Obsah článku
- Myringotomie je chirurgický zákrok, při kterém se vytvoří malý řez nebo otvor v bubínku (také nazývaném myringa), který odděluje vnější ucho od středního ucha. Tento zákrok se obvykle provádí za účelem odtoku tekutiny z ucha, snížení tlaku v uchu a léčby různých stavů, jako je akutní hnisavé záněty středního ucha (akutní otitis media) nebo opakované otitis media s výpotkem.
- Myringotomie může být doplněna instalací trubice, která se nazývá myringotomická trubice nebo T-tuba, do vytvořeného otvoru v bubínku. Tato trubice slouží k udržení průchodnosti ucha a zajištění odtoku tekutiny z prostoru středního ucha. Myringotomie s instalací trubice se často provádí u dětí s opakovanými problémy s ušními infekcemi.
- Tento zákrok se obvykle provádí ambulantně a může být prováděn buď pod lokální nebo obecnou anestézií. Po zákroku je důležité dodržovat pokyny lékaře ohledně péče o ucho, aby se minimalizovalo riziko infekce a urychlilo hojení.
Myringotomie je běžný typ operace uší. Během procedury je do řezu v bubínku umístěna malá trubička, aby se zabránilo opakovanému nahromadění vzduchu a tekutiny ve středním uchu.
Operace se nejčastěji provádí u dětí, obvykle mladších pěti let, ale někdy tento zákrok podstupují i starší děti a dospělí. Tato operace je dočasným řešením, protože ušní trubice nakonec vypadnou, ale lze ji v případě potřeby opakovat. Zákrok provádí otolaryngolog, známý také jako lékař se specializací na ušní, nosní a krční (tj. ORL lékař).
Alergie, opakované infekce, velké adenoidy, to vše může zabránit Eustachově trubici v pronikání vzduchu z nosohltanu do středního ucha. Při zablokování bude vzduch ve středním uchu absorbován membránou. To způsobí, že se ve středním uchu objeví podtlak, který nakonec nasaje tekutinu k vyplnění dutiny. To narušuje sluch.
Účel operace:
- Účelem chirurgického řezu je odstranění tekutiny ze středního ucha.
- Poté ho trubice ponechá otevřené, aby se zabránilo dalšímu ucpání.
Operace může být provedena na obou uších, pokud je to nutné, nebo pouze na jednom, pokud je problém přítomen pouze na jedné straně. To určí lékař.
Naprostá většina výkonů se provádí v nemocnici v celkové anestezii a laserová metoda myringotomické operace může být provedena v ordinaci lékaře s léky na znecitlivění uší.
Je důležité správně připravit děti na operaci. I když různé děti mohou být připraveny na různé informace na základě svého věku a úrovně vyspělosti, je důležité, aby dítě vědělo, že podstupuje operaci, ještě před příjezdem do nemocnice. Stojí za to věnovat čas tomu, abyste se před zákrokem ujistili, že obavy a strachy vašeho dítěte byly vyřešeny.
Kdy je nutná myringotomie?
Nejčastějším důvodem myringotomie je zánět středního ucha s výpotkem (tzv. OME), což je akumulace tekutiny ve středním uchu po dobu delší než tři měsíce.
Tekutina se hromadí za ušním bubínkem, kde může být hodně hustá (něco jako „lepidlo v uchu“). To pak může narušit sluch a v některých případech to může ovlivnit vývoj řeči u dětí, zvláště pokud je problém přítomen v obou uších.
Důvody pro operaci zavedení ušní trubice
- Infekce ucha, která se nelepší antibiotiky
- Tekutina ve středním uchu, která způsobuje ztrátu sluchu nebo zpoždění řeči
- Repetitivní akutní zánět středního ucha (tři epizody za šest měsíců nebo čtyři za 12 měsíců), který se nezlepšuje probíhající antibiotickou terapií a zhoršuje řeč, sluch nebo obojí
- Barotrauma: Poškození způsobené změnami tlaku, jako je potápění nebo létání
- Vrozená vada ucha (rozštěp patra nebo Downův syndrom atd.)
Dospělí a myringotomie
Opakované ušní infekce nejsou obecně u dospělých běžné kvůli struktuře zvukovodu, jak roste.
Sponzorováno
Barotrauma je u dospělých nejčastějším důvodem myringotomie. Barotrauma uší může nastat v důsledku výrazného rozdílu mezi tlakem uvnitř ucha (za bubínkem) a vně ucha.
K velkým rozdílům v tlaku může dojít při:
- Změně nadmořské výšky, jako je jízda ve výtahu ve vysoké budově nebo třeba při létání
- Potápění
Myringotomie může být provedena jako dočasné opatření u dospělých, s řezem v ušním bubínku, který se uzavře po uvolnění tlaku. Trubička může nebo nemusí být umístěna v závislosti na konkrétním důvodu operace.
Myringotomie – informace o operaci
Tento postup obvykle trvá 15 minut až 1 hodinu, ale v nemocnici strávíte více času kvůli přípravě a anestezii.
Když se to provádí v nemocnici, obvykle se pro myringotomii používá celková anestezie. Po podání anestezie se ucho připraví roztokem, který minimalizuje možnost infekce.
Jakmile je ucho připraveno, chirurg použije buď laser, nebo ostrý nástroj k vytvoření malého řezu v ušním bubínku. Pokud se operace provádí kvůli nahromadění tekutiny ve středním uchu, může být na ušní bubínek aplikováno jemné odsávání, aby se tekutina odstranila.
Poté se do řezu zavede tympanotomická trubice – řez by se jinak bez trubice zahojil a uzavřela. Po operaci ucho pak může být ošetřeno bavlnou nebo gázou. V tomto okamžiku může být operace dokončena nebo i druhé ucho bude ošetřeno stejným postupem (rozhodně lékař).
Jakmile je operace dokončena, anestezie se přeruší. Pacient (vy nebo dítě) bude převezen do zotavovací místnosti, kde bude pečlivě sledován, zatímco anestezie zcela odezní.
Rizika myringotomie
Kromě obecných rizik operace a rizik anestezie má myringotomie svá rizika.
- Trvalá díra v ušním bubínku, která se časem neuzavírá a může vyžadovat tympanoplastiku k podpoře hojení
- Skleróza (ztvrdnutí/ztluštění) ušního bubínku, která může způsobit ztrátu sluchu
- Zjizvení ušního bubínku lze zaznamenat při vyšetření ucha, ale nemusí ovlivnit funkci bubínku
- Chirurgické poranění vnějšího ucha nebo zvukovodu
- Potřeba opakovaného postupu v budoucnu
- Infekce
- Chronická drenáž
Rizika jsou obecně spíše malá, jde o klasickou a často prováděnou operaci.
Regenerace a zotavení z myringotomie
Po dokončení operace budete převezeni do zotavovací místnosti, kde budete pozorováni, dokud anestezie odezní. Jakmile budete vzhůru a bdělí, vaše rekonvalescence může pokračovat doma, pokud nemáte pooperační komplikace.
Odpadá zde péče o řez, protože operace se provádí přímo na bubínku.
Pokud byla operace provedena pro serózní zánět středního ucha, je tekutina odstraněna a před zavedením trubičky zcela odstraněna a poté již nedojde k žádnému výtoku. Pokud máte odtok tekutiny, který vypadá jako hnis, znamená to, že se u vás vyvinula infekce.
Měli byste si hlavně ucho chránit před vodou, která se může hadičkou dostat dovnitř ucha. To je důležité. Váš chirurg může doporučit, abyste používali špunty do uší při sprchování, plavání nebo jakékoli činnosti, při které hrozí vniknutí vody do ucha. U dětí pak děti nějakou dobu nekoupat, jen sprchovat a vyhýbat se uším a hlavě s proudem vody.
Po zavedení ušních trubiček by se problém neměl opakovat. Trubička na svém místě udržuje tlak ve středním uchu rovný atmosférickému tlaku. To povede ke snížení bolesti a zlepšení schopnosti slyšet. U malých dětí operace dle studií pomáhá zlepšit řeč.
Sponzorováno
Máte zkušenosti s myringotomií. Podělte se s námi v komentářích. Budeme rádi my, i naši čtenáři.
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku ve článku: Sakurra / depositphotos.com
- When and how to do a myringotomy - a practical guide Autoři: Lynette Cole, Tim Nuttall
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Operace, Uši - zdraví a jejich problémy
Přečtěte si také naše další články