Sponzorováno

Diplopie (dvojité vidění) – jak a proč vzniká + jak se léčí? 4.63/5 (16)

  • Diplopie je lékařský termín pro dvojité vidění, což znamená vnímání dvou obrazů místo jednoho při sledování jednoho objektu. Tyto dva obrazy mohou být mírně odděleny nebo mohou být zcela oddělené.
  • Diplopie může být způsobena různými faktory, včetně problémů se svaly oka, nerovnováhou očních svalů, poruchami vizuálního systému nebo neurologickými poruchami.
  • Je důležité, aby diplopie byla vyšetřena lékařem, protože může být příznakem závažných stavů, jako jsou mozkové nádory, mrtvice nebo traumatické poranění mozku.
  • Léčba diplopie závisí na příčině a může zahrnovat brýle, cvičení očních svalů, chirurgii nebo léčbu základního stavu.

Dvojité vidění nastává, když člověk vidí dvojitý obraz tam, kde by měl být obraz pouze jeden. Tyto dva obrázky mohou být vedle sebe, na sobě nebo jsou zcela odděleny. Dvojité vidění (diplopie) může nastat z mnoha důvodů, třeba kvůli cukrovce či úderu do hlavy. Dvojité vidění (diplopie) může podstatně ovlivnit rovnováhu, pohyb a schopnost číst.

Binokulární dvojité vidění (binokulární diplopie) nastává pouze tehdy, když jsou obě oči otevřené. Pokud člověk zavře jedno oko, dvojité vidění zmizí, protože je způsobeno tím, že každé oko vidí trochu jinak.

Monokulární dvojité vidění (monokulární diplopie) se může objevit, když dvojité vidění vyplývá z problému pouze s jedním okem.

Léčba diplopie (dvojitého vidění) závisí na příčině a typu diplopie. Léčba může zahrnovat oční cvičení, speciálně navržené brýle a nebo i chirurgický zákrok. Tento článek se zabývá příčinami, diagnózou a léčbou dvojitého vidění (diplopie).

Rychlá fakta o dvojitém vidění

Zde je několik zajímavých bodů o dvojitém vidění:

  • Dvojité vidění neboli diplopie může být důsledkem řady problémových zdravotních stavů a nemocí.
  • Diplopie může postihnout pouze jedno oko nebo i obě.
  • Dětské šilhání se může někdy opakovat a způsobit dvojité vidění.
  • Alkohol nebo rekreační drogy mohou způsobit dočasné dvojité vidění.
  • Léčba může být formou chirurgického zákroku, očního cvičení nebo se dají použít korekční čočky.
Diplopie (dvojité vidění) - ilustrace

Diplopie (dvojité vidění) – ilustrace

 

Dvojité vidění neboli diplopie – úvod

Dvojité vidění neboli diplopie je oční problém, který způsobuje, že člověk vidí dva samostatné obrazy toho stejného předmětu.

Jeden z obrázků je slabší. Lidé často zaměňují diplopii za rozmazané vidění.

Diplopie může postihnout jedno nebo obě oči. U monokulární diplopie přetrvává dvojitý obraz, i když je druhé oko zavřené. Příčina tohoto problému je často v oku – méně pravděpodobný je neurologický problém.

Osoba s binokulární diplopií vidí dva obrazy pouze tehdy, když jsou obě oči otevřené. To mohou způsobit vážnější zdravotní stavy. Diplopie může být horizontální, vertikální nebo obojí (diagonální).

Přibližně 95 % případů je ambulantních a nezávažných, asi 16 % diplopií je potenciálně život ohrožujících.

Jak to vypadá, když vidíte svět dvojitě?

To, co člověk s diplopií vidí, závisí na typu diplopie, kterou má.

  • Horizontální: Dvojitý obraz se zobrazuje vedle sebe.
  • Vertikální: Jeden obraz se člověku zobrazuje nad druhým.
  • Diagonální: Obrazy jsou od sebe horizontálně a vertikálně posunuty.

Špatné zarovnání způsobující dvojité vidění může být pro člověka snadno patrné. Někdy to však nemusí být až tak patrné a může se objevit, až když lidé pohybují očima určitým směrem.

Člověk dokonce může mít dvojité vidění a nevědět to. Mozek ignoruje obrazy z jednoho oka (potlačení), aby odstranil neshodné obrazy.

Příčiny dvojitého vidění (diplopie)

Každé oko si vytváří svůj vlastní obraz prostředí. Mozek pak kombinuje reprezentace z každého oka a vnímá je jako jeden jasný obraz. Oči tak musí spolupracovat, aby vytvořily jasné vnímání obrazu.

Cokoli, co tento proces naruší, může způsobit diplopii. Může se jednat třeba o poškození nervů nebo svalů.

Některé nemoci mohou oslabit svaly pohybující se očima a způsobit dvojité vidění. Poškození svalů, které pohybují očima, nebo nervů, které pohyb očí řídí, může vytvořit dvojitý obraz. A poškození určitých částí oka, jako je čočka nebo rohovka, může také způsobit diplopii.

Příčiny binokulárního dvojitého vidění

Běžnou příčinou binokulárního dvojitého vidění je dle studií šilhání neboli strabismus. Strabismus je u dětí poměrně častý. Ne vždy však tento stav vede k dvojitému vidění. Strabismus způsobuje, že oči se dívají mírně odlišnými směry.

Tento stav může být způsoben tím, že postižené oko má následující potíže:

  • je paralyzované nebo slabé
  • má omezený pohyb
  • je naopak až příliš silné nebo příliš aktivní
  • nervy ovládající oční svaly mají abnormality

Někdy se může šilhání vrátit později v životě u lidí, kteří měli šilhání jako dítě. V některých případech může léčba šilhání způsobit i dvojité vidění. K tomu dochází, protože mozek potlačoval signály z jednoho z očí ve snaze vyhnout se dvojitému vidění.

Někdy se může šilhání vrátit později v životě u lidí, kteří měli šilhání jako dítě. V některých případech může léčba šilhání způsobit i dvojité vidění. K tomu dochází, protože mozek potlačoval signály z jednoho z očí ve snaze vyhnout se dvojitému vidění.

Mezi další stavy, které mohou způsobit dvojité vidění (diplopii), patří:

  • Dysfunkce štítné žlázy: Štítná žláza je v krku a produkuje hormon zvaný tyroxin. Změny ve funkci štítné žlázy mohou ovlivnit vnější svaly, které ovládají oko. Patří sem Gravesova oftalmopatie, při které se může zdát, že oči vyčnívají, protože se za okem hromadí tuk a tkáň.
  • Mrtvice nebo přechodný ischemický záchvat: Při mozkové mrtvici nebo přechodném ischemickém záchvatu se krev nedostane do mozku kvůli obstrukci v krevních cévách. To může ovlivnit krevní cévy zásobující mozek nebo nervy ovládající oční svaly a způsobit dvojité vidění.
  • Aneurysma: Aneurysma je vyboulenina v krevní cévě a může tlačit na nerv očního svalu.
  • Insuficience konvergence: V tomto stavu oči nespolupracují správně. Příčina není známa, ale předpokládá se, že je způsobena abnormální neuromuskulární schopností (ovládání svalové funkce nervy).
  • Diabetes: Cukrovka může ovlivnit krevní cévy, které zásobují sítnici v zadní části oka. Může také ovlivnit nervy, které řídí pohyby očních svalů.
  • Myasthenia gravis: Myasthenia gravis může způsobit slabost svalů, včetně těch, které ovládají oči.
  • Nádory mozku a rakoviny: Nádor nebo růst za okem může narušovat volný pohyb nebo poškodit zrakový nerv.
  • Roztroušená skleróza: Roztroušená skleróza postihuje centrální nervový systém, včetně nervů v očích.
  • Dále poranění oka může způsobit nahromadění krve a tekutiny kolem oka. To může způsobit tlak na samotné oko nebo svaly a nervy kolem něj a způsobit problémy.
  • Poranění hlavy: Fyzické poškození mozku, nervů, svalů nebo oční objímky může omezit pohyb oka a jeho svalů.

Příčiny monokulárního dvojitého vidění

Pokud je zaznamenáno dvojité vidění, i když je jedno oko zakryto, ale druhé ne, oční specialisté to označují jako monokulární dvojité vidění. Monokulární dvojité vidění je obecně méně časté než binokulární dvojité vidění.

Sponzorováno

Následující problémy a nemoci mohou způsobit monokulární dvojité vidění nebo naopak:

  • Astigmatismus: Rohovka nebo průhledná vrstva v přední části oka má nepravidelný tvar.
  • Suché oko: U suchého oka oko neprodukuje dostatek slz nebo vysychá příliš rychle.
  • Keratokonus: Jedná se o degenerativní oční stav, který způsobuje ztenčení rohovky a kuželovitý tvar.
  • Abnormality sítnice: Například při makulární degeneraci střed zorného pole jednotlivce pomalu mizí a někdy dochází k otoku, který může způsobit dvojité vidění v jednom oku.
  • Šedý zákal: Šedý zákal se vyskytuje u více než poloviny všech lidí v Evropě ve věku 80 let a více. Někdy může způsobit dvojité vidění na jednom oku.

Dočasné dvojité vidění

Dvojité vidění může být někdy dočasné. Někdy to může způsobit intoxikace alkoholem a léky, jako jsou benzodiazepiny, opioidy nebo některé léky proti záchvatům. Poranění hlavy, jako je otřes mozku, může také způsobit dočasné dvojité vidění.

Nebo když je člověk obzvláště unavený nebo má namožené oči, to také může způsobit dočasné dvojité vidění. Pokud se normální vidění rychle nevrátí, vyhledejte co nejdříve lékařskou pomoc.

Diagnostika diplopie (dvojitého vidění)

Diagnostika dvojitého vidění může být pro očního specialistu náročná, protože, jak jste si přečetli výše, existuje mnoho možných příčin tohoto stavu.

Prvním krokem, který oftalmolog asi udělá, je ten, že se zeptá, zda je dvojité vidění monokulární nebo binokulární. Pokud je dvojité vidění monokulární, je problém spíše v oku než v nervech. Je pravděpodobné, že to bude méně závažné.

Diagnóza u dětí

Děti nemohou vždy přesně či dobře vyjádřit, co vidí, což může ztěžovat diagnostiku.

Mezi fyzické příznaky dvojitého vidění patří:

  • mžourání nebo přimhouření očí, aby děti viděly
  • zakrývají si jedno oko rukou
  • otáčí hlavu neobvyklým způsobem
  • dívají se na předměty spíše ze strany než čelem zepředu

Léčba diplopie (dvojitého vidění)

Léčba dvojitého vidění bude obvykle záviset na základní příčině.

Léčba monokulárního dvojitého vidění

Léčba se liší v závislosti na tom, co způsobuje monokulární dvojité vidění, jako:

  • Astigmatismus: Korekční brýle nebo kontaktní čočky mohou často působit proti zakřivení a korigovat průchod světla přicházejícího do oka.
  • Laserová operace: Tato léčba znamená přetvarování rohovky laserem.
  • Katarakta: Chirurgické řešení je zde obvykle nejlepší volbou. Chirurgický postup odstraní zakalení a příčinu dvojitého vidění. Komplikace mohou být: infekce, bolest a možná pokračující rozmazané nebo dvojité vidění, ale rychlá léčba je obvykle může vyřešit.
  • Suché oko: Pokud oči neprodukují dostatek slz nebo příliš rychle vysychají, mohou se zanítit a bolet. To pak může mít za následek dvojité vidění. Používání očních kapek nahrazujících slzy často zmírní příznaky.

Léčba binokulárního dvojitého vidění

V závislosti na příčině se léčba binokulárního vidění značně liší. Léčba znamená:

  • nošení brýlí
  • provádění očních cvičení
  • nošení neprůhledné kontaktní čočky
  • nošení pásky přes oko
  • chirurgický zákrok na očních svalech k nápravě jejich polohy

U určitých typů diplopie může být botulotoxin (Botox) injikován do očních svalů, což způsobuje, že zůstávají uvolněné.

Lidé by však měli zůstat opatrní při léčbě botoxem obecně, protože existují určité kontraindikace. Ve studii z roku 2019 byly zmíněny kontraindikace neuromuskulární poruchy, jako je myasthenia gravis a amyotrofická laterální skleróza (ALS).

Oční cvičení

Oční cvičení obecně nemohou léčit mnoho stavů, které způsobují dvojité vidění. Některá cvičení však mohou pomoci s nedostatečností konvergence.

Studie z roku 2017 zjistila, že terapie očním cvičením zlepšila problémy se zrakem, včetně insuficience konvergence, u lidí s problémy se zrakem způsobenými otřesem mozku. Zraková terapie je vizuální program předepsaný optometristy. Zahrnuje oční cvičení, která mají za cíl rozvíjet nebo zlepšovat zrakové dovednosti člověka, jako jsou následující:

Často kladené otázky

Podívejme se na některé otázky, na které se lidé často ptají ohledně dvojitého vidění.

Mám kvůli dvojitému vidění navštívit neurologa?

Osoba, která zažije náhlý nástup dvojitého vidění, by měla kontaktovat svého lékaře. Pokud lékař nemůže přesně identifikovat příčinu dvojitého vidění, může pacienta odeslat k neurologovi k dalšímu vyšetření a testování.

Může nějaký nutriční nedostatek způsobuje dvojité vidění?

Nedostatek vitaminu B12 může způsobit problémy se zrakem, jako je dvojité vidění. Mezi další nedostatky vitamínů, které mohou způsobit dvojité vidění, patří vitamín C a vitamín D. Ale není to rozhodně běžná záležitost.

Shrňme si to

Diplopie je oční onemocnění, které se může objevit z různých příčin. Může to být dočasné, ale také může signalizovat vážnější stav.

Léčba diplopie závisí na její příčině. Oční lékař může doporučit nejvhodnější léčbu po důkladném zhodnocení diplopie osoby. Příčin může být opravdu mnoho.

Sponzorováno

Máte s diplopií nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

Studie a zdroje článku

  • Zdroj obrázku ve článku: rob3000 / depositphotos.com
  • Diplopia Autoři: Kinda Najem; Edward Margolin.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva