Sponzorováno

Bilirubin 4.5/5 (8)

Bilirubin je žlučový pigment, který vzniká při rozkladu hemoglobinu, což je protein obsažený v červených krvinkách, který přenáší kyslík po těle. Po rozkladu hemoglobinu v játrech se uvolňuje nejprve nezralý formát bilirubinu nazývaný nekonjugovaný (nepřímý) bilirubin. Tento bilirubin je nerozpustný ve vodě a je transportován v těle vázaný na albumin, který je bílkovinou v krevní plazmě.

Nekonjugovaný (nepřímý) bilirubin se poté dostává do jater, kde je konjugován (přeměněn) na konjugovaný bilirubin, který je rozpustný ve vodě. Konjugovaný bilirubin je vylučován do žluči a vstřebáván střevní sliznicí. Zde je metabolizován bakteriemi a transformován do urobilinogenu, který se následně může vylučovat stolicí nebo se vstřebávat zpět do krevního oběhu.

Funkce bilirubinu

Bilirubin má tyto funkce:

Sponzorováno

Transport kyslíku

Při rozkladu hemoglobinu se uvolňuje bilirubin, zatímco železo obsažené v hemoglobinu se recykluje pro tvorbu nových červených krvinek. To pomáhá udržovat dostatečnou dodávku kyslíku do tkání.

Antioxidantní účinky

Bilirubin má antioxidantní vlastnosti a pomáhá chránit tělo před poškozením volnými radikály, které mohou být důsledkem metabolických procesů.

Exkrece žluči

Bilirubin je také důležitým komponentem žluči, která pomáhá emulgovat tuky a usnadňuje jejich trávení.

Barvivo stolice

Konjugovaný bilirubin je odpovědný za žlutou barvu stolice.

Přestože je bilirubin důležitý pro normální funkci těla, vysoké hladiny bilirubinu v krvi mohou být známkou problémů, jako jsou jaterní onemocnění nebo překážky v žlučovodech.

Sponzorováno

Tyto stavy mohou vést k žloutence (icterus), což je žluté zabarvení kůže, sliznic a očních bělmo.

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost




Přečtěte si také naše další články