Obsah článku
- Osteosyntéza je chirurgický zákrok, který se provádí k upevnění zlomených kostí do správné polohy a umožňuje jim uzdravit se a znovu správně funkčně spojit. Tento postup se často používá při léčbě zlomenin, které nelze jednoduše sladit do správné pozice bez chirurgického zásahu.
- Osteosyntéza je efektivní způsob léčby zlomenin, a to zejména u zlomenin, které by jinak mohly způsobit trvalé postižení nebo problémy s pohybem. Je důležité, aby byl zákrok prováděn odborným chirurgem a že pacient dodržuje postoperativní pokyny a rehabilitaci pro optimální uzdravení.
Osteosyntéza je typ rekonstrukční chirurgie zaměřený na stabilizaci a spojení konců zlomené kosti po zlomenině nebo osteotomii. Kostní fragmenty jsou při osteosyntéze stabilizovány pomocí mechanických zařízení.
To umožňuje úplné nebo částečné uzdravení struktur a funkce kloubů. Jakmile jsou kostní fragmenty stabilní, může být mechanické zařízení buď odstraněno, nebo ponecháno v těle (pokud postup sestával z vnitřní fixace).
Osteosyntéza je operační metoda pro fixaci zpravidla komplikovaných zlomenin nebo u zlomenin, kde došlo k fraktuře na více namáhaném místě. Osteosyntéza je definována jako fixace kosti. Jde o chirurgický zákrok k léčbě zlomenin kostí, při kterém se kostní úlomky spojují šrouby, destičkami, hřebíky nebo dráty. Zlomená kost je fixována a může plést stabilně ve správné poloze.
Osteosyntéza je nejvhodnější u otevřených zlomenin kostí se současným poraněním kůže nebo měkkých tkání. Je to také preferovaná forma léčby zlomenin kostí s mnohočetnými fragmenty, zlomenin kostí na noze a zlomenin kostí u pacientů s osteoporózou.
Používají se různé metody osteosyntézy jako šroubová osteosyntéza, dlahová osteosyntéza, nitrodřeňová osteosyntéza čepu, osteosyntéza tahovým pásem, fixace Kirschnerovým drátem, externí fixační prostředky a dynamický kyčelní šroub. Materiály, které se v současné době používají, sestávají především z titanu.
K čemu je osteosyntéza?
Osteosyntéza se provádí hlavně po zlomenině kosti. Jednou z nejběžněji léčených zlomenin osteosyntézou je zlomenina stehenní kosti, i když osteosyntézu lze použít i pro mnoho dalších různých zlomenin. V případě laterálních zlomenin (typ zlomeniny kotníku) může tento postup rychle vyléčit postiženou kost. Je vhodný zejména pro mladé lidi.
Osteosyntéza může být také použita k léčbě kostí, které se dobře nehojí. – když se zlomená kost po zlomenině nehojí dobře. Riziko tohoto výskytu může zvýšit několik faktorů, jako je zvyšující se věk, strava s nedostatkem vápníku, vitamínů a bílkovin, kouření, cukrovka, anémie, probíhající infekce a užívání léků proti bolesti nebo kortikosteroidů.
Co osteosyntéza obnáší?
Existují dva typy osteosyntézy:
- Zevní osteosyntéza – tedy pomocí zevního fixátoru. Tuto metodu lze použít, pokud máte složenou zlomeninu, u které je vysoké riziko infekce.
- Vnitřní osteosyntéza – existují dva druhy vnitřní osteosyntézy: otevřená repoziční vnitřní fixace (ORIF) a uzavřená repoziční vnitřní fixace (CRIF). ORIF sestává z otevřené operace k nastavení kostí, zatímco CRIF zahrnuje repozici bez otevřené operace k dosažení stejných cílů. Dále se k upevnění kostí používají mechanická zařízení, jako jsou kolíky, destičky nebo šrouby.
Další postup spočívá v intramedulární osteosyntéze, která umožňuje lepší přilnutí a rychlejší hojení, protože dřeňovou dutinou (přirozeně se vyskytující dutina ve středové části kosti) prochází mechanický prostředek (obvykle hřeb).
Sponzorováno
Průběh osteosyntézy
Průběh osteosyntézy obsahuje následující kroky:
Diagnóza a plánování lékařem: Nejprve lékař provede důkladné vyšetření a rentgenové nebo CT snímky, aby určil typ a závažnost zlomeniny. Na základě těchto informací se plánuje způsob osteosyntézy. Zlomenina kosti musí být před operací opravdu přesně zobrazena na rentgenu nebo MRI. Na základě výsledků vyšetření se lékař rozhodne, jakou metodu osteosyntézy použít. Jsou vyžadována všechna obvyklá předoperační vyšetření, jako je krevní test, měření krevního tlaku a EKG. Pacient musí přestat užívat léky na ředění krve a mít na zákrok prázdný žaludek.
Sterilizace a anestezie: Pacient je sterilizován a podá se mu lokální nebo celková anestezie, aby se minimalizovala bolest a nepohodlí během chirurgického zákroku.
Otevření místa zlomeniny: Chirurg provede řez kůže a tkáně, aby získal přístup k zlomeným kostem. Velikost a umístění řezu závisí na konkrétní zlomenině.
Práce s kostí: Lékař použije speciální chirurgické nástroje, jako jsou šrouby, dráty, hřebíky nebo pláty, k upevnění zlomených kostí v požadované pozici. Upevnění může být prováděno různými technikami, včetně kompresní osteosyntézy (kdy jsou kosti tlačeny k sobě) nebo dávkové osteosyntézy (kdy jsou kosti drženy společně v určité vzdálenosti).
Kontrola: Jakmile jsou kosti upevněny, provede se kontrola polohy a kostního spoje. Pokud je vše v pořádku, provede se zašití chirurgické rány.
Rekonvalescence: Po operaci bude pacient pod dohledem lékařů a sestřiček a bude mu poskytnuta rehabilitace a následná péče podle potřeby. To může zahrnovat fyzioterapii a sledování pro kontrolu hojení zlomeniny.
Pooperační postupy
Po operaci je pacient sledován během zotavovací fáze, když se probouzí z anestezie. Brzy poté se zahajuje fyzioterapeutické cvičení, aby se zabránilo ankylóze a aby se ztráta svalů udržela co nejnižší.
Zvolený postup osteosyntézy a individuální proces hojení určí, zda lze kost normálně používat. Trvá nejméně šest týdnů, než se zlomenina kosti zahojí; může to však trvat i několik měsíců. Částečná mobilizace je však většinou možná i předem a pacient ji může trochu zatížit pomocí pomůcek pro chůzi nebo berlí.
Několik faktorů rozhoduje o tom, zda lze materiál osteosyntézy znovu odstranit a zlomenina je plně zhojena. Použitý materiál (titan) může v podstatě zůstat v těle po celý život. V dnešní době se šrouby a desky obvykle neodstraňují, pokud k tomu nejsou konkrétní důvody.
Je zásadní, abyste po operaci podstoupili fyzikální terapii. To platí také pro každý typ zlomeniny kosti. Fyzikální terapie může zahrnovat cvičení na posílení svalů, protahování a funkční zotavovací cvičení.
Sponzorováno
Podstoupili jste osteosyntézu? Napište nám vaše zkušenosti do komentářů.
A dále si o kostech přečtěte
- 5 pravidel pro silné kosti v jakémkoliv věku
- Osteomyelitida – zánět kosti – příznaky, příčiny a léčba
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku ve článku: Artemida-psy / depositphotos.com
- Osteosynthesis of scapular fractures: a retrospective cohort study Autoři: Christian Michelitsch, Nina Kabelitz
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Operace, Zdravé kosti a jejich problémy
Přečtěte si také naše další články