Obsah článku
- Erythema multiforme (Multiformní erytém) je akutní kožní onemocnění charakterizované výskytem charakteristických kožních lézí. Tyto léze mají různé tvary a barvy a mohou vypadat jako terče, kruhy nebo pupínky.
- Erythema multiforme je obvykle spojeno s reakcí na určité infekce nebo léky. V závažnějších případech může vést k erythema multiforme major, která může zahrnovat i sliznice, jako jsou ústa nebo oči.
- Hlavní příčiny erythema multiforme jsou obecně: Infekce: Nejčastěji je spojeno s infekcemi herpes simplex (herpesvirus, který způsobuje opary). Léky: Některé léky, zejména antibiotika, antikonvulziva a léky proti bolesti, mohou vyvolat reakci erythema multiforme. Autoimunitní onemocnění: V některých případech může být erythema multiforme spojeno s autoimunitními procesy.
- Příznaky erythema multiforme mohou být: Charakteristické kožní léze v podobě terčů nebo kruhů. Svědění nebo pálení kůže. Bolesti kloubů nebo svalů. Horečka a celkové nepohodlí.
- Většina případů erythema multiforme je mírná a odezní sama od sebe, ale v některých případech může být nutná léčba, zejména pokud je onemocnění spojeno s vážnějšími symptomy nebo postihuje sliznice. Léčba může zahrnovat antihistaminika ke zmírnění svědění, protizánětlivé léky nebo v některých případech kortikosteroidy.
Erythema multiforme je imunitně zprostředkovaná reakce, která způsobuje vystouplou, červenou, terčovitou vyrážku na kůži nebo sliznicích. Často se vyřeší reakce sama od sebe, ale může vyžadovat i lékařské ošetření.
Jeho název kombinuje latinské „erythema“ (zarudnutí), „multi“ (mnoho) a „forme“ (tvary) a popisuje jeho hlavní symptom.
Erythema multiforme minor je obvykle mírný stav, který způsobuje vyrážku na kůži. Erythema multiforme major může být závažný, postihuje sliznice a obvykle vyžaduje rozsáhlejší léčbu.
Erythema multiforme může postihnout lidi jakéhokoli věku, přičemž děti představují cca 20 procent případů. Nejčastěji se však vyskytuje u mladých dospělých ve věku 20 až 30 let. Je častější u mužů, postihuje pět mužů na jednu ženu.
Erythema multiforme je tedy imunitní reakce kůže, která se vyvíjí často jako odpověď na virovou infekci. Někdy se může objevit v důsledku léků nebo jiných faktorů.
Jak to vypadá?
Erythema multiforme minor se projevuje jako vypouklá léze podobná vyrážce, která je červená, růžová nebo fialová. Může to vypadat jako kulatý terč. Střed léze je typicky tmavší se světlejšími růžovými okraji.
Léze je často kruhová a má velikost menší než 3 centimetry (cm), i když může být větší nebo menší. Kruh má dobře definovaný okraj, zatímco střed může být puchýř.
Lidé si mohou myslet, že erythema multiforme major vypadá podobně jako erythema multiforme minor. Nejvýznamnějším rozdílem u hlavního typu je však množství hlenu a velikost postižených oblastí.
U erythema multiforme major budou mít léze alespoň dvě sliznice. Vyrážka má u typu erythema multiforme major stále kulatý tvar, ale může být o něco větší a kruhy mohou zasahovat do sebe. Léze mají větší pravděpodobnost puchýřů a prasknutí a tyto oblasti kůže mohou být bolavé a mokvající.
Kde Erythema multiforme se objevuje?
Erythema multiforme minor může ovlivnit chodidla, obličej, uši, dlaně a hřbety rukou. Často se zpočátku objevuje na rukou nebo nohou, než se přesune směrem k trupu.
Erythema multiforme major typicky postihuje ústa, genitálie, řitní otvor nebo oči.
Příznaky erythema multiforme
Osoba s erythema multiforme může také zaznamenat následující příznaky:
- svědění a pálení vyrážky, což je nejčastější příznak
- horečka nebo tělesná teplota 38 °C nebo vyšší
- bolest hlavy
- celkový pocit nevolnosti, někdy předtím, než se objeví vyrážka
- bolesti a otoky kloubů
- boláky
- vředy a zarudnutí v očích
- citlivost na světlo
- bolest kloubů
Osoba může pociťovat kašel a potíže s dýcháním jako příznaky základní infekce způsobující tento stav, ale je to spíše vzácné.
Většina lézí erythema multiforme není bolestivá, i když někteří lidé mohou pociťovat pocit pálení. Léze zasahující sliznice, jako jsou ty na ústech, krku, genitáliích nebo očích, mohou být bolestivé.
Příčiny erythema multiforme
Erythema multiforme se může objevit v důsledku alergické reakce na infekci, léky nebo jiné typy onemocnění, které vyvolávají imunitní odpověď. Nejčastější příčiny jsou:
Herpes simplex virus
Herpes infekce je primární příčinou erythema multiforme. Virus herpes simplex (HSV) je přítomen v 70 procentech případů opakujícího se multiformního erytému.
Oba typy viru herpes simplex (HSV-1 a HSV-2) mohou způsobit tento stav, ale za většinu případů je zodpovědný HSV-1, který také způsobuje opary.
Sponzorováno
K propuknutí herpesu obvykle dochází 7 až 10 dní před rozvojem multiformního erytému. Je však možné m9t multiformní erytém bez herpetických příznaků.
Mycoplasma pneumoniae
Další příčinou erythema multiforme je infekce Mycoplasma pneumoniae, nakažlivá respirační infekce bakterií Mycoplasma pneumoniae (M. pneumoniae). U dětí je erythema multiforme komplikací ve 2–10 % případů infekce M. pneumoniae.
Pokud mají lékaři podezření, že M. pneumoniae způsobuje multiformní erytém, pravděpodobně jej budou okamžitě léčit.
Jiné infekční příčiny
Mezi další běžné příčiny erythema multiforme patří virové infekce, jako jsou:
- cytomegalovirus
- chřipka
- Epstein-Barr
- adenovirus
- hepatitida
- HIV
- parapoxvirus
- barbituráty, někdy předepisované proti úzkosti
- nesteroidní protizánětlivé léky
- fenothiaziny pro léčbu duševních a emočních poruch
- sulfonamidy, penicilin a nitrofurantoin
- antikonvulziva
- statiny, které pomáhají snižovat cholesterol
- Zdroj obrázku ve článku: CreativeEndeavors6@gmail.com / depositphotos.com
- Erythema Multiforme Autoři: Wissem Hafsi; Talel Badri
Léky
Ve vzácnějších případech může léčba určitými léky vést k multiformnímu erytému. Mezi léky spojené s erythema multiforme patří:
Je celkem vzácné, že léky způsobí multiformní erytém. Pokud se však u člověka objeví vyrážka z léku, měl by okamžitě navštívit svého lékaře. Vyrážka může být příznakem závažné lékové reakce zvané Stevens-Johnsonův syndrom neboli toxická epidermální nekróza.
Jiné příčiny
Mezi další vzácné příčiny patří vakcíny a rakovina. Vakcíny spojené s erythema multiforme zahrnují vakcínu MMR (spalničky, příušnice a zarděnky) a vakcíny proti neštovicím, hepatitidě B, planým neštovicím a chřipce.
Rakoviny, jako je leukémie, lymfom, renální buněčný karcinom a adenokarcinom žaludku, jsou spojovány s erythema multiforme.
Nakažlivost erythema multiforme
Erythema multiforme není sám o sobě nakažlivý. Člověk nemůže dostat vyrážku tím, že přijde do kontaktu s někým, kdo ji má.
Pokud je však základní příčinou virová infekce, může být tento stav přenosný.
Léčba erythema multiforme
Erythema multiforme minor obvykle vymizí sám, ale někdy je nutná léčba. Pokud příznaky přetrvávají, lékař může předepsat topické steroidy.
Erythema multiforme major vyžaduje mnohem více léčby. Lidé s prosakujícími lézemi budou potřebovat obvazy a léky proti bolesti.
Pokud člověk ztrácí hodně tekutiny z puchýřů, může také potřebovat dostávat intravenózní tekutiny prostřednictvím IV – pravděpodobně v nemocničním prostředí, pokud jsou léze rozsáhlé. Lékaři mohou také předepisovat steroidy, ústní vody s lokálním anestetikem a oční kapky.
Pokud HSV způsobuje kožní reakci, někteří lékaři doporučují používat perorální antivirotikum nazývané acyklovir. Acyclovir může být zvláště prospěšný jako metoda prevence u opakovaných případů erythema multiforme v důsledku HSV.
Pokud je za vyrážku odpovědná infekce M. pneumoniae, mohou lékaři předepsat antibiotika, jako je makrolid, tetracyklin nebo azithromycin.
Diagnóza
Krevní testy nejsou nutné k diagnostice multiformního erytému. Lékaři to obvykle dokážou identifikovat pozorováním lézí.
Občas může být nutná biopsie kůže k vyloučení jiných stavů. K tomu lékař odebere malý vzorek kůže z postižené oblasti a pošle jej do laboratoře k analýze.
Lékaři mohou provést rentgen hrudníku, pokud mají podezření, že příčinou je M. pneumoniae.
Lidé si někdy pletou multiformní erytém se Stevens-Johnsonovým syndromem, protože kožní reakce tohoto typu mají podobné příznaky.
Erythema multiforme vs. erythema migrans
Erythema migrans je kožní onemocnění specificky spojené s lymskou boreliózou. Projevuje se jako velká vyrážka o velikosti volského oka na kůži s centrálním projasněním.
Na rozdíl od lézí erythema multiforme jsou léze erythema migrans větší, v průměru se pohybují v rozmezí 5–68 cm. Léze se obvykle objeví 3 dny až měsíc poté, co je osoba kousnuta klíštětem a onemocní lymskou boreliózou.
Sponzorováno
Máte s erythema multiforme nějaké zkušenosti? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.
Studie a zdroj článku
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Pleť a pokožka těla
Přečtěte si také naše další články