Se mnou nikdy nezestárne, zpívá Peter Nagy ve známé písničce. Vědci nám však nejnovější mohou zanotovat novou písničku: S těmito potravinami zestárnete dříve. Víme, o která jídla jde. Přečtěte si náš článek.
Profesor Eric Boulanger, expert na biologii stárnutí z univerzity v Lille ve Francii, tvrdí, že obyčejné a každodenní potraviny jako chléb, brambory, sušenky a dokonce i káva nás předčasně dělají staršími. Během jejich tepelné úpravy totiž vzniká akrylamid a také látka se zkratkou AGE – což znamená sloučeniny pokročilé glykace. „Akrylamid vzniká při tepelném zpracování potravin, když teplota přesáhne 120 stupňů Celsia. Rizikové jsou potraviny, které obsahují aminokyselinu asparagin a sacharidy,“ vysvětluje Ing. Zuzana Ciesarová z Výzkumného ústavu potravinářského v Bratislavě. „Jde o brambory, obiloviny a kávu“.
Voňavé a škodlivé
Akrylamid vzniká při pečení, smažení, fritování, grilování a při pražení kávových bobů, protože tu všude teplota stoupá nad 120 stupňů. „Bohužel i v instantní kávě vzniká škodlivý akrylamid. Navíc se tato látka dobře rozpouští ve vodě,“ dodává odbornice. Podobným procesem vznikají i sloučeniny se zkratkou AGE, které způsobují rychlejší stárnutí. Ty však na druhé straně zvyšují stravitelnost potravin. Tvoří se při nich hezké, lákavé zabarvení i vůně jídla. A vznikají i nové dobré sloučeniny s antioxidačním účinkem
Sponzorováno
Jak se bránit?
V případě brambor můžeme snížit teplotu, při které jejich pečeme, případně fritujeme hranolky. „Už snížení o 20 stupňů pomůže. Klidně můžete teplotu ve fritéze snížit na 170 stupňů,“ radí Zuzana Ciesarová. Kávě pomůže, pokud se nechá trochu „vyvětrat“, což však samozřejmě může oslabit její typické aroma.
Co je akrylamid
Akrylamid je chemická látka, která se používá i při výrobě polymerů a vzniká při tepelné úpravě některých potravin. V těle se dobře vstřebává a rychle se vyloučí v moči. Vyskytuje se také v obilných výrobcích a v bramborách. Podle odborníků je škodlivý zejména při dlouhodobém působení.
Co s chlebem?
Všichni chceme jíst chléb s křupavou kůrkou. Jak předejít tvorbě akrylamidu? Pomohl by enzym, který se však v našich pekárnách nepoužívá. Výrobcům to nepřikazuje žádný předpis, podobně jako neexistuje norma pro obsah akrylamidu v chlebu. A navíc by se zvýšily náklady na výrobu.
Potraviny, které přidávají roky:
1. Smažené hranolky a opékané brambory
2. Bramborové lupínky, tedy čipsy
3. Obiloviny, konkrétně chlebová kůrka
4. Do sucha vypečené sušenky i perníky
5. Káva, zrnková i instantní
Sponzorováno
TIP: Mrkněte na další jídla, po kterých se stárne
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Jídlo a zdraví
Přečtěte si také naše další články