Obsah článku
- Angiofibrom je vzácný nezhoubný (benigní) nádor, který se skládá z krevních cév (angio-) a vláknité tkáně (-fibrom). Nejčastěji se vyskytuje v oblasti nosohltanu, tedy za nosem a nad zadní částí krku, a nazývá se juvenilní nazofaryngeální angiofibrom (JNA).
- Juvenilní nazofaryngeální angiofibrom se obvykle vyskytuje u dospívajících chlapců, často ve věku mezi 10 a 20 lety.
- Mezi běžné příznaky patří opakující se krvácení z nosu (epistaxe), ucpaný nos, problémy s dýcháním, tlak v obličeji nebo bolest hlavy. Jak nádor roste, může způsobit i deformaci obličeje a tlak na okolní struktury.
- Nejčastější metodou léčby je chirurgické odstranění nádoru. V některých případech se před operací používá embolizace, což je technika, která pomáhá omezit průtok krve do nádoru a tím snížit riziko krvácení při operaci.
Juvenilní nasofaryngeální angiofibrom (JNA) označuje nerakovinný růst za vaším nosem. Tyto vzácné výrůstky mohou rychle růst a způsobit vážné poškození okolních struktur, včetně vašich dutin, očních důlků, lebky a mozku. Většina JNA se vyskytuje u dospívajících chlapců.
Juvenilní nasofaryngeální angiofibrom (JNA) je tedy vzácný, benigní (nerakovinný) nádor, který roste za vaším nosem. Skládá se především z krevních cév. Ačkoli tyto nádory nejsou rakovinné, jsou stále vážné a velmi agresivní. Nádor JNA se může rozšířit z vaší nosní dutiny do vašich dutin, oční objímky, lebky a mozku.
Jiný název pro tento stav je juvenilní angiofibrom.
Naprostá většina juvenilních nasofaryngeálních angiofibromů roste u dospívajících nebo prepubescentních chlapců ve věku 10 až 20 let. Velmi vzácně se může objevit u starších mužů nebo chlapců ve věku 7 let. Angiofibromy nosohltanu téměř nikdy nepostihují ženy.
Angiofibrom nosohltanu je velmi vzácný. V Evropě se každý rok objeví jen asi 50 nových případů.
Jaké jsou příznaky juvenilního nazofaryngeálního angiofibromu?
V raných stádiích příznaky jsou:
- Časté nebo těžké krvácení z nosu
- Nosní kongesce
- Rýma
Příznaky se zhoršují, jak nádor roste. Pokročilé příznaky mohou pak být:
- Otok obličeje, zejména ve tvářích
- Bolest
- Slzící oči
- Povislá víčka a vypoulené oči
- Bolesti hlavy
- problémy se zrakem
- Dvojité vidění
- Ztráta sluchu
- Problémy s řečí
- Spánková apnoe
- Necitlivost v obličeji
Příčiny – co způsobuje juvenilní nasofaryngeální angiofibrom?
Odborníci plně nerozumí tomu, co způsobuje juvenilní nasofaryngeální angiofibrom. Vzhledem k tomu, že se tyto nádory vyskytují téměř výhradně u mužů, hrají pravděpodobně roli hormony. Odborníci nevěří, že nádory JNA jsou dědičné.
Rizikové faktory juvenilního nazofaryngeálního angiofibromu
Neexistuje mnoho jasných rizikových faktorů pro juvenilní nasofaryngeální angiofibrom. I když tento stav není dědičný, je pravděpodobnější, že se u vás vyvine juvenilní nasofaryngeální angiofibrom, pokud má některý z členů vaší biologické rodiny familiární adenomatózní polypózu – vzácné onemocnění, při kterém se v tlustém střevě tvoří prekancerózní polypy. Odborníci pokračují ve zkoumání tohoto vztahu.
Sponzorováno
Jaké jsou komplikace juvenilního nazofaryngeálního angiofibromu?
Neléčený nasofaryngeální angiofibrom může vést k těmto problémům:
- Obtížné dýchání
- Problémy se zrakem, sluchem a řečí
- Abnormality obličeje, jako jsou pokleslá víčka nebo vypoulené oči
- Ztráta čichu (anosmie)
- Těžké krvácení z nosu a masivní ztráta krve
- Změny duševního stavu
Jak se diagnostikuje juvenilní nazofaryngeální angiofibrom?
Lékař může diagnostikovat JNA během vyšetření. Poté, co se podívá na váš nos, zeptá se na vaše příznaky. Může vás také poslat k otolaryngologovi k dalšímu vyšetření.
Pokud má lékař podezření na juvenilní nazofaryngeální angiofibrom, pošle vás na zobrazovací vyšetření. To je:
- CT (počítačová tomografie)
- MRI (magnetická rezonance)
- PET (pozitronová emisní tomografie)
Může také provést nosní endoskopii, aby se podíval na nádor. Endoskop je dlouhá ohebná trubice se světlem a kamerou na konci. Lékař opatrně vloží endoskop do nosu, aby viděl dovnitř nosní dutiny. Použije znecitlivující sprej, takže ucítíte tlak, ale neměli byste cítit bolest.
Léčba – jak se léčí juvenilní nasofaryngeální angiofibrom?
Chirurgie je preferovanou léčbou juvenilního nazofaryngeálního angiofibromu. Někteří lidé také potřebují také radiační terapii.
Léčba závisí na velikosti a umístění angiofibromu.
Operace juvenilního nazofaryngeálního angiofibromu
Cílem operace je odstranění celého juvenilního nazofaryngeálního angiofibromu. V závislosti na velikosti a umístění nádoru může být chirurg schopen jej odstranit nosem (endoskopická operace). Otolaryngolog provede tuto operaci v nemocničním prostředí.
Nádor je vaskulární – to znamená, že je bohatý na krevní cévy, což může způsobit komplikace při chirurgickém odstranění, protože operace může být provázena silným krvácením.
Radiační terapie
V některých případech chirurgové nemohou odstranit celý nádor kvůli jeho umístění. Pokud není možné odstranit nádor – nebo pokud po operaci znovu naroste – může lékař doporučit opakování operace nebo radiační terapii. Tato léčba využívá vysokoenergetické rentgenové paprsky ke zmenšení nádoru.
Výhled & prognóza
Pokud vy nebo někdo, koho znáte, máte juvenilní nazofaryngeální angiofibrom, je klíčová rychlá léčba. Váš lékař určí vhodný léčebný plán na základě vaší jedinečné situace.
Sponzorováno
Přestože je angiofibrom benigní, jeho růst může způsobovat vážné komplikace kvůli jeho umístění v blízkosti důležitých struktur, jako jsou oči a mozek.
Studie a zdroje článku
- Characterization and management of facial angiofibroma Autor: Sreedevi Boggarapu
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Pleť a pokožka těla, Rakovina
Přečtěte si také naše další články