Sponzorováno

Hamartom – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.75/5 (8)

  • Hamartom je benigní (nezhoubný) nádorový útvar, který se skládá z normálních buněk tkáně, které se nekontrolovaně rozmnožují. Tyto buňky se chovají jako ty v normální tkáni, ale ve větším počtu.
  • Hamartomy se mohou vyskytovat v různých tkáních těla a mohou být přítomny od narození nebo se mohou vyvinout později v životě. Tyto útvary jsou obvykle asymptomatické, ale v některých případech mohou způsobovat příznaky v závislosti na jejich umístění a velikosti.

Co je to hamartom?

Hamartom je nerakovinný nádor skládající se z abnormální směsi normálních tkání a buněk z oblasti, ve které roste. Hamartom je tedy normální tkáň v nesprávné lokaci připomínající rakovinou tkáň. Hamartomy se sice chovají nezhoubně, ale svým růstem mohou způsobit útlak okolních tkání a orgánů.

Hamartomy mohou růst na jakékoli části těla, včetně krku, obličeje a hlavy. V některých případech hamartomy rostou vnitřně na místech, jako je srdce, mozek a plíce.

Hamartomy někdy časem zmizí a nevykazují téměř žádné příznaky. Ale v závažnějších případech a v závislosti na tom, kde vyrostly, mohou mít tyto růsty vážné komplikace.

Název hamartom pochází z řeckého slova hamartanein (chybovat). Hamartom obecně vzniká během embryonálního vývoje. V orgánu se pak nachází „zdravá“ tkáň, která však do něj nepatří. Jedná se tedy o normální tkáň v nesprávné lokalizaci.

Příznaky hamartomu

Hamartomové nádory někdy rostou, aniž by způsobovaly jakékoli příznaky. Umístění nádoru však může vyvolat některé škodlivé vedlejší účinky.

Běžným příznakem růstu hamartomu je tlak, konkrétně když začne tlačit do jiných tkání nebo orgánů.

Pokud hamartom roste, může třeba změnit vzhled prsu. V závažnějších případech mohou být hamartomové výrůstky i život ohrožující.

Lokalizace hamartomových nádorů

Na rozdíl od maligních nádorů se hamartomy obvykle nešíří do jiných oblastí. Mohou však způsobit tlak na okolní orgány nebo tělesné struktury.

  • Kůže. Hamartomy mohou růst kdekoli na kůži.
  • Krk a hrudník. Ty, které vyrostly na krku, mohou způsobit otoky a dokonce vám mohou způsobit chraplavý hlas. Pokud vám rostou na hrudi, můžete zaznamenat dýchací potíže nebo chronický kašel.
  • Srdce. Hamartomy, které rostou na srdci, mohou vyvolat příznaky srdečního selhání. Toto je nejčastější srdeční nádor nalezený u dětí.
  • Prsa. Mamární hamartom je nezhoubný nádor nalezený na prsu. I když tyto nádory se mohou objevit v jakémkoli věku, prsní hamartomy se typicky nacházejí u žen ve věku 35 let a starších. Obvykle se vyskytují náhodou, mohou dorůst do velkých rozměrů a způsobit deformace prsou. Hamartomy prsu mohou také způsobit otoky.
  • Mozek. Hamartomy na mozku mohou způsobit změny chování a nálady. Pokud rostou na hypotalamu – části mozku, která řídí mnoho vašich tělesných funkcí – můžete zažít epileptické záchvaty. Častým příznakem je záchvat maskovaný jako nekontrolovatelný záchvat smíchu. Hypotalamické hamartomy mohou také vyvolat předčasnou pubertu.
  • Plíce. Také označované jako plicní hamartomy, jsou nejčastější benigní plicní nádory. Může vám způsobit problémy s dýcháním a může vyvolat zápal plic. V závažnějších případech můžete vykašlávat krev nebo může dojít ke kolapsu plicní tkáně.
  • Slezina. Slezinné hamartomy, i když jsou spíše vzácné, spouštějí příznaky u více žen než mužů. Hamartomy nalezené na slezině mohou způsobit bolest a nepohodlí v břišní oblasti.

Co způsobuje růst hamartomů?

Přesná příčina růstu hamartomu není známa a případy jsou obvykle sporadické. Tyto benigní výrůstky jsou spojeny s dalšími stavy, jako:

Sponzorováno

  • Pallister-Hallův syndrom, genetická porucha, která ovlivňuje tělesný vývoj a může způsobit, že budete mít další prsty na rukou nebo nohou
  • Cowdenův syndrom, stav, který způsobí, že se u vás vyvine více benigních výrůstků
  • Tuberózní skleróza

Diagnostika hamartomů

Hamartomy je obtížné diagnostikovat bez řádného testování. Tyto výrůstky mohou připomínat rakovinné nádory a musí být testovány, aby se potvrdilo, že nejsou zhoubné.

Některé testy a postupy, které mohou lékaři použít k rozlišení mezi těmito benigními růsty a rakovinnými nádory, jsou:

  • rentgen
  • CT vyšetření
  • MRI sken
  • mamograf
  • elektroencefalografie (EEG), test používaný k zobrazení vzorců záchvatů
  • ultrazvuk

Léčba hamartomů

Léčba hamartomů závisí na místě, kde rostou, a na jakýchkoli problémových příznacích, které způsobují.

V mnoha případech nezpůsobují hamartomy žádné vedlejší účinky a léčba je zbytečná. V tomto případě mohou lékaři zaujmout přístup „čekáme a sledujeme“, aby pozorovali růst v průběhu času.

Pokud začnete pociťovat záchvaty, lékaři vám mohou předepsat antikonvulziva ke snížení epizod. Pokud nereagujete na léky, může být nutné chirurgické odstranění hamartomu.

Operace je však invazivní zákrok, který může způsobit život ohrožující komplikace v závislosti na velikosti a umístění výrůstku. Určitě své možnosti proberte se svým lékařem.

Méně invazivní možností, konkrétně u hypotalamických hamartomových výrůstků, je radiochirurgie gama nožem. Tento postup využívá více paprsků záření ke zničení nádorových buněk. Koncentrované paprsky zmenší výrůstky hamartomu.

Jaký je výhled pacientů s hamartomy?

Hamartomy jsou nerakovinné výrůstky, které se mohou objevit kdekoli na těle. I když jsou tyto benigní nádory považovány za neškodné, mohou růst do velkých velikostí a způsobit tlak na okolní tkáně.

V závislosti na tom, kde rostou externě nebo interně, mohou hamartomy způsobit život ohrožující příznaky.

Sponzorováno

Pokud si všimnete neobvyklého růstu nebo pociťujete popsané příznaky, okamžitě se poraďte se svým lékařem.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva