Sponzorováno

Mužská sterilizace – vazektomie – co je to? A je bezpečná? 4.67/5 (6)

  • Vazektomie je chirurgický zákrok, který slouží k trvalé sterilizaci muže. Jedná se o operaci, během níž jsou přerušeny nebo zablokovány dvě vazové cesty (deferenty), které přenášejí spermie z varlat do semenných váčků. Tím dochází k zamezení splývání spermií s ejakulátem a následnému oplodnění vajíčka.
  • Princip vazektomie spočívá v tom, že se provádí chirurgický zákrok, během kterého jsou vazy spojující varlata s močovou trubicí přerušeny nebo zablokovány. To způsobuje, že spermie nemohou být přítomny ve spermatu, které je ejakulováno během ejakulace. Oplodnění vajíčka tedy není možné.
  • Vazektomie je obvykle považována za trvalý způsob antikoncepce. Je důležité si být vědom toho, že i po vazektomii je třeba používat jiné metody antikoncepce alespoň po dobu několika týdnů nebo měsíců, než je potvrzeno, že ve spermatu nejsou žádné spermie.
  • Vazektomie není vhodná pro muže, kteří by chtěli zachovat možnost oplodnění v budoucnosti. Je tedy důležité pečlivě zvážit trvalou povahu tohoto zákroku a diskutovat o něm s odborným lékařem.

Sterilizace je v současné době jedinou metodou mužské antikoncepce. Sterilizace se dá samozřejmě provést také u žen. V tomto článku se však zaměříme na sterilizaci mužů.

Vazektomie

Chirurgický zákrok není nijak složitý, trvá přibližně dvacet minut a provádí se většinou pouze v lokální anestezii. Pacient odchází ihned po zákroku domů. Sterilizace, někdy také nazývaná vazektomie, spočívá v přerušení chámovodů, kterými se dostávají spermie z nadvarlat do pohlavního údu.

Vazektomie - ilustrace

Vazektomie – ilustrace

 

Pomocí malého řezu na kůži nebo mikroskopického otvoru v případě nejmodernější metody bez použití skalpelu chirurg vyndá tenoučký kanálek chámovodu, ze kterého část odstraní nebo chámovod podváže. Konce chámovodu se spojí chirurgickým elektrickým proudem a kůže se sešije vstřebatelnými stehy.

Zdravotní pooperační rizika jsou téměř nulová. V minimálním procentu případů se mohou objevit otoky nebo krevní podlitiny v operovaném místě. Doporučuje se dodržovat po dobu minimálně dvou dnů klidový režim bez větší tělesné námahy. Sexuální abstinence se doporučuje na dobu jednoho až dvou týdnů.

V České republice se provádí asi u 1000 mužů ročně. Už není potřeba obtížné úřední vyřízení, resp. povolení zákroku. Ohledně antikoncepce se často muži raději spoléhají na ženy nebo sáhnou po kondomu. Jejich plodnost je totiž pro mnohé z nich psychickou oporou a důkazem sexuální potence. Přitom ve světě je sterilizace mužů poměrně častou a oblíbenou metodou antikoncepce. Využívají ji nejvíce v Holandsku, Velké Británii nebo ve Spojených státech.

Sponzorováno

Vasektomii, tedy podvázání chámovodů z antikoncepčních důvodů, v ČR podstoupilo dosud asi 7000 mužů. V současné době jich je podle androloga Lukáše Bittnera asi tisícovka ročně a poptávka za pět let vzrostla téměř pětinásobně. Nezákonná přestala být tato operace teprve před 11 lety.

Sterilizace zdravého muže z antikoncepčních důvodů byla podle zákona od 70. let minulého století nelegální a bez příslušného povolení naplňovala podstatu trestného činu. Zájemci museli předstoupit před sterilizační komisi, která projednávala pouze žádosti ženatých mužů a ve většině případů operaci nepovolila.

Obavy nejsou na místě

Veškeré obavy ze sterilizace jsou přitom zcela zbytečné. Ta totiž nemá žádný vliv na sexuální apetit, erekci ani orgasmus. Ejakulační tekutina obsahuje pouze sekrety z prostaty a semenných váčků. Spermie se i nadále tvoří v nadvarlatech. Protože se však nemají jak dostat dál, tělo je vstřebá. Po čase se množství produkovaných spermií sníží. Navíc sterilizace mužů je mnohem jednodušším zákrokem než sterilizace žen. Neplodnost však nenastane ihned po zákroku. Dostaví se zhruba po deseti až dvanácti ejakulacích, kdy se tělo zbaví všech spermií.

Rozhodnutí o sterilizaci nesmí muži nikterak uspěchat. Účinek zákroku je totiž téměř stoprocentní a plodnost se už po provedení zákroku nevrátí (záleží na typu zákroku). Sterilizace je vhodným řešením pro muže, kteří mají například špatné spermie a nemohou zplodit zdravé dítě. Taktéž pár, který už děti má a v budoucnu si další již nepřeje, sterilizaci muže ocení. Žena tak nebude odkázána na mnoholeté užívání antikoncepce.

Obnovení přerušených chámovodů je z lékařského hlediska možné, avšak jde o složitější zákrok a výsledek je dost nejistý. Procento úspěšnosti takovéto operace, nazývající se vasovasotomie, je tím nižší, čím delší doba uplynula od přerušení chámovodů. V případě, že se nepodaří obnovit průchodnost chámovodů, může chirurg přistoupit k metodě, při které se vytvoří speciální vývod přímo z nadvarlat. Účinek obnovení plodnosti nenastává stejně jako u sterilizace okamžitě. Někdy se může dostavit až po roce a půl od zákroku.

Poslední novinkou v oblasti mužské metody antikoncepce je tzv. dočasná vazektomie (IDV – Intra Vas Device). Při této metodě se chámovody pouze zaplní ucpávkami. V případě, že se muž rozhodne využít své plodnosti, chámovody se jednoduše uvolní. Ucpávky nemají podle lékařů vliv na tvorbu ani kvalitu tvořených spermií. Muži se tak nemusí obávat žádných zdravotních komplikací.

Sponzorováno

A co vy? Jak se na vazektomii díváte vy? Budu rád za komentáře.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva