím, abyste se vyhýbali opalovacím krémům s vůněmi a parfémy, které mají tendenci způsobovat podráždění pokožky.

Oxybenzonu a oktinoxatu je třeba se vyhnout kvůli jejich toxickým účinkům na mořské ekosystémy. Od roku 2019 navíc PABA (kyselina para-aminobenzoová) již není považována za bezpečnou a účinnou pro použití v opalovacích krémech.

A pozor i na aerosolové opalovací krémy, které obsahují benzen, který se může vstřebat kůží, ale dá se i vdechnout. Krátkodobé vystavení vysokým hladinám benzenu může způsobit bolesti hlavy, závratě a může být dokonce smrtelné.

Moje tipy na nákup opalovacího krému

Při prohlížení různých možností opalovacího krému zvažte moje následující tipy:

  • Čím vyšší procento oxidu zinečnatého a oxidu titaničitého, tím účinnější jsou při fyzické blokaci UV záření.
  • Pro plnou ochranu je zapotřebí širokospektrální krém s UVA a UVB ochranou
  • Vyberte si opalovací krém, který je voděodolný alespoň 80 minut
  • Zaměřte se na opalovací krémy SPF 50+
  • Vyšší cena neznamená lepší ochranu
  • Podívejte se na datum expirace

A je také výhodné vybrat si produkty, které vyhovují vašemu typu pleti, jako jsou bezolejové varianty pro mastnou pleť nebo hydratační přípravky pro suchou pleť.

Myslete i na další způsoby, jak se chránit před sluncem

Kromě opalovacího krému, další opatření, která vás mohou chránit před sluncem, jsou tato:

  • Chraňte se před přímým sluncem přejitím do stínu nebo slunečníkem a deštníkem.
  • Myslete i na nošení ochranného oděvu, jako jsou košile, plavky, kalhoty a sukně
  • Nasaďte si klobouk se širokou krempou, který vám zakryje uši, krk a pokožku hlavy
  • Noste vysoce kvalitní sluneční brýle, které nabízejí 100% UV ochranu před veškerým UV zářením
  • Vyhýbejte se aktivitám venku v době nesilnějšího slunce od 10 do 15 hodin

A také zvažte další faktory, jako je samovyšetření svého těla (prostě si hlídejte svoje znamínka), choďte na každoroční kožní kontroly u dermatologa a zvyšte přísun antioxidantů, jako jsou vitamíny C, E a A, zinek, selen, beta karoten, omega-3 mastné kyseliny, lykopen či polyfenoly (zaměřte se na ně ve vaší stravě).

Sponzorováno

A naopak se vyhýbejte se potravinám, které způsobují zánět a toxicitu pro váš imunitní systém, a pamatujte, že i postupné vystavování se slunci je dobré.

A dále si o opalování přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva