Sponzorováno

Všímavé stravování – když se na jídlo plně soustředíte a vědomě ho prožíváte 4.33/5 (12)

  • Všímavé jedení (anglicky mindful eating) je přístup k jídlu, který klade důraz na plné soustředění a vědomé prožívání samotného procesu stravování.
  • Tento koncept vychází z principů mindfulness (tedy všímavosti), což je praxe uvědomování si přítomného okamžiku bez posuzování.
  • Cílem všímavého jedení je rozvíjet zdravý vztah k jídlu a lepší povědomí o tom, co, kdy a proč jíme.
  • Jak to jíst všímavě? Soustředit se na vůni, chuť, texturu a barvu jídla. Jíst pomalu, vnímat každý sousto a užívat si jeho chuť.

Když sedíte na gauči a sledujete televizní pořad, je pravděpodobné, že zároveň děláte něco jiného – například čtete knihu, rolujete na telefonu nebo si také dáváte oběd nebo svačinu.

Jíst a přitom dělat něco jiného může vést k nezdravým návykům. Nezaměřujeme se na to, co jíme a jak jídlo chutná, jakou má konzistenci, chuť, ani na to, jak si naše jídlo vychutnáváme. Přesto je bohužel tento druh nečinného „pojídání“ běžný. Bezduché jedení je hodně snadné. Jídlo je součástí každodenního života a je tak snadno dostupné.

Ale když se to dělá pravidelně, toto bezduché jedení prostě není dobrý zvyk. Můžete pak zkonzumovat více nezdravých potravin, než si uvědomujete, nebo si zvyknete jíst, když ani nemáte hlad. A pak ručička na váze stoupá, naše sebevědomí klesá. A to jen kvůli tomu, že jídlu nevěnujeme plnou pozornost. Že jíme jen ze zvyku a u toho děláme dalších několik věcí.

Přijetí praxe známé jako všímavé stravování vás ale může vrátit na tu správnou cestu.

Také se stravujete a nedáváte jídlu patřičnou pozornost? Pak nejíte všímavě

Také se stravujete a nedáváte jídlu patřičnou pozornost? Pak nejíte všímavě

 

Co je všímavé stravování?

Koncept všímavého stravování se vyvinul z teorie a praxe všímavosti, která povzbuzuje lidi, aby zpomalili, žili přítomným okamžikem a věnovali větší pozornost svým činům.

Všímavé stravování se zaměřuje na to, proč a jak jíst, ve srovnání s tím, co je podporováno mnoha dietami, které jsou spíše tím, co jíst, kolik jíst, možná i kdy jíst.

Všímavé stravování má kořeny v přemýšlení a analýze svých rozhodnutí. Součástí uvědomělého stravování je zvážit proč – jaký je můj záměr jíst?. Tento druh rozjímání je důležitý, protože vede k promyšlenějšímu a lepšímu výběru jídla. Skutečně přemýšlíte o svých hodnotách a o tom, proč je pro vás osobně důležité jíst zdravě. Může to být pro zlepšení vašeho zdraví. Může to být pro zlepšení vaší energie a trávení. Může to být proto, že vám šaty nepadnou a nechcete si jít koupit nové.

Naučit se jíst všímavě také odráží posun v pohledu na jídlo. Je to velmi posilující přístup oproti deprivačnímu přístupu diet. Znovu získáváte plnou kontrolu nad jídlem, místo abyste jídlu dovolili, aby vás ovládlo.

Výhody všímavého stravování

Obecně platí, že pozorné stravování nás vede k výběru výživnějších potravin, což má další bonus ve zlepšení našich celkových stravovacích návyků. Ale osvojení si všímavého stravování má další řadu výhod, kromě dobrého zdraví. Pojďme se na ně podívat.

Všímavé stravování podporuje lepší požitek z jídla – jídlo více oceníte

Pamatujete si, jak výborná je vaše první zmrzlina, kterou si v létě dáte? Všímavé stravování vám může dát tento pozitivní pocit po celý rok – a jako bonus navíc můžete dosáhnout spokojenosti a sytosti prostřednictvím menších porcí.

Jednou z největších výhod praktikování všímavého stravování je to, že si jídlo skutečně užíváme více, ale v menším množství. Pokud se naučíte více vychutnávat jídlo a zapojíte do něj více vašich smyslových aspektů, budete spokojeni jen s dětským kornoutem zmrzliny, nebudete potřebovat dvojitou porci zmrzliny.

Jako další bonus vám také všímavé stravovací praktiky mohou pomoci k větší vděčnosti za jídlo. To znamená zaměření se na ocenění jídla a toho, odkud pochází, stejně jako ocenění každého, kdo pomáhal vyrábět toto jídlo.

Pomáhá omezit chutě

Všímavého stravování je něco jako „přeformátování pevného disku vašeho mozku“. Začnete reagovat jinak na různé podněty k jídlu. Můžete si například časem všimnout, že se zbavujete chuti na nezdravé jídlo a místo toho si vytváříte nové, zdravé návyky.

Zlepšuje trávení

Vaše ústa obsahují enzymy, které pomáhají začít trávit jídlo při žvýkání. Když jíte všímavě, jídlo jíte pomaleji a jídlo důkladně žvýkáte. V důsledku toho strávíte jídlo lépe – a efektivněji. Pokud má někdo problémy s trávením, může mu s tím nesmírně pomoci pomalejší všímavé stravování.

Sponzorováno

Pomáhá regulovat stravovací návyky

V minulosti jste pravděpodobně začali svačit, i když jste sytí, nebo jste snědli u večeře tolik, že se cítíte nepříjemně nacpaní. Všímavé stravování je způsob, jak dostat své stravovací návyky zpět na správnou cestu tím, že vám pomůže lépe naslouchat signálům, že máte hlad nebo jste sytí.

Cvičení všímavého stravování nás vede, kdy začít a přestat jíst na základě vnitřních podnětů. Pomáhá také při emočním přejídání a neuspořádaných stravovacích vzorcích. Tedy s běžnými poruchami příjmu potravy, jako je záchvatovité přejídání.

S všímavým stravováním zhubnete

Dalším efektem naslouchání vnitřním podnětům vašeho těla je vývoj lepších technik, které vám pomohou s hubnutím. Namísto měření hladu vnějšími měřítky, jako je množství jídla na talíři nebo kalorie, které konzumujete, se spoléháte na to, co vám říká vaše tělo. A to je ta nejlepší metrika.

Všímavé stravování může být extrémně osvobozující. Pokud řekneme, že už nikdy nebudeme něco jíst, staví to jídlo na piedestal a činí ho ještě žádanějším. Ale pokud něco z toho začleníme do našich stravovacích návyků a budeme to jíst s rozmyslem, možná zjistíme: „Spokojím se jen s trochou zmrzliny, není vlastně až tak lákavá, jak na ni můj mozek nahlíží.“

Máte pozitivnější vztah k jídlu – i sami k sobě

Postupem času je snadné vytvořit si nezdravý vztah k jídlu. Všímavé stravování pomáhá zvrátit dlouhodobé negativní návyky nebo postoje. Všímavé stravování je láskyplný přístup k jídlu.

Klíčové prvky všímavého stravování

  • Plná přítomnost u jídla: Soustřeďte se na vůni, chuť, texturu a barvu jídla. Jídlo si vychutnávejte pomalu.
  • Poslech těla: Naučte se rozpoznávat signály hladu a sytosti. Jíst byste měli tehdy, když máte hlad, a přestat, když jste příjemně sytí.
  • Eliminace rušivých vlivů: Vyhněte se rozptylování, jako je televize, telefon nebo práce. Plně se soustřeďte na jídlo.
  • Nehodnocení: Vyhněte se negativnímu posuzování jídel či vlastního přístupu k jídlu.
  • Emoční povědomí: Zvažte, zda jíte kvůli hladu, nebo kvůli emocím (stres, nuda, smutek).

Jak začít?

  1. Změňte svůj postoj k jídlu – mít pozitivní přístup k jídlu je zásadní. Pokud máte negativní postoj nebo se cítíte ochuzeni, je velmi pravděpodobné, že selžete. Pokud tedy řeknete: Nemůžu si dát něco k jídlu, přistihněte se, jak to říkáte, a změňte to na pozitivní výrok: Rozhodl jsem se to nejíst.
  2. Začněte každé jídlo krátkou pauzou – zhluboka se nadechněte a soustřeďte se na okamžik.
  3. Každé sousto si pomalu vychutnávejte a vnímejte jeho chuť a strukturu. Přemýšlejte, odkud jídlo pochází, kdo a jak ho vyrobil. Jíte sýr? Představte si proces jeho výroby, kde se pásly krávy, jejichž mléko je ve vašem sýru. Soustřeďte se plně na chuť jídla. Přežvýkejte každé sousto třeba 30x.
  4. Odstraňte během jídla rušivé prvky, například televizi nebo telefon. Vyhněte se multitaskingu, jako je sledování televize, práce na počítači nebo používání telefonu. Najděte si klidné místo k jídlu, kde se můžete plně soustředit.
  5. Jezte pomalu – každé sousto si vychutnávejte, jako by bylo to jediné. Žvýkejte pomalu a vnímejte strukturu a chuť jídla.
  6. Ptejte se sami sebe: „Jím proto, že mám hlad, nebo mě ovládají emoce?“
  7. Vnímejte chutě a textury. Při každém soustu se zaměřte na: Chuť (sladké, slané, kyselé, hořké, umami). Texturu (křupavé, měkké, hladké, hrubé). Teplotu (teplé, studené, pokojové).
  8. Buďte vděční – Zkuste si uvědomit cestu jídla od jeho původu až k vám na talíř. Vyjádřete vděčnost za jídlo, které máte – ať už tichým poděkováním, nebo krátkou myšlenkou.

A na závěr pro vás mám 2 tipy:

  • Při jídle používejte malé talíře a porce – pomáhá to zpomalit tempo.
  • Můžete si vést deník všímavého jedení, kde zaznamenáte své pocity, chutě a postřehy.

TIP: A znáte všímavou chůzi

Sponzorováno

Zkoušeli jste se stravovat všímavě? Jaké to mělo dopady na váš život? Budu moc ráda za komentáře pod článkem.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva