Sponzorováno

Syndrom prázdného sedla – příznaky, příčiny a léčba 4.3/5 (23)

  • Syndrom prázdného tureckého sedla je lékařský stav, který se vyskytuje, když je turecké sedlo, část lebky, která obklopuje hypofýzu (malou žlázu v mozku), částečně nebo úplně "prázdné". Tento stav může být diagnostikován pomocí magnetické rezonance (MRI) hlavy.
  • Příznaky tohoto syndromu mohou být různé a zahrnují bolesti hlavy, vizuální problémy (zejména pokud je postižen optický nerv), problémy s hypofýzou a hormonální nerovnováhou.
  • Léčba syndromu prázdného tureckého sedla se zaměřuje na léčbu případných komplikací, jako jsou hormonální nerovnováhy, a na řešení příznaků, jako jsou bolesti hlavy nebo vizuální problémy. Lékařské sledování může být důležité pro monitorování stavu a nastavení případných změn.

Syndrom prázdného sedla je vzácná porucha související s částí lebky zvanou sella turcica (neboli turecké sedlo).

Syndrom prázdného sedla je vzácná porucha související s částí lebky zvanou sella turcica (neboli turecké sedlo).

Co je syndrom prázdného sedla?

Někdy se mu také říká syndrom prázdného tureckého sedla. Syndrom prázdného sedla je vzácná porucha související s částí lebky zvanou sella turcica (neboli turecké sedlo). Sella turcica je prohlubeň ve sfenoidální kosti na spodině vaší lebky, která drží hypofýzu. Turecké sedlo (lat. sella turcica) je anatomický útvar v klínové kosti lebky. Svým vzhledem připomíná jezdecké sedlo a nachází se v něm hypofýza.

Pokud máte syndrom prázdného tureckého sedla, vaše sella turcica není ve skutečnosti prázdná. Ve skutečnosti to znamená, že vaše sella turcica je buď částečně nebo zcela naplněna mozkomíšním mokem. Lidé se syndromem prázdného sedla mají také menší hypofýzu. V některých případech se hypofýza ani neobjeví na zobrazovacích testech.

Když je syndrom prázdného sedla způsoben nějakým zdravotním stavem, nazývá se to sekundární syndrom prázdného sedla. Pokud není známa žádná příčina, nazývá se to primární syndrom prázdného sedla.

Pro správné pochopení syndromu prázdného sedla je nutné znát funkci hypofýzy. Tento podvěsek mozkový je centrální endokrinní žláza, která je funkčně nadřízena prakticky celému endokrinnímu systému. Hypofýza je malá žláza umístěná v mozku, pod hypothalamem, a je součástí endokrinního systému. I když je velikostí jen malá, má zásadní roli v řízení mnoha funkcí těla pomocí hormonů. Hypofýza tedy funguje jako důležitý regulátor hormonálního systému těla, který ovlivňuje mnoho aspektů fyziologie a chování.

Hypofýza - podvěsek mozkový - ilustrace

Hypofýza – podvěsek mozkový – ilustrace

 

Jaké jsou příznaky syndromu prázdného tureckého sedla?

Syndrom prázdného tureckého sedla obvykle nemá žádné příznaky. Pokud však máte sekundární syndrom prázdného tureckého sedla, můžete mít příznaky související se stavem, který to způsobuje.

Mnoho lidí se syndromem prázdného tureckého sedla má také chronické bolesti hlavy. Lékaři si nejsou jisti, zda to souvisí se syndromem prázdného tureckého sedla nebo s vysokým krevním tlakem, který má také mnoho lidí s tímto syndromem.

Sponzorováno

Ve vzácných případech je syndrom prázdného tureckého sedla spojen s tlakem v lebce, který může vést k těmto problémům:

  • Mozkomíšní mok vytékající z nosu
  • Otok zrakového nervu uvnitř oka
  • Problémy se zrakem

Jaké jsou příčiny syndromu prázdného tureckého sedla?

Primární syndrom prázdného tureckého sedla

Přesná příčina primárního syndromu prázdného tureckého sedla není jasná. Může souviset s vrozenou vadou diaphragma sellae, membrány, která pokrývá sella turcica. Někteří lidé se narodí s malou trhlinou v bránici sellae, která může způsobit únik mozkomíšního moku do sella turcica. Lékaři si nejsou jisti, zda je to přímou příčinou tohoto syndromu nebo prostě rizikovým faktorem.

Podle studií postihuje syndrom prázdného sedla asi čtyřikrát více žen než mužů. Většina žen se syndromem prázdného tureckého sedla bývá středního věku, jsou obézní a mají vysoký krevní tlak. Většina případů syndromu však není diagnostikována kvůli nedostatku příznaků, takže je těžké říci, zda jsou pohlaví, obezita, věk nebo krevní tlak skutečnými rizikovými faktory.

Sekundární syndrom prázdného tureckého sedla

Sekundární syndrom prázdného tureckého sedla může způsobit řada věcí, jako například:

Jak se diagnostikuje?

Syndrom prázdného tureckého sedla je obecně těžké diagnostikovat, protože obvykle nevyvolává žádné příznaky. Pokud má váš lékař podezření, že byste ho mohli mít, začne fyzickou prohlídkou a přezkoumáním vaší anamnézy. Pravděpodobně si také objednají vyšetření CT nebo MRI.

Tyto skeny pomohou lékaři určit, zda máte syndrom částečně nebo úplně prázdného sedla. Syndrom částečně prázdného sedla znamená, že vaše sedlo je méně než z poloviny naplněno mozkomíšním mokem a vaše hypofýza má tloušťku 3 až 7 milimetrů. Syndrom úplně prázdného sedla znamená, že více než polovina vašeho sedla je naplněna mozkomíšním mokem a vaše hypofýza má tloušťku 2 mm nebo méně.

Léčba – Jak se syndrom prázdného tureckého sedla léčí?

Syndrom prázdného tureckého sedla obvykle nevyžaduje léčbu, pokud nevyvolává příznaky. Pacient bývá bedlivě sledován a při zjištění nedostatku hormonů mu bývají dodávány v podobě léčiv. V závislosti na vašich příznacích možná budete potřebovat:

  • operaci, aby se zabránilo úniku mozkomíšního moku z nosu
  • léky, jako je ibuprofen, pro úlevu od bolesti hlavy

Pokud máte sekundární syndrom prázdného sedla kvůli nějakému problémovému zdravotnímu stavu, váš lékař se zaměří na léčbu tohoto stavu nebo na zvládnutí jeho příznaků.

Jaký je výhled pacientů

Sponzorováno

Samotný syndrom prázdného sedla obvykle nemá žádné příznaky nebo negativní účinky na vaše celkové zdraví. Pokud máte sekundární syndrom prázdného sedla, spolupracujte se svým lékařem na diagnostice a léčbě základní příčiny.

Studie a zdroje článku

  • Empty Sella Syndrome Autoři: Peter Ucciferro; Catherine Anastasopoulou.
  • Zdroj obrázku: rob3000 / depositphotos.com

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva