Obsah článku
Zmírní neblahé následky stresu, sníží krevní tlak a riziko žaludečních a dvanáctníkových vředů. Med je skutečný lékař. Pravý med není doslazovaný! Jde o 100-procentní produkt včel a podle oblasti a období se liší i v sladkosti.
Má různé barvy od vodově žluté přes nazelenalou až po červenočernou, ale je čirý. Luční medy z květů jsou světlejší, lesní medovicové tmavší. Každý po čase zcukernatí kromě akátového, který zůstane tekutý i dva roky. Řepkový to stihne už za pár dní. Když po medové hladině přejdete lžící, zůstane brázda. Když med naberete a necháte stékat, poskládá se jako stuha.
Je přirozeně antibakteriální, protože obsahuje látky, které nedovolí bakteriím množit se. Z vitaminů obsahuje med nejvíce béček. Najde se zde však i dost vitaminů C, A, D, K, E a P.
Med z luk a lesů
Květové medy z luk a polí jsou snadněji stravitelné a vhodné zejména pro starší lidi. Lesní med zase nemusí škodit ani alergikům, neboť obsahují nanejvýš mizivé stopy pylů. Jsou však zvláště bohaté na minerály. Někteří včelaři zásadně neprodukují jednodruhové medy. Tvrdí, že pokud včely opylují jeden druh květin, začnou chřadnout, neboť jim chybí živiny z jiných květů. Jsou náchylnější na nemoci a hůře snášejí i kočování za květy.
Pro naše zeměpisné šířky jsou typické smíšené medy, které nejsou o nic méně kvalitní. Letos snesly včely nevídané kombinace. Na vině je počasí a fakt, že mnohé rostliny kvetly současně.
TIP NA ČTENÍ: Medová dieta
Existují různé druhy medů
Různé medy jsou vhodné na různé neduhy. Podívejte se na náš přehled. Který med je oblíbený u vás?
Řepkový med
Řepkový med působí blahodárně na srdce a popsané jsou i jeho protirakovinné účinky. Vhodný je pro sportovce a těžce pracující.
Třešňový med med
Třešňový je skvělý při revmatismu. Zpevňuje kapiláry a podporuje regeneraci organismu, zároveň ho však i odvodňuje.
Borůvkový med
Borůvkový med je skvělý proti průjmům a plný dezinfekčních látek stvořených pro dětský organismus.
Akátový med
Akátový stabilizuje hladinu cukrů v krvi, což ocení v rozumné míře i diabetici. Je lehce stravitelný a rychle dodá energii organismu, který vyčerpala nemoc.
Sponzorováno
Jetelový med
Jetelový podporuje vykašlávání a tlumí bolesti v krku. V minulosti se používal jako mast na hojení očí.
Javorový med
Javorový je lehce stravitelný a prospěšný zejména pro seniory. Využívá se k léčbě pylových alergií – na postupné přivykání, desenzibilizaci, protože je plný antigenů. Bez dohledu lékaře to však nezkoušejte.
Vrbový med
Vrbový tlumí v těle záněty, zmírňuje pohlavní pudy a žádostivost.
TIP: Mrkněte, jak různě se dá využít med pro krásu i zdraví
Lipový med
Lipový prospívá při onemocněních dýchacích cest, zejména při bronchitidě, pokud jím ochutíte čaj z lipových květů. Podobně jako akátový pomalu krystalizuje.
Slunečnicový med
Slunečnicový krystalizuje podobně rychle jako řepkový, výborně však posílí organismus vyčerpaný stresem a nemocí.
Pohankový med
Pohankový med je vzácný a ocení ho zejména cévy, kterým dodává pružnost. Doporučuje se i těhotným a kojícím ženám, omezuje krvácivost dásní a hemoroidů. Je prevencí mozkových a srdečních příhod, chrání zrak a zmírňuje křeče.
Kaštanový med
Kaštanový stimuluje krvetvorbu, činnost střev a jater. Podporuje tvorbu červených krvinek a čistí krev. Doporučuje se po operacích žlučníku a při problémech s trávením. Na poddruhu kaštanu závisí jeho chuť, vůně i barva.
Malinový med
Malinový je vzácný, neboť většinou se včely vedle malin nakrmí i medovicí ze stromů a výsledkem je medovicový lesní či horský med. Malinové květy mu však dodají extra porci blahodárných látek pro srdce.
Jedlový med
Jedlový se využívá při léčbě otevřených ran a různých zánětů. Podává se i pacientům, jejichž organismus je odolný proti antibiotikům.
Co si dále přečíst?
- Náš tip: Zkuste pít zdravou medovou vodu
- Také se podívejte podle čeho se pozná kvalitní med
- Znáte jedlový olej?
VIDEO: Zprávy NTD – Vědci objevili, proč je med tak zdravý
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé medy
Přečtěte si také naše další články
[…] TIP: Podívejte se na různé druhy medů […]