Obsah článku
- Tympanoskleróza je onemocnění středního ucha, které se vyznačuje ukládáním kalcifikovaných nebo hyalinózních plátů v bubínku (tímpanické membráně) a někdy i v dalších strukturách středního ucha, jako jsou sluchové kůstky (ossicula).
- Tyto pláty mohou vést k ztluštění a ztuhnutí tkání, což může negativně ovlivnit sluch.
Tympanoskleróza je pozánětlivý stav, který postihuje střední ucho a bubínek. Když tympanoskleróza postihuje pouze bubínek, zdravotníci tomu říkají myringoskleróza.
I když vědci nechápou přesnou příčinu tympanosklerózy, domnívají se, že to může být chronický zánět sliznice středního ucha. Otok bubínku může způsobit tvorba vápenatých usazenin, což vede k poranění tkáně. To se projevuje jako křídově bílé léze na ušním bubínku.
Tympanoskleróza je nejčastější u lidí starších 30 let.
Příznaky tympanosklerózy
Tympanoskleróza může být asymptomatická. Tento termín znamená, že mnoho lidí s tímto onemocněním nepociťuje žádné příznaky. U lidí s tympanosklerózou mohou být příznaky mírné, střední nebo závažné a mohou být následující:
- bolest ucha
- ztráta sluchu
- otok nebo zánět v uchu
- křídově bílý vzhled na strukturách v uchu
Pokud jsou příznaky mírné a neovlivňují sluch osoby, nemusí tympanoskleróza vyžadovat léčbu. Nicméně, tympanoskleróza může být závažná, když ovlivňuje přenos zvuku. To je obvykle důsledkem zjizvení a fixace kůstek – ke které dochází, když se ušní kůstky nemohou správně pohybovat.
Tympanoskleróza se může jevit jako ovulární, bílá, tvrdá hmota v uchu. Výzkum z roku 2018 naznačuje, že tympanoskleróza může způsobit tvorbu bílého půlměsíce nebo půlkruhových plaků s různou konzistencí.
Příčiny tympanosklerózy
Vědci neznají přesnou příčinu tympanosklerózy. Identifikovali však některé faktory, které za ni pravděpodobně mohou. Jsou to:
- Ušní infekce: Ušní infekce, jako je akutní a chronický zánět středního ucha, adhezivní otitida, mohou způsobit zánět vedoucí k rozvoji tympanosklerózy.
- Trauma ucha: Trauma ucha v důsledku podráždění, nárazu do ucha nebo strkání předmětů hluboko do ucha může poškodit bubínek a vést k tympanoskleróze.
- Cholesteatom: Jedná se o kožní výrůstek, který se může vyvinout a poškodit střední ucho. Mohou ztvrdnout a způsobit tympanosklerózu.
- Operace ucha: Invazivní diagnostické postupy v uchu mohou protrhnout bubínek. Když k tomu dojde, může se během procesu hojení rozvinout tympanoskleróza.
Rizikové faktory
Následující rizikové faktory mohou zvýšit riziko tympanosklerózy:
Sponzorováno
Ateroskleróza: Podle studie z roku 2015 mohou mít lidé s aterosklerózou větší šanci na tympanosklerózu než ostatní.
Umístění tympanostomické trubice: Starší studie z roku 2014 naznačuje, že děti s rozštěpem patra, kterým byla zavedena ventilační trubice, mohou mít vyšší riziko rozvoje tympanosklerózy. To může být způsobeno zjizvením a ztluštěním ušního bubínku.
Věk: Tympanoskleróza je nejčastější u lidí starších 30 let.
Poranění ucha: Lidé s poraněním ucha při nehodách, kontaktních sportech, hlasitých zvucích a cizích předmětech v uchu mají větší pravděpodobnost rozvoje tympanosklerózy.
Diagnóza
K diagnostice tympanosklerózy lékař, obvykle otolaryngolog – což je specialista na ušní, nosní a krční (ORL) – udělá anamnézu osoby a provede fyzickou prohlídku. Může si také objednat další vyšetření, jako například:
- Audiometrická zkouška: Audiometrická zkouška testuje schopnost člověka slyšet. Audiolog bude přehrávat různé zvuky do ucha osoby prostřednictvím sluchátek v intervalech, aby určil rozsah zvuku osoby.
- Transtympanická endoskopie: Při tomto postupu lékař prozkoumá zvukovod, aby zjistil případné poškození.
- Weberova zkouška: Tento neinvazivní postup může pomoci identifikovat jednostrannou ztrátu sluchu. Lékař udeří do ladičky a umístí ji doprostřed hlavy člověka, aby určil, ve kterém uchu je zvuk hlasitější.
- CT sken: Tympanoskleróza se může objevit na CT skenech jako lineární nebo pavučinové formy kalcifikované hmoty v dutině středního ucha.
Léčba tympanosklerózy
Specialista na ORL může doporučit následující léčbu tympanosklerózy:
Chirurgické řešení – operace
Chirurgie je často možností léčby při poškození ušního bubínku, jako je tympanoskleróza. V závislosti na závažnosti může lékař provést myringoplastiku nebo tympanoplastiku.
Myringoplastika znamená dočasné zakrytí poškození, aby se podpořil proces hojení. V závažnějších případech může lékař doporučit tympanoplastiku. Tento postup znamená chirurgické odstranění zjizvené tkáně z ušního bubínku a použití štěpu k nahrazení poškozené tkáně.
Tyto postupy mohou lidem se sluchovými potížemi nabídnout významné výhody:
- obnovení dobrého sluchu
- zlepšení funkce ušního bubínku
- zabránit dalším škodám
Naslouchátka
Pokud se sluch po chirurgickém zákroku nezlepší, měl by pacient kontaktovat specialistu ORL. Specialista může doporučit naslouchátka, která zesílí zvuky a usnadňují slyšení.
Shrnu to
Tympanoskleróza popisuje zjizvení ušního bubínku po traumatu, infekci nebo operaci. Může se jevit jako křídově bílá hmota v ušním bubínku.
Příznaky mohou být mírné nebo závažné a mohou být: bolest ucha, částečnou nebo úplnou ztrátu sluchu a zánět. ORL specialista obvykle navrhne operaci k nápravě poškození ušního bubínku. Pokud je operace neúspěšná, mohou doporučit další operaci nebo naslouchátka.
Sponzorováno
Máte s tympanosklerózou nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.
Studie a zdroje článku
- Tympanosclerosis Autor: W C Morgan Jr
- Zdroj obrázku: IgorVetushko / depositphotos.com
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Uši - zdraví a jejich problémy
Přečtěte si také naše další články