Obsah článku
- Zátěžové vyšetření srdce, známé také pod názvem ergometrické vyšetření, je diagnostický test, který se používá k posouzení funkce srdce a cév při zátěži, tj. při fyzické aktivitě.
- Během tohoto vyšetření je pacient monitorován, zatímco provádí cvičení podle stanovených protokolů, jako je chůze na běžeckém pásu nebo jízda na rotopedu, a zatížení se postupně zvyšuje.
- Během zátěžového testu jsou obvykle monitorovány následující parametry: Elektrokardiogram (EKG): Zaznamenává elektrickou aktivitu srdce během zátěže. Může odhalit změny ve srdečním rytmu a ischemické změny (nedostatek kyslíku) během cvičení. Krevní tlak: Monitoruje se krevní tlak během zátěže, což může odhalit abnormální reakce krevního tlaku na cvičení. Další symptomy: Pacient je monitorován na jakékoliv další symptomy, jako jsou třeba dušnost, bolest na hrudi nebo nepravidelný srdeční rytmus, které mohou naznačovat srdeční problémy.
Co je to zátěžový test?
Zátěžové vyšetření srdce pomáhá určit, jak dobře vaše srdce reaguje či pracuje v době, kdy je pod největší zátěží. Zátěžové vyšetření srdce obvykle znamená chůzi na běžeckém pásu nebo šlapání na stacionárním kole, zatímco jste připojeni k EKG, abyste mohli sledovat činnost vašeho srdce.
Zátěžový test (či zátěžové vyšetření srdce) je vlastně velmi často prováděný test, který ukazuje:
- Jak dobře vaše srdce pumpuje krev.
- Zda vaše srdce dostává dostatečné množství krve.
- Váš výkon při fyzické aktivitě (jízda na rotopedu nebo stacionárním kole) ve srovnání s ostatními lidmi vašeho věku a pohlaví.
- Zde se vaše příznaky (nepříjemné pocity na hrudi, dušnost, pocit, jako by vám bušilo srdce nebo dokonce závrať) mohou reprodukovat při fyzické aktivitě.
To pak usnadňuje identifikaci a hodnocení určitých srdečních problémů, jako jsou například:
- Problémy se svaly nebo chlopněmi.
- Dostatečný přívod krve do srdečního svalu.
- Elektrická stabilita vašeho srdce v klidu a během cvičení.
Zátěžové vyšetření srdce pomáhá lékařům určit, zda potřebujete další – často invazivnější – vyšetření k potvrzení diagnózy nebo zda léčba může snížit riziko srdečního infarktu.
Jak funguje zátěžové vyšetření srdce?
Zátěžové vyšetření srdce začíná tím, že vaše srdce bude tvrději a rychleji pumpovat krev. Pro mnoho lidí to znamená rychlejší chůzi na běžeckém pásu nebo jízdu na stacionárním kole nebo rotopedu. Lékař tímto chce srdce více zatížit, aby více pracovalo. Proto se vyšetření nazývá zátěžové vyšetření.
Lékaři pak posuzují vaši reakci na zvýšenou pracovní zátěž měřením těchto parametrů:
- Krevní tlak
- Tepová frekvence
- Hladiny kyslíku
- Elektrická aktivita vašeho srdce
- Porovnání s ostatními – aneb jak tvrdě vaše srdce pracuje vaše srdce ve srovnání s ostatními ve vašem věku a pohlaví.
Proč můžete potřebovat udělat zátěžové vyšetření srdce?
Možná budete potřebovat toto vyšetření k detekci či diagnostice srdečních problémů, jako jsou třeba:
- Nějaká rozená srdeční vada
- Městnavé srdeční selhání
- Ischemická choroba srdeční
- Onemocnění srdeční chlopně
- Hypertrofické kardiomyopatie
Lidé s vysoce rizikovými povoláními (jako piloti nebo profesionální sportovci) mohou také potřebovat zátěžové vyšetření srdce.
Kdo by měl podstoupit zátěžový test srdce?
Tento test může být pro vás vhodný, pokud máte nějaké příznaky srdečního onemocnění, jako jsou:
- Angina pectoris, což je bolest na hrudi nebo nepohodlí způsobené špatným průtokem krve do srdce
- Arytmie, což je rychlý nebo nepravidelný srdeční tep
- Dušnost
- Pocit točení hlavy nebo závratě
Zátěžové testy srdce jsou také pro lidi s diagnózou srdečního onemocnění, kteří:
- Chtějí začít cvičit
- Podstupují léčbu a lékaři chtějí zjistit, jak dobře u nich léčba funguje.
- Čelí vyššímu riziku komplikací v důsledku srdečního onemocnění v osobní nebo rodinné anamnéze.
- Mají cukrovku nebo jiné základní stavy, které zvyšují riziko srdečního onemocnění.
- Chtějí jít na operaci a lékaři musí posoudit případné riziko komplikací.
Lékaři mohou také provádět zátěžové testy srdce u lidí bez známého srdečního onemocnění nebo symptomů, aby zhodnotili jejich riziko srdečních onemocnění a infarktů, zejména pokud mají jiné rizikové faktory, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol nebo rodinná anamnéza předčasného srdečního onemocnění.
Jaké jsou typy zátěžového vyšetření srdce?
Vlastně existuje mnoho metod pro hodnocení srdečních funkcí, když je srdce „v zápřahu“. Všechny zátěžové testy srdce zahrnují kontrolu srdeční frekvence, krevního tlaku, hladiny kyslíku a elektrické aktivity. Ale existují v nich určité rozdíly.
Mezi typy zátěžového vyšetření srdce patří:
Zátěžové vyšetření srdce cvičením
Toto je nejběžnější a základní zátěžový test srdce. Znamená rychlejší chůzi nebo jízdu na stacionárním kole či na rotopedu. Dobře vyškolený cvičební fyziolog obvykle přizpůsobí rychlost a výšku běžeckého pásu vaší schopnosti chůze a vaší celkové kondici.
Pokud nemůžete cvičit, dostáváte léky, které zrychlují srdeční činnost nebo rozšiřují tepnu přivádějící krev do srdce (koronární tepny). Elektrokardiogram (EKG) zachycuje elektrickou aktivitu vašeho srdce. Zátěžové testy při cvičení kontrolují známky onemocnění koronárních tepen.
Zátěžový echokardiogram
Zátěžový echokardiogram je podobný základnímu zátěžovému testu, ale poskytuje více podrobností. Lékaři provádějí echokardiogram (ultrazvuk vašeho srdce) před a při vrcholném cvičení. Toto zobrazovací vyšetření srdce využívá zvukové vlny k vyhodnocení průtoku krve vaším srdcem a také čerpacích komor vašeho srdce (svalů) a funkcí chlopní.
Pokud jsou výsledky vašeho počátečního zátěžového testu nejasné, možná budete potřebovat zátěžový echokardiogram. Tento typ zátěžového vyšetření umožňuje lékařům sledovat průtok krve srdečními komorami a také účinky cvičení.
Zátěžové testy v nukleární kardiologii
Tento pokročilý zátěžový test srdce využívá bezpečné hladiny radioaktivní látky a srdeční zobrazovací sken k posouzení funkce srdce. Lékař pořídí snímky vašeho srdce před (v klidu) a po cvičení. Kardiolog porovnává množství průtoku krve do svalu vašeho srdce v klidu a po stresu. Snížení signálu průtoku krve obvykle indikuje zablokování jedné nebo více tepen ve vašem srdci.
Nukleární srdeční zátěžové testy mohou:
- Určit závažnost blokády onemocnění koronárních tepen.
- Posoudit, zda předchozí léčby, jako jsou stenty nebo bypass, fungují tak, jak by měly.
- Pomohou vám vyhnout se invazivnějším srdečním vyšetřením, jako je srdeční katetrizace.
- Ukázat, zda je vaše srdce dostatečně zdravé na operaci nebo cvičení.
Zátěžový test srdeční rehabilitace
Pokud váš lékaře doporučí srdeční rehabilitaci, program může zahrnovat i zátěžové vyšetření srdce. Rehabilitace je cvičební program pod lékařským dohledem, který pomáhá lidem se srdečním onemocněním stát se fyzicky aktivnějšími.
Zátěžové testy srdeční rehabilitace mohou být:
- Vstupní zátěžový test: Pomáhá rehabilitačnímu týmu vyvinout cvičební program, který je vhodný pro vaše schopnosti a vaši kondici.
- Konečný zátěžový test: Umožňuje týmu měřit váš pokrok a vytvořit dlouhodobý cvičební program po dokončení rehabilitace.
Kdo by neměl podstoupit zátěžové vyšetření srdce (ergometrické vyšetření)?
Zátěžové vyšetření srdce není vhodné pro každého. Možná nebudete moci toto vyšetření podstoupit, pokud máte:
- Diagnózu onemocnění koronárních tepen, podstoupili jste léčbu a po léta neměli nové příznaky a daří se jim dobře v léčbě.
- Nízké riziko srdečních onemocnění, včetně lidí, kteří nekouří, jsou fyzicky aktivní a jedí zdravou stravu.
Zátěžové vyšetření srdce také není pro osoby se srdečními chorobami, které činí toto vyšetření nebezpečným (kontraindikace). Máte například tyto choroby:
Sponzorováno
- Disekce aorty
- Endokarditida, perikarditida nebo myokarditida (zánět srdečního svalu)
- Nedávno prodělaný srdeční infarkt
- Těžká aortální stenóza (což je zúžení aortální chlopně)
- Nekontrolovaný abnormální srdeční rytmus (arytmie)
- Přetrvávající bolest na hrudi
Kardiologové vždy zvažují váš celkový zdravotní stav při určování, zda je pro vás zátěžový test srdce vhodný. Toto rozhodnutí se zakládá na těchto parametrech:
- Váš věk
- Rodinná anamnéza srdečního onemocnění
- Pohlaví
- Zdravotní anamnéza
- Úroveň fyzické aktivity
- Příznaky
- Rizikové faktory jako kouření, cukrovka, vysoký krevní tlak a vysoký cholesterol
Co je důležité vědět o zátěžovém vyšetření srdce při cvičení u žen?
Ženy mají tendenci prožívat onemocnění srdce jinak než muži. To ztěžuje odhalení raného stadia srdečního onemocnění. Obecně platí, že lékaři přizpůsobují zátěžové vyšetření srdce a metodu zobrazování během zátěžového testování na základě vašeho pohlaví a věku, aby získali optimální výsledky a minimalizovali nejasné výsledky testů.
Je srdeční zátěžové vyšetření srdce bezpečné?
Pokud neexistují žádné kontraindikace, pak je zátěžové vyšetření srdce bezpečné. Jen velmi málo lidí zažívá nějaké komplikace. Vyškolení odborníci, obvykle fyziolog a kardiolog, jsou přítomni během vašeho vyšetření – jen ve vzácných případech máte nějakou komplikaci. Posuzují váš výkon, data a příznaky během vyšetření a v případě potřeby okamžitě poskytnou pohotovostní léčbu. Máte samozřejmě také možnost kdykoli ukončit zátěžový test, pokud pocítíte úzkost nebo nepohodlí.
Podrobnosti zátěžového vyšetření srdce
Jak dlouho trvá zátěžový test?
Pokud podstupujete základní zátěžové vyšetření srdce, část se cvičením trvá asi 10 až 15 minut. Další čas je nutný pro přípravu na cvičení a následnou regeneraci.
Zátěžové testy, které zahrnují i echokardiografii, nukleární zobrazování nebo MRI, jsou často o něco delší a mohou vyžadovat, abyste byli v zátěžové laboratoři až 2-3 hodiny.
Jak se připravit na zátěžové vyšetření srdce?
Je nutná jen malá příprava:
- Nejezte nic v hodinách před testem. Pokud podstupujete nukleární zátěžový test, možná nebudete moci jíst až do konce vyšetření.
- Vyhněte se kofeinu po dobu 24 hodin před tímto vyšetřením. Patří sem káva, čaj, energetické nápoje a některé volně prodejné léky.
- Nekuřte a nepoužívejte tabákové výrobky.
- V den vyšetření přestaňte užívat určité léky na předpis. Patří mezi ně beta-blokátory a astmatické inhalátory.
- Zkuste se uvolnit. Je přirozené být nervózní z vyšetření srdce, ale silný pocit úzkosti může celkem negativně ovlivnit vaše výsledky.
- Noste lehké, pohodlné oblečení a pevnou vycházkovou obuv.
Promluvte si se svým lékařem, než přestanete užívat jakékoli léky.
Před vyšetřením je důležité nejíst. Neměli byste však vynechávat jídla, zvláště pokud užíváte léky na cukrovku. Promluvte si se svým lékařem, pokud potřebujete pomoc s koordinací jídla a léků v den, kdy podstupujete vyšetření. Je to hodně důležité.
Pokud vlastníte glukometr, vezměte si ho s sebou, abyste si mohli zkontrolovat hladinu cukru v krvi před a po testu.
Co se děje během zátěžového vyšetření srdce?
Zde je to, co můžete očekávat během zátěžového vyšetření srdce:
- Technik změří před cvičením vaše vitální funkce, včetně klidové srdeční frekvence a krevního tlaku.
- Připevní vám malé, lepkavé disky (elektrody) k vaší hrudi a pažím. Elektrody se připojí k EKG přístroji.
- Kráčíte na běžeckém pásu nebo šlapete na stacionárním kole lehkým tempem.
- Postupem času se tempo stává intenzivnějším, ale stále zvládnutelným.
- Technici a fyziologové se pravidelně ptají, jak se cítíte.
- Test končí poté, co si udržíte cílovou tepovou frekvenci dostatečně dlouho na to, abyste zachytili údaje o srdeční funkci, obvykle asi 10 až 15 minut. Vaše cílová tepová frekvence je vyšší než v klidu a závisí na vašem věku a kondici.
- Technici mohou test předčasně ukončit, pokud zaznamenáte závažné příznaky nebo požádáte o ukončení.
Jak se liší zátěžové vyšetření srdce, když nemůžete cvičit?
Dostáváte léky žilou na paži (intravenózně). Léky simulují účinky cvičení na vaše srdce tím, že ho zrychlují. Může trvat až hodinu, než začnete pociťovat účinky.
Co se děje při zátěžovém echokardiogramu?
Postupujete stejně jako při zátěžovém testu při cvičení. Kromě toho si před a po cvičení lehnete na stůl, abyste podstoupili echokardiogram. Tato zobrazovací studie využívá zvukové vlny (ultrazvuk) k zachycení snímků vašeho srdce, které bije. Umožňuje lékařům podrobněji sledovat účinky cvičení.
Celý test trvá asi hodinu, ale cvičíte necelých 15 minut.
Co můžete očekávat od nukleárního zátěžového testu?
U nukleárního zátěžového testu dostanete injekci radioaktivní látky. Je to dostatek látky na to, aby bylo možné zobrazit malé detaily srdeční činnosti během sofistikované zobrazovací studie (SPECT nebo PET sken). Úroveň radiace je však nízká a není spojena s žádnými známými okamžitými vedlejšími účinky.
Po úvodním skenování dokončíte zátěžový test na běžeckém pásu nebo stacionárním kole. Pokud nemůžete cvičit, dostanete léky, aby vaše srdce pracovalo tvrději. Po cvičení absolvujete další vyšetření.
Zátěžový test PET lze obvykle provést přibližně za 30 minut. Test obvykle trvá tři až čtyři hodiny, ale cvičíte méně než 15 minut.
Co se děje po zátěžovém vyšetření srdce?
Po dokončení nebo zastavení testu budou lékaři sledovat vaše příznaky, srdeční frekvenci, krevní tlak a EKG, dokud se nevrátí do normálního rozsahu. To trvá asi 15 minut. Jakmile se vaše tepová frekvence obnoví, můžete jít domů.
Výsledky – co znamenají normální výsledky zátěžového vyšetření srdce?
Pokud jsou výsledky normální, vaše srdce pumpuje, jak má, a je dostatečný průtok krve. Co to znamená pro vaše zdraví, závisí na tom, proč jste podstoupili zátěžové vyšetření:
- Hodnocení onemocnění srdce: Příznaky nejsou způsobeny srdečním problémem. Možná budete potřebovat další vyšetření, abyste určili příčinu. Například někteří lidé s úzkostí pociťují bolest na hrudi a buší srdce, i když je jejich srdce zdravé.
- Plánování chirurgického zákroku: Vaše srdce je dostatečně zdravé, abyste mohli zahájit cvičební program nebo podstoupit operaci.
- Monitorování srdečních onemocnění: Léčba, kterou dostáváte, odpovídá vašim potřebám. Vaše srdce je schopno držet krok s požadavky vašeho těla.
Co se děje, když jsou výsledky zátěžového vyšetření srdce abnormální?
Abnormální výsledky mohou znamenat, že máte nějaké srdeční onemocnění. U příznaků mírného srdečního onemocnění mohou lékaři doporučit změny životního stylu (jako je odvykání kouření nebo program cvičení a hubnutí) a léky k léčbě cukrovky, krevního tlaku nebo cholesterolu, aby se snížilo riziko jeho zhoršení.
Pokud se během raných fází testu objeví abnormality nebo postihují velké segmenty srdeční tkáně, mohou být nutné další vyšetření. Jako třeba:
- Srdeční katetrizace.
- CT koronarografie
- Nukleární zátěžový test
- Zátěžový echokardiogram
Abnormální výsledky mohou také znamenat, že vaše srdce není dostatečně silné na cvičení nebo operaci. Mohou být nutné další terapie, které vám pomohou vyhnout se srdečnímu infarktu nebo srdečnímu selhání.
Sponzorováno
Byli jste na zátěžovém vyšetření srdce? Napište nám o tom do komentářů. Budeme moc rádi.
A dále si přečtěte o srdci
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku ve článku: unaihuizi@gmail.com / depositphotos.com
- Overview of Exercise Stress Testing Autoři: Suleiman M Kharabsheh, Abdulaziz Al-Sugair
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidské srdce, Vyšetřovací metody
Přečtěte si také naše další články