Sponzorováno

Droga Captagon – jaké má účinky a rizika pro zdraví? 4.83/5 (6)

  • Captagon je obchodní název pro léčivý přípravek s obsahem fenetyllinu. Fenetyllin je syntetický stimulátor centrálního nervového systému, který měl původně lékařské využití jako léčivo pro léčbu hyperaktivního syndromu, narkolepsie a obezity. Byl však také používán k nedovoleným účelům, zejména pro své stimulační účinky na bdělost, energii a duševní stav.
  • Captagon byl v minulosti ilegálně vyráběn a zneužíván, zejména na Blízkém východě a v některých evropských zemích. Jeho užití bylo spojováno s nelegálním obchodem a zneužitím na zábavu, protože může způsobit euforii, zvýšenou energii a ztrátu chuti k jídlu. V některých regionech je výroba a distribuce Captagonu zakázána kvůli svým nebezpečným účinkům na zdraví a jeho potenciálu k závislosti.
  • Mezi primární účinky této drogy patří vzbuzení pocitů euforie, snížení potřeby spánku, potlačení chuti k jídlu a dodání trvalé energie.
  • Užívání Captagonu je v mnoha zemích nelegální a považuje se za nebezpečné. Má vážné vedlejší účinky na zdraví, a může vést k závislosti, poruchám spánku, těžké depresi a dalším zdravotním problémům.
  • Tato droga je známá též jako "kokain pro chudé".

Captagon bývá také označován za kokain chudých a je nejrozšířenější v blízkovýchodních státech. Většina jeho světové produkce pochází ze Sýrie.

Captagon bývá také označován za kokain chudých a je nejrozšířenější v blízkovýchodních státech. Většina jeho světové produkce pochází ze Sýrie.

Droga známá jako Captagon je nejžádanějším narkotikem na Blízkém východě.

Celní úředníci v Perském zálivu každý měsíc zadržují miliony pilulek u různých zločinců. Co je ale Captagon, kdo jej konzumuje a jaké má účinky na uživatele? Na to se podíváme v dnešním článku.

Co je Captagon?

Captagon byl lék poprvé vytvořen v roce 1961 jako alternativa k amfetaminu a metamfetaminu a používal se k léčbě poruchy pozornosti s hyperaktivitou a méně často deprese.

Tento lék však nikdy nebyl v USA schválen americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a v roce 1981 byla prohlášena za kontrolovanou látku (termín zahrnující psychoaktivní substance a jejich prekursory) poté, co lékařská komunita zjistila, že návykové vlastnosti léky (či v této době už drogy) převažují nad jejími klinickými přínosy.

V roce 1986 byla výroba Captagonu zakázána téměř ve všech zemích, ale nelegální výroba drogy pokračovala. Předpokládá se, že zločinecké gangy z Bulharska a Turecka pomohly zavést Captagon na Blízký východ, kde výroba vzkvétala – zejména v zemích jako Sýrie a Libanon.

Dnes má však většina pilulek prodávaných jako Captagon v celém regionu už pramálo společného (téměř nic) s tabletami vyráběnými v 60. letech.

Přestože jsou tyto padělané pilulky – často bílé nebo žlutohnědé – opatřeny logem Captagon, skoro (nebo vůbec) neobsahují fenethyllin, chemickou látku, která byla poprvé použita v originálních tabletách. Místo toho jsou dnes častěji tvořeny směsí jiných amfetaminových derivátů, které se snadněji vyrábějí, a také přísad, jako je kofein, chinin a paracetamol.

Sponzorováno

Kdo Captagon bere?

Captagon se rychle spojil s občanskou válkou v Sýrii poté, co se objevily zprávy o bojovnících na obou stranách, kteří drogu na bojišti užívali.

Řeči a pověsti o tom, že bojovníci ISIS byli velmi silní a odvážní poté, co si nadávkovali hrstky pilulek, rozdmýchali výrobci i samotní bojovníci, ale odborníci je do značné míry zdiskreditovali.

Analytici často zpochybňovali vliv drogy na konflikt a místo toho poukazovali na to, že obchod s Captagonem je spíše hodně lukrativním zdrojem příjmů pro různé válčící strany v Sýrii. Hlavní trhy pro Captagon jsou v Perském zálivu, kde je populární jako rekreační droga u mladých lidí, zejména v Saúdské Arábii.

Údaje o tom, jak rozšířené je používání Captagonu v Saúdské Arábii, jsou vzácné, ale je známo, že Captagon je populární jako droga na večírky a mezi studenty, kteří jsou pod tlakem na akademické výkony.

V roce 2015 generální tajemník saúdskoarabského národního výboru pro kontrolu narkotik uvedl, že většina narkomanů v království byla ve věku 12 až 22 let, přičemž až 40 procent těch, kteří byli závislí na Captagonu, je v této věkové skupině.

Jaký má dopad na uživatele?

Captagon je vysoce návykový amfetamin. Funguje tak, že stimuluje centrální nervový systém, zvyšuje bdělost a koncentraci a umožňuje uživatelům zůstat vzhůru. Byl srovnáván s léky, jako je Adderall, další amfetamin používaný k léčbě ADHD u dětí.

Navzdory popisům extremistických bojovníků v Sýrii, kteří se cítí neporazitelní, když užívají drogu, jsou účinky Captagonu obecně mírné, uživatelé hlásí mírnou euforii, jsou také upovídaní a energičtí.

Ale zneužívání Captagonu může mít zničující následky pro ty, kteří se stanou závislými.

Dlouhodobí uživatelé amfetaminu mohou trpět řadou vedlejších účinků, včetně zmatenosti, halucinací, nevolnosti, zvracení, záchvatů, vysokého krevního tlaku a bušení srdce. Mezi další nežádoucí účinky hlášené pravidelnými uživateli patří rozmazané vidění, vertigo, dýchací potíže, bušení srdce, gastrointestinální příznaky, bolesti svalů a kloubů, změny nálad, zmatenost, pocity hněvu a podrážděnosti.

Když se uživatelé pokusí přestat užívat pilulky Captagon, často se setkávají se silnými abstinenčními příznaky, včetně únavy, které je nutí drogu znovu vyhledat.

Léčba závislosti na Captagonu obvykle zahrnuje psychoterapii, stejně jako cvičení a dietní programy.

Captagon užívali i usvědčení teroristé z Hamásu

Pilulky captagonu byly nalezeny v kapsách zabitých ozbrojenců Hamásu, kteří 7. října překvapivě zaútočili na Izrael a masakrovali tam civilisty.

Tato droga, známá též jako „kokain pro chudé“, udržovala teroristy plné energie a zaháněla pocity hladu. Zároveň jim pomáhala mučit a vraždit s klidem a lhostejností.

Cena Captagonu

Sponzorováno

V chudších blízkovýchodních zemí lze jednu pilulku koupit za dolar či dva (23,3 či 46,6 Kč), v bohatších zemích může stát až 20 dolarů (466 Kč).

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva