Sponzorováno

Spermatokéla – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.05/5 (20)

  • Spermatokéla je medicínský termín používaný k popisu cysty nebo dutiny naplněné spermatem. Tato cysta se obvykle nachází na nadvarleti, což je část mužského reprodukčního systému, která produkuje a uchovává sperma.
  • Příčiny spermatokély mohou zahrnovat třeba nějakou blokádu nebo zablokování vývodů nadvarlete, což může způsobit, že sperma se hromadí a vytváří cystu. Spermatokéla může být asymptomatická, což znamená, že nezpůsobuje žádné příznaky a často je detekována náhodně během lékařského vyšetření nebo ultrazvuku. V některých případech však může spermatokéla způsobovat bolest nebo nepohodlí v oblasti nadvarlete.
  • Léčba spermatokély obvykle není nutná, pokud nezpůsobuje žádné příznaky nebo komplikace. Pokud je však spermatokéla symptomatická nebo způsobuje nepohodlí, může být doporučeno chirurgické odstranění cysty. To může být prováděno prostřednictvím chirurgického zákroku nazývaného excize cysty nadvarlete. Je důležité, aby lékař posoudil a doporučil nejvhodnější léčebný postup v závislosti na konkrétní situaci a potřebách pacienta.

Spermatokéla je váček nebo cysta naplněná tekutinou, spermatickou tekutinou a může obsahovat také spermie. Vzniká na nadvarleti (epididymis), malé trubici, která uchovává a transportuje semeno z varlat. Může to být tvrdá, nebolestivá bulka nebo nemusí mít žádné příznaky. Většina případů spermatokél nevyžaduje léčbu. Tyto benigní výrůstky mají často neznámé příčiny a nezpůsobují žádné příznaky.

Pokud spermatokéla nezpůsobuje příznaky nebo se nezvětší natolik, aby ji osoba objevila během samovyšetření varlat, nemusí o ní daný muž ani vědět.

Tento článek vysvětluje, co je to spermatokéla, její možné příznaky a jak je lékaři diagnostikují a léčí.

Spermatokéla - ilustrace

Spermatokéla – ilustrace

 

Co je spermatokéla?

Spermatokéla je tedy malý, tekutinou naplněný váček, který vznikne na nadvarleti. Epididymis (nadvarle) je malá spirálovitá trubice, která transportuje spermie z varlat do penisu.

Spermatokély jsou typicky nebolestivé a benigní, což znamená, že nejsou rakovinné. Obvykle je vyplňuje bílá tekutina a mohou také obsahovat spermie.

Spermatokély se mohou lišit velikostí. Ačkoli tyto výrůstky nejsou obvykle nijak škodlivé, muž může vyhledat léčbu, pokud se spermatokéla příliš zvětší nebo způsobí bolest.

Spermatokély jsou poměrně běžné a odhady naznačují, že se mohou objevit u téměř 1 ze 3 mužů. Jen málo mužů se spermatokélou však vyhledá lékařské vyšetření. Mezi důvody patří nedostatečné povědomí o výrůstcích a skutečnost, že jsou benigní.

Příznaky spermatokély

Muži často nemají žádné příznaky, když mají spermatokélu. Muži si mohou při vyšetření varlat zkontrolovat následující.

Pocity

U většiny mužů jsou spermatokély hladké, tvrdé, nebolestivé hrudky, které nezpůsobují žádné znatelné příznaky. Mohou zůstat stabilní ve velikosti a asymptomatické. U jiných však cysta může narůst ve velikosti. Jak cysta roste, člověk si může všimnout problémů, jako jsou:

Sponzorováno

  • pocit jakoby „těžšího varlete“
  • pocit plnosti nad nebo za varletem
  • pocit nepohodlí nebo bolest v postiženém varleti

Muž si také může všimnout nebo cítit bulku při zkoumání varlat. Může také cítit tlak na základně penisu.

Vzhled

Spermatokély jsou čiré, tekutinou naplněné váčky nebo cysty, které vzniknou za varletem. Protože se nacházejí uvnitř kůže šourku, není možné je během vizuálního vyšetření vidět bez pomoci specializovaného diagnostického zařízení.

Pokud se však spermatokéla zvláště zvětší, může to vést k otoku. Člověk si může všimnout, že postižené varle vypadá větší než to druhé.

Příčiny spermatokély

Přesná příčina spermatoceles zůstává neznámá. Jedna z teorií je, že mohou být výsledkem nějakého zablokování nadvarlete.

Jsou to však benigní masy. Také nemají žádnou souvislost s rakovinou varlat a ani nijak nezasahují do plodnosti.

Diagnóza spermatokély

Muž si může bulku nahmatat při provádění samovyšetření varlete. Podle starší studie z roku 2009 muži často nevyhledají diagnózu nebo léčbu hned, ani když objeví bulku.

Autoři poznamenávají, že průměrná velikost spermatokély, kterou lékaři vyšetřují, je podobná velikosti varlete.

Muž bude obvykle muset navštívit urologa pro potvrzení diagnózy. Urolog může cystu otestovat pomocí jasného světla, které bude prosvítat nerakovinnou cystou, protože na rozdíl od nádoru nejde o pevnou hmotu. Lékař může také používat ultrazvuk, typ vyšetření, který používá zvukové vlny, které se odrážejí od tkání k detekci abnormalit.

Léčba spermatokély

Mnoho mužů se spermatokélou nebude potřebovat léčbu. Muži, kteří vyhledávají léčbu, mají často větší nebo bolestivé výrůstky.

Možnosti léčby spermatokély mohou být:

  • ambulantní chirurgický zákrok, který odstraní cystu
  • léky proti bolesti a zánětu
  • aspirace, což je neobvyklý postup, který propíchne cystu a vytáhne tekutinu jehlou
  • skleroterapie, při které lékař vstříkne do cysty dráždivou látku, která způsobí zjizvení a sníží pravděpodobnost opětovného růstu

Výhled pacientů

Rekonvalescence po operaci může trvat asi 1–2 týdny. Lékař může doporučit léky proti bolesti po dobu 1–2 dnů po zákroku. Během zotavování bude osoba pravděpodobně muset nosit podpůrný popruh. Obvykle si pacienti všimnou otoku šourku.

Lékař bude chtít provést následnou prohlídku do 3 týdnů od zákroku.

Muž by se měl zeptat lékaře na doporučení ohledně péče o místo po zákroku.

A shrňme si to

Spermatokéla je tekutinou naplněný váček nebo cysta, která se vyvíjí na nadvarleti, které spojuje varle se zbytkem reprodukčního systému. Je nerakovinná a naplněná bílou tekutinou.

Většina případů spermatokély není bolestivá a nevyžaduje léčbu. Muži obvykle vyhledávají léčbu pouze tehdy, pokud pociťují bolest nebo je velikost výrůstku nepříjemná.

Sponzorováno

Léčba je obecně minimálně invazivní a člověk může očekávat úplné uzdravení během několika týdnů.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva