Obsah článku
- Periodická porucha pohybu končetin (PLMD) je vzácná spánková porucha charakterizovaná periodickými, opakujícími se pohyby nohou a chodidel během spánku.
- V některých případech porucha postihuje i ruce.
- Pokud máte periodické pohyby končetinami ve spánku nebo spíte s někým, kdo má PLMD, můžete tyto pohyby rozpoznat jako krátké svalové záškuby, trhavé pohyby nebo pokrčení nohou nahoru.
- Periodické pohyby končetinami ve spánku mohou snadno narušit spánek a vyskytovat se společně s dalšími poruchami spánku, včetně syndromu neklidných nohou a narkolepsie.
Co jsou to periodické pohyby končetinami ve spánku
Periodická porucha pohybu končetin, označovaná jako PLMD (z anglického Periodic limb movement disorder), je porucha spánku, která postihuje přibližně 4 až 11 % populace. Lidé s PLMD mají během spánku opakované záškuby či křeče dolních končetin. Tyto pohyby jsou známé jako periodické pohyby končetin (PLMS) a dochází k nim každých 5 až 90 sekund po dobu až jedné hodiny. Pohyby narušují spánek člověka – i když se neprobudí – a v důsledku toho způsobují denní ospalost a únavu.
Protože k pohybům dochází během spánku, postižený jedinec si nemusí uvědomit, že má nějakou spánkovou poruchu. Zaznamená možná příznaky, jako je probuzení během noci bez zjevného důvodu nebo pocit nadměrné únavy během dne. O moc více ale ne. V důsledku toho si třeba mohou myslet, že trpí nespavostí. Častější pak je, že si partner, se kterým takový člověk sdílí postel, všimne jeho škubavých pohybů a zmíní se o nich postiženému jedinci. To bývá celkem časté.
Periodická porucha pohybu končetin se může objevit v jakémkoli věku, i když u dětí je to docela vzácný jev. Komorbidní spánková apnoe nebo nějaké neuropsychiatrická porucha zvyšují riziko tohoto stavu u dítěte, stejně jako mít rodiče s RLS (syndrom neklidných nohou). Riziko periodické poruchy pohybu končetin se významně zvyšuje s věkem a až 45 % seniorů vykazuje jeho příznaky. PLMD postihuje stejně obě pohlaví, muže i ženy.
Slovo „periodický“ zde označuje skutečnost, že pohyby se opakují a jsou rytmické a vyskytují se přibližně každých 20-40 sekund. PLMD je také považována za poruchu spánku, protože pohyby často narušují spánek člověka a vedou k denní ospalosti.
Příčiny – co způsobuje periodické pohyby končetinami ve spánku?
Periodické pohyby končetinami ve spánku mohou být primární nebo sekundární poruchou, což znamená, že se buď objeví sama o sobě (primární), nebo je způsobena jiným problémovým zdravotním stavem (sekundární). V případě primární PLMD vědci stále nevědí, co tento stav způsobuje. Dvě potenciální příčiny jsou nedostatek dopaminu nebo špatná komunikace mezi nervy podél míchy.
V případech sekundární PLMD může být stav připsán těmto problémům:
- Diabetes
- Nedostatek železa
- Nadužívání kofeinu
- Poranění míchy nebo nádor
- Urémie
- Jiné poruchy spánku, jako je syndrom neklidných nohou (RLS), narkolepsie, porucha chování při REM spánku nebo spánková apnoe
- Neurologické vývojové poruchy, jako je porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) nebo Willamův syndrom
- Vedlejší účinek některých léků, včetně tricyklických antidepresiv, neuroleptik, léků proti nevolnosti a lithia
- Vysazení sedativních léků, včetně barbiturátů a benzodiazepinů
I když periodické pohyby končetinami ve spánku se mohou vyskytovat společně s jinými spánkovými poruchami, nejčastěji se vyskytuje u RLS – 80 až 90 procent lidí s RLS má také periodické pohyby končetinami ve spánku.
Sponzorováno
PLMD je často zaměňována se syndromem neklidných nohou (RLS), protože oba stavy zahrnují příznaky postihující nohy, ale nejsou stejné a jsou diagnostikovány a léčeny odlišně. Příznaky RLS se objevují, když je člověk stále vzhůru, zatímco PLMS se vyskytuje během spánku. Fyzické pocity jsou také odlišné. Při RLS pociťuje osoba nepříjemné pocity brnění v nohách, doprovázené nekontrolovatelným nutkáním jimi pohybovat, aby pocítil úlevu. Při PLMD dochází k opakovanému škubání nohou nebo záškubů, aniž by to postižený často tušil.
Jak se diagnostikuje PLMD?
Lidé mohou nějakou dobu žít s PLMD bez diagnózy. Nemusí ani zaznamenat žádný dopad na kvalitu spánku. Ve skutečnosti je častější, že jejich partner, se kterým sdílejí postel, pociťuje narušený spánek kvůli nezvyklým pohybům. Lidé obvykle vyhledávají léčbu poté, co si jejich partner všimne příznaků nebo jakmile jiné příznaky – jako je denní ospalost nebo únava – začnou narušovat jejich každodenní fungování a pohodu.
Pokud si myslíte, že vy nebo váš partner, se kterým sdílíte postel, můžete mít periodické pohyby končetinami ve spánku (PLMD), poraďte se se svým lékařem. Lékař vám položí otázky, aby lépe porozuměl vašim problémům se spánkem a určil, zda třeba mohou být způsobeny nějakým jiným problémem, jako je nedostatek železa nebo cukrovka. Také může zkontrolovat vaši osobní a rodinnou anamnézu, jakékoli léky, které užíváte, a vaše současné spánkové a životní návyky. Váš lékař může odebrat vzorek moči nebo krve nebo nařídit další testy, aby vyloučil jiný stav.
Pokud váš partner popisuje vaše pohyby nohou a váš lékař má podezření na PLMD nebo poruchu spánku, může vás poslat ke specialistovi na spánek. Specialista na spánek může objednat studii vašeho nočního spánku, známou jako polysomnogram. Zatímco spíte, vaše dýchání bude monitorováno (aby se vyloučila spánková apnoe), stejně jako budou monitorovány pohyby vašich nohou a dalších životně důležitých funkcí (mozkové vlny, apod.). Pokud se pohyby nohou vyskytují alespoň 15krát za hodinu, můžete obdržet diagnózu PLMD.
Léčba periodických pohybů končetinami ve spánku (PLMD)
Případy sekundární PLMD mohou vymizet, pokud vyřešíte základní problém. Na primární PLMD neexistuje žádný lék, ale léčba může významně zmírnit příznaky a pomoci zlepšit spánek. Léčba periodické poruchy pohybu končetin může zahrnovat kombinaci změn životního stylu a užívání léků v závislosti na závažnosti příznaků.
Změny životního stylu pro léčbu PLMD
Případy mírné až středně těžké PLMD lze léčit změnami v životním stylu ke zlepšení spánku, jako je začlenění více železa do vaší stravy. Váš lékař může doporučit snížit nebo zcela vyloučit příjem kofeinu nebo alkoholu. Může někdy také doporučit techniky zvládání stresu, jako jsou hluboká dechová cvičení, meditace nebo jóga. Pomoci mohou také lepší spánkové návyky, jako je dodržování pravidelných časů spánku a dodržování klidné rutiny před spaním.
Léky
V případech těžké PLMD mohou lékaři předepsat léky, které buď sníží PLMS, nebo pomohou osobě spát. Patří mezi ně mnoho stejných léků předepisovaných pro RLS, včetně benzodiazepinů, melatoninu, dopaminergních látek, gabapentin a agonisté GABA. Zejména klonazepam prokazatelně snižuje celkový počet pohybů nohou.
Sponzorováno
Při správné léčbě jsou příznaky periodické poruchy hybnosti končetin zvládnutelné. Pokud máte problémy se spánkem, poraďte se se svým lékařem.
A dále si o spánku přečtěte
- 12 lifehacků pro lepší spánek
- Meditace pro dobrý spánek – jak na to?
- TOP 14 tipů, jak zajistit kvalitní spánek
Studie a zdroje článku
- Periodic Limb Movement Disorder Autoři: Valentina Joseph; Shivaraj Nagalli.
- Zdroj obrázku: AndreyPopov / depositphotos.com
- Periodic limb movements during sleep: a narrative review Autoři: Panagis Drakatos, Michelle Olaithe
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Kvalitní spánek a nespavost
Přečtěte si také naše další články