Obsah článku
- Plicní cysty jsou dutiny nebo tekutinou naplněné oblasti, které se mohou vyvinout na plicích. Tyto cysty jsou obvykle malé a mohou být jednoduché nebo vícekomorové. Mohou se vyskytovat na jedné nebo na obou plicích a mohou být asymptomatické (bez příznaků) nebo mohou způsobovat různé příznaky a komplikace.
- Plicní cysty mohou být diagnostikovány pomocí různých zobrazovacích metod, včetně rentgenových snímků hrudníku, CT vyšetření nebo magnetické rezonance.
- Léčba plicních cyst závisí na příčině, velikosti, umístění a přítomnosti příznaků. Malé, asymptomatické cysty mohou být pouze sledovány, zatímco větší cysty nebo cysty způsobující symptomy mohou vyžadovat léčbu, která může znamenat i odstranění chirurgickou cestou.
Plicní cysta je vzduchem nebo tekutinou naplněná kapsa či vak zapuštěný do normální plicní tkáně. Často se identifikují pomocí počítačové tomografie (CT).
Ačkoli není vždy známo, proč plicní cysty vzniknou, jejich vznik obvykle způsobují různé základní stavy. Některé plicní cysty jsou léčitelné léky, zatímco jiné mohou vyžadovat významný lékařský zásah, jako je transplantace plic.
Tento článek vysvětluje, co jsou plicní cysty, co je jejich příčiny, jaké bývají příznaky, diagnóza a léčba.
Příčiny plicních cyst
Pět primárních plicních onemocnění může často způsobit plicní cysty. Patří mezi ně:
Lymfangiomyomatóza (LAM)
Lymfangiomyomatóza je progresivní onemocnění, které postihuje mnoho tělesných systémů. Lymfangiomyomatóza je spojena s mutacemi v tumor supresorových genech. Tato asociace vytváří abnormální aktivaci buněčného růstu, migrace a přežití, což pak vede k tvorbě cyst v plicích. LAM postihuje především ženy v plodném věku.
Histiocytóza z Langerhansových buněk (PLCH)
Histiocytóza z Langerhansových buněk je způsobena, když se Langerhansovy buňky (buňky nacházející se v celém těle, které pomáhají regulovat váš imunitní systém) shlukují a vytvářejí uzlíky v malých dýchacích cestách a cysty v plicích. Histiocytóza z Langerhansových buněk je často diagnostikována u dospělých do 40 let a lidí, kteří kouří cigarety. Histiocytóza z Langerhansových buněk se vyskytuje stejně u mužů i žen. Někteří lidé, kteří mají PLCH, mohou být asymptomatičtí (bez příznaků).
Birt-Hogg-Dubé (BHD) syndrom
Jedná se o vzácné genetické onemocnění postihující kůži, plíce a ledviny. Syndrom BHD je obvykle diagnostikován ve věku 40 nebo 50 let a postihuje stejně muže i ženy. Lidé se syndromem BHD mají také typicky kožní léze a nádory ledvin.
Lymfocytární intersticiální pneumonie (LIP)/folikulární bronchiolitida (FB)
LIP je vzácná porucha vyznačující se lymfoidní folikulární hyperplazií (zánět nebo zvětšení z rychlého růstu buněk, často počáteční fáze rakoviny) v plicích. Obě tyto poruchy ovlivňují lymfatický systém plic, takže jsou obvykle seskupeny. LIP/FB obvykle postihuje ženy ve věku 40 až 70 let.
Amyloidóza
Amyloidóza je extrémně vzácná. Lidé amyloidózou postižení mají obvykle protein zvaný amyloid uložený v extracelulárních (mimo buňky) prostorech v abnormálním vzoru v celých plicích. Plicní plicní cysty způsobené amyloidózou jsou však velmi vzácné. Toto onemocnění se obvykle vyskytuje u člověka po 60 letech.
Příčiny plicních cyst mohou být i další, například:
- Některé plicní cysty mohou být přítomny od narození a jsou výsledkem vývojových anomálií.
- Infekce: Infekční procesy, jako je tuberkulóza nebo parazitární infekce, mohou vést k tvorbě cyst v plicích.
- Trauma nebo poranění: Poranění hrudníku může vést k tvorbě cyst nebo jiných lézí v plicích.
- Jiné plicní onemocnění: Některé onemocnění plic, jako je bronchiektázie (trvalé rozšíření průdušek) nebo emfyzém, mohou zvýšit riziko vzniku plicních cyst.
- V některých případech příčina plicních cyst není zcela jasná.
Příznaky plicních cyst
Příznaky se liší v závislosti na tom, jaký typ plicní cysty máte. Některé mohou být asymptomatické (bez příznaků), zatímco jiné způsobují progresivní dýchací potíže. Příznaky mohou být následující:
Sponzorováno
- Mezi příznaky LAM patří dýchací potíže, vykašlávání růžově nebo červeně zabarveného sputa (sliny a hlen), spontánní plicní kolaps (tj. pneumotorax) a respirační selhání.
- Příznaky PLCH se mohou lišit, ale často jsou: dušnost, kašel, hubnutí, horečka, zhroucené plíce, kožní vyrážka a diabetes insipidus (neschopnost správně regulovat tekutiny).
- BHD silně koreluje se spontánním pneumotoraxem (kolapsem plic). Mezi příznaky spontánního pneumotoraxu patří náhlý nástup dechových obtíží a ostrá, jednostranná bolest na hrudi.
- LIP/FB má příznaky kašle a progresivní zhoršování dýchacích obtíží.
Diagnóza
Většinou jsou plicní cysty identifikovány CT vyšetřením. Po dokončení komplexního fyzického vyšetření a získání anamnézy může váš lékař či pulmonolog (plicní specialista), doporučit další vyšetření v závislosti na podezření na příčinu plicní cysty. Diagnostické testování plicních cyst je obvykle:
- LAM: Pokud je podezření na LAM, další vyšetření může být odběr vzorků (biopsií) cyst, které mají být analyzovány v laboratoři.
- PLCH: Další vyšetření na PLCH může zahrnovat vyšetření průdušek (dýchacích cest) a alveolů (malé váčky v plicích) na abnormální buňky, biopsii plicní tkáně nebo genetické testování a krevní test. Jedinci postižení PLCH často podstupují test plicní funkce (PFT) každé tři až šest měsíců, aby se zjistilo jakékoliv zhoršení plicních funkcí v důsledku rostoucího omezení plic.
- BHD: Další vyšetření na BHD bude pravděpodobně znamenat biopsii plic a genetické testování. BHD je také spojena s rakovinou ledvin, takže diagnostické testy mohou být provedeny k posouzení funkce ledvin a jakýchkoli indikací rakoviny.
- LIP/FB: Pro diagnostiku LIP/FB bude CT obvykle indikovat méně plicních cyst s náhodnou distribucí v plicích. Může být také použit test funkce plic; výsledky obvykle naznačují restriktivní respirační vzorec u lidí postižených LIP a obstrukční respirační vzor u pacientů s FB.
- Amyloidóza: Další testování na amyloidózu znamená provedení biopsie plic k potvrzení depozit proteinů a další krevní testy, aby se zajistilo, že jiná onemocnění, jako je Sjögrenův syndrom, nejsou jejich příčinou.
Léčba plicních cyst
Možnosti léčby plicních cyst se liší v závislosti na příčině plicních cyst. Obecně léčba může znamenat následující:
Léčba LAM
Léky, jako jsou bronchodilatátory, pomáhají otevřít dýchací cesty a zmírnit dýchací potíže, léky jako Rapamune (sirolimus) nebo Afinitor (everolimus) zlepšují funkci plic. Vzhledem k progresivní povaze LAM neexistuje žádná léčba, ale léky jako chlorochin, doxycyklin a Zocor (simvastatin) mohou pomoci zvládnout některé příznaky. Transplantace plic může být účinnou možností, pokud pociťujete pokročilé příznaky, které léky nemohou ovlivnit.
Léčba PLCH
Protože je PLCH tak vzácný, léčba není doposud standardizovaná. Odvykání kouření je jednou z primárních léčebných intervencí. U některých lidí postižených PLCH, kteří přestali kouřit, došlo ke kompletní remisi. Jiní mohou vyžadovat léky, jako jsou kortikosteroidy, ke snížení zánětu a zlepšení funkce dýchání. Těm, kteří nereagují na léčbu kortikosteroidy, mohou být předepsána chemoterapeutika, jako je Velban, Alkaban-AQ (vinblastin) nebo methotrexát. U pacientů, u kterých dochází k pokračujícímu poklesu funkce plic, by se mohlo uvažovat o transplantaci plic.
Léčba BHD
Zdá se, že syndrom BHD nemá dlouhodobý vliv na funkci plic, takže možnosti léčby jsou minimální. Pokud plicní cysty způsobené syndromem BHD způsobují časté plicní kolapsy nebo pneumotorax, může pomoci pleurodéza (chirurgický zákrok).
Léčba LIP/FB
Možnosti léčby LIP/FB jsou primárně kortikosteroidy.
Léčba amyloidózy
Vzhledem k tomu, že plicní cysty způsobené amyloidózou jsou vzácné, neexistují žádné léčebné možnosti léčby.
Shrnutí
Cysty plic jsou výsledkem různých poruch. Nejčastějším příznakem jsou potíže s dýcháním; další příznaky závisí na základním stavu způsobujícím cysty. Je důležité, aby lékař provedl komplexní anamnézu a fyzické vyšetření a určil, zda je pro diagnózu zapotřebí počítačová tomografie (CT) nebo jiné diagnostické testy.
Většina možností léčby se zaměřuje na udržení funkce plic a zvládání příznaků. Mnoho příčin plicních cyst nemá definovaný lék a často postupuje a zhoršuje se v průběhu času. Je nezbytné, aby váš lékař neustále sledoval vaše příznaky, aby bylo zajištěno optimální zdraví plic.
Sponzorováno
Zjistit, že máte plicní cystu, může být obtížné a znepokojivé, zvláště když způsobuje potíže s dýcháním. Promluvte si se svým lékařem, abyste zjistili jakoukoli základní příčinu dýchacích potíží nebo plicních cyst a zajistili okamžitou léčbu.
Studie a zdroje článku
- Diagnosis and treatment of cystic lung disease Autor: Sanghoon Park
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Plíce
Přečtěte si také naše další články