Obsah článku
- Sodium Laureth Sulfate (SLS) je surfaktant (povrchově aktivní látka), který se často používá v kosmetických a čisticích výrobcích pro své pěnící a čisticí schopnosti. V tomto článku najdete některé možné účinky SLS na zdraví.
- Podráždění kůže: SLS může být dráždivý pro některé jednotlivce, zvláště pokud mají citlivou kůži. Může způsobit svědění, zarudnutí nebo suchost kůže.
- Vysušení kůže a vlasů: SLS je silným čisticím činidlem, které může odstranit přirozené oleje z pokožky a vlasů, což může vést k jejich vysoušení. To může být problematické pro lidi s již suchou pokožkou nebo vlasy.
- Podráždění očí: Při přímém kontaktu s očima může SLS způsobit podráždění očí a slzení.
- Reakce s dalšími chemikáliemi: Při interakci s některými dalšími chemikáliemi v kosmetických výrobcích může SLS vytvářet látky, které mohou být potenciálně dráždivé. Možná kontaminace: SLS může být kontaminován 1,4-dioxanem během výroby. 1,4-dioxan byl označen za pravděpodobný lidský karcinogen (i když mnoho výrobců má nyní procesy, které minimalizují tuto kontaminaci).
- Většina kosmetických výrobků obsahuje SLS v relativně nízkých koncentracích a u většiny lidí nezpůsobuje problémy. Nicméně, pokud máte citlivou kůži nebo máte obavy ohledně používání SLS, můžete zvážit používání produktů označených jako "SLS-free" nebo hledat produkty s mírnějšími čisticími látkami.
I když kolem bezpečnosti Laurethsulfátu sodného panuje spousta nejasností, jsme tu, abychom vám pomohli dostat se k informacím o této kontroverzní složce. Pojďme se ponořit přímo do toho, proč je Laurethsulfát sodný (neboli sodium laureth sulfate) špatný pro vaši pokožku a zdraví a kde se běžně vyskytuje.
Co je laurylsulfát sodný (sodium laureth sulfate, SLS)?
Je snadné zapomenout, že naše kůže není ta neproniknutelná pevnost, ve kterou někdy tak pevně věříme. Naše kůže má sice jisté ochranné mechanismy, ale některé věci, které si na ni dáváme, se mohou skrz ni nenápadně vplížit přímo do našeho těla. Laurylsulfát sodný je jednou z takových látek.
Sodium laureth sulfate je chemické činidlo nacházející se v mnoha produktech péče o pleť a tělo, které se nejčastěji používá jako emulgátor neboli povrchově aktivní látka. Jako emulgátor pomáhá stabilizovat a zahušťovat produkty pro jejich hladší aplikaci. Jako povrchově aktivní látka působí jako čistící a pěnící prostředek, který působí silnějším dojmem čisticí síly.
Povrchově aktivní látka: Když na pokožku používáme mycí nebo kosmetický přípravek, je to pravděpodobně kapalina složená z vody a oleje. Jak víme, olej a voda se nesmíchají, takže je potřeba něco, aby ingredience držely pohromadě. Tomu se říká povrchově aktivní látka. Povrchově aktivní látka umožňuje, aby se molekuly oleje a vody spojily – to je to, co se nachází v mýdlech a pracích prostředcích, takže můžeme umýt naše mastné tváře nebo mastné nádobí tímto produktem a zbavit se nečistot. Laurylsulfát sodný je povrchově aktivní látka a jeho účinnost, nízká cena a jednoduchost znamenají, že se opravdu hodně často používá v různých kosmetických, čistících a dermatologických produktech.
Pokud nejste chemik nebo zarytý čtenář etiket a následný hledač informací na google, pravděpodobně byste nevěděli, že SLS pochází hlavně z ropy (která má už tak špatný dopad na změnu klimatu, znečištění a skleníkové plyny). Mastné kyseliny jsou z ní nejdříve extrahovány a převedeny na mastné alkoholy, poté sulfonovány, aby se staly krystalickou solí.
Jak laurylsulfát sodný ovlivňuje naši pokožku a tělo?
Existují potenciální rizika pro naši pokožku, vlasy a zdraví související s laurylsulfátem sodným. I když skutečně poskytuje bohatou pěnu, poskytuje také falešný pocit čistoty. Ve skutečnosti to dělá tak, že zbavuje pokožku a vlasy jejich vlastních ochranných bariér a narušuje jejich přirozenou rovnováhu oleje a pH.
SLS také vysušuje pokožku a vlasy, čímž je zmatní a zároveň vyzve další toxiny, aby snadněji pronikly skrz povrch pokožky. Horší na SLS je, že toxická chemická látka může být pak snadno absorbována do těla. Má schopnost se hromadit ve vašich vnitřních orgánech, čímž zvyšuje potenciál souvisejících dlouhodobých zdravotních problémů.
I to, jak a kde se získává SLS, je předmětem mnoha debat. Výrobní proces z ropy je vysoce znečišťující a uvolňuje potenciální rakovinotvorné těkavé organické sloučeniny, sloučeniny síry a další částice do vzduchu. Při výrobě SLS se také používají toxická rozpouštědla, včetně karcinogenních dusičnanů. Jejich stopy pak mohou v produktu zůstat.
Rizika a výzkum, proč je laurylsulfát sodný škodlivý
Problém s laurylsulfátem sodným je jeho schopnost infiltrovat kůži, buď buněčnou absorpcí nebo penetrací. I když existují složky, které může vaše tělo snadno rozložit, SLS se dostane přímo do vaší pokožky a potenciálně i do krevního řečiště.
Sponzorováno
Podívejte se na možná rizika tohoto záludného toxinu:
Studie ukazují, že SLS může způsobit vážné podráždění kůže a způsobuje vyšší míru kontaktních alergií a dermatitid. Díky svým vlastnostem odmašťování pokožky může ucpávat póry a způsobovat akné u lidí s citlivou nebo aknózní pokožkou.
Světová zdravotnická organizace (WHO) podrobně vydala několik varování před SLS. Uvádí, že SLS může být škodlivý při požití a může způsobit podráždění očí, plic a dýchacích cest.
Vzhledem k tomu, že SLS může pronikat dermálními vrstvami, chemikálie zbavuje pokožku jejích vlastních ochranných bariér a narušuje její přirozenou rovnováhu oleje a vlhkosti. To může vést k vysušené pokožce, což zvyšuje pravděpodobnost, že se vaše póry otevřou. To může umožnit bakteriím způsobujícím akné proniknout hlouběji do kůže.
SLS může zničit jemné lipidové vrstvy, které udržují pokožku pružnou a hladkou. Chemický toxin může také vysušovat pokožku a vlasy, čímž je zmatní a zároveň vyzve další toxiny, aby snadněji pronikly na povrch pokožky.
SLS se může snadno vstřebat do těla a má schopnost se hromadit ve vašich vnitřních orgánech, což zvyšuje potenciál souvisejících dlouhodobých zdravotních problémů.
SLS je známá znečišťující látka. WHO také varuje, že laurylsulfát sodný by neměl vstoupit do životního prostředí v surové formě, protože může být toxický pro ryby a může se hromadit v jejich tělech. Může také potenciálně zůstat nezjištěn v obecních vodovodech a dostat se do vody z vodovodu. To, co vstupuje do proudu vody z produktů osobní péče, je sice výrazně zředěná forma SLS, kterou lze vzhledem k její nízké koncentraci považovat za netoxickou. Bylo však odborníky zmíněno, že chronická toxicita SLS se může objevit i při nízkých koncentracích.
Kde se nejčastěji vyskytuje laurylsulfát sodný?
Nejjednodušší by mohlo být začít spíše tam, kde se laurylsulfát sodný běžně nenachází. To je způsobeno tím, že tato látka číhá v čemkoli, co pění, co má pěnu nebo funkci podobnou mýdlu. A existuje HODNĚ konvenčních osobních a domácích produktů, které to dělají!
Nejčastějšími produkty s laurylsulfátem sodným jsou produkty osobní hygieny, jako jsou šampony, mycí prostředky na tělo, čisticí prostředky na obličej, mýdla na ruce, krémy na holení a zubní pasty. SLS najdete ve stovkách čisticích prostředků pro domácnost, jako jsou prací prostředky, prostředky na umývání nádobí, šampony na koberce, odstraňovače skvrn a čističe povrchů. Prostě tam, kde něco pění.
Shrňme si to
Vnější vrstva naší pokožky je speciálně navržena tak, aby udržela škodlivé látky venku, mimo naše tělo, a to je přesně to místo, kde může povrchově aktivní látka způsobit problémy. Použití takové chemikálie, která oslabuje tento obranný mechanismus, může potenciálně poškodit naši pokožku a tím i naše zdraví.
A některé povrchově aktivní látky dráždí naši pokožku více než jiné. Aby bylo něco škodlivé, dráždivé nebo alergenní, musí to splňovat dvě kritéria. Ve studiích muselo být zjištěno, že dráždí lidskou pokožku, a musí mít schopnost pronikat kůží. A SLS zaškrtla obě tato pomyslná políčka.
Vědci z Německa testovali 1600 pacientů na podráždění SLS a zjistili, že 42 % testovaných pacientů mělo dráždivou reakci.
Další studie na sedmi dobrovolnících po dobu tří a půl měsíce zjistila, že pravidelný kontakt způsobuje podráždění a podráždění ustoupilo, jakmile kůže již nebyla vystavena SLS.
Jiná studie zjistila, že čím teplejší voda se SLS použije, tím bude dráždivější.
Pokud je osoba citlivá na SLS, může zjistit, že oblast, která byla s látkou v kontaktu, je červená, suchá, šupinatá, svědivá nebo bolavá.
Je také důležité poznamenat, že neexistují žádné vědecké důkazy, že SLS způsobuje rakovinu, navzdory tomu, co se můžete dočíst na internetu.
Moje rada? Lidé s citlivou pokožkou, hyperpodrážděnou pokožkou a pacienti trpící kožními onemocněními, jako je atopická dermatitida (ekzém), rosacea a lupénka, by se měli produktům obsahujícím SLS vyhnout.
Sponzorováno
K dispozici je mnoho bezpečnějších alternativ (hledejte na etiketě ethoxylát mastného alkoholu, alkylfenolethoxylát nebo alkoxylát mastné kyseliny). Pokud si myslíte, že by to mohlo být SLS způsobující podráždění kůže, přestaňte přípravek používat a požádejte o radu svého lékárníka nebo praktického lékaře.
Studie a zdroje článku
- Human and Environmental Toxicity of Sodium Lauryl Sulfate (SLS): Evidence for Safe Use in Household Cleaning Products Autoři: Cara AM Bondi, Julia L Marks, Lauren B Wroblewski
- Zdroj obrázku: 85ruphoto / depositphotos.com
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Hygiena a zdraví, Kosmetika a vizáž, Zdraví nebezpečné látky
Přečtěte si také naše další články