Obsah článku
- Orální fibrom je benigní (tedy nezhoubný) nádor, který se vyskytuje v ústní dutině. Nejčastěji se jedná o malý, hladký, tvrdý uzlík na sliznici úst.
- Fibrom je tvořen nadměrným množstvím vláknité tkáně, která vzniká jako reakce na opakované podráždění nebo drobná poranění.
- Fibrom obvykle diagnostikuje zubař nebo lékař na základě klinického vyšetření.
- Pokud fibrom způsobuje potíže, odstraňuje se chirurgicky. Jedná se o jednoduchý zákrok prováděný v lokální anestezii.
Měli jste někdy v ústech tvrdou, hladkou bulku, která jen tak nezmizela? Ti, kteří odpoví ano, jistě ví, že to může být trochu dráždivé a také trochu děsivé.
Existuje slušná šance, že hrbolek může být ústní (neboli orální) fibrom. Naštěstí jsou obvykle benigní (tedy nezhoubné). Ale pokud takovou bulku v ústech máte, je důležité dozvědět se, s čím máte co do činění, a jaké by měly být vaše další kroky.
Jak zjistit, zda se jedná o ústní fibrom?
Orální fibromy jsou tvrdé a hladké jizvy bulky či uzlíky na sliznici úst. Obvykle mají stejnou barvu jako vnitřek vašich úst, pokud nedávno nekrvácely – obvykle z příliš velkého podráždění – v takovém případě mohou být bílé nebo tmavě červené.
Typicky se orální fibrom objevuje na místech častého kontaktu (vnitřní strana tváře, jazyk, dásně).
Většina ústních fibromů se vyvíjí z traumatu nebo lokalizovaného podráždění na jazyku, rtu, dásních nebo na vnitřní straně tváří. Častou příčinou je například nutkavé kousání do tváře nebo rtu. Stejně tak zubní protézy, ortodontické aparáty a náhrady, které se otírají o vaše ústa, někdy mohou za vytvoření ústního fibromu. Někteří lidé – jako například diabetici – mají tendenci být vystaveni většímu riziku orálních problémů.
Sponzorováno
Všichni z nás mohou mít ústní fibromy a jsou poměrně běžné. Ve většině případů je fibrom benigní. Aby se ale potvrdilo, že orální fibrom je benigní, je zapotřebí mikroskopické vyšetření tkáně.
Vzhledem k tomu, že i jiné hrudky a hrbolky mohou také napodobovat ústní fibrom, je důležité jej vyšetřit.
Fibrom tedy obvykle diagnostikuje zubař nebo lékař na základě klinického vyšetření. Někdy se provádí biopsie, aby se vyloučily jiné typy nádorů.
Jak mohu léčit svůj ústní fibrom?
I když můžete mít sklon vyzkoušet domácí léky, když je tímto hrbolem ústní fibrom, jediným skutečným řešením je chirurgické odstranění. V současné době lze ústní fibromy odstranit chirurgickou excizí skalpelem nebo laserem. Laserové odstranění je moc pěkně účinné, protože laser kauterizuje řez (proces scelování ran pálením) a zastavuje krvácení. Odstranění skalpelem vyžaduje pár stehů a může způsobit o něco více jizev (ale protože je uvnitř vašich úst, bude to vědět pouze váš zubař).
Odstranění zdroje podráždění (např. oprava zubních náhrad nebo odstranění ostrých okrajů zubů) je klíčové, aby se fibrom nevrátil.
Jak zabránit fibromům?
Ano, můžete v budoucnu vyhnout dalšímu fibromu. Důležitým prvním krokem je začít věnovat větší pozornost svým ústním návykům. Například, nutkavě se koušete do tváře, třeba když jste hluboko soustředění nebo když jste úzkostní? Minimalizace tohoto typu chronického podráždění úst může pomoci snížit vaše riziko.
Prolomit své návyky vyžaduje čas. začněte věnovat pozornost tomu, co a kdy děláte, a pracujte na tom, abyste se těmto spouštěčům buď vyhnuli, nebo aby se vědomě zastavili.
Sponzorováno
Pokud máte podezření na orální fibrom, doporučuje se konzultace se zubním lékařem nebo specialistou na ústní chirurgii.
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku: Tomáš Soukup
- Irritational Fibroma Mimicking an Odontogenic Infection: A Case Report of a Misdiagnosed Extraoral Fibroma Autor: Bader Fatani
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé zuby a ústní dutina
Přečtěte si také naše další články