Sponzorováno

Perforace (prasknutí) bubínku – příznaky, příčiny a léčba 4.25/5 (8)

  • Perforace (prasknutí) bubínku je stav, kdy dojde k narušení nebo prasknutí tenké membrány oddělující vnější ucho od středního ucha, známé jako ušní bubínek (též tympanická membrána).
  • Perforace ušního bubínku může vést k různým problémům se sluchem a i k nepříjemné bolesti.
  • V mnoha případech se bubínek sám zahojí během několika týdnů až měsíců. Lékař může doporučit udržovat ucho v suchu a vyhnout se vniknutí vody do ucha.
  • Antibiotické kapky nebo perorální antibiotika mohou být předepsány pacientovi, pokud je perforace způsobena nebo doprovázena infekcí.
  • Pokud se bubínek sám nezahojí, může být nutná operace k opravě perforace bubínku. Ale to je spíše výjimečné.

Prasknutí ušního bubínku je malá dírka nebo trhlina v ušním bubínku (tympanické membráně). Tympanická membrána je tenká tkáň, která odděluje vaše střední ucho a vnějšího ucha. Ušní bubínek je membrána, která vibruje pokaždé, když zvukové vlny vstoupí do vašeho ucha. Vibrace pokračuje přes kůstky středního ucha. Protože tato vibrace umožňuje slyšet, váš sluch může hodně utrpět, pokud je ušní bubínek poškozen.

Protržený bubínek se také nazývá perforovaný bubínek. Ve vzácných případech může tento stav způsobit trvalou ztrátu sluchu.

Prasklý (perforovaný) ušní bubínek

Prasklý (perforovaný) ušní bubínek

 

Příčiny prasknutí ušního bubínku

Ušní bubínek může prasknout kvůli několika možným příčinám.

Infekce v uších

Ušní infekce jsou častou příčinou prasknutí ušního bubínku, a to zejména u dětí. Během ušní infekce se totiž tekutina hromadí za ušním bubínkem. Tlak způsobený tímto nahromaděním tekutiny může způsobit prasknutí ušního bubínku.

Změny tlaku

Některé činnosti mohou způsobit změny tlaku v uchu a vést k perforaci bubínku. Toto je známé jako barotrauma uší a vyskytuje se hlavně tehdy, když se tlak vně ucha výrazně liší od tlaku uvnitř ucha. Činnosti, které mohou způsobit barotrauma, jsou třeba tyto:

  • potápění
  • létání v letadle
  • pobyt ve vysokých nadmořských výškách
  • rázové vlny
  • přímý, silný dopad na ucho

Zranění neboli trauma ucha

Ano, zranění vám také může protrhnout ušní bubínek. Jakékoli trauma ucha nebo strany hlavy může způsobit prasknutí ušního bubínku. Je známo, že praskliny ušního bubínku způsobují následující události:

  • když třeba dostanete ránu či úder do ucha
  • zranění při sportu
  • když nešikovně spadnete na ucho
  • autonehody

Vložení jakéhokoli předmětu, jako je vatový tampon, nehet nebo pero, příliš daleko do ucha, může poškodit i váš ušní bubínek. Tak na to pozor. To se také u dětí někdy stává.

Akustické trauma nebo poškození ucha extrémně hlasitými zvuky může protrhnout váš bubínek. Tyto případy však nejsou tak časté.

Příznaky prasknutí ušního bubínku

Bolest je hlavním příznakem prasknutí ušního bubínku. U někoho může být bolest hodně silná. Bolest může být stabilní či konstantní po celý den, nebo může zvyšovat nebo snižovat svoji intenzitu. To je celkem individuální.

Z postiženého ucha může odtékat vodnatá, krvavá nebo hnisem naředěná tekutina. Ruptura bubínku, která je důsledkem infekce středního ucha, obvykle způsobuje krvácení. Tyto ušní infekce se častěji vyskytují u malých dětí, lidí s nachlazením nebo chřipkou nebo v oblastech se špatnou kvalitou ovzduší.

Můžete mít určitou dočasnou ztrátu sluchu nebo snížení sluchu v postiženém uchu. Můžete také mít tinnitus, neustálé zvonění nebo hučení v uších nebo závratě.

Důsledky prasklého ušního bubínku mohou být různorodé, v závislosti na závažnosti poškození a rychlosti léčby. Nejčastějším následkem je dočasná ztráta sluchu, která může trvat několik dní až týdny, dokud se bubínek nenahradí nebo nezacelí. Ve vzácných případech může tato ztráta být i trvalá, pokud dojde k zásadnímu poškození.

Diagnostika prasklého ušního bubínku

Lékař může použít několik způsobů, jak zjistit, zda máte prasklý ušní bubínek:

  • otestuje vzorek tekutiny z ucha – ve kterém lékař testuje tekutiny, které mohou vytékat z ucha na infekci (infekce mohla způsobit prasknutí bubínku)
  • otoskopické vyšetření, při kterém se váš lékař pomocí specializovaného přístroje se světlem podívá do vašeho zvukovodu
  • audiologické vyšetření, audiometrie, při kterém lékař otestuje rozsah vašeho sluchu a kapacitu ušního bubínku
  • tympanometrie, při které vám lékař vloží tympanometr do ucha, aby otestoval reakci vašeho bubínku na změny tlaku

Váš obvodní lékař vás může odeslat k ušnímu, nosnímu a krčnímu specialistovi neboli ORL lékaři, pokud potřebujete specializovanější vyšetření nebo léčbu prasklého bubínku.

Léčba perforovaného ušního bubínku

Léčba prasklého ušního bubínku je určena především k úlevě od bolesti a odstranění nebo prevenci infekce. Cílem je pomoci s bolestí, která může být celkem velká a nepříjemná. Jakmile ušní bubínek praskne, je hodně důležité vyhledat lékařskou pomoc. Lékař vám může nabídnout několik možností léčby, včetně čekání, aby se bubínek sám zahojil, nebo provedení menších zákroků. Většina prasknutí se zacelí během několika týdnů bez nutnosti chirurgického zákroku.

Zalepení bubínku

Pokud se vaše ucho nehojí samo, může vám lékař zalepit bubínek. Zalepení znamená umístění léčivé náplasti přes trhlinu v membráně. Náplast povzbuzuje membránu, aby znovu sama srostla. To je tzv. myringoplastika, což je chirurgický zákrok, při kterém je prasklina bubínku opravena malou záplatou.

Antibiotika

Antibiotika mohou vyřešit infekce, které mohly vést k prasknutí bubínku. Také vás chrání před rozvojem nových infekcí z perforace ušního bubínku. Váš lékař může předepsat perorální antibiotika nebo léčivé ušní kapky. Může vám být také řečeno, abyste používali obě formy léků.

Obecně je důležité, aby se poškozené ucho udržovalo v čistotě a suchu během léčby. Po dobu hojení je doporučeno vyhýbat se plavání a používání vatových tyčinek k čištění uší, protože to může způsobit další poškození.

Chirurgická operace

Ve vzácných případech může být nutná operace k zalepení otvoru v ušním bubínku. Chirurgická oprava perforovaného ušního bubínku se nazývá tympanoplastika. Během tympanoplastiky váš chirurg odebere tkáň z jiné oblasti vašeho těla a dá ji na otvor ve vašem bubínku.

Domácí metody léčby

Doma můžete bolest z prasklého bubínku zmírnit pomocí tepla a léků proti bolesti. Pomoci může přiložení teplého, suchého obkladu na ucho několikrát denně.

Sponzorováno

Podpořte hojení tím, že nebudete smrkat více, než je nezbytně nutné. Smrkání totiž vytváří tlak v uších. Když se pokoušíte vyčistit si uši zadržováním dechu, ucpáním nosu a foukáním, vytváří se ve vašich uších vysoký tlak. Zvýšený tlak může být bolestivý a zpomalit hojení bubínku. Nedělejte to.

Nepoužívejte žádné volně prodejné ušní kapky, pokud je nedoporučí lékař. Pokud vám praskne bubínek, tekutina z těchto kapek se může dostat hluboko do vašeho ucha. To může způsobit další problémy. A to nyní fakt nechcete.

Když z dětí praskne ušní bubínek

K prasknutí bubínku může dojít u dětí mnohem častěji kvůli jejich citlivé tkáni a úzkým zvukovodům. Třeba i příliš silné používání vatového tamponu může snadno poškodit ušní bubínek dítěte. Jakýkoli malý cizí předmět, jako je třeba tužka, může také poškodit nebo protrhnout bubínek, pokud je zasunut příliš hluboko do zvukovodu.

Ušní infekce jsou ale zdaleka nejčastější příčinou prasknutí ušního bubínku u dětí. Dle studií, až 5 ze 6 dětí má ve věku 3 let alespoň jednou ušní infekci. Riziko infekce vašeho dítěte může být vyšší, pokud tráví čas v jeslích či školce nebo pokud se místo kojení krmí z láhve vleže.

Okamžitě navštivte dětského lékaře, pokud zaznamenáte některý z následujících příznaků:

  • mírná až silná bolest v uchu nebo v oblasti ucha
  • krvavý nebo hnisem naplněný výtok vytékající z ucha
  • nevolnost, zvracení nebo trvalé závratě
  • zvonění v uších

Vezměte své dítě k ORL specialistovi, pokud se obvodní lékař dítěte obává, že prasklý ušní bubínek vašeho dítěte potřebuje další péči.

Protože jsou ušní bubínky vašeho dítěte jemné, neléčené poškození může mít dlouhodobé účinky na jeho sluch. Naučte své dítě nestrkat si předměty do ucha. Kromě toho se snažte vyhnout létání s dítětem, pokud má rýmu nebo infekci dutin. Změny tlaku by mohly poškodit ušní bubínky dítěte.

Zotavení z prasklého ušního bubínku

Prasklý ušní bubínek se často zahojí bez jakékoli invazivní léčby. Většina lidí s prasklými ušními bubínky pociťuje pouze dočasnou ztrátu sluchu. I bez léčby by se váš ušní bubínek měl zahojit během několika týdnů.

Obvykle budete schopni opustit nemocnici během jednoho až dvou dnů po operaci ušního bubínku. K úplnému zotavení, zejména po léčbě nebo chirurgických zákrocích, obvykle dochází do osmi týdnů.

Prevence prasknutí ušního bubínku

Existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste předešli budoucímu prasknutí ušního bubínku.

  • Udržujte ucho suché, abyste zabránili další infekci.
  • Při koupání si uši jemně vycpávejte vatou, aby se do zvukovodu nedostala voda. Při sprchování, pokud voda vchází do ucha, je dobré použít silikonové zátky nebo vlhký tampon.
  • Vyhněte se plavání, dokud se vaše ucho nezahojí.
  • Pokud dostanete ušní infekci, nechte si ji okamžitě léčit lékařem.
  • Snažte se vyhnout létání v letadlech, když máte nachlazení nebo infekci dutin.
  • Používejte špunty do uší, žvýkejte žvýkačku nebo násilně zívněte, abyste udrželi tlak v uších stabilizovaný.
  • K čištění přebytečného ušního mazu nepoužívejte cizí předměty (každodenní sprchování obvykle postačí k udržení rovnováhy hladiny ušního mazu).
  • Noste špunty do uší, když víte, že budete vystaveni velkému hluku, například v blízkosti hlasitých strojů nebo na koncertech a na stavbách.

Jak na první pomoc při prasknutí ušního bubínku?

Pokud dojde k prasknutí ušního bubínku, je důležité poskytnout vhodnou první pomoc a co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc.

Především je nutné se ujistit, že nikoho nenapadá snaha o samodiagnostiku nebo nekvalifikované ošetření. Prasknutí ušního bubínku může být dost bolestivou a často velmi nepříjemnou zkušeností, ale se správnými kroky můžete minimalizovat následky a urychlit léčbu.

Jedním z prvních kroků, které byste měli udělat, je vyhnout se jakémukoliv manipulování s uchem.

Zde jsou kroky, jak poskytnout první pomoc při perforaci (prasknutí) ušního bubínku:

  • Zůstaňte v klidu: Panika může situaci zhoršit. Zkuste se uklidnit a klidně dýchat. Vyhněte se vniknutí vody do ucha.
  • Udržujte ucho suché. Neponořujte hlavu do vody a nedovolte, aby se do ucha dostala voda při koupání nebo sprchování.
  • Zamezte dalšímu poranění: Nevkládejte nic do ucha (vatové tyčinky, prsty, apod.). Nedotýkejte se ucha a nevystavujte ho dalšímu tlaku nebo nárazům.
  • Čistěte a zakryjte ucho: Pokud dochází k výtoku tekutiny nebo krve z ucha, jemně očistěte vnější část ucha čistým a suchým hadříkem nebo gázou. Přiložte čistou, suchou gázu nebo sterilní obvaz na ucho, ale nevkládejte ho do ucha.
  • Pokud je bolest silná, můžete užít volně prodejný lék proti bolesti, jako je paracetamol nebo ibuprofen, dle pokynů na obalu.
  • Vyhledejte lékařskou pomoc: Co nejdříve navštivte lékaře nebo ORL specialistu. Lékař provede vyšetření a určí další postup léčby.

Co nedělat při prasknutí ušního bubínku

  • Nedotýkejte se a nedrážděte ucho: Vyhněte se vkládání jakýchkoli předmětů do ucha.
  • Nevyplachujte ucho: Nepokoušejte se ucho vyplachovat, protože byste mohli způsobit další poškození nebo infekci.
  • Neužívejte kapky do uší: Nepoužívejte kapky do uší, pokud nejsou předepsány lékařem, protože některé kapky mohou způsobit další podráždění nebo infekci.

Výhled pacientů

Prasknutí ušního bubínku lze snadno předejít, pokud si budete chránit sluch a vyhnete se zranění nebo vkládání předmětů do ucha. Mnoho infekcí, které způsobují prasknutí, lze léčit doma odpočinkem a ochranou uší.

Pokud zaznamenáte výtok z ucha nebo pociťujete silnou bolest ucha déle než několik dní, navštivte svého lékaře. Existuje spousta úspěšných diagnostických a léčebných možností pro prasklé ušní bubínky.

Perforace bubínku může být nepříjemná a někdy bolestivá, ale s vhodnou péčí a léčbou se většina lidí plně zotaví bez dlouhodobých následků.

Máte s prasklým ušním bubínkem zkušenosti? Napište nám o tom do komentářů pod článkem.

A dále si o uších přečtěte

VIDEO: SLUCH – Anatomie ucha

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva