Sponzorováno

Ileostomie – umělý výstup z tenkého střeva – kdy a jak se provádí? 4.2/5 (25)

  • Ileostomie je chirurgický zákrok, při kterém se vytvoří umělý výstup (stoma) z tenkého střeva, který je připojen k povrchu břicha. Tímto otvorem je možné vyvádět výkaly z těla, pokud je nemožné nebo nevhodné používat přirozený konečník pro evakuaci stolice.
  • Ileostomie se provádí v různých situacích, jako je například pro léčbu zánětlivých střevních onemocnění, jako je Crohnova nemoc nebo ulcerózní kolitida, kdy je nutné odstranit část tlustého střeva a konečníku. Nebo při léčbě rakoviny tlustého střeva nebo konečníku, kdy je nutné odstranit postiženou část střeva. Nebo také v případě traumatu nebo poranění střeva, kdy není možné zachovat normální funkci konečníku.
  • Ileostomie umožňuje pacientům žít plnohodnotný život i přes ztrátu normálního střevního vývodu. Po operaci vyžaduje pacient péči a přizpůsobení se nové situaci, ale mnoho lidí s ileostomií se naučí vést normální životní styl.

Ileostomie je chirurgický zákrok, při kterém se vytvoří umělý výstup (stoma) z tenkého střeva, který je připojen k povrchu břicha. Ileum je spodní konec vašeho tenkého střeva. Ileostomie je tedy vývod tenkého střeva. Nejčastější příčinou vývodu tenkého střeva je odstranění celého tlustého střeva, přechodné vyvedení tenkého střeva za účelem uklidnění zánětu střeva nebo po operačním zákroku na tlustém střevě.

Tento postup se provádí, pokud váš konečník nebo tlusté střevo nemůže správně fungovat. Pokud je u vás ileostomie dočasná, váš střevní trakt bude znovu připojen uvnitř vašeho těla, jakmile dojde k uzdravení.

Při trvalé ileostomii váš chirurg odstraní nebo obejde vaše tlusté střevo a konečník. V tomto případě budete mít sáček, který trvale shromažďuje vaše odpadní produkty. Může být vnitřní nebo vnější.

Ileostomie - ilustrace

Ileostomie – ilustrace

 

Jaké jsou důvody pro ileostomii

Pokud máte problém s tlustým střevem, který nelze léčit léky, možná budete potřebovat ileostomii. Jedním z nejčastějších důvodů pro ileostomii je nějaké zánětlivé onemocnění střev. Dva typy zánětlivého onemocnění střev jsou Crohnova choroba a ulcerózní kolitida.

Crohnova choroba může postihnout kteroukoli část trávicího traktu, od úst až po konečník, což způsobuje zánět sliznice s vředy a jizvami. Ulcerózní kolitida je také zánět, vředy a jizvy, ale zasahuje tlusté střevo a konečník.

Lidé s těmito zánětlivými onemocněními střev často najdou krev a hlen ve stolici a je u ni časté hubnutí, příznaky špatné výživy a bolesti břicha.

Mezi další problémy, které mohou vyžadovat ileostomii, patří:

  • rakovina konečníku nebo tlustého střeva
  • dědičný stav nazývaný familiární polypóza, při kterém se v tlustém střevě tvoří polypy, které mohou vést k rakovině
  • střevní vrozené vady
  • zranění nebo nehody, které se týkají střev
  • Hirschsprungova nemoc
ileostomický sáček - ilustrace

ileostomický sáček – ilustrace

 

Příprava na ileostomii

Podstoupení ileostomie bude mít za následek mnoho změn ve vašem životě. Dostanete však školení, které vám tento přechod značně usnadní. Můžete si promluvit se svým lékařem o tom, jak tento postup ovlivní vaše aspekty života, jako:

  • sexuální život
  • práce
  • fyzické aktivity
  • budoucí těhotenství

Ujistěte se, že váš lékař ví, jaké doplňky, léky a bylinky užíváte. Mnoho léků totiž ovlivňuje funkci střeva tím, že ho nějakým způsobem zpomaluje. To platí pro volně prodejné léky i léky na předpis. Váš lékař vám může říci, abyste přestali užívat některé léky dva týdny před operací. Informujte svého lékaře o akutních stavech, které máte, jako jsou:

  • chřipka
  • nachlazení
  • propuknutí herpesu
  • horečka

PAMATUJTE: Kouření cigaret ztěžuje hojení těla po operaci. Pokud jste kuřák, zkuste přestat.

Pijte hodně vody a udržujte zdravou stravu v týdnech před operací. Dodržujte pokyny svého lékaře týkající se stravy ve dnech před operací. V určitém čase vám může doporučit přejít pouze na čiré tekutiny. Asi 12 hodin před operací vám bude doporučeno nekonzumovat nic, včetně vody.

Lékař vám může také předepsat laxativa nebo klystýry k vyprázdnění střev.

Postup při ileostomii

Ileostomie se provádí v nemocnici v celkové anestezii.

Poté, co jste v bezvědomí, váš chirurg buď provede řez v oblasti břicha, nebo provede laparoskopický zákrok pomocí menších řezů a osvětlených nástrojů. Před operací budete vědět, která metoda je pro váš stav doporučena. V závislosti na vašem stavu může váš chirurg potřebovat odstranit konečník a tlusté střevo.

Existuje několik různých typů permanentních ileostomií.

U standardní ileostomie chirurg provede malý řez, který bude místem vaší ileostomie. Vytáhne smyčku vašeho ilea (spodní úsek tenkého střeva) skrz řez. Tato část vašeho střeva je obrácena „naruby“ (odhaluje tedy vnitřní povrch). Je měkký a růžový, třeba jako vnitřek tváře. Část, která vyčnívá, se nazývá stomie. Může vyčnívat až o 5 cm. Lidé s tímto typem ileostomie, nazývané také Brookeova ileostomie, nebudou mít kontrolu nad tím, kdy jejich fekální odpad proudí do vnějšího plastového sáčku.

Sponzorováno

Dalším typem ileostomie je kontinentální neboli Kockova ileostomie. Váš chirurg používá část vašeho tenkého střeva k vytvoření vnitřního vaku s vnější stomií, která slouží jako ventil. Ty jsou přišity k vaší břišní stěně. Několikrát za den zavedete pružnou hadičku přes stomii a do sáčku. Vyvedete tak svůj odpad touto trubicí.

Výhodou Kockovy ileostomie je, že nemá žádný vnější sáček a můžete kontrolovat, kdy budete vyprazdňovat svůj odpad. Tato procedura je známá jako procedura K-pouch. Je to často preferovaná metoda ileostomie, protože eliminuje potřebu externího vaku.

Pokud vám bylo odstraněno celé tlusté střevo a konečník, lze provést jiný postup, známý jako postup J-pouch. Při této proceduře lékař vytvoří vnitřní vak z ilea, který je poté připojen k análnímu kanálu, což vám umožní vypudit odpad obvyklou cestou bez nutnosti stomie.

Regenerace z ileostomie

Obvykle budete muset zůstat v nemocnici alespoň 3 dny. Není neobvyklé zůstat v nemocnici týden nebo dokonce i déle, zvláště pokud byla vaše ileostomie provedena za naléhavých okolností.

Váš příjem jídla a vody bude na chvíli omezen. V den operace můžete dostat pouze ledové kostky. Čiré tekutiny budou pravděpodobně povoleny až druhý den. Pomalu, postupem času, budete moci jíst více pevných potravin, jak se vaše střeva přizpůsobí změnám.

V prvních dnech po operaci můžete mít nadměrnou střevní plynatost. To se bude postupně snižovat, jak se vaše střeva hojí. Někteří lidé zjistili, že strávit čtyři až pět malých jídel denně je lepší než tři větší jídla. Váš lékař vám také může doporučit, abyste se na chvíli vyhýbali určitým potravinám.

Během regenerace, ať už máte vnitřní nebo vnější sáček, se začnete učit, jak zacházet s vakem, který bude shromažďovat váš odpad. Naučíte se také pečovat o stomii a kůži kolem ní. Enzymy ve výtoku z vaší ileostomie mohou dráždit vaši pokožku. Budete muset udržovat oblast stomie čistou a suchou.

Pokud máte ileostomii, možná zjistíte, že budete muset výrazně upravit svůj životní styl. Někteří lidé hledají pomoc u skupiny na podporu. Setkání s dalšími lidmi, kteří po této operaci upravili svůj životní styl a dokázali se vrátit ke svým pravidelným aktivitám, může zmírnit váš šok a úzkosti.

Můžete také najít sestry, které jsou speciálně vyškoleny v managementu ileostomie. Zajistí, že budete mít s vaší ileostomií zvládnutelný životní styl.

Rizika ileostomie

Každá operace přináší rizika. Jsou to obecně:

  • infekce
  • krevní sraženiny
  • krvácení
  • infarkt
  • mrtvice
  • potíže s dýcháním

Rizika, která jsou specifická pro ileostomie, jsou:

  • poškození okolních orgánů
  • vnitřní krvácení
  • neschopnost absorbovat dostatek živin z potravy
  • infekce močových cest, břicha nebo plic
  • střevní blokáda způsobená jizvou
  • rány, které se stále otevírají nebo se dlouho hojí

Můžete mít potíže i se stomií samotnou. Pokud je kůže kolem něj podrážděná nebo vlhká, budete mít potíže se stomickým sáčkem a jeho utěsněním. To může mít za následek únik. Váš lékař vám může předepsat léčivý topický sprej nebo prášek k hojení této podrážděné pokožky.

Některým lidem drží vnější pouzdro na místě pásek. Pokud budete pásek nosit příliš pevně, může to vést k dekubitům.

Budete mít chvíle, kdy přes stomii neprojde žádný výtok. Pokud to však trvá déle než čtyři až šest hodin a cítíte nevolnost nebo máte křeče, zavolejte svého lékaře. Můžete mít střevní blokádu.

Lidé, kteří měli ileostomii, mohou také mít nerovnováhu elektrolytů. K tomu dochází, když vám v krvi chybí správné množství důležitých látek, zejména sodíku a draslíku. Toto riziko se zvyšuje, pokud ztratíte hodně tekutin zvracením, pocením nebo průjmem. Nezapomeňte doplnit ztracenou vodu, draslík a sodík.

Dlouhodobý výhled pacientů s ileostomií

Jakmile se naučíte starat o svůj nový vylučovací systém, budete se moci v pohodě účastnit většiny svých pravidelných aktivit. Lidé s ileostomií mohou:

  • plavat
  • chodit na túry
  • sportovat
  • jíst v restauracích
  • tábořit
  • cestovat
  • pracovat ve většině povolání

Těžké zvedání předmětů a věcí může být problém, protože to může zhoršit vaši ileostomii. Pokud vaše práce vyžaduje těžké zvedání, poraďte se se svým lékařem. Ne vždy lze takovou práci vykonávat.

Žena s Ileostomickým sáčkem

Žena s Ileostomickým sáčkem

 

Ileostomie obvykle neinterferuje se sexuální funkcí nebo schopností mít děti. Může to ale vyžadovat, abyste vzdělávali své sexuální partnery, kteří samozřejmě nemusí být obeznámeni s ileostomií. Než přistoupíte k intimitě, měli byste svou stomii probrat se svým partnerem.

Máte s ileostomií nějaké zkušenosti? Budeme moc rádi za komentáře.

VIDEO: Stomie – Střevní vývod

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva