Obsah článku
- Splenektomie je chirurgický zákrok, při kterém se odstraní slezina, orgán nacházející se v levém horním kvadrantu břišní dutiny. Slezina má důležité funkce v imunitním systému těla, jako je filtrace krve, tvorba imunitních buněk a ukládání krevních destiček.
- Splenektomie se provádí z různých důvodů - Trauma: Pokud dojde k těžkému poranění sleziny, může být nutné provést její odstranění. Onemocnění: Některá onemocnění, jako je například chronická idiopatická trombocytopenická purpura (ITP), autoimunitní trombocytopenická purpura (AITP), autoimunitní hemolytická anémie (AIHA) a další, mohou vést k poškození sleziny a následně k nutnosti jejího odstranění. Nádor: Pokud je slezina postižena nádorovým onemocněním, jako je například lymfom nebo leukémie, může být splenektomie součástí léčebného plánu. Infekce: V některých případech, zejména při závažné infekci sleziny, může být splenektomie nutná k zabránění šíření infekce nebo k odstranění zasažené tkáně.
- Po splenektomii pacienti často vyžadují speciální péči a sledování, protože odstranění sleziny může mít vliv na imunitní systém a funkci těla. Například může zvýšit riziko infekcí, zejména bakteriálních infekcí, a může také ovlivnit hladiny krevních destiček a dalších krevních složek.
Co je splenektomie?
Vaše slezina je malý orgán umístěný na levé straně břicha pod hrudním košem. Tento orgán je součástí vašeho imunitního systému a pomáhá bojovat s infekcemi a zároveň filtruje poškozené a staré buňky z vašeho krevního řečiště. Pokud je třeba odstranit vaši slezinu, podstoupíte chirurgický zákrok zvaný splenektomie.
Odstranění sleziny naruší nebo oslabí váš imunitní systém. Protože infekce mohou být nebezpečnější, když jste bez sleziny, možná budete potřebovat podstupovat každoroční vakcíny a užívat profylaktická antibiotika. K prevenci bakteriální infekce se používají právě profylaktická antibiotika. Nepoužívají se k léčbě existující infekce.
Důvody pro odstranění sleziny
Existuje hned několik důvodů, proč vám lékař může doporučit odstranění sleziny. Jsou to tyto důvody:
- slezina, která je poškozena zraněním
- zvětšená slezina nebo prasklá slezina, která se může objevit v důsledku traumatu
- některé vzácné krevní poruchy
- rakovina sleziny nebo velké cysty sleziny
- infekce
Poruchy krve
Pokud máte závažnou poruchu krve, která nereaguje na jinou léčbu, může být nutné odstranit vaši slezinu. Poruchy krve tohoto typu jsou například:
- srpkovitá anémie
- hemolytická anémie
- idiopatická trombocytopenická purpura (ITP)
- polycythemia vera
Zvětšená slezina
Zvětšení sleziny může způsobit virová infekce, jako je mononukleóza, nebo bakteriální infekce, jako je syfilis.
Zvětšená slezina zachycuje nadměrné množství krvinek a krevních destiček. Nakonec zachytí a zničí i zdravé červené krvinky. Toto se nazývá hypersplenismus a vede k velkému snížení počtu zdravých krvinek a krevních destiček ve vašem krevním řečišti. Vaše slezina se ucpe, což pak začne narušovat její fungování. Zvětšená slezina může způsobit anémii, infekci a nadměrné krvácení. Může nakonec prasknout, což je život ohrožující.
Prasklá slezina
Pokud vaše slezina praskla, možná budete potřebovat okamžitě splenektomii kvůli život ohrožujícímu vnitřnímu krvácení. Ruptura může být způsobena fyzickým zraněním, například sražením autem nebo zvětšením sleziny.
Rakovina
Některé druhy rakoviny, jako je lymfocytární leukémie, non-Hodgkinův lymfom a Hodgkinova choroba, postihují slezinu. Mohou způsobit zvětšení vaší sleziny, což může vést až k jejímu prasknutí. Může být také nutné odstranit slezinu kvůli přítomnosti cysty nebo nádoru.
Infekce
Závažná infekce ve vaší slezině nemusí reagovat na antibiotika nebo jinou léčbu. Tento typ infekce může vést k závažnějšímu abscesu neboli zánětu a nahromadění hnisu. K vyřešení infekce může být nutné odstranit vaši slezinu.
Sponzorováno
Typy operací odstranění sleziny
Splenektomie může být provedena jako tradiční otevřená operace nebo jako laparoskopický neboli minimálně invazivní postup. U obou procedur budete pod sedativy.
Otevřená splenektomie
Tradiční otevřená operace zahrnuje provedení řezu uprostřed břicha. Chirurg poté přesune ostatní tkáně stranou, aby odstranil vaši slezinu. Řez se pak uzavře stehy. Otevřená operace je preferována, pokud máte jizvu z jiných operací nebo pokud vaše slezina praskla.
Laparoskopická splenektomie
Tento typ operace je minimálně invazivní a má rychlejší a méně bolestivou dobu zotavení než otevřená operace. Při laparoskopické splenektomii váš chirurg provede jen několik malých řezů v břiše. Poté pomocí malé kamery promítne video vaší sleziny na monitor. Váš chirurg pak může odstranit vaši slezinu pomocí malých nástrojů. Poté sešije malé řezy. Váš chirurg může rozhodnout, že je nutná otevřená operace poté, co si prohlédne vaši slezinu na kameře.
Výhody odstranění sleziny
Odstranění sleziny je velký chirurgický zákrok a zanechá vám oslabený imunitní systém. Z těchto důvodů se provádí pouze tehdy, když je to skutečně nutné. Výhody splenektomie jsou, že může vyřešit několik zdravotních problémů, jako jsou krevní onemocnění, rakovina a infekce, které nelze léčit jiným způsobem. Odstranění prasklé sleziny vám může zachránit život.
Rizika odstranění sleziny
Rizika jakéhokoli velkého chirurgického zákroku jsou následující:
- ztráta krve během operace
- alergické reakce nebo dýchací potíže z anestezie
- tvorba krevních sraženin
- infekce
- mrtvice nebo srdeční infarkt
S odstraněním sleziny jsou spojena i rizika. Jsou to:
- tvorba krevní sraženiny v žíle, která přivádí krev do jater
- kýla v místě řezu
- vnitřní infekce
- zhroucená plíce
- poškození orgánů v blízkosti vaší sleziny, včetně žaludku, tlustého střeva a slinivky břišní
- shromažďování hnisu pod vaší bránicí
Otevřená i laparoskopická splenektomie mají svá rizika.
Jak se připravit na odstranění sleziny
Váš lékař vám pomůže připravit se na váš zákrok. Budete je muset informovat o všech lécích, které užíváte a zda můžete být těhotná (u žen). Lékař vám pravděpodobně dá vakcíny proti určitým virům a bakteriím, protože odstranění sleziny oslabuje váš imunitní systém. Možná budete muset dostat krevní transfuzi, pro ujištění, že máte dostatek krevních destiček a červených krvinek, abyste vydrželi operaci a související ztrátu krve.
Lékař vás může požádat, abyste přestali užívat některé léky několik dní před operací. Několik hodin před zákrokem budete také muset držet půst a přestat pít jakékoli tekutiny.
Pokud kouříte nebo užíváte tabákové výrobky, vaše tělo se nemůže uzdravit samo tak rychle. Pokud kouříte, váš lékař s vámi bude spolupracovat na odvykání, určitě vám doporučí s kouřením skončit.
Typické výsledky odstranění sleziny
Výhled po splenektomii se značně liší v závislosti na typu a závažnosti onemocnění nebo zranění, které vedly k operaci. Úplné zotavení po splenektomii obvykle trvá 4-6 týdnů. Možná budete muset zůstat v nemocnici několik dní po operaci. Váš chirurg nebo lékař vám sdělí, kdy se můžete vrátit ke svým běžným činnostem.
Dlouhodobý výhled na odstranění sleziny
Dlouhodobý výhled je velmi dobrý, pokud jste jinak zdraví. Pokud vám však byla odstraněna slezina, budete vždy náchylnější k určitým infekcím a možná budete potřebovat očkování a profylaktická antibiotika po zbytek svého života. Jinak ale budete moci žít zcela normální život.
Nárůst antibiotické rezistence činí užívání profylaktických antibiotik lehce kontroverzní. U určitých lidí by se však tato preventivní opatření měla důrazně zvážit. Patří sem třeba děti mladší 5 let. Pokud jste prodělali splenektomii před méně než rokem nebo máte základní imunodeficienci, měli byste také zvážit profylaktická antibiotika. Záleží na lékaři a vaší anamnéze.
Váš lékař přijde s plánem, který vám pomůže zůstat zdravý po odstranění sleziny.
Shrnu to
Splenektomie je chirurgický zákrok, který odstraňuje důležitý orgán. Váš lékař určitě nebude doporučovat ani provádět splenektomii, pokud se nejedná o lékařskou pohotovost nebo jiné nechirurgické léčby nefungují.
Ale slezina není pro život nezbytná, můžete bez ní žít. Můžete pokračovat v normálním, zdravém životě i bez sleziny.
Sponzorováno
Byla vám odstraněna slezina? Napište nám vaše zkušenosti do komentářů.
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku ve článku: pixdesign123 / depositphotos.com
- Splenectomy Autoři: Slee L. Yi; Jessica L. Buicko Lopez.
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Operace, Slezina
Přečtěte si také naše další články