Obsah článku
- Filematofobie (nebo filemafobie) je specifický termín, který označuje fobii z polibků nebo polibků samotných. Jedná se o iracionální a nadměrný strach nebo odporem vůči fyzickému projevu náklonnosti, kterým jsou polibky. Toto onemocnění spadá do kategorie specifických fobií a může se projevovat různými způsoby, včetně pocity úzkosti, paniky nebo odmítání polibků.
- Fobie mohou mít různé příčiny a mohou mít různou intenzitu. Některé jednotlivce mohou mít filematofobii v mírné formě a mohou ji překonat nebo zvládnout. Jiní mohou potřebovat podporu od odborníka na duševní zdraví, aby zvládli svůj strach z polibků. Terapie, jako je kognitivně-behaviorální terapie (KBT), může být použita k léčbě specifických fobií, včetně filematofobie.
- Pokud máte dojem, že trpíte touto fobií a brání vám to v každodenním životě, měli byste se poradit s odborníkem na duševní zdraví, který vám může poskytnout podporu a léčbu.
Většina lidí miluje líbání. Ve skutečnosti je líbání v některých kulturách přijímanou a standardní formou pozdravu a dokonce i projevu lásky. Někteří lidé si však z líbání vypěstují iracionální strach. I když tato fobie nemusí zasahovat do každodenního života, může určitě poškodit osobní a sociální vztahy nebo interakce. Často je filemafobie spojena s dalšími fobiemi, jako je strach z intimity, strach z pohlavního styku nebo strach z choroboplodných zárodků atd. Fobik může dokonce trpět jinými úzkostnými poruchami, jako je agorafobie neboli strach z neschopnosti uniknout.
Polibek je sladký okamžik, zvláště když je zapojen do vztahu mezi milujícími se partnery, kteří hledají sexuální intimitu, nebo těmi, kteří chtějí projevit pocity lásky. Někteří lidé se mohou bát jen prvního polibku; mohou mít strach, že nesplní očekávání svého partnera. To je samozřejmě normální a nejde o fobii. Nicméně při filemafobii je to jinak: fobie ovlivňuje člověka natolik hluboce, že nemůže snést pouhou myšlenku na líbání. Vidět lidi, jak se líbají v televizi nebo ve filmech, může v postiženém vyvolat znechucení nebo úplný záchvat paniky.
Příčiny filemafobie
Filemafobie často vychází z kulturního nebo náboženského přesvědčení (že čin je hříšný). Za druhé, některé případy strachu z fobie z líbání mohou pramenit z minulosti sexuálního násilí. Obětem znásilnění, sexuálního zneužívání nebo napadení by tento čin mohl připadat navždy nechutný.
Pak jsou tu lidé, kteří se mohou bát líbání, protože se bojí citově nebo sexuálně „zapléci“ s osobou, kterou líbají. K tomuto strachu může vést i historie neúspěšných vztahů. Člověk se může bát znechucení partnera kvůli hygienickým problémům, jako je zápach z úst (nebo byl v minulosti označen jako „špatně líbající“ a nese si toto stigma sebou). V tomto případě může strach z líbání pocházet ze špatného vzhledu těla nebo nízkého sebevědomí.
Lidé s nadměrným strachem z choroboplodných zárodků, nemocí nebo nemocí by také mohli považovat líbání za dostatečně odpudivé, aby z něj byli znechuceni nebo měli strach. To vše jsou možné a reálné příčiny.
Sponzorováno
Příznaky strachu z fobie z líbání
Příznaky filematofobie se liší v závislosti na úrovni strachu, kterou jednotlivec zažívá. Někteří lidé mají opravdu poctivý záchvat paniky při pomyšlení nebo pohledu na líbání, který je charakterizován následujícími příznaky:
- Mělké a rychlé dýchání – hyperventilace
- Touha utéct z místa nebo se schovat
- Nepravidelný srdeční tep nebo bušení srdce
- Nadměrné pocení, sucho v ústech
- Pociťování záchvatu nevolnosti nebo zažívacích potíží
Tyto příznaky se přirozeně často dostávají do cesty nových vztahů. Člověk může mít problém se seznamováním nebo hledáním životního partnera. Často jsou jeho/její přátelství ovlivněna tím, že se jim ze strachu vysmějí. Filematofobik si obvykle uvědomuje, že tento strach je neopodstatněný; ale ať se snaží sebevíc, člověk nedokáže ovládat svou úzkost. Výsledkem je, že dotyčný má tendenci být uzavřený, osamělý nebo dokonce depresivní.
Jak je uvedeno výše, mohou existovat další fobie, jako je strach z nemoci nebo strach z intimního kontaktu spolu s filematofobií. Ty člověka mohou donutit, aby vykazoval známky obsedantně kompulzivní poruchy charakterizované opakovaným prováděním činnosti (jako je čištění, mytí rukou nebo obličeje atd.).
Léčba a překonání filematofobie
Chcete-li překonat strach z líbání, musíte určit jeho hlavní příčinu. To je samozřejmě naprosto zásadní.
Pokud se jedná o strach z bakterií nebo nemocí, lze se o bacilech vzdělávat nebo se snažit zlepšit imunitu. Líbání může být krásným zážitkem, za předpokladu, že protějšek je ten správný člověk. Člověk může začít zlehka, aby viděl, že čin ne vždy vede k nemoci. Přirozeně je třeba mít pro tento účel chápavého partnera.
Aby se člověk stal sebevědomějším a lépe se líbal, je ideální pokusit se připravit předem vyčištěním zubů a dbát na osobní hygienu.
Pokud je u kořene filematofobie traumatická událost, pak může pomoci poradenství ve formě psychoterapie, systematické desenzibilizace nebo postupné expoziční terapie. Je také známo, že hypnoterapie a neurolingvistické programovací terapie pronikají na dno jakékoli fobie a postupně snižují prožívanou úzkost.
V extrémních případech mohou být předepsány léky, ale nesmí být používány jako dlouhodobé řešení, protože jejich vedlejší účinky by mohly být spíše oslabující. Existuje několik dalších technik, jako je jóga, meditace a Tai Chi atd., které mohou pomoci člověku stát se sebevědomějším a snížit pravděpodobnost záchvatů úzkosti.
Kognitivně-behaviorální terapie při filemafobii
Kognitivně-behaviorální terapie je psychosociální intervence, jejímž cílem je zlepšit duševní zdraví člověka. Je to metoda léčby, která se často používá k léčbě lidí trpících úzkostnými poruchami, jako je generalizovaná úzkostná porucha a obsedantně kompulzivní porucha.
Člověk s filemafobií může mít také prospěch z kognitivně-behaviorální terapie – tato metoda léčby člověku umožní mnohem lépe porozumět tomu, proč myslí a chovají se tak, jak se chovají ve vztahu k jejich iracionálním obavám.
Kognitivně-behaviorální terapie může být nesmírně užitečná pro někoho s filemafobií vzhledem k naprosté automatice jejich symptomů. Například, když je někdo s filemafobií vystaven jejich strachu, téměř vždy bude mít okamžitou podvědomou reakci na svůj strach. Takový nedostatek introspekce je pravděpodobně velkou součástí toho, proč někdo s tímto stavem bude trpět do té míry, do jaké bude. Kognitivně-behaviorální terapie vám může pomoci udělat krok zpět a analyzovat vaše obavy hlouběji, než byste obvykle dělali.
Sponzorováno
Filemafobie patří obecně mezi výjimečné fobie.
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku ve článku: EdZbarzhyvetsky / depositphotos.com
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Fobie
Přečtěte si také naše další články