Sponzorováno

Lokální anestezie – jak funguje a kdy a jak se používá? 4.53/5 (17)

  • Lokální anestezie je typ anestezie, která umožňuje potlačit pocit bolesti nebo necitlivost v omezené oblasti těla, aniž by člověk ztratil vědomí.
  • Tento druh anestezie se používá při chirurgických zákrocích, diagnostických procedurách a lékařských výkonech, které nevyžadují celkové uspání pacienta (tedy spíše menší zákroky).
  • Princip fungování lokální anestezie spočívá v blokování signálů bolesti v nervových zakončeních v dané oblasti. To se obvykle provádí pomocí lokálních anestetik, jako je například lidokain nebo bupivakain, které se aplikují přímo do tkání nebo okolo nervů v blízkosti místa, kde má být snížena citlivost.
  • Lokální anestezie má méně vedlejších účinků než celková anestezie, ale může navodit dočasný pocit necitlivosti, brnění nebo slabost v místě podání. Je důležité, aby lokální anestezii prováděl kvalifikovaný lékař nebo anesteziolog, který má znalost anatomie a techniky aplikace, aby minimalizoval riziko jakýchkoliv komplikací.

Lokální anestezie zabraňuje bolesti během různých lékařských procedur tím, že blokuje nervům v přenosu signálů bolesti do mozku. Účinky lokálního anestetika jsou krátkodobé, proto je lékaři rádi využívají především k drobným ambulantním zákrokům.

Anesteziolog nebo lékař aplikuje lokální anestetikum pouze na tu část těla, kterou lékařský zákrok zahrnuje. Typicky třeba do oblasti zubu při jeho trhání, nebo do oblasti rány při jejím šití.

Pacienti mohou také současně dostat sedativní léky, které snižují hladinu stresu a podporují jejich klid. Anestezie a sedace společně umožňují lékaři nebo chirurgovi provést zákrok bez bolesti nebo úzkosti pacienta.

V případech, kdy chirurgové potřebují provádět invazivnější nebo dlouhotrvající procedury, anesteziologové obvykle podávají regionální nebo celkovou anestezii.

U zubaře se můžete setkat kromě klasické injekce i s aplikací lokálního anestetika i jako roztoku. Anestetika se dodávají jako roztok v malé skleněné ampulce, na které je uvedena koncentrace účinné látky, složení a doba použitelnosti.

U zubaře se můžete setkat kromě klasické injekce i s aplikací lokálního anestetika i jako roztoku. Anestetika se dodávají jako roztok v malé skleněné ampulce, na které je uvedena koncentrace účinné látky, složení a doba použitelnosti.

 

Kdy se lokální anestezie používá

Lékaři a anesteziologové při rozhodování, zda použít lokální, regionální nebo celkovou anestezii, zváží vždy několik zásadních a důležitých faktorů. Lokální anestezie je obecně vhodná v následujících situacích:

  • Zákrok je menší a nevyžaduje celkovou ani regionální anestezii.
  • Postup je poměrně rychlý a osoba nebude muset zůstat přes noc.
  • Není potřeba uvolňovat svaly nebo být v bezvědomí.

Příklady situací vyžadujících lokální anestezii jsou: zubní chirurgie (trhání zubu, vrtání zubu, čištění kanálků), biopsie a odstranění verruky (bradavic) nebo operace šedého zákalu.

Typy lokální anestezie

Typ a dávka anestezie bude záviset na mnoha faktorech, na věku osoby, hmotnosti, alergií, zdravotního stavu a na místu a cíli zákroku. Lékaři používají k blokování bolesti různé léky, které dokážou dodat ve formě injekce nebo spreje či masti.

Lék působí tak, že působí na určité nervové dráhy, aby zabránil nervům v oblasti aplikace vysílat signály do mozku. Obvykle trvá několik minut, než lék začne účinkovat, a po několika hodinách odezní. Vyšší dávka pak vydrží déle.

Kokain byl prvním anestetikem, ale jeho použití je nyní vzácné. Lidokain je nejběžnějším lokálním anestetikem, ale lékaři a anesteziologové používají různé léky pro různé účely.

Bupivakain je vhodnější pro delší procedury, ale při podávání může být bolestivější než jiné léky. Proto může anesteziolog nejprve použít lidokain a poté později aplikovat bupivakain, pokud je znecitlivění nutné po delší dobu.

Syntetická anestetika mají podobnou strukturu jako kokain, ale zdaleka nemají stejný potenciál pro zneužití.

Vedlejší účinky lokální anestezie

Během podávání anestetika a při jeho vymizení se může objevit mravenčení a bolest a člověk si může všimnout modřin, ale tyto účinky jsou obvykle malé, takřka nepatrné. Jedinec, který měl aplikováno lokální anestetikum, by si měl hlavně dávat pozor, aby se nezranil, když necítí bolest – například kousnutím do tváře po ošetření zubů.

Mezi dočasné vedlejší účinky, které postihují některé lidi, patří:

  • rozmazané vidění, závratě a zvracení
  • bolesti hlavy
  • svalové záškuby
  • pokračující necitlivost, slabost nebo mravenčení

Ty jsou ale spíše vzácné.

Někteří jedinci mohou mít také alergickou reakci a mohou si mít kopřivku, svědění a dýchací potíže. Opět ale spíše vzácně.

Sponzorováno

Navíc se někdy může objevit cyanóza, kdy kůže zmodrá – nebo zešedne u lidí s tmavší pletí – kvůli problémům s cirkulací nebo nedostatečnému okysličení krve. Ale je to také vzácné.

Předávkování lokálním anestetikem může dle studií také vést k záchvatům, které mohou být život ohrožující.

Lokální vs. celková anestezie

Lokální anestezie je tedy vhodná pro osoby podstupující menší chirurgický výkon. Příklady menších chirurgických zákroků, kde je vhodné lokální anestetikum, jsou:

Příklady velkých operací, které by už pravděpodobně vyžadovaly celkovou anestezii, jsou:

Lékaři považují lokální anestezii za bezpečnější než celkovou a jen zřídka způsobuje vážné komplikace.

Výhody lokální anestezie ve srovnání s celkovou anestezií jsou následující:

  • Nezpůsobuje ztrátu vědomí člověka. Ač se to nemusí zdát, je to velká výhoda.
  • Obvykle nevyžaduje žádnou speciální přípravu.
  • Rekonvalescence bude o dost rychlejší než při celkové anestezii.

Pokud však člověk pravděpodobně pocítí nějakou úzkost během procedury v lokální anestezii, může mu lékař doporučit sedativum, které mu pomůže zůstat v klidu.

Je lokální anestezie bezpečná?

Lékaři obecně považují lokální anestezii za velmi bezpečnou. U menších operací je bezpečnější než celková anestezie.

Ve velmi vzácných případech mohou lidé zaznamenat vážné komplikace. Jedním z nich je deprese centrálního nervového systému, kdy se neurologické funkce těla příliš zpomalují, což vede ke snížení srdeční frekvence a frekvence dýchání. Tento stav může vést k zástavě srdce, pokud krev přestane pumpovat do srdce. Ale jak jsme uvedli, je to velice vzácné.

Někteří lidé mohou mít také alergickou reakci, která může vést k kopřivce, otokům a potížím s dýcháním. Závažná alergická reakce je známá jako anafylaxe – ta už vyžaduje okamžitou lékařskou péči.

Další možnou komplikací jsou záchvaty. I když jsou vzácné, jsou pravděpodobnější u malých dětí než u dospělých.

Obecně je lokální anestezie velmi bezpečná, měl by ji však provádět pouze vyškolený odborník.

Příprava na lokální anestezii

Pokud se osoba chystá podstoupit operaci nebo jiný zákrok, který zahrnuje lokální anestetikum, lékař by měl vždy vysvětlit, jak se na to připravit. Pacient by měl informovat lékaře, pokud užívá nějaké léky, zejména léky na ředění krve, jako je aspirin nebo warfarin.

Lékař také může instruovat osobu, aby se několik hodin před operací zdržela jídla. Důležité je také nepít žádný alkohol 24 hodin před podáním anestetika.

Pacient často dostane lokální anestezii v ordinaci lékaře. Krátce poté, co lékař aplikuje lokální anestetikum na příslušnou oblast těla, začne pociťovat necitlivost.

Lékař nebude pokračovat v tomto postupu, pokud osoba necítí znecitlivující účinek. I když pacientům anestetikum zabrání v bolesti během procedury, mohou stále cítit určitý tlak.

V závislosti na typu zákroku a na tom, jak úzkostně se člověk cítí, mu lékař může podat i sedativum. Tento lék pomůže pacientovi cítit se klidně a méně úzkostně.

Lékař často umístí malé zařízení na prst osoby, aby mohl sledovat množství kyslíku v krvi. Ve vzácných případech mohou použít plastovou nosní trubici k poskytnutí více kyslíku.

Jiné aplikace lokální anestezie

Zdravotníci mohou také použít lokální anestezii k diagnostice některých chronických stavů a zmírnění bolesti po operaci.

Studie ukázaly, že lokální anestezie může být pro zvládání bolesti po operaci totální náhrady kolena prospěšnější než opioidy, jako je morfin.

Starší studie z roku 2010 také zjistila, že lokální anestetika zmírnila některé příznaky zánětlivého onemocnění střev u potkanů. Je však nutné provést další výzkum, aby se potvrdilo, zda léky mají tento účinek u lidí.

Souhrn

Lokální anestezie zabraňuje bolesti při drobných (menších) lékařských zákrocích znecitlivěním konkrétní části těla. Člověk však může během procedury stále cítit určitý (jemný) tlak.

Sponzorováno

Každý, kdo aplikuje jakýkoli typ anestezie, musí absolvovat odpovídající školení a mít potřebnou kvalifikaci. Na to je třeba myslet.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva