Sponzorováno

Brachyterapie – co je to jak funguje a kdy se používá? 4.65/5 (23)

  • Brachyterapie je léčebná metoda v oblasti radioterapie, která spočívá v umístění zdroje ionizujícího záření přímo do nebo vedle postižené oblasti těla. Tato metoda je často využívána k léčbě nádorových onemocnění, zejména v oblasti rakoviny prostaty a některých dalších typů nádorů.
  • Princip brachyterapie spočívá v dodávání vysokých dávek radiace přímo na místo nádoru, což umožňuje minimalizaci ozařování okolních zdravých tkání. Zdroje ionizujícího záření jsou umístěny buď permanentně (tzv. permanentní brachyterapie) nebo dočasně (tzv. dočasná brachyterapie) uvnitř nebo vedle postižené oblasti.

Brachyterapie je léčebná metoda v onkologii, která spočívá v umístění malých radioaktivních zdrojů přímo do nebo vedle postižené oblasti těla. Tato metoda se často používá při léčbě některých typů rakoviny, zejména prostaty, děložního hrdla, prsu nebo některých nádorů hlavy a krku.

Brachyterapie je léčebná metoda v onkologii, která spočívá v umístění malých radioaktivních zdrojů přímo do nebo vedle postižené oblasti těla. Tato metoda se často používá při léčbě některých typů rakoviny, zejména prostaty, děložního hrdla, prsu nebo některých nádorů hlavy a krku.

Brachyterapie je druh radiační terapie používané k léčbě rakoviny. Při proceduře se umístí do pacienta radioaktivní zdroje, které zabíjejí rakovinné buňky a zmenšují nádory. To umožňuje lékaři použít vyšší celkovou dávku záření k léčbě menší oblasti a vyhnout se přenosu záření do některých okolních orgánů.

Váš lékař vám přesně řekne, jak se připravit. Váš lékař může k plánování vaší terapie použít počítačový program.

Co je brachyterapie a jak se používá?

Brachyterapie, nazývaná také interní radiační terapie, umísťuje radioaktivní materiál přímo dovnitř těla nebo vedle nádoru. Využívá vyšší celkovou dávku záření k léčbě menší oblasti než externí radiační terapie, která směruje vysokoenergetické rentgenové paprsky na nádor z vnějšku těla.

Brachyterapie léčí rakovinu v celém těle, často v těchto místech:

Brachyterapie - ilustrace

Brachyterapie – ilustrace

 

Brachyterapie se u dětí používá jen zřídka.

Brachyterapie má výhodu v použití vysoce lokalizované dávky záření. To znamená, že do okolní tkáně se dostane méně záření. To významně snižuje riziko radiací vyvolaných druhých malignit, což je vážný problém právě u dětí. Léčba se nejčastěji používá u vzácných dětských nádorových onemocnění (třeba rabdomyosarkom).

Brachyterapie může být dočasná nebo trvalá. Promluvte si se svým onkologem o specifikách vaší léčby.

Dočasná brachyterapie umístí radioaktivní materiál do katétru na určitou dobu a poté jej odstraní. Radioaktivní zdroje jsou tedy do postižené oblasti dočasně vloženy a následně odstraněny. Podává se při nízké dávce (LDR), což znamená nižší intenzitu po delší dobu, nebo při vysoké dávce (HDR), což znamená vyšší intenzitu po kratší dobu.

Trvalá brachyterapie se také nazývá implantace semen. Do nádoru nebo do jeho blízkosti trvale vkládá radioaktivní semena (o velikosti zrnka rýže). Po několika měsících semena ztrácejí radioaktivitu. Někdy mohou aktivní semena spustit detektory záření na bezpečnostních kontrolních bodech. Možná budete potřebovat lékařskou zprávu, abyste vysvětlili svou situaci bezpečnostnímu personálu. Neaktivní semena jsou neškodná a zřídka spouštějí detektory kovů.

Kdo se může brachyterapií léčit?

Brachyterapie vyžaduje léčebný tým. Tento tým zahrnuje radiačního onkologa, lékařského fyzika, dozimetra, radiačního terapeuta, zdravotní sestru a někdy i chirurga a/nebo anesteziologa. Radiační onkolog je vysoce vyškolený lékař, který se specializuje na léčbu rakoviny radioterapií. Radiační onkolog pacienta zhodnotí, určí léčbu a určí vhodnou terapii a dávku záření. V některých případech pomůže chirurg umístěním léčebných zařízení do pacienta a anesteziolog může pomoci zajistit, aby se pacient cítil pohodlně. Lékařský fyzik, dozimetrista a radiační onkolog určují, jak záření dodat a kolik pacient snese. Fyzik a dozimetrista pak provedou podrobné výpočty léčby. Radiační terapeut, speciálně vyškolený technolog, může pomoci poskytnout léčbu. Sestra poskytuje informace o možných nežádoucích účincích. Sestra také pomáhá řídit péči o léčebné katétry. Radiační onkolog získá souhlas od pacienta a poskytne podrobnosti o léčbě, jejích přínosech a potenciálních toxicitách.

Jaké vybavení se používá?

Typ použitého radioaktivního materiálu (jód, palladium, cesium nebo iridium) závisí na typu ošetření. U všech typů je zdroj záření zapouzdřen. To znamená, že je uzavřena v neradioaktivní kovové kapsli často označované jako „semena“. To pomáhá zabránit přesunu materiálu do jiných částí těla pacienta.

Permanentní implantáty vkládají radioaktivní semena přímo do nádoru pomocí speciálního aplikačního zařízení. To se obvykle provádí pomocí ultrazvuku a/nebo rentgenového zobrazení, aby bylo zajištěno přesné umístění.

Sponzorováno

Dočasné implantáty využívají jehly, katétry nebo speciální aplikátory. Po potvrzení přesné polohy se vloží zdroje záření. Toto se nazývá „afterloading“. Radiační onkolog může materiál vkládat a vyjímat ručně po umístění aplikačního zařízení. Nebo může onkolog k vložení materiálu použít počítačově řízený vzdálený afterloadingový stroj. Lékařské zobrazování pomáhá umístit materiál k léčbě nádoru nejúčinnějším způsobem. Počítač vypočítá polohu zdroje a dobu potřebnou k dodání požadované dávky záření.

Kdo obsluhuje zařízení?

Radiační onkolog vytváří celkový plán léčby. Léčbu potvrdí a schválí lékařský fyzik a radiační onkolog. Nastavení je ověřeno radiačním terapeutem, lékařským fyzikem a radiačním onkologem. Zařízení obsluhuje radiační terapeut.

Jak se postup provádí?

Trvalá brachyterapie

Permanentní brachyterapie zavádí do nádoru jehly předem naplněné radioaktivními semeny. Lékař vyjme jehlu a nechá semena na místě. Semena lze také implantovat pomocí zařízení, které je zavádí jednotlivě v pravidelných intervalech. Postup může používat lékařské zobrazování, které pomáhá umístit semena. Lékař může později provést další zobrazovací testy, aby ověřil umístění semen.

Dočasná brachyterapie

Dočasná brachyterapie umístí aplikační zařízení, jako je katétr, jehla nebo aplikátor, do nádoru nebo do jeho blízkosti. Lékařské zobrazování pomáhá lokalizovat zdroje záření. Lékař může vložit zaváděcí zařízení do tělesné dutiny, jako je vagína nebo děloha (intrakavitární). Nebo může lékař zavést aplikátor (jehlu nebo katétr) do tělesných tkání (intersticiální). Lékař může umístit aplikátor na povrch kůže k léčbě kožních malignit.

Ošetření s vysokým dávkovým příkonem (HDR) dodává záření po dobu 10 až 20 minut na jedno sezení. Léčba nízkou dávkou (LDR) dodává záření po dobu 20 až 50 hodin. Léčba pulzní dávkou (PDR) dodává záření v periodických pulzech.

Léčba HDR je obvykle ambulantní. Někteří pacienti jsou však přijati do nemocnice na jeden až dva dny, aby podstoupili několik ošetření HDR pomocí stejného aplikátoru. Léčba HDR dodává specifikovanou dávku záření do nádoru v krátké dávce pomocí vzdáleného afterloadingového stroje. Stroj uchovává silný zdroj radioaktivních izotopů (Iridium-192) a chrání personál před zbytečným ozářením. HDR ošetření trvá asi 10 až 20 minut. Celý postup (včetně umístění aplikačního zařízení) může trvat až několik hodin. Toto může být opakováno několikrát za den, než je aplikační zařízení odstraněno. Pacienti mohou během jednoho nebo více týdnů podstoupit až 10 samostatných ošetření HDR.

Léčba LDR dodává záření kontinuální rychlostí po dobu jednoho až dvou dnů. Vyžaduje to obvykle přenocování v nemocnici. To umožňuje, aby aplikační zařízení zůstalo na místě po celou dobu léčby. Léčba PDR dodává záření podobně pomocí periodických pulzů (obvykle jeden za hodinu). Lékař může materiál vložit do aplikačního zařízení ručně a vyjmout jej později, jakmile je léčba dokončena.

Použití brachyterapie

Brachyterapii lékaři používají hlavně u rakoviny prostaty, děložního čípku, v oblasti vagíny. Mohou jej také použít pro jiné druhy rakoviny, jako je rakovina oka, konečníku (rekta), penisu nebo prsu.

Brachyterapie prostaty

Brachyterapie rakoviny prostaty znamená, že radioaktivní zdroj je umístěn uvnitř prostaty. Radioaktivní zdroj uvolňuje záření ke zničení buněk rakoviny prostaty.

Zdroj, také známý jako radioaktivní semena, může zůstat ve vaší prostatě trvale (brachyterapie s nízkou dávkou). Radiace se postupně uvolňuje v průběhu několika měsíců. Nebo můžete mít vyšší dávku záření, kde radioaktivní zdroj zůstává uvnitř prostaty asi 15 až 40 minut (brachyterapie s vysokým dávkovým příkonem). Lékař pak odstraní zdroj, takže ve vašem těle nezůstane žádné záření.

Brachyterapie děložního čípku, dělohy nebo pochvy

Můžete mít brachyterapii rakoviny děložního čípku, dělohy nebo pochvy.

Váš lékař zavede duté hadičky (aplikátory) do pochvy do oblasti, kde je rakovina, v celkové anestezii. Radioaktivní zdroj se přesune ze stroje přes hadičky k rakovině.

Radioaktivní zdroj může zůstat uvnitř vašeho těla asi 10 až 20 minut. Po ošetření se zdroj přesune zpět do stroje. Můžete takto podstoupit několik ošetření.

Shrnutí – jak funguje brachyterapie

Při brachyterapii jsou uzavřené radioaktivní zdroje umístěny uvnitř těla, blízko nebo uvnitř rakoviny. Zdroje produkují gama paprsky, které mají stejný účinek na rakovinu jako rentgenové záření používané při externí radiační terapii (EBRT), ale působí pouze na krátkou vzdálenost. Je to způsob, jak dát rakovině vysokou dávku záření, přičemž pouze velmi nízká dávka zasáhne okolní tkáně a orgány.

Typ použité brachyterapie závisí na typu rakoviny. Může zahrnovat semena, jehly, dráty, pelety nebo malé mobilní zdroje, které se pohybují ze stroje do těla přes aplikátory (tenké plastové trubičky). Brachyterapie může být použita samostatně nebo s EBRT.

Výhody brachyterapie

Mezi výhody brachyterapie patří:

  • Brachyterapie může léčit lokalizované nádory vysokou dávkou záření a přitom šetřit zdravou okolní tkáň před zbytečnou radiační zátěží.
  • Ve srovnání s jinými formami zevního záření má brachyterapie potenciál pro méně vedlejších účinků díky kratšímu trvání léčby a kratší době expozice.
  • Brachyterapie může být také použita jako adjuvantní terapie po chirurgickém zákroku nebo radiační terapii externím paprskem, což lékařům umožňuje přesněji zacílit na oblasti a zároveň minimalizovat poškození zdravé tkáně v okolí místa nádoru.
  • Může také zkrátit celkovou dobu léčby a náklady ve srovnání s několika sezeními externí radiační terapie, což z ní činí pro některé pacienty cenově efektivnější řešení.

Brachyterapie není bolestivá. Postup typicky zahrnuje umístění radioaktivních zdrojů do těla nebo blízko nádoru a obvykle se provádí v lokální anestezii. Záření může způsobit menší vedlejší účinky, jako je únava a podráždění kůže, ale obecně nezpůsobuje bolest.

Brachyterapie je účinná a bezpečná forma radiační terapie, kterou lze použít k léčbě různých druhů rakoviny. Brachyterapie má úspěšnost s nízkou mírou vedlejších účinků, což z ní činí atraktivní možnost léčby rakoviny.

Sponzorováno

Brachyterapie není pro každého, ale váš lékař určí, zda je to pro vás správná léčba na základě vaší anamnézy a okolností.

Studie a zdroje článku

  • Brachytherapy Autoři: Christopher Mayer; David P. Gasalberti; Abhishek Kumar.
  • Zdroj obrázku: JitendraJadhav / depositphotos.com

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva