Obsah článku
- Hypogonadismus u mužů je stav, který nastává, když mužské tělo nedokáže produkovat dostatečné množství pohlavního hormonu testosteronu.
- Testosteron je klíčový hormon pro mužský vývoj a reprodukční zdraví mužů. Hypogonadismus u mužů může být primární, když jsou testikuly, které produkují testosteron, přímo poškozeny, nebo sekundární, když jsou postiženy hypofýza nebo hypothalamus, které regulují produkci testosteronu v těle.
- Příznaky hypogonadismu u mužů mohou být: Snížená sexuální touha a problémy s erekcí. Únava a snížená energie. Ztráta svalové hmoty a síly. Zvýšená tělesná hmotnost tuku, zejména v oblasti břicha. Změny nálady, jako jsou deprese nebo podrážděnost. Snížená plodnost a problémy s plodností. Snížená hustota kostí (osteoporóza).
- Diagnóza hypogonadismu u mužů se obvykle provádí na základě krevních testů na hladiny testosteronu a dalších hormonů spojených s reprodukcí.
- Léčba hypogonadismu u mužů může být hormonální substituční terapií, která zahrnuje podávání testosteronu formou gelu, injekcí, náplastí nebo tablet. Léčba může pomoci zmírnit symptomy a zlepšit kvalitu života mužů s hypogonadismem. Je důležité poradit se s lékařem, pokud máte podezření, že trpíte hypogonadismem, aby byl stanoven správný diagnóza a plán léčby.
Může to být způsobeno poruchou varlat nebo výsledkem chorobného procesu zahrnujícího hypotalamus a hypofýzu. Hypogonadismus může ovlivnit mnoho orgánových funkcí a může mít dost negativní dopad na kvalitu života.
Příznaky mužského hypogonadismu závisí na tom, kdy začíná, jak závažný je nedostatek a zda došlo k poklesu hlavních funkcí varlat či nikoli.
Rychlá fakta o mužském hypogonadismu:
- Hypogonadismus se může objevit v jakémkoli věku a následky se liší podle toho, kdy začíná.
- Pokud se hypogonadismus objeví před pubertou, puberta nepostupuje. Pokud se objeví po pubertě, může jít o neplodnost a sexuální dysfunkci.
- U dospělých mužů se příznaky objeví během několika týdnů po nástupu nedostatku testosteronu.
- Hypogonadismus může zvýšit riziko kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky 2. typu, metabolického syndromu, předčasné smrti u starších mužů a Alzheimerovy choroby.
Příznaky mužského hypogonadismu
Nedostatek testosteronu může způsobit širokou škálu příznaků. Ty závisí na:
- věku nástupu
- stupni nedostatku testosteronu
- jak dlouho ke ztrátě dochází
Adolescenti a mladí dospělí, kteří ještě nedokončili pubertu, vypadají mladší než jejich chronologický věk. Mohou mít také malé genitálie, nedostatek chloupků na obličeji, neprohloubení hlasu a potíže s nabíráním svalové hmoty, a to i cvičením.
Hypogonadismus nastupující v pubertě může vést k těmto problémům:
- narušený sexuální vývoj
- zmenšená velikost varlat
- zvětšená prsa
Mezi příznaky hypogonadismu u dospělých mužů patří:
- erektilní dysfunkce
- nízký počet spermií
- depresivní nálada
- snížené libido
- letargie
- poruchy spánku
- snížení svalové hmoty a síly
- ztráta ochlupení na těle (stydké, axilární, obličejové)
- osteoporóza a snížená minerální hustota kostí
- zvýšený tělesný tuk
- nepohodlí a zvětšení prsou
- návaly horka
- pocení
- špatná koncentrace a snížená energie
Příčiny mužskéého hypogonadismu
Hypogonadismus u mužů se týká snížení jedné nebo obou hlavních funkcí varlat: produkce spermií a produkce testosteronu. To se může stát hned z několika důvodů.
Primární mužský hypogonadismus
Primární mužský hypogonadismus je způsoben dysfunkcí varlat, která může být vrozená nebo se může vyvinout později v životě. U primárního hypogonadismu varlata nereagují na hormonální stimulaci. To může být způsobeno vrozenou poruchou, jako je Klinefelterův syndrom, nebo získané v důsledku radiační léčby, chemoterapie, příušnic, nádorů nebo traumatu varlat.
Sekundární mužský hypogonadismus
Při sekundárním hypogonadismu nemocný stav zasahuje buď do hypotalamu nebo hypofýzy, což jsou hlavní žlázy, které uvolňují hormony, aby stimulovaly varlata k produkci testosteronu.
Situace, které mohou způsobit sekundární hypogonadismus, jsou:
- podvýživa
- nějaké systémové onemocnění
- stres
- vedlejší účinky léků
- jaterní cirhóza
- toxiny (alkohol a těžké kovy)
- morbidní obezita
Andropauza se někdy používá k popisu sníženého testosteronu v důsledku normálního procesu stárnutí. Hladina testosteronu u mužů se zvyšuje až do věku 17 let. Poté, počínaje přibližně 40 lety, hladiny testosteronu začnou klesat o 1,2-2 procenta ročně.
