Sponzorováno

Myoperikarditida – zánět srdce (myokardu) a osrdečníku (perikardu) současně – příznaky, příčiny a léčba 4.5/5 (14)

  • Myoperikarditida je zánět srdce (myokardu) a osrdečníku (perikardu) současně. Jedná se o komplexní onemocnění, které může mít několik příčin, a může být doprovázeno různými příznaky. Myoperikarditida je však obecně charakterizována zánětem jak srdce samotného, tak vrstvy, která obklopuje srdce.
  • Příčiny myoperikarditidy mohou zahrnovat virové infekce, bakteriální infekce, autoimunitní reakce, metabolické poruchy nebo toxiny. Některé virové infekce, jako je například viruzní myokarditida, mohou vést k zánětu myokardu, zatímco bakteriální infekce mohou způsobit zánět perikardu. V některých případech dochází k kombinovanému zánětu obou struktur, což vede k myoperikarditidě.
  • Příznaky myoperikarditidy: Bolest na hrudi (připomínající anginu pectoris), dušnost, únava, zvýšená srdeční frekvence (tachykardie), horečka, bolesti kloubů nebo svalů.
  • Diagnóza myoperikarditidy může vyžadovat kombinaci fyzikálního vyšetření, elektrokardiogramu (EKG), echokardiografie, krevních testů a dalších diagnostických postupů.
  • Léčba myoperikarditidy: důležitý je odpočinek, nesteroidní protizánětlivé léky, léky ke snížení zátěže na srdce a v některých případech také antivirotika nebo imunosupresiva, zejména pokud jsou příčinou autoimunitní reakce. V závažných případech může být nutné hospitalizovat pacienta pro sledování a podporu srdce.
  • Myoperikarditida může mít různý průběh a prognózu v závislosti na příčině, závažnosti a správnosti léčby.

Myoperikarditida je termín, který popisuje dva odlišné srdeční stavy, které se vyskytují současně a jsou obvykle výsledkem virové infekce. Jeden stav zasahuje osrdečník, tenkou, ale ochrannou membránu podobnou vaku obklopující vaše srdce. Druhý stav ovlivňuje myokard, nejtlustší vnitřní vrstvu samotného srdečního svalu.

Příznaky myoperikarditidy se mohou pohybovat od velmi mírné bolesti na hrudi až po vážnější ovlivnění srdce. U lidí s těžkými případy může dokonce dojít k selhání srdce. Ale léčba, která většinou znamená užívání protizánětlivých léků, je často dostatečná k prevenci dlouhodobých komplikací plynoucí z myoperikarditidy.

V tomto článku se blíže podíváme na myoperikarditidu, na její příznaky, na to, jak se diagnostikuje, léčí a jaké jsou výhledy pro pacienty s ní.

Myoperikarditida je zánět srdce (myokardu) a osrdečníku (perikardu) současně

Myoperikarditida je zánět srdce (myokardu) a osrdečníku (perikardu) současně

 

Co je myoperikarditida?

Pokud máte myoperikarditidu, znamená to, že máte komplikaci perikarditidy. Perikarditida je zánět osrdečníku, tenkého vaku, který obklopuje a chrání vaše srdce.

Místo toho, aby byl zánět jen ve vašem osrdečníku, myoperikarditida označuje, že zánět a podráždění se rozšířily až do tlusté vrstvy vašeho srdečního svalu zvaného myokard.

Jaké jsou příznaky myoperikarditidy?

Protože virová infekce je často spouštěčem myoperikarditidy, mohou první příznaky být typicky podobné chřipce, jako je nižší horečka.

Ale jakmile je postižen váš osrdečník, pravděpodobně se objeví i ostrá bolest na hrudi. Kašel nebo hluboké dýchání tu bolest může dále zhoršit.

Pokud zánět postihuje váš myokard, bolest může být konstantní a podobná jako u anginy pectoris. Angina pectoris je druh bolesti na hrudi způsobený snížením průtoku krve do srdečního svalu. Obvykle je spojena s onemocněním koronárních tepen.

U lidí s vážnými případy mohou příznaky zahrnovat dušnost a únavu.

Jaké jsou příčiny myoperikarditidy a kdo je ohrožen?

Studie z roku 2015 naznačuje, že virová infekce – typicky coxsackievirus – je obvyklou příčinou myoperikarditidy. Bakteriální a plísňové infekce mohou také vyvolat myoperikarditidu. U některých lidí se myoperikarditida může objevit z neznámých (idiopatických) důvodů.

Mezi další rizikové faktory patří stavy, které mohou zhoršit zánět ve vašem srdci, včetně:

  • autoimunitní poruchy, jako je lupus a revmatoidní artritida
  • rakovina
  • poranění hrudníku
  • infarkt
  • operace srdce
  • léčby, jako je radiační terapie v oblasti hrudníku
  • tuberkulóza

Jaké jsou potenciální komplikace myoperikarditidy?

Pokud je myoperikarditida diagnostikována včas a pečlivě sledována, je často možné předejít vážným komplikacím.

Ale u lidí s vážnými případy může nahromadění tekutiny v jejich perikardu vést ke stavu zvanému perikardiální výpotek. To může zatížit srdeční funkci, případně ji oslabit do bodu, kdy dojde k srdečnímu selhání.

Srdeční selhání se může také rozvinout, pokud vaše myoperikarditida trvá dlouhou dobu, což umožňuje zjizvení a poškození osrdečníku. Tento stav se nazývá konstriktivní perikarditida.

Pokud se rozvine srdeční selhání, může to být případně i smrtelné. Léky a implantabilní zařízení mohou pomoci podpořit lepší srdeční funkci, ale srdeční selhání je vážnou komplikací, která brání každodennímu fungování a kvalitě života.

Arytmie jsou další potenciální komplikací, která se může objevit, když je funkce vašeho srdce oslabena. Arytmie mohou být život ohrožující, zvláště pokud narušují průtok krve do vašeho těla a životně důležitých orgánů.

Jak se diagnostikuje myoperikarditida?

Laboratorní testy a zobrazování srdce pomocí moderních přístrojů se používají k diagnostice myoperikarditidy a vyloučení jiných podobných srdečních onemocnění.

Výsledky krevních testů souvisejících s myoperikarditidou mohou odhalit zvýšené hladiny těchto látek:

  • C-reaktivní protein
  • rychlost sedimentace erytrocytů
  • bílé krvinky

Pomoci mohou také standardní zobrazovací testy. Myoperikarditida může vést k určitým změnám srdečního rytmu, které lze identifikovat na elektrokardiogramu. Rentgen hrudníku pak může odhalit nahromadění tekutiny ve vašem osrdečníku. Echokardiogram není vždy užitečný, protože jedinec s myoperikarditidou může mít stále normální srdeční funkci.

Sponzorováno

Jedním z nejužitečnějších screeningů je zobrazování pomocí magnetické rezonance srdce (CMR) – pro zobrazování využívá magnetická pole a rádiové vlny – to vše vede k vytvoření snímků vašich vnitřních orgánů.

CMR může obvykle ilustrovat míru, do jaké jsou váš myokard a osrdečník postiženy myoperikarditidou. A může ukázat, zda stav ovlivnil schopnosti a funkce srdce.

Léčba – jak se léčí myoperikarditida?

Myoperikarditida je obvykle léčitelná, s pravděpodobným úplným uzdravením. To platí zejména v případě, že bude problém diagnostikován včas a budete se řídit radami lékaře nebo jiného odborníka ohledně léčby a následných kontrol a podobně.

Pokud vaše levá komora srdce, která pumpuje krev do zbytku těla, nadále normálně funguje, pak se jako léčba první linie doporučuje použití nesteroidních protizánětlivých léků. Pokud je však váš myokard výrazně ovlivněn, může vám lékař předepsat jen celkem nízké dávky nesteroidních protizánětlivých léků, protože tyto léky by mohly negativně ovlivnit funkci myokardu.

Pomoci mohou i další protizánětlivé léky, jako je kolchicin a kortikosteroidy. Kolchicin je velice levný lék s protizánětlivým účinkem, jehož příznivý efekt se prvně mimo uratickou artritidu prokázal u perikarditidy, kde je již takřka rutinně podáván. Pokud lékař zjistí, že bakteriální infekce způsobila vaše komplikace se srdcem, mohou být nezbytná i antibiotika.

Měli byste si také na několik týdnů naplánovat důkladný odpočinek a omezit určité aktivity, zejména pak ty, které vyžadují nějakou fyzickou námahu, zvláště pokud dochází k významnému postižení myokardu.

Jaký je výhled pro pacienty s myoperikarditidou?

U jinak zdravého člověka je nepravděpodobné, že by myoperikarditida způsobila trvalé srdeční problémy.

Studie z roku 2020 naznačuje, že výhled pro pacienty s myoperikarditidou je podobný jako u akutní perikarditidy. To znamená, že můžete očekávat dobrý výsledek z dlouhodobého hlediska, pokud nemáte žádné další srdeční komplikace.

Pokud se myoperikarditida stane chronickou, možná lékař navrhne chirurgicky odstranit osrdečník. I v těchto případech se většina lidí plně uzdraví.

Je důležité vědět, že pokud máte nějaké jiné kardiovaskulární onemocnění nebo jiné onemocnění srdce, může být léčba myoperikarditidy obtížnější. Ale pokud budete léčeni okamžitě a dáte si čas na odpočinek a zotavení z jakékoli infekce, která by mohla způsobit myoperikarditidu, měli byste očekávat dobrý výsledek.

Často kladené otázky o myoperikarditidě

Lze myoperikarditidě předejít?

Neexistuje žádná vakcína nebo jiné specifické preventivní opatření, které byste mohli provést, abyste se vyhnuli myoperikarditidě. Ale co nejvíce se snažte vyhýbat virovým infekcím, jako je chřipka a COVID-19, a také bakteriálním a plísňovým infekcím.

Vzhledem k tomu, že srdeční onemocnění také zvyšuje riziko myoperikarditidy, úzce spolupracujte s kardiologem (lékařem, který se specializuje na poruchy srdce) – prostě maximalizujte vaše úsilí o zdraví srdce.

Může COVID-19 způsobit myoperikarditidu?

Myoperikarditida a myokarditida jsou spojovány s COVID-19. Studie z roku 2020 uvádí, že myoperikarditida je považována za zdokumentovanou komplikaci viru související se srdcem, přičemž odhadem 7 % lidí s COVID-19 trpí nějakým zánětem nebo podrážděním myokardu. To je hodně velké číslo a ano, COVID-19 může mít v myoperikarditidě prsty.

Může vakcína COVID-19 způsobit myoperikarditidu?

To je také hodně častá otázka. Od prvních měsíců po zavedení vakcíny COVID-19 totiž začaly narůstat obavy ohledně spojení mezi novými vakcínami a myoperikarditidou a myokarditidou.

Několik studií, včetně dánské studie z roku 2021, naznačuje, že očkování pomocí mRNA-1273 je spojeno s mnohem vyšším rizikem rozvoje některého z těchto dvou stavů, zejména u lidí mladších 40 let. Všichni lidé v těchto studiích, u kterých se vyvinula myoperikarditida nebo myokarditida po očkování mRNA, se později uzdravili.

Závažnost případů myokarditidy a perikarditidy se může lišit; u většiny pacientů s myokarditidou po vakcinaci mRNA COVID-19 došlo k ústupu příznaků při propuštění z nemocnice.

Výzkum také zjistil, že samotný Covid-19 může pravděpodobněji způsobit myokarditidu, než vakcína, a lidé, kteří jsou očkovaní, mají mnohem nižší riziko, že budou mít další závažné komplikace způsobené Covid-19.

Jaký je rozdíl mezi myoperikarditidou a endokarditidou?

Myoperikarditida ovlivňuje váš osrdečník a myokard. endokarditida je zánět vnitřní výstelky vašich srdečních komor a chlopní vašeho srdce.

Endokarditida je mnohem pravděpodobněji život ohrožující stav. To platí zejména pro lidi, kteří již bojují s onemocněním chlopní nebo kteří mají umělou chlopeň.

A malé shrnutí na závěr

I když jakýkoli zdravotní problém týkající se srdce je znepokojivý, myoperikarditida je obvykle léčitelná a není pravděpodobné, že způsobí dlouhodobé komplikace.

Myoperikarditida, obvykle způsobená virovou infekcí, může způsobit zánět osrdečníku (membrány, která obklopuje vaše srdce) a myokardu (jedna z vnitřních vrstev stěny srdečního svalu).

Pokud budete dodržovat doporučení kardiologa a podniknete kroky, abyste se vyhnuli infekcím, měli byste být schopni udržet své srdce zdravé a zotavit se z tohoto zánětlivého, ale zvládnutelného stavu.

Sponzorováno

Máte s myoperikarditidou nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

A přečtěte si i naše další články o zdraví srdce

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva