Sponzorováno

Erionit a zdraví – jaká má rizika? 4.7/5 (10)

  • Erionit je přírodní minerál, který je podobný azbestu a je známý svou karcinogenitou. Když se rozpadá nebo je narušen, může uvolňovat vlákna do ovzduší. Tyto vlákna mohou být inhalovány a zůstat zachyceny v plicích, což může vést k různým zdravotním problémům, včetně závažných onemocnění jako je rakovina plic.
  • Vystavení erionitu je spojeno s vývojem mezoteliomu, což je vzácný typ rakoviny spojený s expozicí azbestu a azbestovými podobnými minerály. Proto je důležité minimalizovat expozici erionitu a podniknout opatření k ochraně zdraví, pokud je pravděpodobné, že s ním budete pracovat nebo jste v oblastech, kde je přítomen.

Erionit je přirozeně se vyskytující „azbestiformní“ minerál, který patří do skupiny silikátů zvaných zeolity. Je uveden Mezinárodní agenturou pro výzkum rakoviny (součást Světové zdravotnické organizace) jako známý karcinogen skupiny 1.

Studie prokázaly, že erionit je více karcinogenní než azbest. Poprvé byl identifikován, popsán v nalezištích z opálového dolu v Oregonu a pojmenován Eaklem (1898). V té době bylo popisováno, že má bílá vlákna podobná vlně a byl považován za extrémně vzácný. Ve skutečnosti se o něm znovu nemluvilo až do roku 1959, kdy byl identifikován v krystalické formě v Nevadě a Wyomingu v USA. V těchto případech byly krystaly objeveny ve váčcích čedičových láv nebo jako mikroskopické vláknité krystaly v diageneticky změněných, křemičitých tufech, uložených v jezerních sedimentech. Zde, přestože erionit pocházel z vulkanických hornin bohatých na oxid křemičitý, byl později rozpuštěn a rekrystalizován jako zeolit a nalezen v místních sedimentárních horninách.

Krystalický erionit, který se nachází v sedimentárních horninách, krystalizuje jako jehlicovitá (jehličkovitá) vlákna o šířce nanometrů až mikrometrů a narušení hornin obsahujících erionit může vytvářet vzdušná vlákna, která jsou rozměrově podobná azbestovým vláknům.

Azbestiformy a rakovina

Maligní mezoteliom související s azbestem je předmětem celosvětového zájmu. To je rakovina tenké tkáně (tzv. mesothelium), která vystýlá plíce, hrudní stěnu a břicho, a je často způsobena expozicí azbestu. Nejvyšší výskyt mezoteliomu je zjištěn ve stavebnictví. Maligní mezoteliom vyvolaný azbestem u mužů i žen vzbuzuje stále větší obavy, částečně kvůli zjištění možného přenosu azbestu z pracoviště do domova a úmrtí příbuzných pracovníků, kteří byli vystaveni azbestu na pracovišti.

Sponzorováno

Erionit je vysoce patogenní, vzhledem a vlastnostmi podobný azbestu, ale z testů na lidech a hlodavcích jeho toxicita a karcinogenní potenciál značně převyšuje azbest. To může být způsobeno tím, že erionit je schopen akumulovat železo na svém povrchu, navzdory velmi malému obsahu tohoto prvku, stejně jako jeho trvanlivost in vivo a vdechovatelná velikost. Bylo tedy prokázáno, že inhalace erionitu koreluje s chorobami podobnými těm, o kterých je známo, že jsou důsledkem expozice azbestu.

V 70. letech 20. století bylo zjištěno, že obyvatelé tří vesnic v oblasti Kappadokie v Turecku měli výskyt maligního mezoteliomu na úrovni epidemie způsobené expozicí erionitu; a v jedné z vesnic byla úmrtnost 52 %. Bylo zjištěno, že příčinou mezoteliomů v této oblasti byla expozice erionitu v životním prostředí v domácnostech a obytných oblastech obyvatel. Bylo zjištěno, že obyvatelé inhalovali erionitová vlákna při výkopových pracích pro bydlení, stejně jako z erionitových vláken přítomných na nezpevněných cestách v regionu, půdě a stavebních kamenech.

Nedávno bylo v USA identifikováno několik ohnisek maligního mezoteliomu v Severní Dakotě a Nevadě a byly jednoznačně způsobeny expozicí erionitu. V této oblasti pokrývají ložiska erionitu rozsáhlé oblasti a následný rozvoj měst vedl k vystavení místního obyvatelstva těmto ložiskům. Kromě toho bylo 450 km silnic pokryto štěrkem obsahujícím erionit, který má při narušení potenciál vytvářet vysoké hladiny erionitu ve vzduchu. Pracovní expozice erionitu z údržby silnic je tedy považována za významné zdravotní riziko. Dalším zvláštním problémem v Severní Dakotě však bylo riziko pro veřejné zdraví; zvýšené koncentrace erionitu v ovzduší byly nalezeny podél silnic na zastávkách školních autobusů a uvnitř autobusů, a to i při zavřených oknech. Proto musí být pro erionit stanoveny bezpečné limity expozice na pracovišti (OEL) a limity expozice erionitu pro veřejné zdraví.

Shrnutí

Erionit je přirozeně se vyskytující vláknitý minerál, který patří do skupiny minerálů zvaných zeolity. Tvoří vláknité hmoty v dutinách skalních útvarů. Některé vlastnosti minerálu jsou podobné vlastnostem azbestu; například vlákna představují nebezpečí pouze tehdy, jsou-li narušena a letí vzduchem.

V minulosti k pracovní expozici docházelo při těžbě a výrobě erionitu, ale erionit se již netěží ani neprodává pro komerční účely. Onemocnění související s erionitem bylo nejčastěji hlášeno mezi pracovníky výstavby a údržby silnic, kteří mohli být vystaveni štěrku obsahujícímu erionit používanému na povrchy silnic.

Sponzorováno

Expozice erionitu je spojena se zvýšeným rizikem rakoviny plic a mezoteliomu.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva