Sponzorováno

Parvovirus B19 – původce páté nemoci – příznaky, příčiny a léčba 3.92/5 (13)

  • Parvovirus B19 je virus, který patří do rodu Erythrovirus v rodině Parvoviridae. Tento virus je známý jako původce několika onemocnění u lidí, přičemž nejznámější je pátá nemoc (erythema infectiosum).
  • Parvovirus B19 se přenáší hlavně prostřednictvím respiračních cest, tedy kapénkovou infekcí. Může být také přenášen krví a krevními produkty a z matky na plod během těhotenství.

Parvovirus B19 je běžný virus, který se šíří z člověka na člověka. Většinou se přenáší respiračními sekrety, jako jsou sliny, hlen nebo sputum. Ty se mohou šířit, když lidé kašlou nebo kýchají.

Možná jste slyšeli o parvoviru u koček a psů. Ale B19 je jiný – ovlivňuje pouze lidi. Parvovirus B19 nemůžete chytit od domácích zvířat, ani ho na ně nemůžete přenést.

Parvovirus B19 většinou nezpůsobuje vážné problémy. Asi 2 z každých 10 lidí s parvovirem B19 nezaznamenají vůbec žádné příznaky. No a pokud zaznamenáte příznaky, budou pravděpodobně mírné. Ale někteří lidé mohou být vystaveni vysokému riziku vzniku vážnějších problémů, pokud chytí tento virus. Mezi skupiny s vyšším rizikem patří ti, kteří mají oslabený imunitní systém, jsou těhotné ženy nebo lidé, kteří mají určité typy anémie.

Parvovirus B19 může způsobit pátou nemoc, klasické virové onemocnění, často s příznaky podobnými chřipce a následně vyrážkou. Zarudnutí tváří je také klasickým příznakem. Pátá nemoc může postihnout každého, ale nejčastěji postihuje děti.

Pátá nemoc & parvovirus B19 - ilustrace

Pátá nemoc & parvovirus B19 – ilustrace

 

Parvovirus B19 obvykle odezní sám a často nevyžaduje žádnou specifickou léčbu.

Čtěte dále, abyste se dozvěděli více o parvoviru B19 u lidí, o tom, kdo je ohrožen, a o tom, jak virus zvládat.

Jaké jsou příznaky parvoviru B19?

Mezi možné příznaky parvoviru B19 u lidí patří:

  • vyvýšená vyrážka na trupu, pažích nebo nohou
  • růžová nebo červená vyrážka na tvářích a bradě
  • bolestivé nebo oteklé klouby (častější u dospělých)
  • únava
  • nízká horečka
  • bolest hlavy
  • bolení břicha

Vyrážka se vyvíjí až později a obvykle odezní po 7 až 10 dnech. V některých případech může přetrvávat několik týdnů. Vyrážka může způsobit svědění a může se zhoršit po vystavení teplu, slunečnímu záření nebo stresu.

Ve velmi vzácných případech může parvovirus B19 způsobit, že vaše tělo přestane vytvářet nové krvinky. Tomu se říká přechodná aplastická krize. Pravděpodobnost, že se u vás objeví tento příznak, je pravděpodobnější, pokud máte některý z těchto problémů:

  • srpkovitá anémie, dědičné onemocnění, které způsobuje abnormálně tvarované červené krvinky
  • jiné typy anémie
  • oslabený imunitní systém v důsledku onemocnění, jako je rakovina a HIV, nebo transplantace orgánů

Parvoviróza a těhotenství
Těhotné ženy, které se nakazí infekcí parvovirem B19, mohou mít zvýšenou šanci na potrat. Nicméně většina těhotných žen, kteří se nakazí virem, má zdravé děti.

Sponzorováno

Vzácně může být plod těhotné osoby s parvovirem B19 vystaven vyššímu riziku rozvoje fetální anémie nebo hydrops fetalis, abnormálního hromadění tekutin v těle. Infekce během prvních 20 týdnů Důvěryhodný zdroj těhotenství toto riziko zvyšuje.

Přenos – co způsobuje parvovirus u lidí?

Parvovirus B19 je infekční virus, který se šíří z člověka na člověka. Šíří se nosními sekrety, slinami nebo slinami, když člověk kýchá nebo kašle.

Může se také šířit prostřednictvím:

  • krve nebo krevními produkty – plazmou
  • transplantací kostní dřeně nebo orgánu
  • těhotná žena ho předá svému dítěti

Lidský parvovirus se může vyvinout u každého, ale u dětí školního věku je pravděpodobnější, že se u nich rozvine pátá nemoc. Asi 2 % až 10 % dětí mladších 5 let ve vyspělých zemích dostane infekci parvovirem B19. Zdravé děti mají obvykle jen málo příznaků, pokud vůbec nějaké.

Můžete být náchylní k výskytu příznaků nebo komplikací viru, pokud máte oslabený imunitní systém nebo nějaký ty anémie.

Studie ukazují, že lidé se srpkovitou anémií s větší pravděpodobností vážně onemocní, pokud dostanou parvovirus B19. Podle tohoto výzkumu asi 1 % až 5 % těhotných 6en dostane infekci parvovirem B19. A asi 30 % žen, které ho mají, ho předá svým dětem.

Jak lékaři diagnostikují lidský parvovirus?

Lékaři obvykle diagnostikují lidský parvovirus provedením fyzického vyšetření a dotazem na vaše příznaky.

Někdy mohou nařídit krevní test, pokud máte vysoké riziko komplikací. Krevní test kontroluje protilátky, které vaše tělo produkuje k boji s infekcí. Test polymerázové řetězové reakce (PCR) může také potvrdit parvovirus B19.

Těhotenský screening
Pokud jste těhotná a váš lékař má podezření, že máte parvovirus B19, můžete podstoupit další testování. Lékař může nařídit test na protilátky nebo PCR z plodové vody nebo krve odebrané z pupeční šňůry. Možná budete muset podstupovat častější ultrazvuk, abys lékař mohl sledovat plod. Těhotné ženy vystavené parvoviru B19 by měly okamžitě informovat svého lékaře.

Léčba – jak se léčí parvovirus B19?

U většiny lidí lidský parvovirus vymizí sám, aniž by potřebovali léčbu. Nicméně léky, jako je paracetamol a ibuprofen , mohou pomoci zmírnit nepohodlí.

Pokud máte virózu, je také důležité hodně odpočívat a pít dostatek tekutin.

Lidé, u kterých se rozvine závažná anémie, mohou potřebovat krevní transfuzi.

Pacienti s oslabeným imunitním systémem mohou dostat speciální protilátky k léčbě infekce. U pacientů s aplastickou krizí může být nutná krevní transfúze.

Jinak je zde léčba symptomatická. Zaměřuje se na zmírnění příznaků, jako je horečka a bolest kloubů.

Jaký je výhled pro lidi s lidským parvovirem?

U některých lidí, kteří se nakazí parvovirem B19, se příznaky vůbec neobjeví. Jiní pociťují mírné příznaky, které dlouho nezasahují do jejich každodenního života.

Ženy, které jsou těhotné, lidé, kteří mají oslabený imunitní systém nebo mají formu anémie, mohou potřebovat zvláštní opatření, pokud se u nich objeví parvovirus.

Většina lidí vyléčí infekci bez problémů a nemůže ho už znovu dostat. Ale u lidí s oslabeným imunitním systémem se může vyvinout chronický nebo reaktivovaný parvovirus, pokud nejsou schopni virus úplně odstranit z těla.

Parvovisrus B19 u kojenců

Ve vzácných případech, kdy se plod nakazí infekcí parvovirem B19 od matky, závisí výhled na tom, kdy k infekci došlo.

Sponzorováno

Máte s parvovirem B19 nějaké zkušenosti? Měli jste pátou nemoc? Napište nám vaše zkušenosti do komentářů.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva