Sponzorováno

Autofobie (monofobie – strach z vlastní osoby – příznaky, příčiny a léčba 4.5/5 (8)

  • Autofobie, také známá jako monofobie, je psychologická porucha charakterizovaná intenzivním strachem ze samoty nebo z pocitu opuštěnosti.
  • Lidé trpící autofobií se bojí být sami, a to jak fyzicky (například v prázdném domě), tak emocionálně (pocit, že je nikdo nepodporuje nebo nemiluje).

Autofobie (monofobie - strach z vlastní osoby - příznaky, příčiny a léčbaAutofobie je strach z toho být sám nebo z osamělosti. Být sám může u lidí s tímto stavem vést k vážné úzkosti. Autofobii lze zvládnout kombinací léčby, jako je kognitivně-behaviorální terapie, expoziční terapie a i s pomocí léků.

Lidé s autofobií tedy cítí, že potřebují jinou osobu nebo jiné lidi kolem, aby se cítili bezpečně.

I když člověk s autofobií ví, že je fyzicky v bezpečí, může žít ve strachu z těchto elementů:

  • zloději
  • cizinci
  • že není milovaný
  • že je z nějakého důvodu nežádoucí
  • že se náhle něco stane s jeho zdravím – že bude mít nějaký zdravotní problém o samotě
  • že může slyšet nějaké neočekávané nebo nevysvětlitelné zvuky, když bude sám

Autofobie je iracionální úzkost, která se vyvíjí, když se člověk bojí, že může skončit sám. I když nemusí existovat skutečná hrozba, že bude sám, osoba stále nebude schopna ovládat své příznaky.

Osoba může být neschopná normálně fungovat, dokud je sama. Když je takový člověk sám, může cítit zoufalou potřebu ukončit svou samotu, jakmile to bude možné.

Příznaky autofobie

  • Intenzivní úzkost nebo panika při představě, že budou sami.
  • Stálá potřeba být obklopen ostatními lidmi.
  • Pocit bezmoci nebo neklidu, když jsou o samotě.
  • Fyzické projevy úzkosti, například:
    • Bušení srdce
    • Pocení
    • Třes
    • Závratě nebo nevolnost
  • Vyhýbání se situacím, které by mohly vést k samotě.

Příčina – co způsobuje autofobii?

Stejně jako u mnoha fobií, nejsou přesné příčiny autofobie dobře známy. Některé možné příčiny jsou tyto:

  • člověk byl sám během nějaké traumatické události
  • pocit opuštění v dětství v důsledku zkušenosti, jako je rozvod rodičů nebo úmrtí v rodině
  • jiné zkušenosti protivenství v dětství
  • člověk má rodiče nebo sourozence se stejnou nebo jinou fobií

Autofobie může být také příznakem různých poruch, jako je úzkost nebo dokonce poruchy osobnosti, jako je hraniční porucha osobnosti nebo závislá porucha osobnosti.

Jak se autofobie diagnostikuje?

Autofobie je fobie nebo porucha založená na strachu. Pokud máte podezření, že máte autofobii, měli byste si promluvit s lékařem, s odborníkem. Může vás následně poslat ke specialistovi.

Specialista provede psychologické vyšetření. Udělá vaši anamnézu, aby zjistil, zda třeba nějaký fyzický problém neovlivňuje vaše psychické zdraví. Poté provede psychologické vyšetření. To znamená obecně kladení mnoha otázek o vašich každodenních činnostech a pocitech.

Autofobie je považována za situační fobii. To znamená, že situace o samotě nebo osamělosti způsobuje extrémní úzkost. Aby vám byla diagnostikována autofobie, váš strach být sám vám musí způsobovat tolik úzkosti, že zasahuje do vaší každodenní rutiny.

Sponzorováno

V některých případech mají lidé více než jednu fobii najednou. Je možné, že máte co do činění s více než jednou fobií, což pak může být pro vaši autofobii ještě obtížnější. Jednoduše si promluvte se svým lékařem o všech dalších obavách, které v tomto směru máte.

Možnosti léčby

Autofobie je léčitelná, pokud je poskytnuta správná pomoc. Mezi nejběžnější způsoby léčby patří:

  1. Psychoterapie: Kognitivně-behaviorální terapie (CBT) pomáhá identifikovat a měnit negativní myšlenky spojené se samotou.
  2. Podpora blízkých: Sdílení obav a pocitů s přáteli nebo rodinou může snížit pocity osamělosti.
  3. Relaxace a mindfulness: Techniky jako meditace, hluboké dýchání nebo jóga mohou pomoci zvládat úzkost.
  4. Léky: V některých případech mohou být předepsány léky, například anxiolytika nebo antidepresiva.

Lidé se specifickými fobiemi, jako je autofobie, jsou často léčeni psychoterapií. Nejběžnějšími typy jsou expoziční terapie a kognitivně behaviorální terapie (CBT).

Expoziční terapie

Expoziční terapie léčí vyhýbavé chování, které se vyvinulo v průběhu času. Cílem je, aby tato léčba zlepšila kvalitu vašeho života, aby vaše fobie již neomezovaly to, co jste schopni ve svém každodenním životě dělat.

Váš lékař vás znovu a znovu vystaví zdroji vaší fobie. Nejprve to udělají v kontrolovaném prostředí, kde se cítíte bezpečně, a nakonec se přesunou do skutečné situace.

V případě autofobie s vámi váš terapeut bude pracovat na zvýšení vaší tolerance k ponechání o samotě po delší dobu. Mohlo by to začít tak, že vyjdete z ordinace lékaře a na krátkou dobu budete stát několik metrů od něj. Vzdálenost a čas lze prodlužovat, jak budete každý den postupovat a zlepšovat se.

Kognitivně behaviorální terapie

U kognitivně behaviorální terapie vás lékař vystaví vaší fobii. Využije také další techniky, které vám pomohou naučit se konstruktivnějším způsobem čelit samotě a vyrovnat se s ní. Prozkoumá váš vzorec myšlení ohledně vaší fobie.

Kognitivně behaviorální terapie vám může dát pocit důvěry, když čelíte své autofobii.

Léky

Ve většině případů je v léčbě autofobie úspěšná pouze psychoterapie. Ale i léky mohou být někdy užitečné při pomoci zmírnit symptomy člověka, aby se mohl zotavit pomocí psychoterapie.

Lékař může předepsat léky na začátku vaší léčby. Může vám také dát pokyn, abyste je používali ve specifických nebo málo častých krátkodobých situacích.

Některé běžně používané léky pro lidi s autofobií jsou:

  • Beta blokátory. Tyto léky blokují stimulaci způsobenou adrenalinem v těle.
  • Sedativa. Benzodiazepinová sedativa vám mohou pomoci uvolnit se tím, že minimalizují množství úzkosti, kterou pociťujete. Tyto léky by měly být používány opatrně, protože mohou být návykové. To platí zejména u lidí s anamnézou závislosti na drogách nebo alkoholu.
  • Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI). Tyto antidepresiva jsou předepisovány pro fobie a úzkostné poruchy.

Závěr

Sponzorováno

Pokud máte podezření, že vy nebo někdo jiný trpí autofobií, je důležité vyhledat odbornou pomoc. Psycholog nebo psychiatr může poskytnout správnou diagnózu a léčbu.

Studie a zdroje článku

  • Specific Phobia Autoři: Chandan K. Samra; Tyler J. Torrico; Sara Abdijadid
  • Zdroj obrázku: ZaraMuzafarova / depositphotos.com

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva