Obsah článku
- Chorioamnionitida je zánět plodových obalů (choria, amnia). Tyto membrány obklopují plod. Chorioamnionitida je obvykle spojována s infekcí a může mít závažné důsledky pro matku a plod.
- Příznaky chorioamnionitidy jsou: Horečka, zrychlený srdeční tep, bolest v podbřišku nebo v oblasti pánevní kosti, výtok z pochvy s neobvyklým zápachem, příznaky celkové nepohody, jako je únava nebo slabost.
- Chorioamnionitida může být diagnostikována na základě klinických příznaků, fyzického vyšetření, laboratorních testů a ultrazvukového vyšetření.
- Léčba zahrnuje podávání antibiotik k potlačení infekce a v některých případech může vyžadovat hospitalizaci.
- Chorioamnionitida může mít vážné důsledky pro matku i plod. Je zde riziko sepse, infekce krevního oběhu, komplikace při porodu a předčasný porod. Proto je důležité, aby byla chorioamnionitida detekována a léčena co možná nejdříve.
Chorioamnionitida se vyskytuje, když bakterie infikují orgány a membrány obklopující plod a plodovou vodu během těhotenství. Odhaduje se, že chorioamnionitida postihuje asi 1 % až 3 % porodů v termínu a asi jednu třetinu předčasných porodů.
Infekce nebo zánět postihuje placentu (orgán, který dodává kyslík a živiny) a chorion (vnější plodový obal) a amnion (membrány obklopující dítě, které fungují jako ochranné bariéry). Chorioamnionitida je často způsobena bakteriemi nacházejícími se ve vagíně. Jakmile je podezření na tento problém, okamžitě se léčí antibiotiky.
Příznaky chorioamnionitidy
Příznaky chorioamnionitidy se mohou u jednotlivých žen dost lišit – obvykle má těhotná žena horečku. Mezi další znaky patří:
- Leukocytóza u těhotné ženy (vysoký počet bílých krvinek)
- Bolest nebo bolestivost dělohy
- Zvýšená srdeční frekvence (u matky a / nebo dítěte)
- Nečistě páchnoucí plodová voda
- Hnis v cervikální drenáži
Příčiny chorioamnionitidy
Chorioamnionitida se týká infekce, která vede k zánětu v placentě, chorionu a amnionu. Často je způsobena bakteriemi, které se běžně nacházejí v pochvě. Když bakterie putují do amniového vaku, může tak dojít k infekci. To je pravděpodobnější, když plodový vak praskne delší dobu před porodem.
Mezi rizikové faktory chorioamnionitidy patří:
- Časné prasknutí vody
- Žena je ve více než 40 týdnu těhotenství
- Časté vaginální vyšetření
- Sexuálně přenosná infekce
- Dlouhý porod
- Vnitřní monitorování plodu
- Užívání alkoholu nebo tabáku
- Streptococcus skupiny B pozitivní
- Bakteriální vaginózy
Chorioamnionitida není častá a zvyšuje riziko novorozenecké pneumonie, meningitidy, novorozenecké sepse a dokonce smrti. Rizika pro matku jsou:
- Nutnost zásahu lékaře do průběhu porodu
- Poporodní atonie dělohy (selhání dělohy po porodu)
- Krvácení
- Endometritida (zánět děložní sliznice)
- Peritonitida (zánět vnitřní stěny břicha neboli pobřišnice a břišních orgánů)
- Sepse (potenciálně život ohrožující reakce na infekci)
- Syndrom akutní respirační tísně (to je onemocnění plic)/
Diagnóza
Chorioamnionitida je obvykle zvažována vždy, když má těhotná osoba horečku. Je proto důležité, aby žena byla vyšetřena lékařem, jakmile je podezření, že by těhotná žena mohla být nemocná. Diagnostický proces obvykle začíná fyzickým vyšetřením a důkladnou anamnézou.
Váš lékař může diagnostikovat chorioamnionitidu pouze ze symptomů. Mezi faktory používané k diagnostice chorioamnionitidy patří horečka těhotné ženy nad 38 stupňů Celsia alespoň jednou a jeden ze dvou dalších klinických nálezů v závislosti na použitých kritériích.
Klasické příznaky chorioamnionitidy používané pro diagnostiku jsou tyto:
- Tachykardie těhotné ženy (rychlá srdeční frekvence)
- Tachykardie plodu
- Leukocytóza těhotné ženy (vysoký počet bílých krvinek)
- Citlivost dělohy
- Zapáchající odtok plodové vody
Amniocentéza je postup, který může diagnostikovat chorioamnionitidu, ale obvykle se nepoužívá kvůli známým rizikům pro dítě. Amniocentéza znamená použití jehly k odebrání malého množství plodové vody pro testování.
Sponzorováno
Kdy volat lékaře
Chorioamnionitida je vzácná, ale závažná komplikace těhotenství, která vyžaduje okamžité vyšetření a léčbu. Je důležité zavolat svému lékaři, kdykoli je vaše teplota nad 38 stupňů nebo vyšší. Mezi další příznaky patří bolesti dělohy, zrychlený tep, hnis v cervikální drenáži a zapáchající odtok plodové vody.
Léčba
Léčba chorioamnionitidy závisí na několika faktorech, zejména na příznacích, věku a zdraví matky a závažnosti infekce. Antibiotika se většinou zahajují okamžitě a jejich užívání může pokračovat i po porodu.
Včasné nasazení antibiotik snižuje riziko závažných onemocnění u dítěte. Mezi rizika patří novorozenecká bakteriémie (bakterie v krevním řečišti), zápal plic, novorozenecká sepse a smrt. Léčba antibiotiky také snižuje riziko mateřských komplikací a délku hospitalizace.
K léčbě chorioamnionitidy se obvykle používá kombinace penicilinu a Gentak (gentamicin). Když je vyžadován porod císařským řezem, obvykle se přidává také Cleocin (klindamycin) nebo Flagyl (metronidazol).
Mezi bakterie, které jsou nejčastěji spojovány s chorioamnionitidou dle studií, patří:
- Ureaplasma – u žen se Ureaplasma urealyticum projevuje častěji než u mužů. Infekce je provázena vaginálním diskomfortem, který zahrnuje bělavý výtok a lehký zápach.
- Mycoplasma – Mycoplasma je druhově velmi početný rod bakterií představující nejmenší a nejjednodušší prokaryotické buňky vůbec.
- Bakteroidy
- Gardnerella vaginalis – Gardnerella vaginalis je přítomna ve zdravé vaginální flóře a její přemnožení vede k projevům vaginózy.
- Streptokok skupina b
- Gramnegativní tyčinky, včetně Escherichia coli (E.coli)
Komplikace a problémy spojené s chorioamnionitidou
S chorioamnionitidou jsou spojeny závažné komplikace pro matku i dítě. U těhotné ženy může chorioamnionitida vést k těmto problémům:
- Předčasný porod (porod do 37 týdnu těhotenství)
- Atonie dělohy (selhání dělohy při kontrakci)
- Pánevní absces
- Zánět pobřišnice
- Krvácení
- Poporodní endometritida
- Sepse
- Syndrom akutní respirační tísně (ARDS)
- Nutnost přesunu jednotku intenzivní péče (JIP)
Mezi možné komplikace pro plod (dítě) patří:
- Zápal plic
- Meningitida
- Sepse
- Intraventrikulární krvácení
- Syndrom systémové zánětové odpovědi (SIRS)
- Potřeba mechanické ventilace
Dlouhodobé komplikace pro plod (dítě) mohou být:
- Bronchopulmonální dysplazie (onemocnění plic u předčasně narozených dětí)
- Periventrikulární leukomalacie (poškození mozku postihující předčasně narozené děti)
- Dětská mozková obrna (motorické postižení u dětí)
Prevence
Naštěstí existují způsoby, jak snížit riziko chorioamnionitidy. Je důležité omezit počet vaginálních vyšetření u těhotných žen na rozumné minimum, protože vaginální vyšetření může zanést bakterie do plodového vaku.
Pokud se plodový vak těhotné ženy naruší brzy před začátkem porodu, jsou někdy ke snížení rizika infekce potřeba antibiotika. Vždy zavolejte svého lékaře, pokud máte obavy z jakýchkoli nových nebo probíhajících příznaků.
Souhrn informací
Chorioamnionitida je infekce a zánět placenty, chorionu a amnia během těhotenství. Tento stav není moc častý, ale závažný. Mezi možné příznaky patří horečka matky, tachykardie matky nebo plodu, bolestivost pánve a páchnoucí plodová voda. Chorioamnionitidu je třeba okamžitě léčit antibiotiky.
Mezi možné komplikace pro matku patří předčasný porod, poporodní atonie dělohy, krvácení, endometritida, peritonitida a sepse. Mezi možná rizika pro dítě patří syndrom respirační tísně, zápal plic, meningitida, sepse a smrt. Ve velmi závažných případech, zejména pokud není léčba prováděna správně, může vést ke smrti matky nebo dítěte.
Sponzorováno
Je důležité si uvědomit, že včasná léčba antibiotiky účinně snižuje riziko komplikací. Kdykoli máte během těhotenství horečku, promluvte si se svým lékařem.
Studie a zdroje článku
- Diagnosis and Management of Clinical Chorioamnionitis Autoři: Alan T. N. Tita, MD, PhD a William W. Andrews, PhD, MD
- Zdroj obrázku: Betty1994 / depositphotos.com
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Infekce, Zdravé miminko
Přečtěte si také naše další články