Obsah článku
- Biopsie srdce je invazivní procedura, která se provádí za účelem získání vzorku tkáně srdce pro laboratorní analýzu.
- Obvykle se provádí, když lékaři podezírají přítomnost určitých onemocnění srdce, jako je zánět srdce (myokarditida), kardioomyopatie nebo se provádí po transplantaci srdce.
- Biopsie srdce je komplexní procedura a není bez rizika, jako je krvácení nebo poškození okolních struktur. Proto se obvykle provádí pouze u pacientů, u nichž jsou potenciální výhody vyšší než rizika.
Lékaři používají biopsii srdce ke kontrole známek odmítnutí orgánu po transplantaci srdce. Tato biopsie také pomáhá diagnostikovat kardiomyopatie, rakovinu srdce a i různé infekce. Tento postup se také nazývá endomyokardiální biopsie a probíhá prostřednictvím srdeční katetrizace. Lékaři (kardiologové) tak odebírají malé kousky tkáně ze srdce.
Co je to tedy srdeční biopsie?
Srdeční biopsie je diagnostický postup. Znamená to odstranění malého množství tkáně z vnitřní výstelky vašeho srdečního svalu. Specialista v laboratoři (patolog) zkoumá pak tkáň pod mikroskopem. Hledá změny v buňkách, které naznačují poškození nebo nějaké abnormality.
Kdo může potřebovat biopsii srdce?
Pokud jste podstoupili transplantaci srdce, možná budete potřebovat více biopsií srdce – to aby lékaři zkontrolovali známky odmítnutí orgánu. Biopsie srdce totiž často odhalí odmítnutí orgánu dříve, než se objeví příznaky. Může také identifikovat příčinu.
Bezprostředně po transplantaci můžete tento test podstupovat každý týden. Pak můžete podstupovat biopsii srdce každých šest týdnů až tři měsíce po dobu nejméně jednoho roku.
Lékaři mohou také provádět biopsie srdce k diagnostice těchto problémů:
- Transthyretinová amyloidóza (ATTR) – ta je vzácným typem amyloidózy
- Kardiomyopatie, včetně hypertrofické kardiomyopatie
- Kardiotoxicita z chemoterapie
- Rakovina srdce
- Srdeční selhání
- Srdeční infekce, jako je myokarditida
- Sarkoidóza srdce
U koho biopsii srdce raději nedělat?
Lidé s určitými zdravotními stavy, jako je onemocnění srdečních chlopní, mohou mít po biopsii srdce zvýšené riziko komplikací. Promluvte si vždy se svým lékařem (kardiologem), abyste zjistili, zda jste dobrým kandidátem na tento zákrok.
Kdo provádí biopsii srdce?
Kardiolog provádí biopsie srdce. Tento lékař má pokročilé školení v používání katétrových přístupů k diagnostice a léčbě srdečních problémů.
Váš lékař zavede katétr (tenkou, ohebnou hadičku) přes krevní cévy, aby provedl tento postup. Tato technika je srdeční katetrizace.
Jak se připravit na biopsii srdce?
Ujistěte se, že váš lékař má aktuální seznam všech léků a doplňků, které užíváte. Možná budete muset přestat užívat některé léky, jako jsou léky na ředění krve. A možná budete muset držet půst (nejíst, nepít) po stanovenou dobu před procedurou. Postupujte podle pokynů svého lékaře ohledně kroků, které je třeba provést před biopsií srdce.
Co se bude dít před biopsií srdce?
Postup biopsie srdce je ambulantní postup, který trvá asi hodinu. Dostanete sedativum, které vám pomůže relaxovat, a anestetikum na znecitlivění ošetřované oblasti.
Během procedury budete vzhůru. Můžete cítit určitý tlak a mírné nepohodlí, ale neměli byste mít žádnou bolest. Můžete jít domů tentýž den, i když by vás měl někdo odvézt domů a zůstat s vámi, dokud se nezotavíte.
Sponzorováno
Co se děje během biopsie srdce?
Váš lékař si prohlídne obrázky vašeho srdce a krevních cév, aby mohl lépe provézt zákrok. Pro zobrazení srdce mohou být použity fluoroskopické rentgenové paprsky (kontinuální rentgenové snímky) nebo transtorakální echokardiogram (TTE).
Během procedury Váš lékař:
- Zavede katétr přes krevní cévu, dokud nedosáhne srdce.
- Protáhne katétrem malé zařízení podobné pinzetě zvané bioptom (malý řezací/uchopovací nástroj ve tvaru kleštiček), aby se dostalo k srdci.
- Použije bioptom k odříznutí a získání drobných kousků tkáně ze srdce.
- Vytáhne bioptom a shromáždí vzorky tkáně, které odešle do laboratoře na vyšetření.
- Odstraní katétr a aplikuje tlakový obvaz v místě zavedení katétru, aby zastavil krvácení.
Jak probíhá zotavení po biopsii srdce?
Lékaři budou několik hodin sledovat vaši regeneraci a budou kontrolovat příznaky případných problémů. Během této doby podstoupíte rentgenové snímky hrudníku, aby se lékař podíval na známky potenciálních komplikací, jako jsou:
- Zhroucené plíce (tj. pneumotorax).
- Hemotorax (krvácení, které způsobuje hromadění krve mezi hrudní stěnou a plícemi).
24 hodin po zákroku nezvedejte nic těžkého a neprovádějte namáhavé aktivity. Následující den byste měli být schopni vrátit se do práce a ke každodenním činnostem.
Jaká jsou rizika biopsie srdce?
Biopsie srdce je relativně bezpečný postup. Menší komplikace se dle studií vyskytují u méně než 6 % výkonů. Například můžete mít nějaké modřiny a krvácení v místě, kde lékař zavedl katétr.
Závažné komplikace se vyskytují u méně než 1 % srdečních biopsií. Tyto problémy mohou obecně následující:
- Arytmie
- Krevní sraženiny, včetně plicní embolie, hluboké žilní trombózy a mrtvice
- Poškození nebo perforace krevních cév
- Zhroucené plíce
- Hemotorax
- Infekce nebo vnitřní krvácení v místě biopsie
- Poškození nervu
- Perikardiální výpotek
- Blokáda pravého Tawarova raménka
- Trikuspidální regurgitace
Kdy budete mít výsledky biopsie srdce?
Výsledky biopsie srdce mohou být k dispozici již 24 až 48 hodin po výkonu. Lékař s vámi pak prodiskutuje výsledky. V závislosti na zjištěních možná budete potřebovat další vyšetření či testy.
Co znamenají výsledky?
Výsledky biopsie myokardu řeknou vašemu lékaři, zda došlo k poškození vašeho srdečního svalu. Abnormální biopsii může způsobit řada stavů, například:
- poškození srdce při dlouhodobém pití alkoholu
- srdeční amyloidóza, onemocnění, při kterém se amyloidní protein hromadí v srdci
- různé typy kardiomyopatie
- myokarditida
- odmítnutí transplantace srdce
Sponzorováno
Pokud máte poškození srdečního svalu, léčba se bude lišit v závislosti na jeho příčině.
Studie a zdroje článku
- Endomyocardial Biopsy Autoři: Talha Ahmed; Amandeep Goyal.
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidské srdce, Vyšetřovací metody
Přečtěte si také naše další články