Sponzorováno
Mezi rizikové faktory hypogonadismu patří diabetes 2. typu, obezita, selhání ledvin, HIV, hypertenze, chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) a užívání glukokortikoidů (steroidů), opioidů nebo antipsychotické medikace.
A co ženský hypogonadismus
Hypogonadismus může postihnout i ženy. U žen s hypogonadismem produkují vaječníky nízké hladiny ženských pohlavních hormonů. To ovlivňuje fungování vaječníků a reprodukčního systému.
Mezi příznaky patří opožděná puberta a problémy s menstruací nebo nepravidelná menstruace. Prsa se také nemusí plně vyvinout a může být ovlivněna výška ženy. To může být způsobeno genetickým problémem, autoimunitním stavem nebo řadou faktorů prostředí.
Po pubertě může k hypogonadismu vést celá řada faktorů, včetně nádorů, poruch příjmu potravy, genetických problémů a chirurgických zákroků, jako je hysterektomie.
Příznaky budou návaly horka, změny nálady, změny hladiny energie a přerušení menstruace.
Léčba mužského hypogonadismu
Testosteronová substituční terapie je doporučenou léčbou mužského hypogonadismu.
Obvykle se podává jako topický gel, transdermální náplast nebo injekcí. Orální formy testosteronu se nepoužívají kvůli vysokému riziku vedlejších účinků, jako je žaludeční nevolnost.
Testosteronová substituční terapie může odstranit mnoho, ne-li všechny, příznaků a symptomů mužského hypogonadismu.
Mezi výhody této terapie patří:
- zvýšené libido
- zlepšení nálady
- zvýšená minerální hustota kostí
- celkově zlepšená kvalita života
S touto léčbou je však také spojeno několik rizik.
Může vést ke zhoršení benigní hyperplazie prostaty, urychlení již existující rakoviny prostaty a zhoršení spánkové apnoe i městnavého srdečního selhání. Testosteronová substituční terapie by neměla být zahájena bez předchozí kontroly těchto problémů.
Všichni muži, kteří podstupují testosteronovou substituční terapii, vyžadují průběžné lékařské vyšetření k určení adekvátní odpovědi na léčbu. To bude znamenat pravidelné krevní testy a pravidelné rektální vyšetření.
Testosteronová substituční terapie je kontraindikována u mužů s erytrocytózou, stavem znamenajícím vysoké objemové procento červených krvinek v krvi.
Odpověď na testosteronovou substituční terapii je individuální a hladiny testosteronu nejsou indikátorem toho, kdo bude na testosteronovou substituční terapii reagovat dobře a kdo ne. Za zmínku také stojí, že i když může zmírnit příznaky hypogonadismu, testosteronová substituční terapie neobnovuje a neléčí plodnost.
Přirozená léčba
Některé změny životního stylu mohou pomoci zvýšit hladinu testosteronu. Třeba tyto:
- zhubnout, pokud je vaše hmotnost vysoká
- cvičení
- zvládání stresu
- dostatek spánku
- vyhýbání se alkoholu
- přestat kouřit
Tato opatření mohou pomoci udržet normální hladinu testosteronu.
Diagnóza
Pokud je jedinec ohrožen nebo může mít hypogonadismus, lékař odebere důkladnou anamnézu a provede fyzické vyšetření, včetně krevních testů.
Pro potvrzení přítomnosti hypogonadismu je třeba provést dva klíčové krevní testy:
- celkové sérum
- volný testosteron, vyšetření hladiny testosteronu
Normální rozsah těchto krevních testů má určitou variabilitu, ale hodnota mezi 300 a 1 000 nanogramy na decilitr (ng/dl) je považována za normální. Hladiny budou pod normálním rozmezím u osoby s hypogonadismem.
Kvůli přesnosti by měl být krevní test odebírán mezi 7:00 a 11:00 ráno alespoň dvakrát. K potvrzení diagnózy hypogonadismu může být nutné další testování.
Shrnu to
Povědomí o mužském hypogonadismu roste, ale mnoho dospělých mužů s tímto onemocněním zůstává nediagnostikováno a neléčeno. To může negativně ovlivnit jak kvalitu jejich života u mužů, tak délku jejich života.
U mužů ve věku 50 až 59 let se hypogonadismus vyskytuje u 0,6 %, zatímco u mužů ve věku 60 až 79 let je to 4,2 % – což přibližně odpovídá jednomu z 25 mužů.
Každý muž, který si myslí, že může mít nízké hladiny testosteronu, by měl vyhledat lékařskou pomoc, protože léčba může zvrátit většinu příznaků a rizik mužského hypogonadismu.
Sponzorováno
Máte s nízkou hladinou testosteronu zkušenosti? Budeme rádi, pokud nám napíšete do komentářů.
A dále si o testosteronu přečtěte
- Kofein a testosteron – jaký vliv má kofein na hladinu testosteronu v těle?
- Jak zvýšit hladinu testosteronu? Mohou pomoci správné návyky i bylinky
Studie a zdroje článku
- Male hypogonadism: Symptoms and treatment Autoři: Peeyush Kumar, Nitish Kumar, Devendra Singh Thakur
- Zdroj obrázku: DmytryiOzhhikhiin / depositphotos.com
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Hormony, Intimní problémy
Přečtěte si také naše další články