Obsah článku
- Pravidelně větrejte místnosti, aby se odstranilo znečištění vzduchu a přinesl se čerstvý vzduch zvenčí. Ideálně byste měli větrat krátce, ale intenzivně, například otevřením oken na otevřenými okny po dobu 5-10 minut.
- Zvažte investici do kvalitní čističky vzduchu s účinnými filtry, které dokážou zachytit prach, pyl, alergeny a další znečišťující látky. Umístěte ji do místnosti, kde trávíte nejvíce času.
- Minimalizujte používání chemických čistidel, osvěžovačů vzduchu a jiných produktů obsahujících toxické látky. Při možnosti preferujte ekologicky šetrné čisticí prostředky.
- Zvažte umístění rostlin do místnosti, které pomáhají přirozeně čistit vzduch a zvyšují jeho kvalitu. Některé rostliny, jako jsou například šplhavé fíkusy, bostony nebo aloe vera, jsou známé svými schopnostmi absorbovat škodlivé látky.
- Udržujte čistotu a hygienu v místnosti pravidelným vysáváním, praním podlah a čištěním povrchů. To pomáhá odstranit prach, alergeny a další znečišťující látky.
- Pokud je to možné (určitě je!), omezte kouření cigaret uvnitř v interiéru, protože kouření zhoršuje kvalitu vzduchu a zvyšuje riziko vystavení se toxickým látkám.
Když pomyslíme na znečištění ovzduší, možná si hned představíme letadla, elektrárny, zaoceánské lodě a zamořená města ucpaná dopravou, ale jen málo lidí ví, že kvalita vzduchu uvnitř vašeho domova může být až 10krát horší než venku.
Ve skutečnosti odborníci považují znečištění ovzduší – jak uvnitř, tak venku – za největší environmentální riziko pro veřejné zdraví.
Co definuje špatnou kvalitu vzduchu v interiéru?
Znečištění vzduchu v interiéru může být horší ve velkých městech kvůli vyšším úrovním venkovního znečištění procházejícího do domácností, ale postihuje i ty, kteří žijí na venkově.
Obecně se definuje znečištění vnitřního ovzduší jako „prach, špína nebo plyny ve vzduchu uvnitř budovy, které nám škodí, pokud je vdechneme“. Takový stav ovzduší doma může být způsoben mnoha věcmi, od špatného větrání a vlhkosti až po chemikálie v čisticích prostředcích a barvách. Vzduch pak obsahuje drobné částečky, které obvykle nejsou vidět ani cítit, což jej zlověstně označuje za „neviditelného zabijáka“.
Průměrný člověk tráví více než 90 % svého času uvnitř budov, přičemž každý týden dýchá znečištěný vnitřní vzduch po dobu více než 150 hodin. A co víc, naše domovy jsou izolovanější a méně větrané než kdy jindy, což má sice pozitivní dopad na naše účty za energii, ale zase to má negativní vliv na kvalitu vzduchu, protože suchý, zatuchlý vzduch je v interiéru déle.
Jaké jsou důsledky znečištění vnitřního ovzduší?
Představa znečištění našich domovů zní děsivě a také je děsivá, ale velké množství znečištění ovzduší je někdy nevyhnutelné a stává se problémem pouze tehdy, když se nebere vážně a je mu dovoleno narůstat.
Někteří lidé nemusí příznaky vůbec pociťovat, ale to neznamená, že bychom se všichni neměli blíže podívat na naše zvyky v domácnosti, zejména pokud jde o čištění, větrání a používání aerosolů.
Znečištění vnitřního ovzduší ohrožuje každého, ale děti a lidé s plicními chorobami budou pravděpodobněji postiženi špatnou kvalitou ovzduší nejvíce. Pokud dýcháte znečištěný vzduch několik dní nebo týdnů, můžete si všimnout sucha v krku nebo kašle. Můžete také pociťovat dušnost, sípání nebo svědění či rýmu. Je důležité, aby se k chemikáliím v našich domovech přistupovalo s větší opatrností.
Světová zdravotnická organizace odhaduje, že znečištění vnitřního ovzduší zabilo v roce 2012 na celém světě ohromujících 4,3 milionu lidí, z toho 99 000 v Evropě, přičemž pacienti trpěli vážnými respiračními a kardiovaskulárními onemocněními, jako je rakovina plic a srdeční choroby.
11 SNADNÝCH ZPŮSOBŮ, JAK ZLEPŠIT KVALITU VZDUCHU V INTERIÉRU
1. Otevřete okna
Může to znít jako samozřejmost, ale udržování čerstvého vzduchu je nejlevnější a nejjednodušší způsob, jak zlepšit kvalitu vzduchu ve vaší domácnosti.
Otevírání oken v zimě se může zdát neintuitivní, když se snažíte zůstat v teple a ušetřit peníze za ústřední topení, ale je životně důležité pro propouštění kyslíku dovnitř a pro vypouštění nekvalitního vzduchu ven. No a také pro snížení vlhkosti, kterou roztoči potřebují k přežití.
Při používání chemických čisticích prostředků nebo svíček buďte obzvláště opatrní, aby byly místnosti dobře větrané.
2. Nakupujte nábytek z druhé ruky než nový
Ta nová pohovka je možná luxusní, ale tajně uvolňuje chemikálie do vašeho obývacího pokoje. Těkavé organické sloučeniny, známé jako VOC, jsou plyny vydávané mnoha tkaninami, lepidly a barvami. Reagují se slunečním zářením a chemikáliemi v atmosféře za vzniku částic, které dráždí a poškozují naše plíce.
Taková produkty přestanou po několika letech vypouštět VOC, což znamená, že se pravděpodobně uvolnily do domu někoho jiného.
Stejná logika platí pro podlahy. V ideálním případě vyměňte koberec za podlahová prkna nebo beton, obojí se snadněji čistí a nezachycuje prach.
Pokud jste se právě přestěhovali do nově postaveného domu a chcete absorbovat nějaké VOC, Ikea právě uvedla na trh své první závěsy na čištění vzduchu. Byly vyvinuty ve spolupráci s předními univerzitami a jsou ošetřeny speciálním nátěrem na minerální bázi, který pomáhá odbourávat pachy a chemikálie ve vzduchu při aktivaci světelným zdrojem. A nebo také vsaďte na rostliny, které čistí vzduch.
3. Investujte do čističky vzduchu
Částice prachu a pylu mohou být (a jsou) mikroskopické. Je téměř nemožné vyčistit něco, co nevidíte. Popřemýšlejte o čističce vzduchu. Nejlepší stroje na čištění vzduchu zachycují a odstraňují téměř 100 % znečišťujících látek nasáváním špinavého vzduchu, jeho filtrací a vypouštěním zpět do místnosti – vzduch je pak mnohem čistší a čerstvější.
Čističe vzduchu se mohou ukázat jako zvláště užitečné během vrcholné sezóny senné rýmy od května do července a obvykle mají LED displeje, které blikají zeleně, když je okolní vzduch čistý. Některé čističky vzduchu uvolňují do vzduchu záporné ionty, které pomáhají neutralizovat vzdušné viry a bakterie.
Hledejte čističky vzduchu s vysokou hodnotou CADR (rychlost dodávky čistého vzduchu). Čím vyšší číslo, tím rychleji bude jednotka filtrovat vzduch.
Pokud je váš rozpočet dostatečně velký, investujte do čističky vzduchu s ventilátorem, aby nově čistý vzduch cirkuloval po celé místnosti. Menší, levnější čističky vzduchu mohou být stále účinné, ale pokud je používáte ve větších místnostech, budete je muset přemisťovat.
Sponzorováno
Podniknout kroky ke snížení kontaktu s alergeny v interiéru je účinný způsob, jak pomoci snížit astmatické záchvaty a zmírnit příznaky alergie. Odstranění polétavých částic, jako jsou srst domácích mazlíčků a pyl, může pomoci snížit riziko astmatického záchvatu nebo vzplanutí alergie, takže čistička vzduchu může být velmi užitečným doplňkem vaší „zbrojnice“ na kontrolu příznaků alergie.
4. Nezapomeňte pravidelně vysávat
Dobré kvalitní vysavače jsou drahé, ale jsou efektivní silou proti prachu, pylu a chlupům domácích zvířat, které se mohou rychle hromadit a dráždit váš dýchací systém. Vysávejte tak pravidelně, jak jen můžete, včetně mít pod pohovkami a postelí. Dobře vysávejte i případné koberečky, které doma máte.
Měňte své lůžkoviny každý týden a perte je na 60 stupňů, abyste zabili roztoče a choroboplodné zárodky. Udržujte povrchy bez nepořádku, pravidelně utírejte prach – ideální na zachycení těchto nepříjemných částic použijte vlhký hadřík.
5. Používejte ekologické čistící prostředky
Úklid vašeho domova je objektivně dobrá věc. Nebo by alespoň byla, kdyby bělidlo a další produkty ve vaší úklidové skříni nebyly toxické pro dýchání. A co víc, když je smyjete do dřezu, znečišťují vodní toky a jsou dost nebezpečné pro divokou zvěř.
Naštěstí nemusíte používat toxické přísady, abyste dostali pryč mastnotu a špínu z povrchů, protože spousta moderních ekologických čisticích prostředků funguje stejně dobře a voní mnohem lépe.
Hledejte produkty, které obsahují potravinářské přísady, jako je kokosový olej, a jsou bez parfemace nebo aromaterapeutické oleje. Bonusové body, pokud jsou certifikovány jako organické.
Mezi přírodní alternativy, které je třeba zvážit, patří kastilské mýdlo, které se vyrábí z rostlinných olejů a skvěle odstraňuje mastnotu, ocet na čištění skla, olivový olej na leštění nerezové oceli a zředěná citronová šťáva na odstranění odolných skvrn z prkének na krájení.
6. Pryč s vlhkostí
Roztoči, plísně a viry milují teplo a vlhkost, a proto jsou kuchyně a koupelny jejich rájem. Při horké sprše dbejte na to, abyste měli zavřená dvířka, zakryjte pánve na vaření, zapněte odsavač par, abyste se zbavili páry, a mokré oblečení pověste tak, aby se usušilo venku.
Otevřete co nejvíce okna, abyste zabránili kondenzaci vlhkosti, zejména během spánku. Pokud je kontrola úrovně vlhkosti problémem, zvažte investici do odvlhčovače vzduchu.
7. Udržujte dům bez kouře
Kouření v uzavřených veřejných prostorách bylo zakázáno v roce 2007, aby chránilo nekuřáky před více než 7 000 chemikáliemi nalezenými v pasivním kouři. Toxické částice tabáku ve vzduchu zůstávají na škodlivé úrovni až pět hodin, takže má smysl označit svůj domov za zónu bez kouření.
Pamatujte, že vonné tyčinky, svíčky a cokoli jiného, co pálíte pro rekreační účely, vypouští do vzduchu oxid uhelnatý a oxid uhličitý. Kadidlo je škodlivější než svíčky, podle studií vyzařuje více než 100krát více jemných částic.
Pokud máte obavy, zřekněte se parafínových voskových svíček vyrobených z ropného odpadu ve prospěch svíček vyrobených z přírodních vosků, jako je včelí vosk a sója. Vyhněte se syntetickým vůním nebo barvivům, a mějte na paměti, že i esenciální oleje mohou být pro některé alergiky dráždivé.
8. Vyhoďte osvěžovače vzduchu
Populární stromeček jako osvěžovač vzduchu v domácnosti? To fakt nechcete. Osvěžovače vzduchu mohou možná pomoci maskovat nepříjemné pachy, ale za jakou cenu? Každé vystříknutí osvěžovače vzduchu vystříkne do vašeho domova proud syntetických chemikálií. Opravdu to chcete dýchat? Hádám, že ne.
Vyměňte vůni falešné vanilky za produkty s přírodní vůní nebo bez vůně. Neutralizujte pachy z vaření tak, že necháte přes noc v kuchyni misku s bílým octem nebo dáte plátky citronu do mikrovlnné trouby ve vodě. Můžete si dokonce vyrobit vlastní osvěžovač vzduchu smícháním jedlé sody a citronové šťávy s horkou vodou a nalitím směsi do prázdné lahvičky s rozprašovačem.
9. Používejte netoxickou barvu
Malujete doma? Hledejte barvy, které mají nízký obsah VOC a nemají tak svěží vůni barvy.
Značky barev, které prohlašují, že jsou netoxické, by měly na svých plechovkách zobrazovat seznam přísad nebo je na požádání rádi poskytnou. Neměly by obsahovat žádný plast, protože to vytváří bariéru na stěnách, která zadržuje vzduch, což vede k rozvoji plísní.
Snažte se vyhnout petrochemickým produktům odvozeným od akrylů, formaldehydu, čpavku a ropy, stejně jako syntetickým barvivům. Vyhněte se olejovým barvám ve prospěch vodou ředitelných, ale ujistěte se, že to neznamená, že jsou pouze zředěné.
Vládní nařízení znamenají, že všechny barvy mohou obsahovat pouze tolik VOC, aby byly považovány za bezpečné. Některé však mají méně úrovní než jiné. Hledejte ty dobré pro vás a váš domov.
10. Zamávejte sbohem vašim kamnům na dřevo
Více než milion z nás má kamna na dřevo. Studie však naznačují, že jejich použití v interiéru vystavuje rodinu většímu množství látek znečišťujících ovzduší než stání na ucpaném kruhovém objezdu během dopravní špičky.
Kamna na dřevo, zejména staré modely, generují kouř, který může poškodit plicní tkáň a vést k dlouhodobým problémům s dýcháním. Elektrické krby nebo klasické radiátory mohou přispět k prostředí bez karcinogenů, ale pokud se i tak nemůžete snadno vzdát krbu na dřevo, otevírejte okna co nejčastěji, abyste osvěžili vzduch v interiéru.
11. Udělejte si zásoby pokojových rostlin (ale budete jich potřebovat hodně!)
Přínosy pokojových rostlin pro čištění vzduchu byly mnohokrát široce zdokumentovány, ale abyste pocítili nějaký dopad na kvalitu vzduchu, potřebovali byste doma džungli.
V loňském roce výzkumníci ve studiích zjistili, že by bylo zapotřebí 10 až 1 000 rostlin na čtvereční metr podlahové plochy, aby konkurovaly síle pročištění vzduchu několika otevřených oken v domě.
Ano, pokojové rostliny nasávají škodliviny, ale tak pomalu, že jejich dopad je téměř nepatrný.
Pokud přesto hledáte novou rostlinu, studie NASA z roku 1989 o čistém ovzduší zjistila, že Toulcovka, kapradiny, Ďáblův břečťan a Tchýnin jazyk patří k nejlepším v odstraňování chemikálií, jako je formaldehyd a oxid uhelnatý ze vzduchu v interiéru.
Sponzorováno
A co vy? Jak zlepšujete vzduch v interiéru vy? Napište nám do komentářů. Budu moc ráda.
Studie a zdroje článku
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé bydlení, Zdravé dýchání
Přečtěte si také naše další články