Sponzorováno

Nejčastější úrazy při sportování 4.81/5 (16)

Nejčastější úrazy při sportováníSportování je skvělý způsob, jak udržovat fyzickou kondici, zlepšovat své dovednosti a prožívat radost z pohybu. Nicméně, jakmile se zapojíme do sportovní aktivity, nejsme zcela imunní vůči úrazům, které mohou přijít. Nejčastější úrazy při sportování jsou tématem, které zasahuje sportovce všech úrovní a věkových kategorií. Tyto úrazy mohou mít různou závažnost a následky, a proto je důležité být obezřetní a věnovat pozornost prevenci. V tomto článku se zaměříme na nejčastější úrazy, které mohou při sportování nastat, jaké jsou jejich příčiny a léčba.

Nejčastější zranění při sportu

Sportovci rozhodně nejčastěji zažívají přetížení – mikro poškození měkkých struktur, entezopatie, atd. Dochází k tomu v důsledku dlouhodobého provádění konkrétních pohybů, zvláště když sportovec nedává tělu čas na správnou regeneraci. Odhaduje se, že přetížení tvoří 1/3 všech sportovních zranění. Další příčinou je příliš intenzivní trénink ve vztahu k funkční přípravě těla.

Nejčastěji diagnostikované zranění je:

Pro každý sport existuje skupina nejčastějších zranění. Například v boxu to bude encefalopatie a kraniofaciální poranění. Těžká sportovní zranění mohou vést k trvalé invaliditě a tím i ke ztrátě schopnosti provozovat sport.

Příčiny zranění

  • přetížení při provádění činností
  • nedostatek správného zahřátí před tréninkem
  • nedostatek ochlazovací fáze po tréninku
  • příliš časté tréninky
  • nedostatečné vybavení
  • příliš rychlé zahájení činnosti po předchozím zranění nebo přetížení

Riziko sportovních úrazů se zvyšuje u kontaktních sportů, jako je například fotbal, basketbal, hokej a motoristických sportů.

Rizikové faktory

Existují také rizikové faktory, které přispívají ke vzniku úrazů:

  • vyšší věk
  • nedostatečná hydratace těla a špatná strava
  • špatná technika cvičení
  • špatný svalový výkon
  • defekty a anomálie v pohybovém aparátu

Nejčastější sportovní úrazy v jednotlivých disciplínách

  • V posilovně – poškození Achillovy šlachy, zlomeniny, ruptury šlach a vazů, výrony a luxace hlezenního kloubu.
  • Při běhu – tibiální a iliotibiální syndrom, problémy s Achillovou šlachou, plantární fasciitida, poranění hamstringů, otoky kolem kotníku a hlezenního kloubu, napjatá strana stehna, patní ostruhy.
  • Při snowboardingu – výrony a vykloubení různého stupně závažnosti, zlomenina hlezenní kosti nohy.
  • Při lyžování – asi 40% všech úrazů při lyžování tvoří úrazy kolen. Především přetížení a namožení související s intenzivní prací kloubu, dále výrony a vykloubení a vážnější poranění s prasknutím nebo rozdrcením menisku. Nejzávažnější a nejčastější poranění je ACL, tedy ruptura předního menisku.

Léčba úrazů při sportu

S léčbou úrazů u sportovců je nutné začít co nejdříve. To zvyšuje prognózu úplného zotavení a fyzické aktivity v budoucnu.

Sponzorováno

Postup ošetření závisí především na celkovém zdravotním stavu pacienta a typu poranění. V některých případech může být nutné šití, tedy chirurgické ošetření. Bez ohledu na to, zda byla nebo nebyla provedena operace, je nutná rehabilitace, která by měla být vedena fyzioterapeutem se zkušenostmi s manuální terapií a sportovními úrazy. Pomocí vhodných technik jistě obnoví kondici pacienta. Je třeba pamatovat na to, že v případě zranění potřebuje tělo čas na regeneraci a proto, byste měli sport vynechat ve prospěch rehabilitačního tréninku.

Doba návratu k plné aktivitě může trvat několik týdnů až měsíců.

Doufáme, že vám tento článek poskytl užitečné informace o nejčastějších sportovních zraněních a pomohl vám lépe porozumět tomu, jak jim můžete případně předcházet. Pravidelní a střídmá aktivita určitě přispěje k vašemu celkovému zdraví, kondici a pocitu pohody. Nicméně je důležité mít na paměti, že špatná technika nebo nadměrná intenzita a četnost tréninků mohou zvýšit riziko sportovních úrazů. Proto, buďte na sebe opatrní!

A shrnutí

Nejčastější úrazy při sportování se mohou lišit v závislosti na konkrétním sportu a aktivitě, kterou člověk provozuje. Nicméně některé z nejběžnějších sportovních úrazů zahrnují:

Vymknutí kloubu: Vymknutí kloubů, jako je kotník nebo rameno, jsou časté při sportech, které zahrnují prudké změny směru, jako je fotbal, basketbal nebo ragby.

Natržení svalů a šlach: Přetížení svalů nebo šlach může vést k jejich natržení, což se může stát při různých sportech, zejména při těch, které vyžadují opakované rychlé pohyby.

Pohmožděniny a modřiny: Pohmožděniny a modřiny jsou běžné v mnoha sportech, a to zejména při kontaktních aktivitách, jako je box, hokej nebo fotbal.

Zlomeniny kostí: Zlomeniny se mohou vyskytnout při pádech, nárazech nebo kolizích, což je riziko v mnoha sportech, včetně lyžování, skateování a cyklistiky.

Tendinitida: Tendinitida je zánět šlach, který může být způsoben opakovanými pohyby a přetížením. To může postihovat sportovce, kteří často provádějí stejné pohyby, jako je tenis nebo golf.

Zranění hlavy: Zranění hlavy jsou zvláště vážná a mohou se vyskytnout při sportech s vysokým rizikem pádů nebo nárazů, jako je box, hokej nebo horolezectví. Mohou zahrnovat otřes mozku a další závažné poranění hlavy.

Výrony a natažení vazů: Výrony a natažení vazů mohou nastat při nesprávném pohybu nebo přetížení a jsou běžné v různých sportech, včetně běhání, fotbalu a tenisu.

Pád ze výšky: Sporty, které zahrnují akrobatické prvky, jako je gymnastika nebo akrobatické lyžování, mohou mít za následek pády ze výšky, což může vést k závažným zraněním.

Zranění zad a páteře: Kontaktní sporty a sporty, které zahrnují zdvihání těžkých břemen, mohou způsobit zranění zad a páteře.

Sponzorováno

Je důležité si uvědomit, že prevence úrazů je klíčová. Správné zahřátí, použití ochranných pomůcek a dodržování bezpečnostních pravidel mohou snížit riziko úrazu při sportování. Pokud dojde k úrazu, měl by být poskytnut co nejrychleji lékařský zákrok a následná rehabilitace.

A dále si na toto téma přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Renáta Šestáková (více o nás)

 

Renáta je naše specialistka na svět wellness. Má zkušenosti v oblasti wellnessu a balneoterapie (masérka, spa manager), zajímá se o zdravý životní styl. Má ráda cestování, přírodu a les. Renáta je instruktor Lesní mysli - finského konceptu seberozvoje a sebepéče. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva