Sponzorováno

Zubní (dentální) absces – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.64/5 (11)

  • Zubní absces, známý také jako dentální absces, je infekční onemocnění v oblasti zubu, zubního lůžka nebo okolní tkáně. Většinou vzniká v důsledku bakteriální infekce, která pronikne do zubní dřeně, což je měkká tkáň uvnitř zubu obsahující nervy a cévy.
  • Hlavní příčiny zubních abscesů jsou: zubní kaz, trauma nebo poškození zubu, které umožňuje bakteriím vstoupit do zubní dřeně. Absces může způsobit velkou bolest, otok, zarudnutí a hnisavý výtok v postižené oblasti.
  • Symptomy zubního abscesu mohou být zejména následující: Bolest: Často intenzivní pulzující bolest, která může být zesílena při žvýkání nebo tlaku na postižený zub. Otok: Otok v oblasti postiženého zubu nebo dásně. Citlivost zubů: Zvýšená citlivost postiženého zubu na teplé nebo studené podněty. Hnisavý výtok: Případně může být viditelný hnisavý výtok v oblasti abscesu. Horečka: U těžších infekcí může být přítomna také horečka.
  • Léčba zubního abscesu: odstranění infikované tkáně, odčerpání hnisu a následně podání antibiotik pro kontrolu infekce. V některých případech může být také provedeno ošetření kanálků nebo i extrakce (tj. vytržení) postiženého zubu. Časná diagnostika a léčba jsou klíčové pro zabránění komplikací a šíření infekce do okolních tkání.

Zubní absces neboli dentální absces je nahromadění hnisu, který se tvoří v oblasti zubů nebo dásní. Zubní absces obvykle pochází z bakteriální infekce, často takové, která se nahromadila v měkké dřeni zubu.

Bakterie jsou v plaku, vedlejším produktu potravy, slin a bakterií v ústech, které ulpívají na zubech a poškozují je a dásně. Pokud plak neodstraníte pravidelným a správným čištěním zubů a nití, bakterie se mohou rozšířit uvnitř měkké tkáně zubu nebo dásní. To může nakonec vyústit právě v zubní absces.

Rychlá fakta o zubních abscesech
Zde jsou některé klíčové informace o zubních abscesech.

  • Existují tři typy zubního abscesu: gingivální, periodontální a periapikální.
  • Příznaky zubních abscesů jsou velká bolest, pachuť v ústech a případně i horečka.
  • Zubní abscesy jsou způsobeny bakteriální infekcí.
Takto může vzniknout zubní absces

Takto může vzniknout zubní absces

 

Příznaky zubního abscesu

Příznaky zubního abscesu jsou:

  • velká bolest v postižené oblasti při kousání nebo při dotyku postižené oblasti
  • citlivost na studené nebo horké jídlo a tekutiny
  • nepříjemná pachuť v ústech
  • horečka
  • celkově špatný pocit
  • potíže s otevíráním úst
  • obtíže s polykáním
  • nespavost

Hlavním příznakem zubního abscesu je jednoznačně bolest. Může to být pulzující bolest a je často intenzivní. Bolest obvykle začíná náhle a během následujících hodin nebo dnů se stává intenzivnější. V některých případech může bolest vystřelovat do ucha, čelisti a krku.

Typy zubního abscesu

Existují 3 typy zubního abscesu:

  • Gingivální absces: Absces je pouze v tkáni dásně a nepostihuje zub ani parodontální vazivo.
  • Periodontální absces: Tento absces začíná v podpůrných strukturách kostní tkáně zubů.
  • Periapický absces: tento absces začíná v měkké dřeni zubu.

Typ abscesu bude samozřejmě určovat závažnost a umístění příznaků.

Léčba zubního abscesu

Každá osoba s příznaky spojenými se zubním abscesem by měla okamžitě navštívit zubaře. Zubní abscesy jsou snadno diagnostikovány kvalifikovaným zubním lékařem.

Lidé, kteří mají problémy s polykáním a dýcháním, by měli jít přímo na pohotovost v místní nemocnici.

TIP: Pokud se nemůžete okamžitě dostat k zubaři, navštivte svého lékaře. Lékař sice nemůže léčit absces, ale může předepsat léky a poradit ohledně sebepéče a zvládání bolesti a pravděpodobně také bude znát nejrychlejší způsob, jak v případě potřeby získat pohotovostní léčbu.

Absces je potřeba vyříznout a odvést hnis, který obsahuje bakterie. Lékař vám podá lokální anestetikum.

Léčba periapikálního abscesu: K odstranění abscesu bude použito ošetření kořenového kanálku. Vrták se používá k vyvrtání otvoru do mrtvého zubu, aby mohl vytékat hnis. Veškerá poškozená tkáň bude z dřeně odstraněna. Do prostoru se pak vloží výplň, která zabrání následným infekcím.

Léčba parodontálního abscesu: Absces bude odstraněn a parodontální kapsa vyčištěna. Plochy kořene zubu budou následně vyhlazeny pod linií dásně. To pomáhá zubu léčit a zabraňuje dalším infekcím.

Chirurgické řešení
Lidé s periapikálním abscesem a opakující se infekcí mohou potřebovat chirurgicky odstranit nemocnou tkáň. To provede ústní chirurg.

U pacientů s periodontálním abscesem a opakující se infekcí může být nutné upravit tkáň dásní a odstranit periodontální kapsu. Tento postup provede ústní chirurg.

Pokud se zubní absces vrátí, dokonce i po operaci, může být zub vyjmut.

Zvládnání bolesti

Volně prodejné léky proti bolesti mohou pomoci snížit bolest, zatímco jedinec čeká na léčbu. Je důležité pečlivě číst informace na obalu. Léky proti bolesti jsou zde pouze pro snížení bolesti a nemohou nahradit návštěvu zubaře.

Sponzorováno

Aspirin, ibuprofen nebo paracetamol jsou účinnými léky proti bolesti.

Antibiotika

Antibiotika mohou být předepsána, aby se zabránilo šíření infekce, a mohou být užívána společně s léky proti bolesti. Příklady antibiotik, které se při zubním abscesu používají, jsou amoxicilin nebo metronidazol. Antibiotika by v žádném případě neměla být chápána jako způsob náhrady léčby u zubního lékaře nebo odložení léčby.

Příčiny zubního abscesu

Zubní absces je ve většině případů komplikací zubní infekce. Bakterie, často bakterie přítomné v plaku, infikují a pronikají do zubu.

Periapický absces

Bakterie pronikají do zubu drobnými otvory způsobenými zubním kazem, který se tvoří v tvrdé vnější vrstvě zubu. Kaz nakonec rozbije měkčí vrstvu tkáně pod sklovinou, nazývanou dentin. Pokud kaz pokračuje, otvor nakonec pronikne do měkké vnitřní dřeně zubu a dojde k infekci.

Toto je známé jako pulpitida. Jak pulpitida postupuje, bakterie se dostávají do kosti, která obklopuje a podpírá zub, nazývané alveolární kost, a vytváří se periapikální absces. To je vlastně ukázáno na ilustračním obrázku na začátku článku.

Parodontální absces

Když bakterie, které jsou přítomny v plaku, infikují dásně, pacient má parodontitidu. Dásně se zanítí, což může způsobit oddělení tkáně obklopující kořen zubu od základny zubu.

Parodontální kapsa, drobná mezera, se vytvoří, když se parodontální vaz oddělí od kořene. Kapsa se snadno „zašpiní“ a je velmi těžké ji udržovat v čistotě. Jak se bakterie hromadí v parodontální kapse, vytváří se periodontální absces.

U pacientů se mohou vyvinout periodontální abscesy i v důsledku stomatologického zákroku, který náhodně vyústil v parodontální váčky. Také užívání antibiotik u neléčené parodontitidy, která mohou maskovat příznaky abscesu, může vyústit v parodontální absces. Někdy může poškození dásní vést k periodontálním abscesům, i když není přítomna žádná parodontitida.

Domácí prostředky léčby na zubní absces – takové babské rady

Existují metody, které můžete provést doma, abyste zmírnili bolest.

  • Vyvarujte se jídla a nápojů, které jsou buď příliš horké nebo příliš studené.
  • Žvýkání na straně úst bez abscesu bude pravděpodobně méně bolestivé
  • Nepoužívejte zubní nit kolem postiženého místa.
  • Používejte velmi měkký zubní kartáček.

I když domácí metody mohou pomoci učinit den pohodlnějším, je hodně důležité navštívit lékaře, aby vás ošetřil, aby se předešlo jakékoli z komplikací zubního abscesu.

TIP: Co je to vlastně obecně absces?

Komplikace související se zubním abscesem

V naprosté většině případů nastanou komplikace pouze v případě, že se zubní absces neléčí. Komplikace však mohou nastat, a to i po zdánlivě účinné léčbě, ale to je velmi vzácné. Mezi možné komplikace patří:

Zubní cysty: Pokud se absces neléčí, může se na spodní části kořene zubu vyvinout dutina naplněná tekutinou. Říká se tomu zubní cysta.

Osteomyelitida: Bakterie v abscesu se dostanou do krevního řečiště a infikují kost. Pacient pocítí zvýšenou tělesnou teplotu, silnou bolest v postižené kosti a možná i nevolnost. Typicky bude postižená kost blízko místa abscesu. Protože se však může rozšířit do krevního řečiště, může být postižena jakákoli kost v těle. Léčba zahrnuje buď perorální nebo intravenózní antibiotika.

Trombóza kavernózního splavu: Šíření bakterií způsobuje tvorbu krevní sraženiny v kavernózním splavu, velké žíle na spodině mozku. Trombóza kavernózního sinu se léčí antibiotiky a někdy i chirurgickým zákrokem k odvodnění splavu. V některých případech může být stav smrtelný. Jedná se o velmi vzácnou komplikaci.

Ludwigova angina: Jedná se o infekci dna úst, kdy se šíří bakterie zubního abscesu. Objevuje se otok a intenzivní bolest pod jazykem a v krku. V těžkých případech může mít pacient potíže s dýcháním. Ludwigova angina je potenciálně smrtelný stav. Pacienti jsou léčeni antibiotiky. Lidé s těžkou Ludwigovou angínou mohou vyžadovat postup k otevření dýchacích cest, pokud mají problémy s dýcháním.

Maxilární sinusitida: Bakterie se šíří do malých prostorů za lícními kostmi, nazývaných maxilární dutiny. Toto není vážný stav, ale může být bolestivý. Pacient může dostat horečku a mít citlivé tváře. Někdy se stav vyřeší sám. V závislosti na závažnosti může lékař předepsat antibiotika.

Sponzorováno

Máte se zubním abscesem nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů, budeme rádi.

A dále něco ke čtení o zubech

Studie a zdroje článku

  • Zdroj obrázku ve článku: rob3000 / depositphotos.com
  • Dental Abscess Autoři: Justin L. Sanders; Richard C. Houck.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva