Obsah článku
- Nesestouplé varle, známé také jako kryptorchismus, je stav, při kterém se jedno nebo obě varlata nedostanou do normální polohy v šourku, což je vakovitá struktura umístěná pod penisem u mužů (pytlík).
- Během embryonálního vývoje se varlata obvykle tvoří v břišní dutině a postupně migrují dolů do šourku. U některých jedinců se však tento pohyb nedokončí, a varlata zůstanou buď zcela nebo částečně umístěna mimo šourek.
- Nesestouplé varle může být přítomno u novorozenců nebo se může objevit později v dětství. Pokud není kryptorchismus vyřešen včas, může to mít negativní dopady na plodnost a zvýšit riziko vzniku maligních nádorů varlete. Proto je důležité tuto podmínku sledovat a případně léčit. Léčba může zahrnovat hormonální terapii, chirurgický zákrok nebo kombinaci obou metod.
Již během těhotenství se u plodu mužského pohlaví vyvíjejí varlata v jeho břišní dutině. Ve většině případů varlata sestupují do šourku ještě před narozením. Varlata, která nesestupují (nazývaná nesestouplá varlata), mohou vyžadovat chirurgický zákrok.
Nesestouplé varle (kryptorchismus)
Varlata se vyvíjejí v břiše, zatímco dítě s mužským pohlavím je stále v děloze. Před narozením varlata obvykle klesají z vnitřku břicha dolů do šourku. Šourek je „pytlík“ – kůže visící pod penisem, kde jsou umístěna varlata.
Nesestouplá varlata neklesají do šourku před narozením tak, jak mají – nebo v prvních měsících života. Stav se také nazývá kryptorchismus.
Jak časté jsou nesestouplé varlata?
Asi 3 % dětí se rodí s nesestouplými varlaty, avšak tento stav je mnohem častější u předčasně narozených dětí (až 30 %). Asi u poloviny dětí narozených s nesestoupnutými varlaty sestoupí varlata sama během několika měsíců života.
Co jsou retraktilní varlata?
V některých případech je absence varlat v šourku výsledkem svalového reflexu. Tento stav se nazývá retraktilní varlata. Reflex vytáhne varlata z šourku a vrátí se zpět do těla, když je mu zima nebo se bojí. Reflex je dočasný a obvykle odezní v pubertě.
Retraktilní varlata přirozeně sestupují zpět do šourku. Lékař vašeho dítěte může obvykle navést zatahovací varlata zpět do šourku během fyzického vyšetření. Retraktilní varlata obecně nevyžadují chirurgický zákrok nebo jinou léčbu.
Retraktilní varle – nelze považovat za pravý kryptorchismus. Jedná se tedy o občasnou migraci varlete v důsledku zvýšené aktivity kremasterového reflexu. Jemnou manipulací je možné varle stáhnout zpět do skrota.
Příčiny – co způsobuje nesestouplá varlata?
Není úplně jasný důvod, proč se některá miminka rodí s nesestouplými varlaty. V některých případech mohou hormony interferovat s vývojem varlat.
Tento stav je častější u předčasně narozených dětí, které neměly před narozením celých devět měsíců na vývoj. Neexistují žádné důkazy o tom, že cokoli, co matka dělá během těhotenství, způsobuje, že dítě má nesestouplá varlata.
Sponzorováno
Příznaky – jaké jsou příznaky nesestouplých varlat?
Většina kojenců a dětí s tímto onemocněním nemá žádné příznaky. Jediným znakem je, že šourek (tj. pytlík) je prázdný.
Jaké jsou komplikace u nesestouplých varlat?
Poté, co chlapec projde pubertou, začnou varlata produkovat spermie. Aby se vytvořily zdravé spermie, varlata musí být o dva až tři stupně chladnější, než je teplota jádra těla. To je důvod, proč varlata „visí“ pod tělem, uvnitř šourku.
Pokud varlata neklesnou do šourku, nemusí fungovat normálně a produkovat zdravé spermie. To může později v životě vést k neplodnosti.
Muži narození s nesestouplými varlaty mají také vyšší riziko rakoviny varlat v dospělosti. Pokud jsou varlata v břiše a ne dole v šourku, může to ztížit diagnostiku a léčbu.
Diagnostika – jak se diagnostikují nesestouplá varlata?
Lékař vašeho dítěte by měl fyzicky vyšetřit varlata vašeho dítěte při každé kontrole. Pokud jsou varlata „nehmatná“ (to znamená, že je lékař nemůže nahmatat), mohou být nesestouplá.
Lékař může doporučit návštěvu dětského urologa. Urolog může doporučit ultrazvukové vyšetření, často však není nutné.
Léčba – jak se léčí nesestouplá varlata?
Pokud varlata vašeho dítěte neklesnou do šourku do šesti měsíců věku, promluvte si s jeho lékařem o léčbě. Dětský urolog je specialista, který léčí nesestouplá varlata.
Možnosti léčby nesestouplých varlat obecně jsou:
- Hormonální terapie: Ve vzácných případech – zvláště když jsou varlata blízko šourku – může lékař doporučit hormonální léčbu. Pak lékař podává dítěti sérii injekcí hCG (lidský choriový gonadotropin). Hormony povzbuzují varlata k poklesu do šourku.
- Chirurgické řešení: Chirurgie je nejběžnější a nejúčinnější léčbou nesestouplých varlat. Postup pro přesun varlat dolů do šourku se nazývá orchiopexie. Obvykle je nejlepší, aby vaše dítě podstoupilo operaci mezi šesti měsíci věku a jedním rokem.
Výhled / Prognóza – Jaká je prognóza pacientů u nesestouplých varlat?
Operace k fixaci nesestouplých varlat je asi 98% účinná. Ve většině případů se varlata vyvinou normálně v šourku. Produkují později v životě zdravé spermie.
Sponzorováno
Chlapci, kteří měli nesestouplá varlata, mají nadále mírně vyšší riziko rakoviny varlat. Od dospívání by měli provádět každoměsíční samovyšetření varlat a chodit na rutinní kontroly ke svému lékaři.
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku ve článku: vaniramv / depositphotos.com
- Cryptorchidism Autoři: Stephen W. Leslie; Hussain Sajjad; Carlos A. Villanueva
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Intimní problémy
Přečtěte si také naše další články