Obsah článku
- Stabilizovaná – nebo lépe "zotavovací" poloha je vhodná pro pacienty, kteří jsou při vědomí nebo alespoň s jistotou dostatečně dýchají, nemohou udržet normální polohu těla nebo je u nich podezření na poranění páteře. Cílem stabilizované polohy je zajistit, aby osoba měla otevřené dýchací cesty a aby byla chráněna před dalšími zraněními, zejména zraněním páteře.
- Základní kroky pro umístění osoby do stabilizované polohy jsou: Osoba by měla ležet na zádech, pokud je to možné. Klekněte si vedle osoby a položte bližší ruku vedle její hlavy s dlaní nahoru. Zvedněte blízkou nohu tak, aby byla koleno ohnuté. Zvedněte vzdálenou ruku a přetáhněte ji přes tělo tak, aby ruka byla na hrudi.
- Tím se vytvoří stabilizovaná poloha, která umožňuje udržet otevřené cesty dýchání a minimalizovat pohyby osoby. Je důležité monitorovat dýchání osoby a zajistit, aby byla v bezpečí, dokud nepřijde odborná zdravotnická pomoc.
- Stabilizovaná poloha se používá v situacích, kdy se podezřívá poranění páteře nebo když osoba nemůže udržet normální polohu těla, někdy i při ztrátě vědomí. Tento postup je klíčový pro poskytování adekvátní první pomoci a může pomoci předcházet dalším zraněním. Je důležité, aby osoba provádějící stabilizovanou polohu měla vhodný výcvik v první pomoci a znalosti o tom, kdy a jak ji použít.
Stabilizovaná poloha, je postup, který se používá k zachování otevřených cest dýchání u osoby, která je ideálně při vědomí (někdy i pro bezvědomé pacienty) nebo nemůže udržet normální polohu těla. Cílem stabilizované polohy je zajistit, aby osoba měla otevřené dýchací cesty a aby byla chráněna před dalšími zraněními, zejména zraněním páteře.
Kdy a pro koho je stabilizovaná poloha vhodná?
Stabilizovaná poloha je určena pro pacienty v bezvědomí, kteří dostatečně dýchají a mají zachovalou srdeční činnost (pozor, toto se každou minutu musí kontrolovat). Problém je ovšem v tom, že ve „stabilizované poloze“ se dost špatně sleduje stav dýchání, který se může v případě náhlého kolapsu velmi rychle změnit z normálního dýchání na nějakou formu „lapavých dechů“, nebo dokonce může ustat úplně.
Stabilizovaná poloha je v těchto situacích doslova zabiják – pokud postiženého otočíte na bok, již si zpravidla nikdo nevšimne, že za pár desítek vteřin přestal dýchat.
Proto se někdy doporučuje postiženého po kolapsu, který nereaguje, ale dýchá, ponechat NA ZÁDECH, A PEČLIVĚ SLEDOVAT a pokud by byly intervaly mezi nádechy nápadně dlouhé nebo by dokonce jen občas lapl po dechu, okamžitě zahájit nepřímou masáž srdce.
Stabilizovaná – nebo lépe „zotavovací“ poloha je tedy spíše vhodná pro pacienty, kteří jsou při vědomí nebo alespoň s jistotou dostatečně dýchají, a hrozí u nich reálné riziko zvracení – např. pro osoby intoxikované alkoholem.
Jak na stabilizovanou polohu?
Zde je, jak dostat osobu do stabilizované polohy:
Ujistěte se, že místo je bezpečné: Zkontrolujte okolí a zajistěte, aby nebyla žádná nebezpečí, která by mohla ohrozit vás nebo osobu, kterou chcete umístit do stabilizované polohy. Ujistěte se, že je bezpečné se pohybovat na daném místě.
Zkontrolujte vědomí: Pokuste se oslovit osobu a zjistit, zda je je při vědomí. Pokud nereaguje, je v bezvědomí.
Zavolejte pomoc: Zavolejte záchrannou službu nebo jinou příslušnou zdravotnickou pomoc, pokud to neudělal někdo jiný. V ČR je to číslo 112.
Sponzorováno
Stabilizovaná poloha: Když jste se ujistili, že místo je bezpečné a zavolali pomoc, můžete začít postupovat k umístění osoby do stabilizované polohy.
- Přistupte k boku ležícího poraněného a jeho nohu, která je k vám blíže, ohněte v koleně do ostrého úhlu.
- Vzdálenější ruku poraněného uchopte za paži a převalte ho na bok k sobě – druhou rukou si pomáháte za pánev (kyčel)
- Nyní upravte polohu poraněného tak, aby měl hlavu v záklonu a ústa směřovala dolů. Ruka poraněného přitom podpírá obličej, aby nedošlo k jeho stočení dolů.
- Nyní přikryjte poraněného, sledujte jeho stav.
Stabilizace hlavy: Opatrně podložte hlavu rukou tak, aby byla v nejlepší možné poloze a aby byla udržena v ose těla.
Ochrana krční páteře: Pokud máte podezření na zranění krční páteře, mějte na paměti, že byste měli minimalizovat pohyby hlavy a krku co nejvíce.
Monitorujte dýchání: Průběžně sledujte dýchání osoby. Pokud zaznamenáte problémy s dýcháním, udělejte vše, co je v vašich silách, abyste zajistili, že dýchání zůstane otevřené a neomezené.
Zůstaňte u osoby: Zůstaňte u osoby, dokud nepřijde zdravotnická pomoc. Poskytujte ji psychickou podporu a ujistěte se, že zůstává v klidu.
Je důležité poznamenat, že postup umisťování osoby do stabilizované polohy by měl být prováděn zkušenou osobou, která má vhodný výcvik v první pomoci. Nesnažte se to provádět, pokud nejste jistí, co děláte, protože můžete způsobit další zranění. Pokud to není nutné, nezvedejte nebo neposouvejte osobu, zejména pokud máte podezření na zranění páteře, protože to může způsobit další poškození.
Museli jste někdy dostat osobu do stabilizované (zotavovací) polohy? Napište nám o tom do komentářů.
VIDEO: Zotavovací poloha – jak stabilizovat polohu pacienta. Naučte se praktický chvat!
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku ve článku: Lukaves / depositphotos.com
- The recovery position for maintenance of adequate ventilation and the prevention of cardiac arrest: A systematic review Autoři: Matthew J. Douma, Anthony J. Handley
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zranění a úrazy
Přečtěte si také naše další články