Sponzorováno

Genistein a jeho účinky na zdraví – v čem může pomoci? 4.73/5 (11)

  • Genistein je přírodní látka patřící do skupiny izoflavonoidů, což jsou rostlinné sloučeniny s fytoestrogenními vlastnostmi. Genistein se nachází především v sójových produktech, jako jsou sójové boby, sójové mléko, tofu a další. Je známý svými potenciálními zdravotními účinky a byl studován pro své možné benefity pro lidské zdraví. I když jen velmi málo studií ho zkoumalo.
  • Výzkum ohledně účinků genisteinu na zdraví je stále v průběhu, a některé zjištěné účinky mohou být individuální. Především ženy v těhotenství, kojící matky a jedinci s určitými zdravotními podmínkami by měli konzultovat s lékařem před začleněním genisteinu do své stravy nebo případně pomocí doplňků stravy.

Genistein je typ isoflavonu (tj. polyfenolu), který se nachází v sójových produktech.

Genistein je typ isoflavonu (tj. polyfenolu), který se nachází v sójových produktech.

Genistein je typ isoflavonu (tj. polyfenolu), který se nachází v sójových produktech. Působí přednostně na estrogenový receptor, o kterém se předpokládá, že hraje důležitou roli v kognitivních funkcích, symptomech menopauzy a premenstruačním syndromu.

Žádné studie netestovaly genistein specificky pro prevenci kognitivního poklesu. Ale studie léčby sójovými isoflavony, které zahrnovaly genistein, našly přínos v některých kognitivních funkcích pro lidi určitého věku a pohlaví. Příjem genisteinu prostřednictvím stravy nebo suplementace je obecně považován za bezpečný.

Žádná klinická studie netestovala specificky genistein, ačkoli četné studie zkoumaly účinky léčby sójovým isoflavonem, která zahrnovala genistein.

Potenciální zdravotní přínosy genisteinu

Žádné klinické studie netestovaly genistein specificky pro prevenci kognitivního poklesu, i když některé studie zkoumaly účinky léčby sójovými izoflavony u žen v menopauze.

Observační studie 195 japonských a 185 čínských žen uvedla, že dietní příjem genisteinu nebyl významně spojen s měřením kognitivní výkonnosti v žádné etnické skupině.

Genistein se váže na estrogenový receptor zvaný ERβ, který je exprimován v oblastech mozku důležitých pro výkonnou funkci a paměť. Kognitivní přínosy genisteinu byly pozorovány v preklinických modelech mozkové toxicity, zánětu, stresu, chronické spánkové deprivace, amnézie vyvolané léky, diabetem vyvolaný pokles kognitivních funkcí, u Parkinsonovy choroby a Alzheimerovy choroby.

V těchto studiích měl genistein tyto účinky:

V preklinických modelech Alzheimerovy choroby snižuje genistein hladinu beta-amyloidu a inhibuje smrt neuronů indukovanou beta-amyloidem. Tyto účinky nebyly zatím u lidí potvrzeny.

Sponzorováno

Amyloid beta (Aβ) je hlavní složkou senilních plaků a neurofibrilárních klubek, které byly nalezeny v mozku pacientů s Alzheimerovou chorobou (AD).

BEZPEČNOST

Genistein je obecně považován za bezpečný, ale většina údajů o bezpečnosti pochází z velkých studií se sójovými isoflavony nebo dietní konzumací sójových produktů. Největší studií, která specificky zkoumala genistein, byla metaanalýza sedmi randomizovaných kontrolovaných studií zahrnujících celkem 670 subjektů. Ve studiích trvajících dva až tři roky asi 19 % subjektů hlásilo gastrointestinální symptomy. Ačkoli genistein působí na estrogenové receptory, několik studií, včetně jedné trvající tři roky uvádí, že genistein není spojen s žádným významným nepříznivým účinkem na hustotu prsou, dělohu nebo tloušťku endometria. Lékové interakce s genisteinem nejsou dobře zdokumentovány, ale protože se genistein váže na estrogenové receptory, bude pravděpodobně interagovat s léky, které cílí na estrogenový systém.

JAK HO POUŽÍVAT

Genistein se nachází v sójových bobech, tofu a fava fazolích. Je k dispozici také jako doplňky ve formě tablet a kapslí. Dávky, které v klinických studiích prokázaly zlepšení některých kognitivních funkcí, se pohybovaly v rozmezí 60–100 mg sójových isoflavonů denně, což obsahuje genistein v dávkách ~52 mg/den. Genistin, sójový isoflavon vázaný na cukr, který je biologicky neaktivní, může být v našem trávicím traktu rozložen na biologicky dostupnou formu po vystavení vysokým teplotám, jako je vaření.

Účinky genisteinu, o kterých se hovoří

Některé z potenciálních účinků genisteinu na zdraví jsou:

Antioxidační vlastnosti: Genistein působí jako antioxidant, což znamená, že může chránit buňky před poškozením volnými radikály. Volné radikály mohou přispívat k procesu stárnutí a vývoji různých onemocnění.

Fytoestrogenní účinky: Genistein má schopnost ovlivnit estrogenové receptory v těle. Fytoestrogeny jsou sloučeniny, které mohou imitovat účinky estrogenů, ženských pohlavních hormonů. To může být hodně užitečné například v období menopauzy.

Podpora zdraví kostí: Některé studie naznačují, že genistein může mít pozitivní vliv na zdraví kostí a může pomoci předcházet osteoporóze.

Možná ochrana před některými druhy rakoviny: Některé výzkumy naznačují, že genistein může mít ochranný účinek před některými typy rakoviny, zejména rakovinou prsu a prostaty. Nicméně, výsledky studií jsou stále rozporuplné a vyžadují další výzkum.

Pro zdraví srdce: Některé studie naznačují, že konzumace genisteinu může být spojena s nižším rizikem srdečních onemocnění.

Sponzorováno

Máte s genisteinem nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva